Рішення № 96336931, 12.04.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.04.2021
Номер справи
826/9856/18
Номер документу
96336931
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2021 року м. Київ №826/9856/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністра-тивну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БМ-Комплекс" до Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовом до Державної фіскальної служби України, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 21.12.2017 про відмову у реєстрації податкової накладної від 03.11.2017 №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН);

- зобов`язати відповідача зареєструвати вказану податкову накладну.

Підставою позову є наступні обставини. Позивачем укладено з ПрАТ "Племінний завод Закарпатський" договір поставки від 26.10.2017 №26101701, відповідно до якого позивач зобов`язався поставити покупцю "Блок-модуль" у кількості 8 шт. загальною вартістю 986000 грн. Покупець 14.08.2017 перерахував на рахунок позивача 690200 грн.. Позивачем складено податкову накладну від 03.11.2019 №1 на суму 690200 грн., яку 29.11.2017 подано на реєстрації в ЄРПН. Позивач отримав оспорюване рішення, який відмовлено у реєстрації вказаної податкової накладної. Вважає оспорюване рішення необґрунтованим, оскільки відповідачем не вказано, які саме документи складені з порушенням законодавства, або яких саме документів не вистачає для реєстрації податкової накладної.

Відповідач відзив на позов чи інших заяв (клопотань) не подав.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.04.2021 замінено первісного відповідача на його правонаступника - Державну податкову службу України.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Між позивачем (Постачальник) і ПрАТ "Племінний завод Закарпатський" (Покупець) укладено Договір поставки №26101701 від 26.10.2017, відповідно до якого позивач зобов`я-зався виготовити, доставити та передати Покупцю "Блок-модуль" згідно з Додатком №1 у кількості 8 шт. загальною вартістю 986000 грн., копії яких наявні у справі (а.с. 12-17).

Згідно з п. 3.1 цього Договору оплата проводиться таким чином:

- 70% від суми Договору (690200 грн. у т.ч. ПДВ) Покупець сплачує Постачальнику у вигляді попередньої оплати після підписання Договору (пп. 3.1.1);

- 30% від суми Договору (295800 грн. у т.ч. ПДВ) Покупець сплачує Постачальнику у після поставки Товару та підписання Сторонами видаткової накладної (пп. 3.1.2);

03 листопада 2017р. Покупець перерахував на рахунок позивача кошти за блок-модуль у сумі 690200 грн. (у т.ч. - 115033,33 грн.), що підтверджується копіями платіжного доручення ПрАТ "Племінний завод Закарпатський" від 03.11.2017 №682 на суму 690200 грн. і виписки по рахунку позивача від 18.06.2018 за період з 31.10.2017-03.11.2017 (а.с. 19, 20).

Дані докази спростовують наведені позивачем у позовній заяві твердження про пере-рахування Покупцем коштів на рахунок позивача 14.08.2017. Помилкове зазначення позива-чем у позовній заяві дати перерахування коштів Покупцем не впливає на вирішення цієї справи.

Позивач склав податкову накладну від 03.11.2019 №1 на суму 690200 грн. (у т.ч. ПДВ - 115033,33 грн.), виписану у зв`язку з поставкою на користь ПрАТ "Племінний завод Закарпатський" товарів (И-00047/17 Блок-модуль), яку 29.11.2017 надіслав на реєстрацію в ЄРПН (а.с. 18).

Реєстрація вказаної податкової накладної була зупинена. Для реєстрації податкової накладної позивач 13.12.2017 подав контролюючому органу повідомлення про подання документів і зазначив таке пояснення: "згідно договору №26101701 від 26 жовтня 2017р. 8 шт блок-модуль" (а.с. 21).

Комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення від 21.12.2017 №455950/39519840 про відмову у реєстрації податкової накладної від 03.11.2017 №1 (а.с. 24). Як зазначено у рішенні, підставою його прийняття є: "надання платником податку документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової наклад-ної/розрахунку коригування".

Спірні правовідносини виникли у сфері справляння податків і зборів та стосуються правомірності відмови відповідача у реєстрації податкової накладної у ЄРПН.

Згідно з п. 201.16 ст. 201 ПК України (у редакції, чинній на час зупинення реєстрації податкової накладної) реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Згідно з пп. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПК України у разі зупинення реєстрації подат-кової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєст-рації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових наклад-них, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування;

в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєст-рацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Згідно з п. 74.2 ст. 74 ПК України в Єдиному реєстрі податкових накладних забез-печується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупи-нення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (абз. 1).

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (абз. 2).

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок №1246).

Згідно з п. 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розра-хунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється її розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, на її відповідність критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України.

За результатами перевірок, визначених п. 12 Порядку №1246, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (п.п. 13, 14 Порядку №1246).

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Критерії оцінки) та Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладої/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік документів) були затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567, чинним на час виникнення спірних правовідносин.

До таких критеріїв згідно з п. 6 Критеріїв оцінки віднесено, зокрема:

1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/пос-луги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових наклад-них/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60% - від 0,02 до 0,03; більше 50% - від 0,015 до 0,02; більше 40% - від 0,01 до 0,015, більше 30% - від 0,005 до 0,01, більше 20% - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначе-ного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);

2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб`єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI ПК України, стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі;

3) розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку на додану вартість, якщо передба-чається зміна вартості товару/послуг більше ніж удвічі та/або зміна номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів).

Згідно з п. 1 Переліку документів для кожного із критеріїв законодавцем визначено окремий перелік документів, за умови подання якого приймається рішення про реєстрацію податкової накладної.

Згідно з правовим висновком Верховного Суду у постанові від 09.07.2019 у справі №140/2093/18 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/82898502) можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загаль-ного посилання на п. 6 Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкре-тизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.

Як стверджує позивач і проти чого не заперечив відповідач, контролюючий орган не вказав конкретного переліку документів, які б були достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Зважаючи на це і враховуючи висновок Верховного Суду, а також з огляду на нена-дання відповідачем відзиву і доказів, які б свідчили про обґрунтованість зупинення реєстра-ції податкової накладної, суд вважає зупинення реєстрації податкової накладної необґрунто-ваним і таким, правомірність чого відповідачем не доведена.

Порядок прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної або відмову у такій реєстрації на час виникнення спірних правовідносин було регламентовано постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 №190 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/роз-рахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації" (далі - Постанова №190).

Згідно з даною Постановою комісія ДФС приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України письмових пояс-нень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригу-вання, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.

Підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інфор-мації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;

ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;

надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавст-ва та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Оспорюване рішення не містить конкретних відомостей про те, які саме документи складені з порушенням законодавства та/або які саме документи не є достатніми для реєстра-ції податкової накладної.

Водночас, надані позивачем докази підтверджують факт проведення господарських операцій між позивачем і Покупцем з поставки товарів, їх зміст і обсяг, кількісні і вартісні показники та інші відомості, та підтверджують належність цих операцій до об`єктів оподаткування ПДВ згідно з п. а) п. 185.1 ст. 185 ПК України, виникнення у позивача податкових зобов`язань з ПДВ згідно з п. а) п. 187.1 ст. 187 ПК України по першій події (дата зарахування коштів від покупця/замовника) та, у зв`язку з цим, наявність у позивача визначених у п. 201.1 ст. 201 цього Кодексу підстав для складення податкової накладної, що відповідачем спростовано не було.

Зважаючи на це і враховуючи висновок Верховного Суду у постанові від 20.08.2019 у справі №2540/3009/18 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/83737080), а також з огляду на нена-дання відповідачем відзиву і доказів, які б підтверджували правомірність оскаржуваного рішення, суд вважає рішення про відмову у реєстрації податкової накладної необґрунтованим і таким, правомірність чого відповідачем не доведена.

Зважаючи на недоведеність відповідачем, на якого КАС України покладає тягар доведення правомірності оскаржуваного рішення, належності позивача до ризикових платників і обґрунтованість зупинення реєстрації податкової накладної, беручи до уваги надані позивачем комісії контролюючого органу пояснення і копії документів, які в достатній мірі підтверджують наявність законних підстав для складення спірної податкової накладної у зв`язку з проведенням операцій з поставки товарів, суд дійшов висновку про обґрунтованість доводів позивача про протиправність оскаржуваного рішення.

Таким чином, заявлена позивачем вимога про визнання протиправним і скасування оскаржуваного рішення підлягає задоволенню.

Згідно з п. 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердже-ного постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день:

1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розра-хунку коригування;

2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення суду).

Пунктом 20 цього Порядку визначено, що у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкової накладної, яке набрало законної сили, такі податкові накладні реєструються після проведення перевірок, визначених п. 12 цього Порядку (крім абзацу 10), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

З урахуванням вказаних положень, а також беручи до уваги встановлену судом проти-правність оскаржуваного рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, вимога про зобов`язання зареєструвати в ЄРПН податкову накладну підлягає задоволенню. Як встанов-лено судом, податкова накладна від 03.11.2017 №1 подана на реєстрацію 29.11.2017, тому її слід зареєструвати з цього дня.

Підсумовуючи вищевикладене, суд зазначає про обґрунтованість позову і наявність підстав для його задоволення у повному обсязі.

З огляду на задоволення позову і згідно із ст. 139 КАС України судовий збір у сумі 1762 грн., сплачений позивачем згідно з квитанцією від 22.06.2018, підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 90, 139, 241-246, 262 КАС України, суд

в и р і ш и в:

1. Задовольнити позов Товариства з обмеженою відповідальністю "БМ-Комплекс" повністю.

2. Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 21.12.2017 №455950/39519840.

3. Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "БМ-Комплекс" від 03.11.2017 №1 датою її фактичного подання - 29.11.2017.

4. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "БМ-Комплекс" з бюджетних асигнувань Державної податкової служби України судовий збір у сумі 1762 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 коп.).

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "БМ-Комплекс";

07101, Київська область, м. Славутич, Київський квартал, 14; ЄДРПОУ 39519840.

Відповідач: Державна податкова служба України;

04053, м. Київ, Львівська площа, 8; ЄДРПОУ 43005393.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення рішення.

Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.

Суддя Д.А. Костенко