
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про відмову у зміні чи встановленні способу і порядку
виконання судового рішення
16 квітня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/2616/20-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради про визнання протиправними дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
07.04.2021 року до Чернівецького окружного адміністративного суду надійшла заява Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) (заявник) про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради про зміну способу і порядку виконання рішення суду, в якій просив:
змінити спосіб і порядок виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду №600/2616/20-а від 25.01.2021 року із зобов`язання Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради здійснити перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 05 травня ОСОБА_1 , як особі зі статусом "Учасник бойових дій" у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, встановленого ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та провести відповідні виплати, з урахуванням виплаченої суми за 2020 рік у розмірі 6800,00 грн на стягнення з Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради на користь ОСОБА_1 коштів в розмірі 6800,00 грн.
В обґрунтування поданої заяви заявник зазначив, що на примусовому виконанні у Відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) перебуває виконавче провадження №64802720 з виконання виконавчого листа Чернівецького окружного адміністративного суду №600/2616/20-а від 02.03.2021 року про зобов`язання Чернівецької міської ради здійснити перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 05 травня ОСОБА_1 , як особі зі статусом "Учасник бойових дій" у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, встановленого ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та провести відповідні виплати, з урахуванням виплаченої суми за 2020 рік у розмірі 6800,00 грн.
12.03.2021 року постановою старшого державного виконавця Відділу вiдкрито виконавче провадження АСВП №64802720 з виконання виконавчого листа №600/2616/20-а від 02.03.2021 року.
23.03.2021 року на адресу Відділу на виконання постанови про відкриття виконавчого провадження надійшла відповідь Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради від 22.03.2021 року за №09/02/709 в якій зазначено, що ОСОБА_1 нараховано недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі 6800 грн. Виплата грошової допомоги буде проведена після затвердження асигнувань та надходження субвенції з державного бюджету України.
Згідно листа Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради, сума боргу визначена на виконання судового рішення складає 6800 грн, та є невиплаченою.
Станом на сьогоднішній день, Департаментом праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради рішення суду не виконано.
Оскільки Департаментом праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради рішення Чернівецького окружного адміністративного суду виконано тільки в часині проведення нарахування (розрахунку), а її виплату не проведено, заявник просив заміни спосіб і порядок виконання рішення суду.
Департамент праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради подав до суду письмові пояснення в яких зазначив, що заяву про зміну способу і порядку виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 25.01.2021 року підтримує. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що відповідно до п. 3 ч. 5 ст. 22 Бюджетного кодексу України, розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов`язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, які затверджені на відповідні виплати. Згідно п. 3 Порядку безспірне списання коштів державного бюджету проводиться виключно Державною казначейською службою України згідно з черговістю надходження таких рішень.
Ухвалою суду від 09.04.2021 року заяву про встановлення або зміну способу або порядку виконання призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні на 15.04.2021 року.
Сторони в судове зсідання не з`явились, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення судового засідання. Про причини неявки суд не повідомили клопотань або заяв не подавали.
Відповідно до вимог частини 2 статті 378 КАС неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до ч. 9 ст 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши заяву про зміну способу і порядку виконання судового рішення та додані до неї матеріали, суд зазначає наступне.
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду №600/2616/20-а від 25.01.2021 року, яке набрало законної сили 25.02.2021 року, вирішено:
визнати неправомірними дії Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у донарахуванні та виплаті щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік;
зобов`язати Департамент праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради здійснити перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 05 травня ОСОБА_1 , як особі зі статусом "Учасник бойових дій" у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, встановленого ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та провести відповідні виплати, з урахуванням виплаченої суми за 2020 рік, у розмірі 6800,00 грн.
На виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду №600/2616/20-а від 25.01.2021 року, розпорядженням Депаратаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради від 26.02.2021 року о/с№47935 вирішено нарахувати та виплатити гр. ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 05 травня, як особі зі статусом "Учасник бойових дій" у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, встановленого ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі 6800,00 грн (а.с. 36).
02.03.2021 року ОСОБА_1 видано виконавчий лист з примусового виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 25.01.2021 року №600/2616/20-а в частині зобов`язання Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради здійснити перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 05 травня ОСОБА_1 , як особі зі статусом "Учасник бойових дій" у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, встановленого ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та провести відповідні виплати, з урахуванням виплаченої суми за 2020 рік, у розмірі 6800,00 грн (а.с. 30).
05.03.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південного Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) із заявою про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа Чернівецького окружного адміністративного суду від 02.03.2021 року №600/2616/20-а (а.с. 29).
Постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південного Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) від 12.03.2021 року ВП№64802720 відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа Чернівецького окружного адміністративного суду від 02.03.2021 року №600/2616/20-а (а.с. 33).
Також, 12.03.2021 року постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південного Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) винесено постанову ВП№64802720 про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження, якою визначено розмір мінімальних витрат виконавчого провадження - 210,50 грн (а.с. 32).
Також, 12.03.2021 року постановою старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південного Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) винесено постанову ВП№64802720 про стягнення виконавчого збору, якою постановлено стягнути з Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради виконавчий збір в сумі 20000,00 грн (а.с. 31).
22.03.2021 року на адресу Відділу на виконання постанови про відкриття виконавчого провадження надійшла відповідь Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради за №09/02/709 в якій зазначено, що виплата грошової допомоги буде проведена після затвердження асигнувань та надходження субвенції з державного бюджету України. Виходячи зі змісту положень ч. 2 ст. 6 Закону України "Про виконавче провадження" виконання рішень про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевого бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Враховуючи викладене, Департамент праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради просив звернутися до Чернівецького окружного адміністративного суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення (а.с. 34-35).
Бажаючи змінити спосіб і порядок виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду №600/2616/20-а від 25.01.2021 року заявник звернувся до суду з даною заявою.
До спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Статтею 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно ч. 2 ст. 14 КАС України судові рішення, які набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами, та їх об`єднаннями на всій території України.
Відповідно до ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність встановлену законом.
Таким чином, судовий акт, який набрав законної сили, підлягає обов`язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов`язок.
Це означає, що особа, якій належить виконати судовий акт, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому ст. 8 Конституції України принципу верховенства права
З матеріалів справи встановлено, що рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду №600/2616/20-а від 25.01.2021 року, яке набрало законної сили 25.02.2021 року, зобов`язано Департамент праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради здійснити перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 05 травня ОСОБА_1 , як особі зі статусом "Учасник бойових дій" у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, встановленого ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та провести відповідні виплати, з урахуванням виплаченої суми за 2020 рік, у розмірі 6800,00 грн.
Частиною 1 ст. 378 КАС України встановлено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Під зміною способу і порядку виконання рішення необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
Поняття "спосіб" і "порядок" виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Під зміною способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.
Отже, передумовою для прийняття судом рішення про зміну способу або порядку виконання судового рішення, є наявність обставин, які унеможливлюють або ускладнюють виконання рішення у спосіб чи порядок, які первинно визначені в рішенні суду.
Як видно із змісту заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення та підтверджується матеріалами справи, заявником не вказано жодних обставин, які унеможливлюють або ускладнюють виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 25.01.2021 року у справі №600/2616/20-а у спосіб, який визначений судом в даному рішенні.
Подаючи до суду заяву про зміну способу і порядку виконання рішення суду, шляхом стягнення з боржника на користь стягувача коштів, заявник фактично просить суд змінити та розширити резолютивну частину свого рішення, тобто змінити рішення суду по суті та спосіб захисту, що є неможливим, оскільки таке судове рішення є незмінним.
При цьому, невиконання відповідачем судового зобов`язання в частині виплати коштів через відсутність у нього відповідних бюджетних призначень в розумінні ч. 3 ст. 378 КАС України не свідчить про неможливість виконання судового рішення та не може бути вагомою причиною для зміни способу і порядку його виконання, оскільки ця виплата буде виконана при надходженні коштів із Державного бюджету України.
Частиною 1 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В ході судового розгляду поданої заяви, заявник не надав докази на підтвердження наявності обставин, які унеможливлюють або ускладнюють виконання рішення суду від 25.01.2021 року у справі №600/2616/20-а.
З огляду на вищезазначені обставини справи та враховуючи відсутність обставин, які ускладнюють виконання рішення суду у спосіб визначений судом, суд приходить до висновку про необґрунтованість та безпідставність поданої заяви.
На підставі наведеного та керуючись статтями 241, 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ) про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради про визнання протиправними дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, - відмовити.
Згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на ухвалу подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання).
Суддя В.О. Григораш