
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/2733/20-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Описова частина
Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови, яка оформлена листом від 12.06.2020 р. №2400-0206-8/1663 у переведені ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію державного службовця, відповідно до Закону України "Про державну службу";
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити переведення ОСОБА_1 з пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію державного службовця, відповідно до Закону України "Про державну службу", починаючи з 03.06.2020 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що перебуває на обліку в пенсійному фонді та з грудня 2017 р. отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Позивач вважає, що має необхідний стаж для переведення на пенсію державного службовця, у зв`язку із чим звернувся 03.06.2020 р. до пенсійного фонду із заявою щодо переведення на інший вид пенсії, однак відповідач відмовив у переведені ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію державного службовця, відповідно до Закону України "Про державну службу". Позивач вважає протиправними вказані дії пенсійного органу та вказує, що відповідачем безпідставно не зараховано до його стажу державної служби періоди роботи з 13.11.1996 р. по 28.04.2020 р. в митних органах. З вказаних підстав позивач просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області у відзиві на позов зазначає, що стаж державної служби не дає право на призначення пенсії державного службовця, а вимогами чинного законодавства передбачено, що таке право виникає виключно на підставі стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців. Відповідач вказав, що оскільки станом на 01.05.2016 р. позивач не обіймав посаду державної служби та відсутні 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, відсутні підстави для переходу на пенсію державного службовця. З вказаних підстав відповідач вказав про відсутність обставин для задоволення позовних вимог.
Рух справи у суді
17.12.2020 р. ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
На підставі матеріалів справи встановлено, що позивач перебуває на обліку в пенсійному фонді з грудня 2017 р. та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 . (а.с. 10).
До матеріалів справи додано військовий квиток НОМЕР_2 від 12.05.1975 р., відповідно до якого позивач проходив військову службу з 15.05.1975 р. по 04.05.1977 року. (а.с. 11).
Матеріали справи містять довідку про складові заробітної плати позивача для призначення пенсії державного службовця за період з 2016-2020 р. та довідку про складові заробітної плати ОСОБА_1 станом на червень 2020 р. на посаді головного державного інспектора. (а.с. 12-14).
Відповідно до копії трудової книжки позивача містяться записи про роботу з 13.11.1996 р. по 28.04.2020 р. в митних органах. (а.с.15-26).
03.06.2020 р. позивач звернувся до пенсійного фонду із заявою щодо переведення на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», однак 12.06.2020 р. відповідачем відмовлено позивачу у переведенні на пенсію державного службовця, у зв`язку із відсутнім стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби. Відповідачем вказано про відсутність підстав для зарахуванню періоду роботи в органах митної служби з 13.11.1996 р. по 28.04.2020 року. (а.с. 27).
Мотивувальна частина
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст. 44 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом.
Правовідносини з приводу суспільних відносини, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу, а також загальні засади діяльності і статус державних службовців у період до 01.05.2016 р. урегульовувались Законом України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (далі - Закон № 3723).
01.05.2016 року набув чинності Закон України "Про державну службу" № 889-VІІІ від 10.12.2015 р. (далі - Закон № 889), який визначає новий підхід до обчислення стажу державної служби.
Відповідно до п. 8 Закону № 889 стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством, а тому суд вважає, що у спірних правовідносинах застосуванню підлягають як норми Закону № 3723, так і норми Закону № 889, в частині розділу ХІ Прикінцевих та Перехідних положень.
Зі змісту пунктів 10 - 12 розділу ХІ Закону № 889 слідує, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Отже, законодавець визначив чіткі критерії, за яких за особами зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу". При цьому такі особи на день набрання чинності Законом № 889 мають мати не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України.
Відповідно до ст. 25 Закону № 3723 основними критеріями класифікації посад державних службовців є організаційно-правовий рівень органу, який приймає їх на роботу, обсяг і характер компетенції на конкретній посаді, роль і місце посади в структурі державного органу.
При цьому, чинний Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. №899, в п.8 розділу ХІ Прикінцеві та Перехідні положення, містить норму про те, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Таким чином, законодавцем передбачено, що стаж державної служби слід визначати за законом, який діяв на час її проходження.
Згідно ч. 1 ст. 37 Закону №3723 (в редакції, яка діяла до 01.05.2016 року) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Судом встановлено, що обчислення стажу державної служби за періоди роботи до 01.05.2016 р. (до вступу в дію Закону України "Про державну службу" № 889) здійснювалось згідно Порядку обчислення стажу державної служби, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 р. № 283 ( далі - Порядок № 283)
Згідно з п. 2 Порядку № 283, до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів митного контролю.
Отже, Порядком № 283 прямо передбачено, що робота в органах митного контролю зараховується до стажу державної служби.
Таким чином, відповідно до чинного законодавства на час здобуття позивачем трудового стажу, його робота на посадах митного контролю, включалась до стажу державної служби, і подальша втрата чинності Порядком № 283 і Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-12 не має значення для призначення позивачу пенсії державного службовця, адже Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 899 у п. 8 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень прямо передбачає, що в питанні обчислення стажу державної служби, слід керуватись нормами, які діяли на той час.
У свою чергу, відповідно до положень ч. 1 ст. 588 Митного кодексу України пенсійне забезпечення посадових осіб митних органів здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу". При цьому період роботи (служби) зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) в митних органах зараховується до стажу державної служби та до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.
При цьому, згідно з ч. 1 ст. 569 Митного кодексу України працівники митних органів, на яких покладено виконання завдань, зазначених у статті 544 цього Кодексу, здійснення організаційного, юридичного, кадрового, фінансового, матеріально-технічного забезпечення діяльності цих органів, є посадовими особами. Посадові особи митних органів є державними службовцями.
Також суд звертає увагу, що відповідно до положень п. 3 Порядку № 283 до стажу державної служби включається також час військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях.
На підставі матеріалів справи судом встановлено, що позивач з 15.05.1975 р. по 04.05.1977 р. проходив службу в Збройних Силах та з 13.11.1996 р. по 28.04.2020 р. працював в митних органах на посадах інспектора, старшого інспектора, головного інспектора, начальника сектору, провідного інспектора та головного державного інспектора. Таким чином, вказаний страховий стаж дає позивачу право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Застосована правова позиція в даній справі узгоджується з висновками Верховного Суду, сформованими в подібних правовідносинах, зокрема у постановах від 19.06.2018 р. справа №465/7218/16-а та від 13.12.2018 р. справа №539/1855/17.
Висновки за результатами розгляду справи
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів суду правомірність відмови, яка оформлена листом від 12.06.2020 р. №2400-0206-8/1663 у переведені ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію державного службовця, відповідно до Закону України "Про державну службу". Судом встановлено право позивача на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», а тому суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Судові витрати
У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судом встановлено, що при зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн згідно квитанції №3 від 10.12.2020 року.
З вказаних підстав, сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.
Керуючись статтями 9, 14, 77, 78, 90, 139, 143, 241 - 246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України ,-
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови, яка оформлена листом від 12.06.2020 р. №2400-0206-8/1663, у переведені ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію державного службовця, відповідно до Закону України "Про державну службу".
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити переведення ОСОБА_1 з пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію державного службовця, відповідно до Закону України "Про державну службу", починаючи з 03.06.2020 року.
4. Стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 840,80 грн згідно платіжної квитанції №3 від 10.12.2020 року.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення складання.
Найменування сторін:
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_3 );
відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (площа Центральна, 3, м. Чернівці, 58002, код ЄДРПОУ 40329345).
Суддя Т.М. Брезіна