
УХВАЛА
13 квітня 2021 року справа № 580/5901/20 м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Руденко А.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Дубихвіст В.В.,
представника позивача - адвоката Бойка Є.Г. (за ордером),
представника відповідача - Леонова О.В. (самопредставництво),
розглянувши у підготовчому засіданні в загальному позовному провадженні в приміщенні суду клопотання Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про заміну відповідача Офісу великих платників податків у адміністративній справі №580/5901/20 за позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Придніпровський край» до Офісу великих платників податків ДПС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
встановив:
У провадженні Черкаського окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа № 580/5901/20 за позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Придніпровський край» до Офісу великих платників податків ДПС про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 20.08.2020 №0003375008.
Під час підготовчого провадження до суду надійшло клопотання від Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про заміну неналежного відповідача, мотивоване тим, що постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 Офіс великих платників податків ДПС ліквідовано та на його базі 30.09.2020 створено Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, яке є правонаступником Офісу Великих платників податків ДПС і розпочало діяльність, та позивач перебуває на обліку у Дніпропетровському управлінні Східного міжрегіонального управління ДПС.
Представник Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків у підготовчому засіданні підтримав заявлене клопотання.
Представник позивача надав до суду письмове клопотання, у якому проти процесуальної заміни відповідача заперечив з тієї підстави, що Офіс великих платників податків ДПС як юридична особа не припинений, про що свідчать відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських організацій.
У підготовчому засіданні представник позивача проти процесуальної заміни відповідача заперечив.
Розглянувши клопотання про процесуальну заміну позивача, суд встановив наступне.
Податкове повідомлення-рішення від 20.08.2020 №0003375008, яке є предметом оскарження, прийнято Офісом великих платників податків ДПС.
21.12.2020 позивач СТОВ «Придніпровський край» звернулось до суду з позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 20.08.2020 №0003375008 до відповідача Офісу великих платників податків ДПС.
За приписами статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Таким чином, процесуальне правонаступництво передбачено, зокрема, в разі заміни кредитора або боржника в зобов`язанні. Процесуальне правонаступництво в розумінні статті 52 КАС України допускається на будь-якій стадії судового процесу.
Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов`язків одного суб`єкта права іншому. При цьому обов`язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов`язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов`язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувались ліквідованим органом, не можуть бути припинені і підлягають передачі іншим державним органам, за виключенням того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Отже, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
У такому випадку також відбувається вибуття суб`єкта владних повноважень із публічних правовідносин.
Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов`язків, що відбувається із суб`єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.
Отже, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб`єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб`єкта владних повноважень як юридичної особи.
Вказані правові висновки зазначені у постанові Верховного Суду від 06.10.2020 у справі №804/958/17.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 ліквідовані як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби згідно визначеного переліку, зокрема, Офіс великих платників податків ДПС.
Згідно з п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Права та обов`язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських організацій 30.09.2020 зареєстровано як відокремлений підрозділ Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, про що внесено запис за №1000741030008085321.
Відповідно до п. 7 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227, Державна податкова служба України здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи.
Відповідно до п. 1 Положення про Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 №643, Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, забезпечує реалізацію повноважень ДПС у взаємовідносинах з великими та іншими платниками, які перебувають на обліку в цьому управлінні, і здійснює їх податкове супроводження, є правонаступником майна, прав та обов`язків Офісу великих платників податків ДПС (код ЄДРПОУ 4314147) у відповідних сферах діяльності.
Наказом Державної податкової служби України від 24.12.2020 №755 передбачено розпочати з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30.09.2020 №529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються.
Отже з 1.01.2021 до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків перейшли права та обов`язки Офісу великих платників податків ДПС, що є підставою для процесуальної заміни відповідача у справі, що розглядається.
Посилання позивача на ту обставину, що в Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських організацій не внесено запис про припинення Офісу великих платників податків ДПС, тому підстави для процесуального правонаступництва відсутні, спростовуються вищенаведеним, тому є необгрунтованими.
Враховуючи вищенаведене, клопотання Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про процесуальну заміну відповідача Офісу великих платників податків ДПС у справі, що розглядається, є обгрунтованим та підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 52, 241-243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Клопотання Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про процесуальну заміну відповідача Офісу великих платників податків ДПС задовольнити.
Здійснити процесуальну заміну відповідача Офісу великих платників податків ДПС у адміністративній справі №580/59/01 на процесуального правонаступника - Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків.
Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Головуючий А.В. Руденко