
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2021 р. №520/1635/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тітова О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки до Департаменту реєстрації Харківської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Департаменту реєстрації Харківської міської ради, в якому з урахуванням уточнень просить суд:
- визнати неправомірними дії Департаменту реєстрації Харківської міської ради Харківської області, щодо відмови у скасуванні в Єдиному державному реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомості про Харківський обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ 08166355) запис від 31.03.2015 року №14801200001065712;
- зобов`язати Департамент реєстрації Харківської міської ради Харківської області скасувати в Єдиному державному реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомості про Харківський обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ 08166355) запис від 31.03.2015 року №14801200001065712.
Позов мотивовано наявністю правових підстав для вилучення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про Харківський обласний військовий комісаріат, які є державною таємницею, відповідно, не підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру.
Ухвалою суду від 15.02.2021 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена сторонам, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, згідно якого просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначено, що 30.03.2015 уповноваженою особою Харківського обласного військового комісаріату до державного реєстратора були надані: реєстраційна картка про включення відомостей про юридичну особу та доручення від 30.03.2015 року № 292/ВФЗ. На підставі зазначених документів державним реєстратором було проведено реєстраційну дію «Включення відомостей про юридичну особу» стосовно Харківського обласного військового комісаріату. Відтак, включаючи відомості про ХОВК до Єдиного державного реєстру, державний реєстратор діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Розгляд справи було призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Частиною 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч.1 ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Харківський обласний військовий комісаріат, ідентифікаційний код 08166355, місцезнаходження: 61052, вул. Кацарська, 56, м. Харків зареєстрований як юридична особа з 18.11.1997.
З метою забезпечення діяльності військових комісаріатів Харківської області з питань казначейського обслуговування, 31.03.2015 державним реєстратором було внесено до ЄДРПОУ відомості стосовно Харківського обласного військового комісаріату з зазначенням ідентифікаційного коду - 08166355 за номером 14801200001065712. Місце знаходження реєстраційної справи - Департамент реєстрації Харківської міської ради.
З 31.10.2020 року Харківський обласний військовий комісаріат переформовано на Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (далі - Харківський ОТЦК та СП).
З метою усунення порушень статті 8 Закону України "Про державну таємницю", частини 4 статті 7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", Харківський ОТЦК та СП звернувся до Відповідача з листом від 13.01.2021 року №8/Ю, з вимогою виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис від 31.03.2015 №14801200001065712 про внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей про юридичну особу - Харківський обласний військовий комісаріат (ідентифікаційний код 08166355).
18.01.2021 Департаментом реєстрації Харківської міської ради надано відповідь на звернення позивача з роз`ясненням процедури здійснення реєстраційних дій в ЄДР, зокрема, виключення відомостей про юридичну особу, за заявницьким принципом, шляхом подання відповідної заяви разом з необхідними документами, а не на підставі листів.
Вважаючи необґрунтованою відмову відповідача у виключенні відомостей щодо ХОВК з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд зазначає наступне.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців, врегульовано Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 №755-IV (далі по тексту - Закон №755-IV).
Відповідно до частини першої статті 3 Закону №755-IV (в редакції, чинній на час виникнення між сторонами спірних відносин), дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб-підприємців.
За приписами частини першої статті 4 Закону №755-IV (в редакції, чинній на час виникнення між сторонами спірних відносин), державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Згідно частини четвертої статті 16 Закону №755-IV (в редакції, чинній на час виникнення між сторонами спірних відносин), до Єдиного державного реєстру не заносяться відомості, що становлять державну таємницю.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону №755-IV (в редакції, чинній на час виникнення між сторонами спірних відносин), відомості про юридичну особу або фізичну особу-підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Як убачається з матеріалів справи, представником ХОВК 30.03.2015 до державного реєстратора були надані: реєстраційна картка про включення відомостей про юридичну особу та доручення від 30.03.2015 року №292/ВФЗ, в зв`язку з чим державним реєстратором було проведено реєстраційну дію «Включення відомостей про юридичну особу» стосовно Харківського обласного військового комісаріату.
Вказана обставина позивачем не заперечувалась.
Відтак, вчиняючи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис від за номером 31.03.2015 №14801200001065712 про включення відомостей про юридичну особу - Харківський обласний військовий комісаріат, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом №755-IV в редакції, чинній на час вчинення державним реєстром реєстраційних дій щодо включення відомостей про ХОВК до Єдиного державного реєстру.
Відповідно до частини першої статті 11 Закону №755-IV (в редакції, чинній на час звернення позивача до державного реєстратора із заявою про виключення відомостей з Єдиного державного реєстру), відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, є відкритими і загальнодоступними (крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків та паспортних даних) та у випадках, передбачених цим Законом, за їх надання стягується плата.
Частиною четвертою статті 7 Закону №755-IV (в редакції, чинній на час звернення позивача до державного реєстратора із заявою про виключення відомостей з Єдиного державного реєстру) визначено, що до Єдиного державного реєстру не вносяться відомості, що становлять державну таємницю.
Згідно статті 1 Закону України «Про державну таємницю» від 21.01.1994 №3855-XII (далі по тексту - Закон №3855-XII), державна таємниця (далі також - секретна інформація) - вид таємної інформації, що охоплює відомості у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці України та які визнані у порядку, встановленому цим Законом, державною таємницею і підлягають охороні державою.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 8 Закону №3855-XII, до державної таємниці у порядку, встановленому цим Законом, відноситься інформація у сфері оборони: про зміст стратегічних і оперативних планів та інших документів бойового управління, підготовку та проведення військових операцій, стратегічне та мобілізаційне розгортання військ, а також про інші найважливіші показники, які характеризують організацію, чисельність, дислокацію, бойову і мобілізаційну готовність, бойову та іншу військову підготовку, озброєння та матеріально-технічне забезпечення Збройних Сил України та інших військових формувань; про напрями розвитку окремих видів озброєння, військової і спеціальної техніки, їх кількість, тактико-технічні характеристики, організацію і технологію виробництва, наукові, науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи, пов`язані з розробленням нових зразків озброєння, військової і спеціальної техніки або їх модернізацією, а також про інші роботи, що плануються або здійснюються в інтересах оборони країни; про дислокацію, характеристики пунктів управління, зміст заходів загальнодержавного та регіонального, у разі необхідності міського і районного рівня, щодо приведення у готовність єдиної державної системи цивільного захисту населення і територій до виконання завдань в особливий період та про організацію системи зв`язку (оповіщення) в особливий період, можливості населених пунктів, регіонів і окремих об`єктів щодо евакуації, розосередження населення і забезпечення його життєдіяльності; забезпечення виробничої діяльності об`єктів національної економіки у воєнний час;
про геодезичні, гравіметричні, картографічні та гідрометеорологічні дані і характеристики, які мають значення для оборони країни.
За приписами частини третьої статті 10, частини першої статті 12 Закону №3855-XII, інформація вважається державною таємницею з часу опублікування Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, до якого включена ця інформація, чи зміни до нього у порядку, встановленому цим Законом. Звід відомостей, що становлять державну таємницю, формує Служба безпеки України на підставі рішень державних експертів з питань таємниць. Зазначений Звід та зміни до нього набирають чинності з моменту опублікування в офіційних виданнях України.
Пунктом 7 загальних положень Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, затвердженого наказом Служби безпеки України від 12.08.2005 № 440, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.08.2005 за № 902/11182 визначено, зокрема, що військова частина - типова організаційна одиниця, що утримається на окремому штаті і призначається для виконання визначених завдань самостійно або у складі організаційної структури вищого рівня. Під військовими частинами тут і далі розуміють органи військового управління, з`єднання, військові частини, військові кораблі (екіпажі), військові навчальні заклади та установи.
Поштова адреса військової частини - умовне найменування військової частини або її дійсне найменування у разі відсутності умовного найменування та географічна назва населеного пункту із зазначенням поштового індексу.
Згідно пункту 1.4.4 Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, державну таємницю становлять: відомості про діючі або перспективні: бойовий склад, організаційно-штатну структуру, дислокацію, систему охорони, оборони, чисельність особового складу військових частин (установ) на мирний час (за винятком відомостей про дійсне найменування з`єднань, військових частин, установ (організацій) ЗС, військових навчальних закладів, а також їх місце розташування із зазначенням населених пунктів та географічних координат і їх підпорядкованості, відомостей про загальну штатну чисельність військовослужбовців за штатом мирного часу, озброєння та військову техніку, які надаються державам-учасницям відповідно до прийнятих Україною міжнародних зобов`язань за Договором про звичайні збройні сили в Європі, Віденським документом 2011 року про заходи зміцнення довіри та безпеки та Глобальним обміном воєнною інформацією, а також відомостей щодо військових навчальних закладів, квартирно-експлуатаційних органів, військових представництв, закладів культури та спортивних закладів).
Відтак, враховуючи, що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено відомості про дислокацію (точну адресу місцезнаходження) ХОВК, такі відомості, за висновком суду, становлять державну таємницю, відповідно, з огляду на приписи частини четвертої статті 7 Закону №755-IV, не повинні міститись в Єдиному державному реєстрі.
Пунктом 2 частини першої статті 25 Закону №755-IV визначено, що державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» щодо, зокрема, зобов`язання вчинення реєстраційних дій; скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі.
Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача в даній справі, суд виходить з того, що відповідно до приписів Закону №755-IV підставою для скасування записів в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про юридичну особу є ухвалення відповідного судового рішення. При цьому таке рішення реалізується шляхом внесення відповідного запису (записів) до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, положень проаналізованого законодавства, наявних у матеріалах справи доказів та наведених сторонами аргументів, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову в частині зобов`язання Департаменту реєстрації Харківської міської ради виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб , фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис від 31.03.2015 року №14801200001065712 про Харківський обласний військовий комісаріат.
Разом з тим, судом встановлено, що відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, стосовно ХОВК на підставі документів поданих до державного реєстратора проведено також реєстраційні дії, а саме: від 31.05.2015 номер запису 14801760000065712 «Включення відомостей про юридичну особу з відміткою про те, що свідоцтво вважається недійсним»; від 24.06.2016 номер запису 14801070002065712 «Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу».
Частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З урахуванням викладеного та з метою ефективного відновлення правового становища позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати Департамент реєстрації Харківської міської ради виключити відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо юридичної особи ХАРКІВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ВІЙСЬКОВИЙ КОМІСАРІАТ (код ЄДРПОУ 08166355) та скасувати реєстраційні дії: від 31.03.2015 №14801760000065712 «Включення відомостей про юридичну особу з відміткою про те, що свідоцтво вважається недійсним»; від 31.03.2015 року №14801200001065712 «Включення відомостей про юридичну особу»; від 24.06.2016 року №14801070002065712 «Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу».
В частині позовних вимог щодо визнання неправомірними дій Департаменту реєстрації Харківської міської ради Харківської області, щодо відмови у скасуванні в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомостей про Харківський обласний військовий комісаріат слід відмовити, оскільки станом на дату включення відомостей про Харківський обласний військовий комісаріат до державного реєстру, уповноважений представник ХОВК не зазначив жодних підстав для віднесення відомостей про ХОВК до державної таємниці, тоді як такі відомості встановлені в ході судового розгляду справи.
Отже, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Коцарська, буд. 56, м.Харків, 61052, код ЄДРПОУ 08166355) до Департаменту реєстрації Харківської міської ради (майдан Павлівський, буд. 4, м. Харків, 61003, код ЄДРПОУ 04059243) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов`язати Департамент реєстрації Харківської міської ради виключити відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо юридичної особи ХАРКІВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ВІЙСЬКОВИЙ КОМІСАРІАТ (код ЄДРПОУ 08166355) та скасувати реєстраційні дії: від 31.03.2015 №14801760000065712 «Включення відомостей про юридичну особу з відміткою про те, що свідоцтво вважається недійсним»; від 31.03.2015 року №14801200001065712 «Включення відомостей про юридичну особу»; від 24.06.2016 року №14801070002065712 «Державна реєстрація змін до відомостей про юридичну особу».
В решті позовних вимог - відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Тітов