
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про заміну відповідача правонаступником
Справа № 500/1023/20
16 квітня 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у письмовому провадженні заяву Комунального підприємства «Тернопільводоканал» про заміну відповідача правонаступником в адміністративній справі за позовом Комунального підприємства «Тернопільводоканал» до Петриківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
В червні 2020 року Комунальне підприємство «Тернопільводоканал» (далі КП «Тернопільводоканал») звернулося до суду з позовом до Петриківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 25.06.2020, яке залишене без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.12.2020, адміністративний позов задоволено повністю.
Визнано протиправними дії Петриківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, які полягають у прийнятті рішення №2038 від 21.12.2019 "Про внесення змін в рішення сесії №1452 від 21.12.2018 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 17,1200 га для обслуговування гідроспоруд біологічних ставків по доочистці стічних вод, які перебувають на балансі КП "Тернопільводоканал"", яким відмовлено у передачі у постійне користування КП "Тернопільводоканал" земельної ділянки, площею 17,1200 га, для обслуговування гідроспоруд біологічних ставків по доочистці стічних вод, які перебувають на балансі КП "Тернопільводоканал", за адресою: село Петриків, Тернопільський район, Тернопільська область, за кадастровим номером 6125286700:01:017:0001.
Визнано протиправним та скасовано рішення Петриківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області №2038 від 21.12.2019 "Про внесення змін в рішення сесії №1452 від 21.12.2018 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 17,1200 га для обслуговування гідроспоруд біологічних ставків по доочистці стічних вод, які перебувають на балансі КП "Тернопільводоканал"".
Зобов`язано Петриківську сільську раду Тернопільського району Тернопільської області повторно розглянути на засіданні чергової сесії сільської ради заяву Комунального підприємства "Тернопільводоканал" від 08.11.2019 та внести зміни до пункту 2 рішення Петриківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області №1452 від 21.12.2018, виклавши його в наступній редакції: передати в постійне користування КП "Тернопільводоканал" земельну ділянку, площею 17,1200 га, для обслуговування гідроспоруд біологічних ставків по доочистці стічних вод, які перебувають на балансі КП "Тернопільводоканал", за адресою: село Петриків, Тернопільський район, Тернопільська область, за кадастровим номером 6125286700:01:017:0001.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Петриківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області на користь Комунального підприємства "Тернопільводоканал" 2102,00 грн (дві тисячі сто дві грн 00 коп) сплаченого судового збору.
Виконавчі листи у цій справі не видавалися.
07.04.2021 на адресу суду від Комунального підприємства "Тернопільводоканал" надійшла заява про заміну сторони її правонаступником, у якій заявник просить замінити відповідача у справі Петриківську сільську раду Тернопільського району Тернопільської області на правонаступника Великоберезовицьку селищну раду. Клопотання обгрунтоване змінами до положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та нормами Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад», містить посилання на розпорядження Кабінету Міністрів України №482-р від 22.04.2020 «Про затвердження перспективного плану формування територій громад Тернопільської області», відповідно до якого село Петриків входить до Великоберезовицької територіальної громади.
Ухвалою суду від 08.04.2021 призначено судове засідання по розгляду заяви про заміну сторони її правонаступником на 16.04.2021.
Представник Комунального підприємства "Тернопільводоканал" подала заяву від 16.04.2021 про проведення судового засідання без участі представника позивача.
Великоберезовицька селищна рада подала до суду клопотання про розгляд заяви Комунального підприємства "Тернопільводоканал" про заміну сторони її правонаступником без участі її представника, проти задоволення заяви заперечує.
За результатами розгляду заяви, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Суд зазначає, що процесуальне правонаступництво необхідно розуміти як заміну або вибуття в адміністративній справі сторони чи третьої особи в разі переходу правового статусу від однієї особи до іншої (правонаступника), зокрема компетенції між суб`єктами владних повноважень, у спірних матеріальних правовідносинах. Залучення правонаступника до участі в розгляді та вирішенні адміністративної справи має відбуватися шляхом постановлення ухвали як за ініціативою суду, так і зацікавлених осіб.
Заміна правонаступником допускається на будь-якій стадії судового процесу, у тому числі і на стадії виконання судових рішень, виходячи з такого.
Відповідно до частини першої статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
За статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження" № 1404-VIII від 02.06.2016 під виконавчим провадженням як завершальною стадією судового провадження і примусового виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) розуміється сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до частин першої та другої статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Положення частини п`ятої статті 15 цього Закону передбачають, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником.
У контексті наведених положень Закону України "Про виконавче провадження" слід зазначити, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження представляє собою процес, який починається з моменту набрання судовим рішенням законної сили і завершується настанням відповідних обставин, передбачених статтею 39 цього Закону (закінчення виконавчого провадження).
При цьому виконавче провадження здійснюється з дотриманням засад верховенства права, за якого кожен з учасників має можливість реалізувати обсяг вимог наданих йому судовим рішенням.
До того ж цей Закон не пов`язує початок реалізації цих прав з ухваленням державним виконавцем рішення про початок примусового виконання рішення на підставі виконавчого документа, а навпаки, прямо передбачає можливість виправлення невідповідності виконавчого документа вимогам, передбаченим цією статтею, судом за заявою стягувача (абзац другий частини четвертої статті 4 Закону України "Про виконавче провадження").
Отже, заміна сторони у відносинах, щодо яких виник спір, (процесуальне правонаступництво) можлива на будь-якій стадії адміністративного процесу, як на стадії розгляду справи так і на стадії виконання судового рішення, яке набрало законної сили, зокрема, і до видання виконавчого листа, і відбувається виключно за відповідним рішенням суду, а не державного виконавця (що стосується заміни сторони виконавчого провадження), незалежно від того виданий судом виконавчий лист на момент звернення із заявою про правонаступництво та чи пред`явлений він (виконавчий лист) до примусового виконання.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 03.05.2018 (справа №2-а-1864/10), від 29.01.2020 у справі №815/1303/17.
Відтак, у цій справі, незважаючи на те, що виконавчі листи ще не видано, є підстави для розгляду судом питання про заміну сторони правонаступником.
Судом встановлено, що 14.05.2020 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» від 16.04.2020 №562-IX. Підпунктами 1-4 пункту 2 Розділу ІІ цього Закону установлено:
1) визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад здійснюються на основі затверджених Кабінетом Міністрів України перспективних планів формування територій громад Автономної Республіки Крим, областей;
2) у 2020 році перші місцеві вибори депутатів сільських, селищних, міських рад і відповідних сільських, селищних, міських голів територіальних громад, території яких затверджені Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, проводяться одночасно з черговими місцевими виборами 2020 року;
3) вибори депутатів сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, старост сіл, селищ територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, не проводяться;
4) повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, старост сіл, селищ територіальних громад, які увійшли до складу територіальних громад, території яких затверджено Кабінетом Міністрів України на підставі цього Закону, припиняються в день набуття повноважень сільських, селищних, міських рад, обраних на перших місцевих виборах у 2020 році відповідно до підпункту 2 цього пункту.
Також цим Законом внесено доповнення до Розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР, а саме доповнено пунктом 7-1, яким визначено, що до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад здійснює Кабінет Міністрів України. Рішення Кабінету Міністрів України про визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад подається до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших місцевих виборів депутатів сільських, селищних, міських рад і сільських, селищних, міських голів відповідних територіальних громад.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України №482-р від 22.04.2020 «Про затвердження перспективного плану формування територій громад Тернопільської області» до складу Великоберезовицької територіальної громади (6125255200, смт. Велика Березовиця) включено наступні територіальні громади: Великоберезовицька (у складі смт Велика Березовиця), Буцнівська, Великолуцька, Йосипівська, Мар`янівська, Миролюбівська, Мишковицька, Настасівська, Острівська, Петриківська.
06.12.2020 набув чинності прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування та районних державних адміністрацій» від 17.11.2020 № 1009-ІХ. Цим Законом внесено зміни, до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до яких Розділ V «Прикінцеві та перехідні положення» доповнено пунктом 6-1 наступного змісту:
- у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України (далі - сформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади (далі - розформовані територіальні громади) (підпункт 1);
- після припинення повноважень сільського голови, який одноособово виконував функції виконавчого органу ради, що припиняється, відповідні функції одноособово виконує сільський, селищний, міський голова, обраний сформованою територіальною громадою, з дня набуття ним повноважень до затвердження новообраною радою персонального складу її виконавчого комітету (підпункт 3);
- сформована територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов`язків розформованої територіальної громади з урахуванням особливостей, визначених підпунктами 5 і 6 цього пункту (підпункт 4);
- не пізніше завершення другої сесії новообраної ради у порядку, визначеному цим пунктом, починається реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами та розміщених поза адміністративним центром сформованої територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі сформованої територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні сільські, селищні, міські ради припиняються як юридичні особи з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом (підпункт 8);
- юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі сформованої територіальної громади, є правонаступником прав та обов`язків усіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами, з дня набуття повноважень новообраною радою (підпункт 9);
- з дня затвердження новообраною радою персонального складу її виконавчого комітету починається реорганізація відповідних юридичних осіб - виконавчих комітетів рад, що припиняються, шляхом їх приєднання до юридичної особи - виконавчого комітету новообраної ради. Після завершення реорганізації відповідні юридичні особи - виконавчі комітети сільських, селищних, міських рад припиняються у порядку, визначеному цим пунктом (підпункт 10);
- під час проведення реорганізації юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад та/або їхніх виконавчих комітетів повноваження з управління справами таких юридичних осіб здійснює сільський, селищний, міський голова, обраний сформованою територіальною громадою. За поданням сільського, селищного, міського голови, обраного сформованою територіальною громадою, сільська, селищна, міська рада може утворювати комісії для забезпечення здійснення ним повноважень з управління справами юридичних осіб, що реорганізуються (абзац 5 і 6 підпункту 12);
- після закінчення повноважень рад, що припиняються, їхніх виконавчих комітетів, сільського голови, який одноособово виконував функції виконавчого органу сільської ради, що припиняється, видані ними нормативно-правові акти, невиконані акти індивідуальної дії зберігають чинність на відповідних територіях та для відповідних осіб (підпункт 13);
- новообрана рада, її виконавчий комітет можуть вносити зміни, визнавати такими, що втратили чинність, або скасовувати акти відповідних органів місцевого самоврядування, правонаступниками яких вони є, та їх посадових осіб (підпункт 14);
- державна реєстрація припинення юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих комітетів здійснюється на підставі заяви, поданої суб`єкту державної реєстрації сільським, селищним, міським головою, обраним сформованою територіальною громадою, або уповноваженою ним особою. Сільські, селищні, міські ради та їхні виконавчі органи розформованих територіальних громад припиняються як юридичні особи з дня внесення запису про їх припинення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (абзац 1 і 4 підпункту 18).
Згідно з частинами другою, третьою статті 8 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" № 157-VIII від 05.02.2015 повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, що об`єдналися, завершуються в день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою.
Об`єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків територіальних громад, що об`єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об`єднаною територіальною громадою.
Частиною четвертою статті 8 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» визначено, що з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою, у порядку, визначеному цим Законом, здійснюється реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об`єдналися, та розміщених поза адміністративним центром об`єднаної територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі об`єднаної територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні юридичні особи - сільські, селищні, міські ради припиняються у порядку, визначеному цим Законом.
Юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі об`єднаної територіальної громади, є правонаступником прав та обов`язків всіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об`єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об`єднаною територіальною громадою.
Відповідно до відомостей із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (станом на 16.04.2021) Петриківська сільська рада перебуває в стані припинення на підставі рішення від 05.02.2021 щодо припинення юридичної особи в результаті її реорганізації. Щодо Великоберезовицької селищної рад, то така зареєстрована як юридична особа публічного права ще з 21.05.1997.
Враховуючи наведені положення законодавства, суд вважає, що Великоберезовицька селищна рада (ідентифікаційний код юридичної особи 04393462) є правонаступником прав та обов`язків Петриківської сільської ради (яке в силу закону визначається з дня набуття повноважень новообраною радою), а тому наявні процесуальні підстави для заміни Петриківської сільської ради її правонаступником Великоберезовицькою селищною радою.
Керуючись статтями 52, 243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву Комунального підприємства «Тернопільводоканал» про заміну відповідача правонаступником задовольнити.
Допустити в адміністративній справі за позовом Комунального підприємства «Тернопільводоканал» до Петриківської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії заміну відповідача Петриківську сільську раду Тернопільського району Тернопільської області (вулиця Шептицького, 118а, село Петриків, Тернопільський район, Тернопільська область, 47720, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 04393597) на правонаступника Великоберезовицьку селищну раду (вулиця Ст.Бандери, 26, селище міського типу Велика Березовиця, Тернопільський район, Тернопільська область, 47720, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 04393462).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня підписання ухвали суддею. До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд.
Повний текст ухвали складено та підписано 16 квітня 2021 року.
Суддя Чепенюк О.В.