Рішення № 96335975, 15.04.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2021
Номер справи
480/1639/21
Номер документу
96335975
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 квітня 2021 року Справа №480/1639/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравченка Є.Д., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/1639/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач), в якій з урахуванням уточнених позовних вимог просить:

- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 959250156645 від 30 грудня 2020 року в частині проведення перерахунку пенсії, виходячи з розрахунку 60%, а не 90% від суми місячної заробітної плати, на підставі довідки прокуратури Сумської області від 13.03.2020 18-348 вих.20;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про відмову позивачу у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, які зафіксовані в рішенні № 959250156645 від 22 лютого 2021 року та листі № 1800-0305-8/10442 від 24.02.2021 щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років у розмірі 90% від заробітної плати;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію, згідно Закону України «Про прокуратуру» за вислугу років, з врахуванням положень: Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-УІ (абзацу першого пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення"), статті 22, ч. 1 ст. 58 Конституції України, рішення Конституційного Суду України від 22.05.2018 № 5-р/2018, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, на підставі довідки прокуратури Сумської області від 13.03.2020 18-348 вих. 20, без обмеження її граничного розміру, та провести виплату різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії за відповідний розрахунковий період.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років, відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України від 12.07.2001 № 2663-ІІІ "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру" з 01 серпня 2001 року з розрахунку 90% від суми заробітної плати.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", яка набрала чинності 06.09.2017, внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" та відбулись зміни в оплаті праці працівників прокуратури, а саме збільшено розміри посадових окладів та надбавки до посадових окладів за класні чини, внаслідок чого виникли підстави для перерахунку пенсії позивача.

На звернення позивача 13 березня 2020 року уповноваженими особами прокуратури Сумської області йому була видана довідка за № 18-348 вих.20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховуються для перерахунку пенсій.

19 березня 2020 року позивач подав заяву до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо перерахунку раніше призначеної йому пенсії відповідно до положень Закону України «Про прокуратуру» з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р (ІІ)/2019 у справі № 3-209/2018(2413/18, 2807/19), проте отримав відмову.

Рішення про відмову у перерахунку пенсії було оскаржене позивачем до суду. Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 25.06.2020 по справі № 480/2452/20 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити ОСОБА_1 з 01.10.2017 перерахунок та виплату без обмеження граничного розміру пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Сумської області від 13.03.2020 р. № 18-348 вих.20.

30 грудня 2020 року Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області на виконання вказаного рішення суду провело перерахунок пенсії позивача, виходячи з розрахунку 60% від суми місячної заробітної плати без обмеження граничного розміру пенсії за вислугу років, на підставі довідки прокуратури Сумської області від 13.03.2020 № 18-348 вих.20.

ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, але рішенням від № 959250156645 від 22 лютого 2021 року йому було відмовлено з посиланням на те, що згідно із статтею 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-УІІ пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включається всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Позивач вважає, що проведений 30.12.2020 перерахунок його пенсії, виходячи з розрахунку 60% від суми місячної заробітної плати, а не 90% від суми заробітної плати, є таким що суперечить вимогам Законів.

На думку позивача, застосування нових положень законодавства щодо пенсійного забезпечення працівників прокуратури, у тому числі норм Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 р. № 1697-УІІ, в частині зменшення розміру пенсії у відсотках до заробітної плати, обмеження максимального розміру пенсії, до правовідносин, що виникли до набрання ними чинності, суперечить вимогам частини 1 статті 58 Конституції України. Крім того, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до статті 22 Конституції України не допускається.

Ухвалою суду від 03.03.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного провадження без виклику сторін.

Відповідач у встановлений судом строк відзиву на позовну заяву не подав.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та з 2001 року отримує пенсію за вислугу років, яка призначена відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ, у редакції, що діяла на момент призначення пенсії, у розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати.

За заявою позивача, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 № 6-Р/2020 у справі № 1-223/2018(2840/18) прокуратурою Сумської області було видано довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії від 13.03.2020 № 18-348вих-20 (а.с. 8).

13.03.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до вказаної довідки.

25.03.2020 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області прийняте рішення № 6 про відмову в перерахунку пенсії з тих підстав, що відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 р. № 1155 зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно з Законом України "Про прокуратуру". Крім того, надана довідка прокуратури Сумської області про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії, за змістом не відповідає додатку 1 листа Офісу Генерального прокурора від 18.02.2020.

Не погодившись із рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 25.03.2020 № 6, позивач оскаржив його до суду.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 25.06.2020 у справі № 480/2452/20 адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, ідентифікаційний код 21108013) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 6 від 25.03.2020 р. про відмову ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії за вислугу років. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити ОСОБА_1 з 01.10.2017 р. перерахунок та виплату без обмеження граничного розміру пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Сумської області від 13.03.2020 р. № 18-348 вих.20. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 840,80 грн. в рахунок відшкодування судового збору (а.с. 12-16).

На виконання рішення суду від 25.06.2020 у справі № 480/2452/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області прийняло рішення від 30.12.2020 № 959250156645, на підставі якого здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки прокуратури Сумської області від 13.03.2020 № 18-348 вих.20., виходячи з розрахунку 60% від суми місячної заробітної плати без обмеження граничного розміру пенсії (а.с. 17-19).

18.02.2021 ОСОБА_1 звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії на підставі довідки прокуратури Сумської області від 13.03.2020 № 18-348 вих.20., виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати (а.с. 45,47).

Рішенням Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 22.02.2021 № 959250156645 відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років, оскільки статтею 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VІІ пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включається всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (а.с. 50).

Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

На час призначення позивачу пенсії діяв Закон України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991.

За приписами ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05. 11. 1991 № 1789-ХІІ (чинного на момент призначення позивачу пенсії) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач з 01.08.2001 отримує пенсію за вислугу у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ.

Відповідно до ч. 12 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (чинного на момент призначення позивачу пенсії) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Частиною 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (чинного на момент призначення позивачу пенсії) визначено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

15.07.2015 набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» №1697-VII від 14.10.2014.

Згідно пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом, зокрема, Закон України "Про прокуратуру" крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 512, статті 53 щодо класних чинів.

Отже, з 15.07.2015 питання призначення та перерахунку пенсій, призначених прокурорським працівникам, регулюються Законом України «Про прокуратуру» №1697-VII.

Частиною 2 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII (в редакції з 15.07.2015 ) було встановлено, що пенсія призначається в розмірі 70 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 N 76-VIII у частинах другій та п`ятій ст. 86 Закону України від 14.10.2014 "Про прокуратуру" цифри "70" замінено цифрами "60".

Відтак, після набрання чинності Законом України «Про прокуратуру» № 1697-VII, тобто з 15.07.2015 також відбулась зміна відсоткового значення розміру пенсії за вислугу років, що призначалась за статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII.

При цьому у рішенні від 05.04.2001 Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Відповідно до статті 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача пов`язаний з переглядом розміру вже призначеної їй пенсії, при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.

На переконання суду, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені зміни до законодавства щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Тому, застосувавши при перерахунку пенсії 60 процентів, а не 90 процентів від заробітної плати, відповідач діяв протиправно.

Зазначена правова позиція узгоджується з висновком, висловленим Верховним Судом у постановах від 03.05.2018 у справі № 308/11498/16-а та від 10.04.2019 у справі №310/6638/16-а (2-а/310/652/16).

Відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення позивачу відсоткового значення розміру пенсії за вислугу років з 90 відсотків до 60 відсотків від місячної заробітної плати є протиправними, а отже відповідача належить зобов`язати здійснити перерахунок позивачу пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Сумської області від 13.03.2020 № 18-348 вих-20, з розрахунку 90 відсотків від місячної заробітної плати, та провести виплату різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню в частині:

- визнання протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 30 грудня 2020 року № 959250156645 в частині проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки прокуратури Сумської області від 13.03.2020 18-348 вих.20, виходячи з розрахунку 60% від суми місячної заробітної плати;

- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 22 лютого 2021 року № 959250156645 про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати;

- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років на підставі довідки прокуратури Сумської області від 13.03.2020 № 18-348 вих-20, з розрахунку 90 відсотків від місячної заробітної плати, та провести виплату різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

При цьому, суд зауважує, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії позивача за вислугу років на підставі довідки Сумської обласної прокуратури від 13.03.2020 18-348 вих.20 її розмір зменшиться, то пенсія останньому має виплачуватися в раніше встановленому розмірі.

Разом з тим, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років без обмеження її граничного розміру, виходячи з наступного.

Питання щодо правомірності обмеження пенсії позивача граничним розміром під час її перерахунку на підставі довідки прокуратури Сумської області від 13.03.2020 № 18-348 вих-20 було предметом розгляду судової справи № 480/2452/20.

Рішення суду від 25.06.2020 у справі № 480/2452/20 набрало законної сили, а тому у межах даної справи суд не може надавати повторну оцінку доводам сторін стосовно вищевказаного питання.

Крім того, на виконання рішення суду у справі № 480/2452/20 відповідач прийняв рішення від 30.12.2020 № 959250156645, яким здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки прокуратури Сумської області від 13.03.2020 № 18-348 вих.20, виходячи з розрахунку 60% від суми місячної заробітної плати. При цьому, розмір пенсії склав 17807,31 грн., що є більшим, ніж максимальний розмір пенсії - 17690,00 грн. (а.с. 17-19).

Таким чином, згідно з рішенням від 30.12.2020 № 959250156645 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача без обмеження максимального розміру.

Отже, відсутні підстави вважати, що станом на час розгляду даної справи права позивача стосовно обмеження пенсії максимальним розміром є порушеними, а тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області судові витрати в розмірі 908,00 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 30 грудня 2020 року № 959250156645 в частині проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки прокуратури Сумської області від 13.03.2020 18-348 вих.20, виходячи з розрахунку 60% від суми місячної заробітної плати.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 22 лютого 2021 року № 959250156645 про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років на підставі довідки прокуратури Сумської області від 13.03.2020 № 18-348 вих-20, виходячи з розрахунку 90 відсотків від місячної заробітної плати, та провести виплату різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, Сумська область, 40009, ідентифікаційний код 21108013) судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Д. Кравченко