
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 квітня 2021 року Справа №480/6907/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Діски А.Б., розглянувши у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/6907/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якому просить:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області № 143467 від 29.09.2020.
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років на підставі довідки Офісу Генерального прокурора № 21-824 зп від 16.04.2020, з розрахунку 90 % середньомісячного заробітку, без обмеження максимального розміру, з обов`язковим повним нарахуванням та повною виплатою, починаючи з 01.01.2020 та здійснити виплату недоотриманих сум.
Також просить зобов`язати відповідача виконати постанову суду негайно в межах суми стягнення за один місяць.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач з липня 2015 року перебуває на обліку ГУ ПФУ в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі Закону України "Про прокуратуру". Після призначення пенсії позивач продовжив працювати та наказом Генерального прокурора від 12.11.2019 № 1426ц з 15.11.2019 його звільнено з органів прокуратури.
Рішенням Конституційного Суду України № 7-(ІІ)/2019 від 13.12.2019 у справі № 3-209/2018(2413/18, 2807/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-УІІ (далі - Закон № 1697-VІІ) зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VІІ зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
З метою реалізації свого права на перерахунок пенсії 28.09.2020 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області з відповідною заявою про перерахунок пенсії, до якої долучив довідку видану Офісом Генерального прокурора № 21-824 зп від 16.04.2020 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії. Однак, рішенням № 143467 від 29.09.2020 ГУ ПФУ в Сумській області відмовило позивачу у перерахунку пенсії.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 16.10.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову та зазначає, що позивач звернувся із заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії на підставі довідки, виданої Офісом Генерального прокурора № 21-824 зп від 16.04.2020. Оскаржуваним рішенням ГУ ПФУ в Сумській області відмовлено позивачу у перерахунку пенсії з тих підстав, що відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1155 встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру".
Після 13.12.2019 нормативно-правові акти про підвищення заробітної праці прокурорським працівникам не приймалися. Тому, перерахунок працівникам органів прокуратури може бути проведений з урахуванням заробітної плати, визначеної нормативно-правовими актами, які прийняті та набрали законної сили після набрання чинності рішенням Конституційного Суду України №-р(ІІ)/2019, та обумовлюють підстави для перерахунку пенсії (а.с. 30-32).
Ухвалою суду від 11.11.2020 зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 560/2120/20, провадження № Пз/9901/9/20.
Ухвалою суду від 09.03.2021 поновлено провадження у справі та продовжено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
До суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій підтримує свої позовні вимоги та зазначає про необгрунтованість доводів відповідача (43-52).
Суд, перевіривши матеріали справи, повно та об`єктивно оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, виходячи із наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, позивач працював в органах прокуратури України, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області з 17.07.2015 та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" (а.с. 16-20).
Офісом Генерального прокурора видано довідку від № 21-824 зп від 16.04.2020 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії (а.с. 21). Довідка видана відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1155 "Про умови оплати праці прокурорів".
Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки виданої Офісом Генерального прокурора № 21-824 зп від 16.04.2020 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії та рішення Конституційного Суду України № 27-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 (а.с. 33).
Рішенням № 143467 від 29.09.2020 ГУ ПФУ в Сумській області відмовило позивачу у перерахунку пенсії, оскільки пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155, якою затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур, встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, не є підставою для перерахунку пенсії, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру" (а.с. 34).
Не погодившись із вказаним рішенням, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку правовим відносинам, що склались в даному випадку між сторонами, суд виходить з наступного.
Положеннями ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п. 6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Суд зауважує, що порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури урегульовано ст. 86 Закону № 1697-VII, відповідно до ч. 20 якої (в первинній редакції) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Надалі, Законом України "Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 р. № 76-VIII, який набрав чинності 01.01.2015 (далі - Закон № 76-VIII) до частини 18 статті 50-1 Закону № 1789-XII (в редакції Закону № 3668-VI) та до частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII внесено зміни, зокрема, вказані частини викладено у однакових редакціях: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".
Рішенням Другого Сенату Конституційного Суду України у справі №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019, на яке посилається позивач у позовній заяві в обґрунтування позовних вимог, вирішено:
« 1. Визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
2. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
3. Установити такий порядок виконання цього Рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
« 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».».
З 13.12.2019 р., тобто з дати ухвалення Конституційним Судом України Рішення № 7-р(ІІ)/2019, у Законі України "Про прокуратуру" № 1697-VII відсутня вимога про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України. При цьому, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури з 13.12.2019 є підвищення заробітної плати відповідної категорії працівників.
Верховний Суд у постанові від 24.04.2019 (справа № 826/8546/18) звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом № 1697-VІІ покладено саме на Уряд.
Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій.
Суд наголошує, що реалізація такого права була забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019.
11.12.2019 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 1155 "Про умови оплати праці прокурорів", якою затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур. Вказана постанова набрала чинності 16.01.2020.
Суд зауважує, що станом на 16.01.2020 розмір заробітної плати працюючого працівника прокуратури підвищився, порівняно з заробітною платою, яка виплачувалася станом на час призначення пенсії за вислугу років, у зв`язку із чим, наявні підстави для перерахунку пенсії на підставі наданої довідки Офісу Генерального прокурора від 16.04.2020 № 21-824зп.
Як вбачається з матеріалів справи, довідку Офісу Генерального прокурора від 16.04.2020 № 21-824зп складено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1155 "Про умови оплати праці прокурорів".
Зважаючи на викладені обставини справи та норми законодавства, суд доходить висновку, що звернення позивача до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії за вислугу років з долученою до неї довідкою Офісу Генерального прокурора від 16.04.2020 № 21-824 зп є підставою для перерахунку пенсії, оскільки з 13.12.2019 на підставі рішення Конституційного Суду України позивач набув право на перерахунок пенсії за умови підвищення заробітної плати відповідної категорії прокурорських працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури.
Посилання відповідача на п. 7 Постанови № 1155, як на підставу відмови у здійсненні перерахунку, суд вважає необгрунтованим з огляду на наступне.
Так п. 7 Постанови № 1155 встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру".
У рішенні від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 у справі №3-209/2018 (2413/18, 2807/19), Конституційний Суд зазначає, що враховуючи міжнародні стандарти діяльності органів прокуратури та юридичні позиції Конституційного Суду України, метою нормативного регулювання, зокрема питань соціального захисту працівників прокуратури, є уникнення втручання інших органів влади в діяльність прокуратури з метою додержання принципу поділу влади та закріплення виключно на рівні закону питань пенсійного забезпечення працівників прокуратури.
До повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.
Конституційний Суд України констатує, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.
Водночас, пункт 7 Постанови №1155 «Про умови оплати праці прокурорів» не відповідає положенням частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру», чинної на момент прийняття спірного рішення та вирішення спору.
Тому суд вважає безпідставними доводи ГУ ПФУ в Сумській області, із посиланням на п. 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" від 11.12.2019 № 1155, про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача, оскільки підзаконні нормативно-правові акти не можуть змінювати норми закону, як акту вищої юридичної сили.
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ в Сумській області № 143467 від 29.09.2020, яким відмовлено у проведенні позивачу перерахунку пенсії за вислугою років на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 16.04.2020 № 21-824зп, оскільки саме цим рішенням порушено права позивача.
У позовній заяві позивач просить здійснити перерахунок пенсії починаючи з 01.01.2020, проте суд вважає, що дана вимога задоволенню не підлягає, оскільки ч. 20 ст. 86 Закону № 1697 перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Отже, оскільки підстави для перерахунку пенсії виникли з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1155 "Про умови оплати праці прокурорів", тобто з 16.01.2020, то перерахунок пенсії за вислугу років має бути проведений за заявою позивача з 01.02.2020 на підставі довідки Офісу Генерального прокурора від 16.04.2020 № 21-824 зп та з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
Щодо зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, виходячи з розрахунку 90 % середньомісячного заробітку, без обмеження максимального розміру, з обов`язковим повним нарахуванням та повною виплатою, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси (ч. 1 ст. 5 КАС України).
Право на захист - це самостійне суб`єктивне право, яке з`являється у володільця регулятивного права лише в момент порушення чи оскарження останнього.
З аналізу викладеного вбачається, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. Тобто, предметом судового розгляду можуть бути лише правовідносини, які вже виникли і пов`язані з захистом порушених, невизнаних або оспорюваних прав. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення. Суд позбавлений можливості задовольняти вимоги на майбутнє.
Ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, виданої Офісом генерального прокурора відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155.
Відповідно питання щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.
Суд зазначає, що відповідач у відповідь на заяву позивача відмовив йому у перерахунку пенсії, оскільки пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155, якою затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур, встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, не є підставою для перерахунку пенсії, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру" (а.с. 34). Відтак спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.
Також, відповідач ще не ухвалював рішення про перерахунок призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.
Що стосується клопотання позивача про звернення рішення до негайного виконання в частині виплати позивачу пенсії в межах суми стягнення за один місяць, суд зазначає, що за нормами п. 1. ч. 1 ст. 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних фондів - у межах суми стягнення за один місяць. Враховуючи, що предметом спору є визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, та за рішенням суду не вирішувалось питання про стягнення конкретно визначеного розміру суми пенсії, а лише вирішувалось питання щодо зобов`язання відповідача вчинити дії по перерахунку та виплаті пенсії, таке клопотання позивача не підлягає задоволенню.
Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області судові витрати в розмірі 840,80 грн., сплачені за квитанцією АТ "Укрпошта" від 05.10.2020 (а.с.10).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 143467 від 29.09.2020 про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м.Суми, вул.Пушкіна, буд.1, код ЄДРПОУ 21108013) з 01.02.2020 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) пенсії за вислугу років на підставі довідки Офісу Генерального прокурора № 21-824 зп від 16.04.2020, з урахуванням виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) витрати зі сплати судового збору в сумі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м.Суми, вул. Пушкіна, буд.1, код ЄДРПОУ 21108013).
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя А.Б. Діска