
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
з питань передачі справи до іншого суду
13 квітня 2021 року м. Рівне №460/1061/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: Н.В. Друзенко (головуюча), В.В. Щербакова Н.С. Гудими , за участю секретаря судового засідання Головатчик А.А. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі: позивача: представник Добродій О.М., відповідача: представник Цицюра В.І. та Ільчик О.В., третьої особи відповідача: представник не прибули,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доМіністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Харківський національний університет Повітряних Сил імені Івана Кожедуба, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Командування Повітряних Сил Збройних Сил України про визнання протиправним та скасування пункту наказу,
В С Т А Н О В И В:
17.02.2021 ОСОБА_1 звернувся в Рівненський окружний адміністративний суд з позовом до Міністерства оборони України про визнання протиправним і скасування пункту 3 розпорядчої частини наказу Міністерства оборони України від 14 січня 2021 року №1 КП ДСК «Про деякі питання авіаційних подій у Збройних Силах України».
Ухвалою від 18.02.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі №460/1061/21; Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Харківський національний університет Повітряних Сил імені Івана Кожедуба; Розгляд справи вирішено провести одноособово суддею Друзенко Н.В. за правилами загального позовного провадження; Підготовче засідання призначено на 16.03.2021.
У підготовчому засіданні 16.03.2021 задоволено клопотання сторони відповідача про призначення колегіального розгляду справи.
Згідно з протоколом автоматичного визначення складу колегії суддів від 16.03.2021 визначено склад колегії суддів по справі №460/1061/21: Друзенко Н.В. (головуюча), судді Махаринець Д.Є., Щербаков В.В. і ухвалою від того ж числа призначено підготовче засідання на 23.03.2021.
В підготовчому засіданні 23.03.2021 постановлено ухвалу про відмову Міністерству оборони України в задоволенні заяви про залишення без розгляду через пропуск строку звернення до суду позову ОСОБА_1 про визнання протиправним і скасування пункту 3 розпорядчої частини наказу Міністерства оборони України від 14 січня 2021 року №1 КП ДСК «Про деякі питання авіаційних подій у Збройних Силах України».
Також в підготовчому засіданні 23.03.2021 залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Командування Повітряних Сил Збройних Сил України та витребувано у сторони відповідача додаткові докази. У зв`язку з цим, у підготовчому засіданні оголошено перерву до 13.04.2021.
13.04.2021 у зв`язку із тимчасовою непрацездатністю судді-члена колегії Махаринця Д.Є., у відповідності до частини тринадцятої статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України, пункту 2.3.25 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України №30 від 26.11.2010 (з наступними змінами та доповненнями) та рішення зборів суддів Рівненського окружного адміністративного суду №2 від 25.03.2016, а також з метою дотримання передбаченого законом строку розгляду справи, головуюча звернулася із службовою запискою до керівника апарату про заміну відсутнього судді-члена колегії згідно з встановленими засадами формування складу колегій суддів.
На підставі розпорядження керівника апарату №19 від 13.04.2021 «Щодо заміни відсутнього судді, який входить до складу колегії суддів» та відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.04.2021 замінено відсутнього суддю-члена колегії Махаринця Д.Є. суддею-членом колегії Гудимою Н.С.
В підготовчому засіданні 13.04.2021 поставлено на обговорення заяву сторони відповідача про передачу адміністративної справи №460/1061/21 на розгляд Окружному адміністративному суду міста Києва - за місцезнаходженням відповідача.
Зазначена заява була підтримана представниками відповідача і обґрунтована тим, що ОСОБА_1 зареєстрував своє постійне місце проживання в місті Острозі, Рівненської області 16.02.2021, а 17.02.2021, тобто на наступний день, подав до Рівненського окружного адміністративного суду вищевказану позовну заяву. При цьому, на переконання сторони відповідача місто Острог Рівненської області на день подачі відповідного позову ні за яких умов не могло бути місцем проживання ОСОБА_1 . Такі переконання ґрунтуються, зокрема, на сюжеті телевізійної служби новин 1+1 за 16.03.2021, поданому за результатами журналістського розслідування «Поновлення через суд». Також, станом на момент подання позову, ОСОБА_1 перебував на квартирному обліку в Харківському гарнізоні, як не забезпечений житлом від Міноборони, що підтверджено листом Квартиро-експлуатаційного відділу міста Харків №1596 від 02.04.2021. На момент подання позову ОСОБА_1 також не був виключений зі списків особового Харківського університету Повітряних Сил Збройних Сил України, а тому вважався таким, що проходить військову службу у Збройних Силах України в місті Харкові. Також листом військової частини А0215 №350/154/527/ПС від 22.03.2021 підтверджено, що ОСОБА_1 протягом 2020-2021 років фактично проходив військову службу у місті Харкові, з 15.10.2020 по 19.03.2021 перебував на стаціонарному лікуванні у військовій частині А3306 (м. Харків), а з 19.03.2021 по 03.04.2021 перебував у відпустці в зв`язку із лікуванням. Згідно наказу командира військової частини А0201 №175 від 13.09.2019 відповідно до вимог постанов Кабінету Міністрів України №1081 від 03.08.2006, №450 від 26.06.2013 та наказу Міноборони №380 від 31.07.2018 ОСОБА_1 виплачується грошова компенсація за піднайом житла на склад сім`ї з двох осіб та зазначену компенсацію він отримує з 2019 року і по теперішній час, та будь-яких документів про зміну місця проживання до командування військової частини А0201 не надавав. Згідно довідки про перевірку житлових умов ОСОБА_1 проживає в АДРЕСА_1 . З урахуванням таких обставин, сторона відповідача вважає, що місце проживання (перебування) позивача на момент подання позову не визначено, а тому відповідно до частини першої статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України, дана справа підлягає вирішенню адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача.
Представник позивача проти доводів сторони відповідача заперечила, вказуючи, що за правилами частини першої статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об`єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом. І лише, якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача. Представник позивача зауважувала, що з 16.02.2021 зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_1 є м.Острог Рівненської області, що відповідає територіальній підсудності Рівненського окружного адміністративного суду, а відтак його позов від 17.02.2021 поданий з додержанням правил підсудності. Таким чином немає жодних підстав для передачі адміністративної справи №460/1061/21 на розгляд Окружному адміністративному суду міста Києва - за місцезнаходженням відповідача. Додатково представник позивача зауважила, що довідка про перевірку житлових умов ОСОБА_1 складена 2019 році, як і інші документи щодо його квартирного обліку, а тому в жодному разі не може підтвердити фактичне місце його проживання. Доводи сторони відповідача про проходження позивачем на час подання позову військової служби у Збройних Силах України в місті Харкові, спростувала тим, що ОСОБА_1 з 30 січня по 28 лютого 2021 перебував у відпустці у зв`язку з хворобою, а не на стаціонарному лікуванні у відповідній військовій частині, а тому мав повне право вибути з міста Харкова, та змінити місце свого постійного проживання з огляду на заплановане його звільнення з військової служби.
Вирішуючи клопотання по суті, колегія суддів зазначає, що згідно з частиною першою статті 125 Конституції України, частиною першою статті 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» №1402-VIII від 02.06.2016, судоустрій в Україні будується, зокрема, за принципом територіальності.
За змістом пункту 3 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний суд - це суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Отже, належним та компетентним судом в розумінні процесуального закону є суд, який розглядає та вирішує справу за позовною заявою, поданою із дотриманням правил інстанційної, предметної та територіальної підсудності.
Частиною першою статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об`єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Таким чином, вказаною правовою нормою передбачено альтернативну територіальну підсудність справи за вибором позивача: за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача або за місце-знаходженням відповідача.
При цьому, колегія суддів зазначає, що для застосування положень частини першої статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України, яка визначає можливість визначення підсудності справи за вибором позивача, необхідною умовою є саме наявність зареєстрованого місця проживання чи перебування позивача. І таке місце проживання чи перебування фізичної особи має бути зареєстрованим саме у встановленому законом порядку.
Натомість, вказана норма не передбачає можливості звернення до суду з позовом за фактичним місцем проживання чи перебування позивача, не зареєстрованим у встановленому законом порядку.
Відносини щодо місця проживання фізичної особи в публічно-правовому розумінні регулюються Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» №1382-ІV від 11.12.2003.
У статті 3 вказаного Закону надано визначення, зокрема, таких термінів:
місце перебування - це адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік;
місце проживання - це житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини;
реєстрація - це внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
документи, до яких вносяться відомості про місце проживання, - це паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист.
Згідно з частинами першою, десятою статті 6 Закону №1382-ІV, громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором.
Відповідно до пунктів 3, 4 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 207 від 02.03.2016, реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради. Реєстрація місця проживання/перебування або зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється в день подання особою або її представником документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена одночасно із зняттям з попереднього місця проживання.
Пунктом 9 цих Правил визначено, що відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист, а відомості про реєстрацію місця перебування до довідки про звернення за захистом в Україні (документ, до якого вносяться відомості про місце перебування) шляхом проставлення в них відповідного штампа реєстрації місця проживання/перебування особи за формою згідно з додатком 1.
Особи, які не проживають за зареєстрованим місцем проживання більше одного місяця і які мають невиконані майнові зобов`язання, накладені в адміністративному порядку чи за судовим рішенням, або призиваються на строкову військову службу і не мають відстрочки, або беруть участь у судовому процесі в будь-якій якості, зобов`язані письмово повідомити відповідному органу реєстрації про своє місце перебування (пункт 12 Правил).
Системний аналіз наведених норм права дає змогу зробити висновок про те, що місце проживання це житло, в якому проживає особа, а реєстрація у встановленому законом порядку місця проживання/перебування підтверджується вичерпним переліком документів, зокрема, паспортом громадянина України.
Отже, чинним законодавством передбачено чіткі вимоги до реєстрації особою місця свого проживання чи перебування, та передбачено документи, які підтверджують таку реєстрацію.
За даними паспорту громадянина України, ОСОБА_1 з 16.02.2021 зареєстрований в АДРЕСА_2 .
Штам у паспорті за встановленою формою є належним доказом місця проживання (перебування) позивача, зареєстрованого у встановленому законом порядку.
Наразі реєстрація ОСОБА_2 за вказаним місцем проживання ніким не оспорена і не визнана недійсною чи протиправною.
Оскільки з 16.02.2021 зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_1 є м.Острог Рівненської області, то його позов про оскарження правового акту індивідуальної дії від 17.02.2021, поданий до Рівненського окружного адміністративного суду з додержанням правил територіальній підсудності.
Відповідно, ця справа підсудна Рівненському окружному адміністративному суду, так як факт реєстрації у визначеному законом порядку місця проживання/перебування позивача на території Рівненської області підтверджено належним чином і позивач скористався наданим йому частиною першою статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України правом вибору, подавши позов за своїм зареєстрованим місцем проживання.
Згідно з пунктами 1 та 2 частини першої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі, або після встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
З огляду на те, що вирішення адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 належить до територіальної юрисдикції Рівненського окружного адміністративного суду, колегія суддів приходить до висновку, що жодних підстав для передачі цієї справи за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва немає. А відтак відсутні і підстави для задоволення відповідного клопотання Міністерства оборони України.
Керуючись статтями 25-29, 241, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В :
Відмовити Міністерству оборони України в задоволенні клопотання про передачу адміністративної справи №460/1061/21 на розгляд Окружному адміністративному суду міста Києва - за місцезнаходженням відповідача.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Повний текст ухвали складений 16.04.21
Головуючий cуддя Н.В. Друзенко
Судді В.В. Щербаков
Н.С. Гудима