Ухвала суду № 96335865, 15.04.2021, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2021
Номер справи
460/224/20
Номер документу
96335865
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про закриття провадження у справі

15 квітня 2021 року м. Рівне №460/224/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Гудими Н.С., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом

ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій,В С Т А Н О В И В:

В провадженні суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій.

Ухвалою суду від 21.01.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні).

Цього ж дня іншою ухвалою суду від 21.01.2020 судом зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням Великої Палати Верховного Суду у справі №510/1286/16-а.

Ухвалою суду від 11.12.2020 провадження у справі поновлено.

Дослідивши зміст позову, відзиву, наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що наявні підстави для закриття провадження у справі в частині позовних вимог.

Як свідчить зміст позову, предметом розгляду у даній справі є визнання за позивачем права на отримання 6 мінімальних пенсій за віком, 50 % додаткової пенсії, підвищення до пенсії в розмірі 2 мінімальних заробітних плат згідно з ст.39,50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з часу призначення пенсії по інвалідності, яка пов`язана з Чорнобильською катастрофою; визнання протиправними і незаконними дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати 6 мінімальних пенсій за віком, 50 % додаткової пенсії, підвищення до пенсії в розмірі 2 мінімальних заробітних плат; зобов`язання ГУ ПФУ в Рівненській обалсті з часу призначення пенсії здійснити такий перерахунок та зобов`язання нарахувати компенсацію за втрату частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати належної державної, додаткової пенсії та підвищення до пенсії з урахуванням проведених виплат, які були нараховані відповідно до постанови Сарненського районного суду від 04.11.2014 по справі №571/5046/14-а, постанови Сарненського районного суду від 10.12.2014 по справі №572/5062/14-а, однак не виплачені.

Водночас, судом встановлено, що постановою Сарненського районного суду від 04.11.2014 у справі №572/5046/14-а визнано протиправною бездіяльність управління ПФУ в Сарненському районі щодо ОСОБА_1 . Зобов`язано управління ПФУ в Сарненському районі провести нарахування та виплатити ОСОБА_1 пенсію по інвалідності, пов`язану з Чорнобильською катастрофою з розрахунку шести мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров`ю в розмірі 50 % пенсії за віком за період з 10.04.2014 по 02.08.2014 з врахуванням виплачених коштів. Дане рішення набрало законної сили 15.12.2014 (а.с.12).

Також постановою Сарненського районного суду від 10.12.2014 у справі №572/5062/14а визнано противоправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 визначеного статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонерові, який проживає у зоні гарантованого добровільного відселення, в розмірі двох мінімальних заробітних плат, за період з 13.04.2014 по 02.08.2014 включно. Зобов`язано Управління Пенсійного фонду України в Сарненському районі нарахувати та виплатити ОСОБА_1 визначене ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонерові, який проживає у зоні гарантованого добровільного відселення, в розмірі двох мінімальних заробітних плат, за період з 13.04.2014 по 02.08.2014 включно з урахуванням проведених виплат. Дане рішення набрало законної сили 19.01.2015 (а.с.13-14).

Таким чином, в частині позовних вимог щодо проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії відповідно до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 13.04.2014 по 02.08.2014, пенсії по інвалідності, додаткової пенсії відповідно до ст.ст.50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 10.04.2014 по 02.08.2014 є такі, що набрали законної сили, постанови суду між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

Відповідно до п. 4 ч.1 ст.238 КАС України якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, суд закриває провадження у справі.

Неможливість повторного розгляду справи за наявності рішення суду, що набрало законної сили, постановленого між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав, ґрунтується на правових наслідках дії законної сили судового рішення.

Висновки аналогічного характеру викладені у постанові Верховного Суду від 15.12.2020 у справі №804/5759/17.

За таких обставин, наявні підстави для закриття провадження у справі в частині позовних вимог, щодо яких є рішення суду, що набрало законної сили.

Крім того, суд звертає увагу, що однією з позовних вимог ОСОБА_1 є визнання за нею права на отримання 6 мінімальних пенсій за віком, 50 % додаткової пенсії, підвищення до пенсії в розмірі 2 мінімальних заробітних плат згідно з ст.39,50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з часу призначення пенсії по інвалідності, яка пов`язана з Чорнобильською катастрофою.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

За визначенням, наведеним у п.2 ч.1 ст.4 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому, зокрема, хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

За змістом п.7 ч.1 ст.4 КАС України суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.

Згідно з п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Суд зауважує, що під час визначення предметної юрисдикції справ необхідно виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

Відповідно до ч.1, ч.2 ст.16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов`язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Згідно з ч.1 ст.19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Таким чином, визнання права є способом захисту цивільних прав та інтересів особи, справи щодо чого підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.

З огляду на наведене, спір в частині позовних вимог щодо визнання за ОСОБА_1 права на отримання 6 мінімальних пенсій за віком, 50 % додаткової пенсії, підвищення до пенсії в розмірі 2 мінімальних заробітних плат згідно з ст.39,50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з часу призначення пенсії по інвалідності, яка пов`язана з Чорнобильською катастрофою не є публічно-правовим у розумінні п.2 ч.1 ст.4 КАС України, а тому такі позовні вимоги позивача не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.

В силу вимог п.1 ч.1 ст.238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

За таких обставин, провадження у справі в частині позовних вимог про визнання за ОСОБА_1 права на отримання 6 мінімальних пенсій за віком, 50 % додаткової пенсії, підвищення до пенсії в розмірі 2 мінімальних заробітних плат згідно з ст.39,50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з часу призначення пенсії по інвалідності, яка пов`язана з Чорнобильською катастрофою, також слід закрити.

Керуючись статтями 238, 239, 241, 256, 295 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

Провадження у справі №460/224/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області в частині позовних вимог щодо визнання права на отримання 6 мінімальних пенсій за віком, 50 % додаткової пенсії, підвищення до пенсії в розмірі 2 мінімальних заробітних плат згідно з ст.39,50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з часу призначення пенсії по інвалідності, яка пов`язана з Чорнобильською катастрофою, та щодо зобов`язання Головного управління пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії відповідно до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 13.04.2014 по 02.08.2014, а також пенсії по інвалідності, додаткової пенсії відповідно до ст.ст.50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 10.04.2014 по 02.08.2014 - закрити.

Повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.

Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.

Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення ухвали суду. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Суддя Н.С. Гудима