
Справа № 420/8498/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марина П.П., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради до ОСОБА_1 про скасування повідомлення
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради до ОСОБА_1 , в якому позивач просить скасувати повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (CC1) № ОД 051200716606 від 17.07.2020 року, подане ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що посадовою особою Управління, із залученням представників Київської районної адміністрації Одеської міської ради, Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, 29.07.2020 року здійснено комісійне обстеження об`єкта будівництва за адресою: АДРЕСА_1 . За результатами обстеження посадовою особою Управління встановлено, що на прибудинковій території напроти квартири НОМЕР_2 , встановлений металевий паркан, яким огороджено земельну ділянку площею - 211,5 кв.м. На даній земельній ділянці влаштовано траншею розмірами 13x10м і глибиною 0,7 м. В дану траншею влаштовано металевий каркас з метою подальшого бетонування.
Разом з тим, представник позивача зазначає, що у липні 2020 року зареєстровано повідомлення про початок виконання будівельних робіт № ОД 051200716606 від 17.07.2020 року з реконструкції квартири АДРЕСА_2 , без зміни зовнішніх геометричних розмірів фундаментів у плані, з внутрішнім переплануванням, з улаштуванням вітрини консольного типу та фасадного вхідного вузла з вітрини, з боку АДРЕСА_3 з пристосуванням приміщень квартири під нежитлові приміщення офіс-магазину за адресою: АДРЕСА_3 .
Крім того представник позивача вказує, що під час перевірки також встановлено, що на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_3 , відсутні документи, що посвідчують право власності або користування земельною ділянкою.
Тобто, на переконання позивача, відповідачем виконані будівельні роботи які не відповідають інформації у вищевказаному повідомленні, а саме: роботи з влаштуванням траншеї та металевих каркасів виконані самочинно з захопленням земельної ділянки, яка належить територіальній громаді м. Одеса.
Так, позивач стверджує, що відповідачем виконуються будівельні роботи за відсутності документа, що посвідчує право власності чи право користування земельною ділянкою на підставі повідомлення № ОД051200716606 від 17.07.2020 року про реконструкцію квартири, в яке внесено недостовірні дані.
Таким чином, у зв`язку з виявленням факту подання відповідачем недостовірних даних у вищевказане повідомлення, керуючись ч. 2 ст. 39№ ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності», позивач звернувся з позовом про скасування повідомлення про початок будівельних робіт № ОД 051200716606 від 17.07.2020 року.
Ухвалою суду від 05.10.2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвала суду від 05.10.2020 року направлена на адресу відповідача, вказану в адміністративному позові та яка відповідає інформації отриманій від Відділу адресно-довідкової роботи ГУ ДМС в Одеській області, а саме: АДРЕСА_4 .
У встановлений в ухвалі від 05.10.2020 року строк відповідач відзив на адміністративний позов не надав.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Ухвалою суду від 23.11.2020 року зупинено провадження у справі.
Ухвалою суду від 06.04.2021 року, занесеною до протоколу судового засідання поновлено провадження у справі.
В судове засідання призначене на 08.04.2021 року учасники справи не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, відповідно до вимог КАС України.
Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Також, від позивача надійшла заява, в якій представник позивача зазначила, що Управлінням виявлено технічну описку у позовній заяві,а саме у тексті позовної заяви вказано прізвище відповідача - ОСОБА_2 . Проте, у відповідності до правовстановлюючих документів та дозвільної документації, яка наявна в матеріалах справи, вірним прізвищем відповідача є - ОСОБА_2 . У зв`язку з викладеним, представник позивача просить врахувати зазначені виправлення при розгляді справи.
У зв`язку з відсутністю потреби заслухання свідка чи експерта, судом, керуючись положеннями ч.9 ст.205 КАС України, прийнято рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні в справі письмові докази, оцінивши їх за власним внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді справи, суд встановив наступні факти та обставини.
Судом встановлено, що на підставі договору купівлі-продажу квартири від 06.04.2020 року, зареєстрованого в реєстрі за №315, укладеного між ОСОБА_3 (продавець) та ОСОБА_1 (покупець), остання набула у власність квартиру АДРЕСА_5 , яка в цілому складається з двох житлових кімнат, її загальна площа 47,9 кв.м., житлова площа 29,4 кв.м. Договір посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Демидовим С.С. (а.с. 162-163).
На підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 51893303 від 06.04.2020 року, прийнятого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Демидовим Сергієм Сергійовичем до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно 06.04.2020 року внесено запис №36186195 про право власності за ОСОБА_1 на квартиру, об`єкт житлової нерухомості загальною площею 47,9 кв.м., житлова площа 29,4 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 . (а.с. 160-161)
17.07.2020 року Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради зареєстровано повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (CC1) № ОД051200716606 «Реконструкція квартири АДРЕСА_2 , без зміни зовнішніх геометричних розмірів фундаментів в плані, з внутрішнім переплануванням, з улаштуванням вітрини консольного типу та фасадного вхідного вузла з вітрини з боку АДРЕСА_3 , з пристосуванням приміщень квартири під нежитлові приміщення офісу-магазину», за адресою: АДРЕСА_1 . (а.с.16-19).
Відповідно до зареєстрованого повідомлення:
планується «Реконструкція квартири АДРЕСА_2 , без зміни зовнішніх геометричних розмірів фундаментів в плані, з внутрішнім переплануванням, з улаштуванням вітрини консольного типу та фасадного вхідного вузла з вітрини з боку АДРЕСА_3 , з пристосуванням приміщень квартири під нежитлові приміщення офісу-магазину», за адресою: АДРЕСА_1 ;
вид будівництва - реконструкція;
технічний нагляд здійснює ОСОБА_4 , кваліфікаційний сертифікат AT № 007680;
проектна документація розроблена ПП «Проектна-виробнича фірма «ГЕОПЛАН», код ЄДРПОУ 32729835, Дніпропетровська область, м. Дніпро, пр. Кірова, буд. 28-А, кв. 460.
авторський нагляд за будівництвом здійснює ОСОБА_5 ;
експертиза проектної документації проведена ТОВ «Укрекспертиза у будівництві», експерт ОСОБА_6 , сертифікат АЕ 004844, позитивний експертний звіт № 263-ЕОП/В від 09.07.2020 року;
містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки видані Департаментом архітектури та містобудування ОМР №01-07/247 від 07.07.2020 року;
земельна ділянка використовується для будівництва відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 466 відомості щодо земельної не зазначаються у разі реконструкції, реставрації або капітального ремонту об`єктів будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані, а також реконструкції або капітального ремонту автомобільних доріг, залізничних колій, ліній електропередач, зв`язку, трубопроводів, інших лінійних комунікацій у межах земель їх розміщення.
Згідно вказаного повідомлення, загальна площа об`єкта відповідно до проектної документації - 150,0 кв.м.
Як зазначає позивач, керуючись статтею 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та згідно з Порядком взаємодії виконавчих органів, комунальних підприємств, установ, закладів та організацій Одеської міської ради з питань, пов`язаних із виявленням самочинного будівництва у місті Одесі та вжиттям заходів реагування, затвердженого рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради № 135 від 29.03.2018 року, посадовою особою Управління, а саме головним спеціалістом інспекційного відділу №1 Соловеєм Д.А. із залученням представників Київської районної адміністрації Одеської міської ради, Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, 29.07.2020 року здійснено комісійне обстеження об`єкта будівництва за адресою: АДРЕСА_1 .
За результатами обстеження посадовою особою Управління складено акт обстеження об`єкта містобудування щодо дотримання законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові на території м. Одеси від 29.07.2020 року. В зазначеному акті обстеження встановлено, що на прибудинковій території напроти квартири НОМЕР_2 , встановлений металевий паркан, яким огороджено земельну ділянку площею - 211,5 кв.м. На даній земельній ділянці влаштовано траншею розмірами 13x10м і глибиною 0,7 м. В дану траншею влаштовано металевий каркас з метою подальшого бетонування. Документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою за вказаною адресою відсутні (належить територіальній громаді). Відповідно до даних реєстру будівельної діяльності зареєстровано повідомлення про початок виконання будівельних робіт №ОД051200716606 з реконструкції квартири АДРЕСА_2 без зміни зовнішніх геометричних розмірів, фундаментів у площі з внутрішнім переплануванням з улаштуванням вітрини консольного типу та фасадного вхідного вузла з вітрини, з боку АДРЕСА_3 з пристосуванням приміщень квартири під тимчасове приміщення офісу - магазину за адресою АДРЕСА_3 . Вказане свідчить, що виконані роботи не відповідають інформації вказаній у вищевказаному повідомленні, а саме роботи з влаштування траншеї та каркасів виконані самочинно, з захопленням земельної ділянки площею 211,5 кв. м., яка належить територіальній громаді м. Одеси. Встановленні факти у ході проведення даного обстеження, підтверджуються матеріалами фотофіксації, які виконано головним спеціалістом інспекційного відділу № 1 Соловеєм Д.А. (а.с.24-27)
Також, позивач зазначає, що відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна власникам квартири АДРЕСА_5 , площею - 47,9 кв.м є ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу № 315 від 06.04.2020 року, виданий приватним нотаріусом Одеського міського округу Демидовим С.С. (інформаційна довідка та договір додаються).
У ході проведення даного обстеження встановлено, що ОСОБА_1 видані містобудівні умови та обмеження для проектування на реконструкцію квартири АДРЕСА_2 , без зміни зовнішніх геометричних розмірів фундаментів у плані, з внутрішнім переплануванням, з улаштуванням вітрини консольного типу та фасадного вхідного вузла з вітрини, з боку АДРЕСА_3 з пристосуванням приміщень квартири під нежитлові приміщення офіс-магазину за адресою: АДРЕСА_3 . (а.с. 164-174).
Як стверджує позивач, відповідачем виконуються будівельні роботи за відсутності документа, що посвідчує право власності чи право користування земельною ділянкою на підставі повідомлення № ОД 051200716606 від 17.07.2020 року, яким не передбачено проведення такого виду будівельних робіт.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності врегульовано Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», який спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Відповідно до ч.ч.1,2,4,5 ст.26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», забудова територій здійснюється шляхом розміщення об`єктів будівництва. Суб`єкти містобудування зобов`язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об`єктів. Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.
Проектування та будівництво об`єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів; 6) реєстрація права власності на об`єкт містобудування.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об`єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Згідно з п.1 ст.1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п.3.17 ДБН А.2.2.-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», проектна документація - затверджені текстові та графічні матеріали, якими визначаються містобудівні, об`ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні, технологічні вирішення, а також кошториси об`єктів будівництва.
З п.3.2, п.4.8 ДБН А.2.2.-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» вбачається, що будівництво - нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт та технічне переоснащення об`єктів будівництва. Проектна документація має бути розроблена з урахуванням усіх документів будівельних норм та стандартів, чинних на час її передачі у виробництво.
Відповідно до ч.1 ст.31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» проектна документація на будівництво об`єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.
Згідно з п.1 ч.1 ст.34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п.5 Порядку №466, замовник має право виконувати будівельні роботи після: подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об`єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об`єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України; видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України «Про оцінку впливу на довкілля».
Згідно з ч.1-ч.6 ст.36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об`єктах, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), об`єктах, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт.
Виконувати будівельні роботи без подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт забороняється.
Отримання замовником інших документів дозвільного характеру для виконання будівельних робіт, крім направлення повідомлення про початок виконання будівельних робіт до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до частини першої цієї статті, не вимагається.
Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт, порядок його подання, форма повідомлення про зміну даних у поданому повідомленні визначаються Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо право на будівництво об`єкта передано іншому замовнику або змінено осіб, відповідальних за проведення авторського і технічного нагляду, а також у разі коригування проектної документації на виконання будівельних робіт в установленому законодавством порядку, замовник протягом трьох робочих днів повідомляє про такі зміни відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю.
При цьому, згідно з положеннями п.13 Порядку №466, повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, та повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1) (далі - повідомлення), повідомлення про зміну даних у зазначених повідомленнях за формою згідно з додатками 1, 2 і 2-1 - до цього Порядку подається замовником (його уповноваженою особою) особисто або надсилається рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронний кабінет до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю за місцезнаходженням об`єкта не пізніше ніж за один календарний день до початку виконання підготовчих або будівельних робіт. Орган державного архітектурно-будівельного контролю протягом п`яти робочих днів з дня надходження повідомлення забезпечує внесення інформації, зазначеної у повідомленні, до реєстру згідно з цим Порядком. У разі подання повідомлення через електронний кабінет внесення до реєстру інформації, зазначеної у повідомленні, здійснюється в день його надходження автоматично за допомогою програмних засобів ведення реєстру.
Відповідно до ч.1 ст.376 Цивільного кодексу України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Так, як вже встановлено судом, на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 51893303 від 06.04.2020 року, прийнятого приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Демидовим Сергієм Сергійовичем до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно 06.04.2020 року внесено запис №36186195 про право власності за ОСОБА_1 на квартиру, об`єкт житлової нерухомості загальною площею 47,9 кв.м., житлова площа 29,4 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 .
Таким чином, позивачу на праві приватної власності належить об`єкт нежитлової нерухомості загальною площею 47,9 кв.м.
В той же час, в повідомленні про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (CC1) № ОД051200716606 «Реконструкція квартири АДРЕСА_2 , без зміни зовнішніх геометричних розмірів фундаментів в плані, з внутрішнім переплануванням, з улаштуванням вітрини консольного типу та фасадного вхідного вузла з вітрини, з боку АДРЕСА_3 , з пристосуванням приміщень квартири під нежитлові приміщення офісу-магазину», за адресою: АДРЕСА_1 вказано, що загальна площа об`єкта складає 150,00 кв.м.
Також, з матеріалів справи вбачається, що відповідачем отримано містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва № 103 «Реконструкції квартири АДРЕСА_2 , без зміни зовнішніх геометричних розмірів фундаментів у плані, з внутрішнім переплануванням, з улаштуванням вітрини консольного типу та фасадного вхідного вузла з вітрини з боку АДРЕСА_3 з пристосуванням приміщень квартири під нежитлові приміщення офіс-магазину за адресою: АДРЕСА_3 », які затверджено Наказом департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради № 01-07/147 від 07.07.2020 року.
Відповідно до вказаних містобудівних умов та обмежень, вид будівництва - реконструкція квартири АДРЕСА_5 , без зміни зовнішніх геометричних розмірів фундаментів в плані, з внутрішнім переплануванням, із закладанням, із закладанням вхідного вузла у квартиру з боку сходової клітини житлового будинку, з улаштуванням вітрини консольного типу з виступом від фасадної стіни будинку на 2,50 м, без спирання її на земельну ділянку в місті розміщення приміщень квартири в їх габаритних розмірах, яка проектується уздовж фасадної стіни дев`ятиповерхового житлового будинку зі сторони вул. Академіка Корольова у м. Одесі, з улаштуванням фасадного дверного отвору та вхідної групи у приміщенні квартири з вітрини, з боку АДРЕСА_3 , зі зміною цільового призначення об`єкту, а саме: з пристосуванням приміщень квартири під нежитлові приміщення офісу-магазину, з улаштуванням стаціонарного підйомника для попадання маломобільних груп населення у приміщення проектуємого офісу-магазину, з відновленням опорядження та фарбування дев`ятиповерхового житлового будинку після реконструкції квартири, з відновленням існуючої обробки та фарбування фасадів будинку після реконструкції об`єкта.
Відповідно до пункту 3 містобудівних умов та обмежень розділу «Загальні дані» «відповідність цільового та функціонального призначення земельної ділянки містобудівної документації на місцевому рівні»: не змінюється - на земельній ділянці розташований дев`ятиповерховий житловий будинок АДРЕСА_3 .
Згідно з пунктом 2 містобудівних умов та обмежень розділу «Містобудівні умови та обмеження» «максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки» - не змінюється - проектування здійснюється без спирання на земельну ділянку.
Також, пунктом 5 вказаних містобудівних умов та обмежень розділу «Містобудівні умови та обмеження» у планувальних обмеженнях вказано, що будівельні роботи мають проводитися з внутрішнім переплануванням, із закладанням вхідного вузла у квартиру з боку сходової клітини житлового будинку, з улаштуванням вітрини консольного типу з виступом від фасадної стіни будинку на 2,50 м, без спирання її на земельну ділянку в місті розміщення приміщень квартири і їх габаритних розмірах, яка проектується уздовж фасадної стіни дев`ятиповерхового житлового будинку, та орієнтована на прибудинковій простір житлового будинку зі сторони АДРЕСА_6 .
Отже, вищевказані містобудівні умови та обмеженнями видані на реконструкція квартири АДРЕСА_2 без зміни зовнішніх геометричних розмірів фундаментів в плані, з внутрішнім переплануванням із закладанням вхідного вузла у квартиру з боку сходової клітини житлового будинку з улаштуванням вітрини консольного типу з виступом від фасадної стіни будинку на 2,50 м без спирання її на земельну ділянку в місті розміщення приміщень квартири в їх габаритних розмірах.
Разом з тим, у Розділі 5 «Техніко-економічні показники» містобудівного розрахунку виконаного ТОВ «АРХІТЕКТОР-ПРОЕКТ» вказано, що загальна площа до реконструкції становить - 47,9 кв.м, а після реконструкції загальна площа об`єкта становить 68,6 кв.м.
Отже, за результатами вказаної реконструкції, яка здійснюється без зміни геометричних розмірів фундаментів у плані площа об`єкта нерухомого майна збільшується.
Крім того, на адресу Управління надійшов лист ТОВ «Укрекспертиза в будівництві» № 13 від 07.04.2021 року (вх. № 01-9/68вих від 07.04.2021 року), відповідно до якого, ТОВ «Укрекспертиза в будівництві» не проводило експертизу проекту будівництва на об`єкті за адресою: АДРЕСА_5. Експертний звіт № 263-ЕОП/В від 09.07.2020 року не видавався зазначеним товариством.
Між тим, відповідно до п.7 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 466 реконструкція, реставрація або капітальний ремонт об`єктів будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їхніх фундаментів у плані, реконструкція або капітальний ремонт автомобільних доріг, залізничних колій, ліній електропередачі, зв`язку, трубопроводів, інших лінійних комунікацій у межах земель їх розміщення, а також комплексна реконструкція кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду і нове будівництво об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури відповідно до містобудівної документації на замовлення органів державної влади чи органів місцевого самоврядування на відповідних землях державної чи комунальної власності можуть здійснюватися за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.
Так, позивач стверджує, що відповідачем самовільно зайнята земельна ділянка навпроти квартири АДРЕСА_5 та на якій викопана траншея з улаштуванням металевого каркасу під облаштування фундаменту, без наявності правовстановлюючих документів на зазначену земельну ділянку.
Так, відповідно до акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства №001620 від 29.07.2020 року складеного головним спеціалістом відділу самоврядного контрою за використанням і охороною земель та дотримання земельного законодавства Управління земельних ресурсів Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, за результатами перевірки 29.07.2020 року встановлено, що на земельній ділянці за адресою АДРЕСА_6 , ОСОБА_1 розпочато будівельні роботи на прибудинковій території. В результаті будівництва, шляхом встановлення металевого паркану з профнастілу, зайнято земельну ділянку площею 215 кв.м. Правовстановлюючі документи на зазначену земельну ділянку у ОСОБА_1 відсутні, що є порушенням вимог статей 125, 126 та п. б, ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України. (а.с. 197-198).
Фактично, здійснюючи будівельні роботи з влаштування вітрини консольного типу з виступом від фасадної стіни будинку на 2,50 м без спирання на земельну ділянку, відповідач використав територію навколо будинку АДРЕСА_5 тобто відповідну прибудинкову територію.
Згідно з ст.42 Земельного кодексу України земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками.
Земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок використання земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначається співвласниками.
Розміри та конфігурація земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначаються на підставі відповідної землевпорядної документації.
У разі знищення (руйнування) багатоквартирного будинку майнові права на земельну ділянку, на якій розташовано такий будинок, а також належні до нього будівлі, споруди та прибудинкова територія, зберігаються за співвласниками багатоквартирного будинку.
Доказів на підтвердження того, що відповідач у встановленому порядку отримала право користування на земельну ділянку для влаштування вітрини консольного типу з виступом від фасадної стіни будинку на 2,50 м та вхідного вузла до суду не надано.
Суд зазначає, що відповідно до п.5 Порядку №466 будівельні роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію та:
- подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1) та об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта;
- видачі замовнику дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля відповідно до Закону України "Про оцінку впливу на довкілля".
Таким чином, за відсутності у відповідача документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою у ОСОБА_1 відсутнє право на проведення будівельних робіт за межами належного їй майна за результатами проведення яких утворено траншею, в яку заглиблено металеві каркаси для їх подальшого бетонування.
Суд зазначає, що проведення таких робіт за межами належного відповідачу майна не є такими, які відповідно до п.7 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 466 можуть здійснюватися за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.
Враховуючи вищевикладене, за умов відсутності у ОСОБА_1 права користування земельну ділянку для влаштування вітрини консольного типу з виступом від фасадної стіни будинку на 2,50 м та вхідного вузла, враховуючи, що за результатами реконструкції, яка здійснюється без зміни геометричних розмірів фундаментів у плані площа об`єкта нерухомого майна збільшується, та внесення до повідомлення про початок будівельних робіт недостовірних даних щодо проходження експертизи проекту та наявності експертного звіту, суд дійшов висновку, що повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (CCI) № ОД 051200716606 від 17.07.2020 року, подане ОСОБА_1 є таким, що підлягає скасуванню.
Відповідно до ч.2 ст.39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі виявлення відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об`єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи без належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, а також у разі набрання законної сили судовим рішенням про скасування містобудівних умов та обмежень відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду звертається до суду із позовом про скасування реєстрації такої декларації або про припинення права на виконання підготовчих або будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення.
Відомості про набрання законної сили судовим рішенням про скасування реєстрації декларації про готовність об`єкта до експлуатації або права на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення, вносяться до Реєстру будівельної діяльності.
Відповідно до п.3 ч.7 ст.36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» право на початок виконання будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, може бути припинено відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю у разі на підставі судового рішення, що набрало законної сили.
Згідно з ч.8 ст.36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданому ним повідомленні про початок виконання будівельних робіт, та за виконання будівельних робіт без повідомлення.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради до ОСОБА_1 про скасування повідомлення про початок виконання будівельних робіт є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст. 242 КАСУ, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "РуїсТоріха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Судові витрати розподілити відповідно до ст. 139 КАС України
Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради до ОСОБА_1 про скасування повідомлення - задовольнити.
Скасувати повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (CCI) № ОД 051200716606 від 17.07.2020 року, подане ОСОБА_1 .
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи проводився в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 40199728, 65009, м. Одеса, вул. Черняховського, 6)
Відповідач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_7 )
Суддя П.П.Марин