Ухвала суду № 96334247, 16.04.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2021
Номер справи
ЗВ/360/81/21
Номер документу
96334247
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником

16 квітня 2021 року СєвєродонецькСправа № ЗВ/360/81/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши заяви Головного управління ДПС у Луганській області про заміну сторони виконавчого провадження за вимогою № Ю-4-У, виданою 05.10.2020 Головним управлінням ДПС у Луганській області, про стягнення боргу зі сплати єдиного внеску в сумі 9682,36 грн з Кредитної спілки «Сєвєродонецькрадіотехніка»,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява Головного управління ДПС у Луганській області про заміну сторони виконавчого провадження з примусового виконання вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ю-4-У, виданою 05.10.2020 Головним управлінням ДПС у Луганській області, про стягнення боргу зі сплати єдиного внеску в сумі 9682,36 грн з Кредитної спілки «Сєвєродонецькрадіотехніка.

В обґрунтування заяви зазначено таке.

Постановою Сєвєродонецького міського відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) від 16.11.2020 №63605315 відкрито виконавче провадження з примусового виконання вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ю-4-У від 05.10.2020, виданої Головним управлінням ДПС у Луганській області про стягнення з Кредитної спілки «Сєвєродонецькрадіотехніка» на користь Головного управління ДПС у Луганській області (код ЄДРПОУ 43143746) заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне страхування у сумі 9682,36 грн.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» (далі - постанова Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893) наказом ДПС України від 30.09.2020 № 529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби України» розпочато виконання утвореними територіальними підрозділами ДПС функцій і повноважень територіальних органів ДПС України, що ліквідуються (далі - наказ ДПС України від 30.09.2020 № 529).

Відповідно до наказу ДПС України від 24.12.2020 № 755 «Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій» з 01.01.2021 розпочато здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи, згідно з наказом ДПС України від 30.09.2020 № 529 та відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893.

Основні завдання та повноваження Державної податкової служби України визначені в Положенні про Державну податкову службу України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227 (далі - Положення № 227).

Відповідно до пункту 7 Положення № 227 Державна податкова служба України здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи.

Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Головне управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 43143746) перебуває в стані припинення за рішенням засновників з 15.10.2020.

Головне управління ДПС у Луганській області зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з кодом ВП 44082150.

Державною податковою службою України, з метою реалізації постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893, враховуючи наказ ДПС України від 30.09.2020 №529, видано наказ від 12.11.2020 № 643 «Про затвердження положень про територіальні органи ДПС».

Відповідно до абзацу третього пункту 1 Положення про Головне управління ДПС у Луганській області, затвердженого наказом ДПС України від 12.11.2020 № 643, Головне управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код ВП 44082150) є правонаступником майна, прав та обов`язків Головного управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 43143746) у відповідних сферах діяльності.

Отже, з 01.01.2021 відбулося фактичне (компетенційне) адміністративне правонаступництво, оскільки саме норми адміністративного права врегулювали умови та порядок передання компетенції від ліквідованого територіального органу ДПС як юридичної особи публічного права до територіального органу ДПС як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.

Сторони у судове засідання не прибули, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлені належним чином, надали заяви про розгляд заяви без участі сторін (арк. спр. 26, 27, 35).

Згідно частини другої статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до частини дев`ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Оскільки заявник та боржник про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи та додаткові докази, подані на обґрунтування заяви, суд встановив наступне.

05.10.2020 Головним управління ДПС у Луганській області винесено вимогу від 06.10.2020 № Ю-4У про стягнення з Кредитної спілки «Сєвєродонецькрадіотехніка» на користь Головного управління ДПС у Луганській області (код ЄДРПОУ 43143746) заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне страхування у сумі 9682,36 грн (арк. спр. 7).

Постановою головного державного виконавця Сєвєродонецького міського відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 16.11.2020 відкрито виконавче провадження ВП № 63605315 з примусового виконання вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 05.10.2020 № Ю-4У, виданої Головним управлінням ДПС у Луганській області про стягнення з Кредитної спілки «Сєвєродонецькрадіотехніка» на користь Головного управління ДПС у Луганській області недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у сумі 9682,36 грн (арк. спр. 6).

Відповідно до витягу з акта приймання-передавання документів від Головного управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 43143746) до Головного управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44082150) від 05.01.2021 передано, зокрема, реєстраційну справу № 12-32-13-05-11/23484779, боржник - Кредитна спілка «Сєвєродонецькрадіотехніка» (код ЄДРПОУ 03363677) з ЄСВ, кількість томів - 1, кількість аркушів - 34 (арк. спр. 18).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з пунктом 7 частини першої статті 3 Закону України від 02.06.2016 № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 1404) відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: рішень інших державних органів та рішень Національного банку України, які законом визнані виконавчими документами.

Частиною п`ятою статті 15 Закону № 1404 визначено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником.

Відповідно до частини першої статті 379 КАС України суд у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Згідно з частиною четвертою статті 379 КАС України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Суд враховує, що чинним законодавством не визначено юрисдикцію та предметну підсудність заяв про заміну сторони виконавчого провадження при виконанні вимоги територіального органу Державної податкової служби про сплату недоїмки, яка є виконавчим документом.

Разом з тим, частиною другою статті 74 Закону № 1404 визначено, що рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.

Частиною першою статті 287 КАС України визначено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Частиною шостою статті 7 КАС України визначено, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.

З огляду на вищевикладене, з урахуванням того, що чинним законодавством не встановлено іншого порядку заміни сторони виконавчого провадження при виконанні рішень інших державних органів та рішень Національного банку України, які законом визнані виконавчими документами, суд дійшов висновку, що вирішення таких питань належить до юрисдикції адміністративного суду.

Аналогічну за змістом правову позицію (щодо належності розгляду справ про заміну сторони виконавчого провадження при виконанні виконавчого напису нотаріуса) висловлено Верховним Судом України у постанові від 18.11.2015 по справі № 6-2391ц15.

Пунктом 7 частини першої статті 4 КАС України закріплено, що суб`єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Згідно з підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.4 статті 41 Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 41.5 статті 41 Податкового кодексу України повноваження і функції контролюючих органів визначаються цим Кодексом, Митним кодексом України та законами України.

Статтею 19-1 Податкового кодексу України визначені функції контролюючих органів.

Так, згідно з підпунктами 19-1.1.22, 19-1.1.45 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів; звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання територіальних органів державної податкової служби» від 30.09.2020 № 893 вирішено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком, до якого, у тому числі, включено Головне управління ДПС у Луганській області.

Абзацами 3 та 4 пункту 2 вказаної постанови встановлено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державної податковою службою після здійснення заходів, пов`язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій; права та обов`язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.

Наказом Державної податкової служби України «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» від 30.09.2020 № 529 утворено як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком, до якого, зокрема, включено Головне управління ДПС у Луганській області (арк. спр. 31).

30.09.2020 проведено державну реєстрацію створення Головного управління ДПС у Луганській області як відокремленого підрозділу (ідентифікаційний код ВП 44082150) юридичної особи - ДПС України (ідентифікаційний код 43005393), про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис за №1000741030008085321 (арк. спр. 28).

Наказом Державної податкової служби України «Про ліквідацію територіальних органів ДПС» від 08.10.2020 № 556 ліквідовано Головне управління ДПС у Луганській області (арк. спр. 32-34).

Наказом Державної податкової служби України «Про затвердження положень про територіальні органи ДПС» від 12.11.2020 № 643 затверджено Положення про Головне управління ДПС у Луганській області.

Відповідно до абз.3 пункту 1 вказаного Положення Головне управління ДПС у Луганській області як відокремлений підрозділ ДПС України є правонаступником майна, прав та обов`язків Головного управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 43143746) (арк. спр. 10-13).

Наказом Державної податкової служби України «Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій» від 24.12.2020 № 755 з 01.01.2021 розпочато здійснення територіальними органами ДПС України, утвореними як її відокремлені підрозділи, повноважень і функцій територіальних органів ДПС України, що ліквідуються відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 893 (арк. спр. 17).

Разом з тим, судом також встановлено, що Головне управління ДПС у Луганській області станом на час розгляду заяви судом перебуває в стані припинення (арк. спр. 14).

Отже, Головне управління ДПС у Луганській області, як юридична особа не ліквідоване, проте його функціональні обов`язки передані до Головного управління ДПС у Луганській області як територіального органу ДПС на правах відокремленого підрозділу.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне здійснити заміну стягувача у виконавчому провадженні з Головного управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 43143746) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код ВП 44082150).

Керуючись статтями 241, 243, 248, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву Головного управління ДПС у Луганській області про заміну сторони виконавчого провадження за вимогою № Ю-4-У, виданою 05.10.2020 Головним управлінням ДПС у Луганській області, про стягнення боргу зі сплати єдиного внеску в сумі 9682,36 грн з Кредитної спілки «Сєвєродонецькрадіотехніка» - задовольнити.

Замінити стягувача у виконавчому провадженні з примусового виконання вимоги № Ю-4-У, виданої 05.10.2020 Головним управлінням ДПС у Луганській області, про стягнення боргу зі сплати єдиного внеску в сумі 9682,36 грн з Кредитної спілки «Сєвєродонецькрадіотехніка», з Головного управління ДПС у Луганській області (місцезнаходження: 93401, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72, ідентифікаційний код 43143746) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Луганській області, як територіальний орган утворений на правах відокремленого підрозділу (місцезнаходження: 93401, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72, ідентифікаційний код ВП 44082150).

Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СуддяС.В. Борзаниця