
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
15 квітня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/673/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправними дій, відмови, визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
10 лютого 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, відповідно до якої позивач, з урахуванням уточнення від 10.03.2021, просить суд:
-визнати неправомірними дії Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо відмови у зарахуванні позивачу пільгового стажу, що дає право на призначення пільгової пенсії згідно Списку № 1 розділу IX пункту 1 за результатами атестації робочих міст 10901000- 1754а, а саме: трудового стажу з 16.12.1987 по 09.08.1988, тому що згідно даних трудової книжки НОМЕР_1 та довідки від № 119 від 16.09.2020 вих№ 217-1318, в цей період позивач працювала лаборантом хіманалізу Рубіжанського хімічного заводу «Зоря», а не у цеху озеленення; трудового стажу з 09.08.1988 по 15.12.1989; з 15.01.1990 по 01.08.1990; з 11.05.1992 по 31.01.1994 та 01.07.1994 по 21.03.1995, тому що у цей період позивач знаходилась у відпусках по вагітності, родам та догляду за дитиною, а не у відпусках без збереження заробітної плати;
-визнати рішення відповідача від 09.12.2020 № 123 противоправним та скасувати його;
-зобов`язати відповідача включити до пільгового стажу період роботи з 16.12.1987 по 09.08.1988, з 09.08.1988 по 15.12.1989; з 15.01.1990 по 01.08.1990; з 11.05.1992 по 31.01.1994 та 01.07.1994 по 21.03.1995, та призначити ОСОБА_1 пільгову пенсію згідно Списку № 1 розділу IX пункту 1 за результатами атестації робочих міст 10901000- 1754а (тому що згідно даних трудової книжки НОМЕР_1 та довідки № 119 від 16.09.2020 вих№ 217-1318 позивач працювала лаборантом хіманалізу з 10.11.1987 по 07.04.1996 (08 років 04 місяця та 29 днів) і має право на пільгове пенсійне забезпечення згідно Списку № 1 розділу IX пункту 1 за результатами атестації робочих міст 10901000-1754а).
В обгрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що маючи намір отримати пільгову пенсію за Списком 1 розділу IX пункту 1 - 10901000-1754а, 01 грудня 2020 року вона звернулась до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської з заявою про призначення пенсії, проте рішенням від 09.12.2020 № 123 відповідач відмовив в призначені пільгової пенсії за віком позивачу, не врахувавши у пільговий стаж період роботи з 16.12.1987 по 09.08.1988 та перебування у відпустці без збереження заробітної плати, а саме: з 09.08.1988 по 15.12.1989; з 15.01.1990 по 01.08.1990; з 11.05.1992 по 31.01.1994 та з 01.07.1994 по 21.03.1995. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, у зв`язку з чим звернулась до суду.
Ухвалою суду від 15.02.2021 позовну заяву ОСОБА_1 до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправними дій, відмови, визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,- залишено без руху.
Ухвалою суду від 01.03.2021 продовжено процесуальний строк на усунення недоліків позовної заяви ОСОБА_1 до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправними дій, відмови, визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
Згідно з наказом голови суду від 26.02.2021 № 7-во суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є. у період з 11.03.2021 по 19.03.2021 перебувала у відпустці, про що складено довідку.
Ухвалою суду від 22.03.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач позовних вимог не визнав, про що 29.03.2021 надав відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначив таке.
01.12.2020 позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення/перерахунок пенсії за віком згідно пп. 1 ч. 2 ст. 114 закону № 1058-ІV. Заяву та документи прийнято відповідачем 01.12.2020 та зареєстровано у формі № 10 за № 3496/268.
До заяви про призначення пенсії від 01.12.2020 позивач надав відповідачу такі документи: паспорт НОМЕР_2 та довідку РНОКПП; трудову книжку НОМЕР_1 ; диплом (свідоцтво, атестат) НОМЕР_11; довідку із СПОВ про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 б/н; довідки про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 № 217/1320, №217/3121, №217/1322; довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників № 217/1318, № 217/1319, № 217/1323; документи про стаж, визначені Порядком № 637 б/н, № 1899; свідоцтво про народження дитини НОМЕР_3 , № НОМЕР_4 ; свідоцтво про шлюб № НОМЕР_5 , № НОМЕР_6 , НОМЕР_7 .
Одночасно з заявою про призначення пенсії 01.12.2020 позивач надав відповідачу власноруч написані заяви, у яких зазначив, що свідоцтво про народження та свідоцтво про розірвання шлюбу видані повторно, у зв`язку з втратою оригіналу, також просив призначити пенсію за наданими довідками, оскільки трудова книжка є дублікатом та не містить печатки на титульній сторінці (печатки підприємства, що видало трудову книжку, або відділу кадрів на титульному аркуші немає), просив при призначенні пенсії за Списком № 1 неповний місяць листопад 1987 р. враховувати як повний.
Оскільки позивач 01.12.2020 власноруч написаною заявою просив відповідача призначити пенсію за наданими довідками, дублікат трудової книжки позивача НОМЕР_1 , заповненої 29.05.2017, відповідачем не розглядався.
За таких обставин відповідно до абзацу другого пункту 1 Порядку № 637 трудовий стаж можна встановити (підтвердити стаж роботи) на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідач 07.12.2020 направив до Управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області лист № 1241-31-9/8434 «Щодо проведення перевірок документів, виданих для оформлення пенсії ОСОБА_1 », яким просив здійснити перевірку факту пільгової роботи позивача за період роботи у РКХЗ «Зоря» з 10.11.1987 по 07.04.1996 та скласти акт зустрічної перевірки. Також відповідач листом від 07.12.2020 № 1241-31-9/8399 «Щодо проведення перевірок документів, виданих для оформлення пенсії ОСОБА_1 » просив Управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перевірку відповідності сум заробітної плати, визначених в довідках про заробітну плату, первинним документам ОСОБА_1 , за період роботи у РКХЗ «Зоря» з 10.11.1987 по 31.10.1992 та скласти акт зустрічної перевірки.
Станом на 09.12.2020 (дату прийняття відповідачем рішення № 123 «Про відмову в призначенні пенсії за віком згідно п.1 ч. 2 ст. 114 розділу XIV-1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 ») відповіді на листи від 07.12.2020 № 1241-31-9/8434 та № 1241-31-9/8399 від Управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області не надходили.
Розглянувши надані позивачем документи, відповідачем встановлено, що до стажу роботи за Списком №1 відносяться періоди роботи позивача: з 10.11.1987 по 15.12.1987; з 16.12.1989 по 14.01.1990; з 02.08.1990 по 10.05.1992; з 01.02.1994 по 30.06.1994; з 22.03.1995 по 07.04.1996.
До пільгового стажу роботи за Списком № 1 позивачу не зараховано періоди роботи (далі мовою оригіналу): в «цехе озеленения» з 16.12.1987 по 09.08.1988; періоди перебування у відпустках без збереження заробітної плати, а саме: з 09.08.1988 по 15.12.1989; з 15.01.1990 по 01.08.1990; з 11.05.1992 по 31.01.1994; з 01.07.1994 по 21.03.1995.
Щодо не зарахованих періодів, які зазначено вище, відповідач зазначає, що у довідці без номеру, наданій позивачем під час звернення за призначенням пенсії, яку підписано в.о. директора РКХЗ «Зоря» А.В. Жарковим , зазначено: за періоди з 06.11.1987 по 09.11.1987 та з 08.04.1996 по 16.04.1996 заробітна плата по цеху № 9 позивачу не нараховувалась; у періоди, відповідно до особової картки, з 09.08.1988 по 15.12.1989, з 15.01.1990 по 01.08.1990, з 11.05.1992 по 11.05.1993, з 11.05.1193 по 31.01.1994 та з 01.07.1994 по 21.03.1995 позивачу надавалась відпустка без збереження заробітної плати (накази до архіву РКХЗ «Зоря» не передавались). Разом з цим копія особової картки « ОСОБА_1 » (мова оригіналу), ІНФОРМАЦІЯ_1 , табельний номер № НОМЕР_8, у розділі «Отпуска» містить у собі відомості про те, що у зазначені періоди позивачу надавалась відпустка без збереження заробітної плати.
За розрахунком стажу, проведеному відповідачем, загальний стаж позивача станом на 01.12.2020 складає 17 років 09 місяців 07 днів, у тому числі: пільговий стаж роботи за Списком № 1 - 03 роки 05 місяців 01 день, що суперечить вимогам, встановленим п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-ІV. З урахуванням законодавчо встановлених вимог позивач набуде право на пенсію за наявним страховим стажем 17 років 09 місяців 07 днів у 65 років, тобто з 09.07.2034.
Рішенням відповідача від 09.12.2020 № 123 позивачу відмовлено у призначенні пенсії відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-ІV.
28.12.2020 від Управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на лист відповідача від 07.12.2020 № 1241-31- 9/8434 надійшла довідка від 16.12.2020 № 1112 звірення документів на призначення (перерахунку) пенсії (щодо перевірки факту пільгової роботи позивача, далі - Довідка № 1112).
З зазначеної у Довідці № 1112 інформації вбачається, що в результаті проведення звірення довідки про підтвердження пільгового стажу роботи для призначення (перерахунку) пенсії від 16.09.2020 № 217/1318, виданої РКХЗ «Зоря», за період роботи позивача з 10.11.1987 по 07.04.1996 на Рубіжанському хімічному заводі «Зоря» встановлено таке.
Згідно з особовою карткою Т-2 № 54 та наказами по підприємству значиться « ОСОБА_1 » (мова оригіналу), ІНФОРМАЦІЯ_1 , табельний номер № НОМЕР_8: 06.11.1987 прийнята «цех № 9 лаборант химанализа 3 разряда, Пр. 1286 от 06.11.87», (мова оригіналу), наказ в архіві відсутній; 16.04.1996 звільнена «ст. 38 КЗоТ по собств. жел. Пр. 273 от 16.04.96» (мова оригіналу), що відповідає наказу № 273 від 16.04.1996. За період роботи з 06.11.1987 по 16.04.1996 « ОСОБА_1 » (мова оригіналу) користувалася відпусткою без збереження заробітної плати: з 09.08.1988 по 15.12.1989, наказ в архіві відсутній; з 15.01.1990 по 01.08.1990, наказ в архіві відсутній; з 11.05.1992 по 11.05.1993, наказ в архіві відсутній з 11.05.1993 по 31.01.1994, наказ в архіві відсутній; з 01.07.1994 по 21.03.1995, наказ в архіві відсутній.
Наказом по підприємству про атестацію робочих місць за умовами праці від 20.07.1994 № 606 «Об утверждении перечня рабочих мест, производств, профессий и должностей с льготным пенсионным обеспечением работников» (мова оригіналу) затверджено право на пенсію на пільгових умовах за Списком № 1 «Список наименования профессий цеха № 9 пользующихся льготным пенсионным обеспечением по списку № 1 - лаборант химанализа» (мова оригіналу). Атестація підтверджена відділом державної експертизи умов праці. При перевірці розрахункових відомостей (табуляграм) по нарахуванню заробітної праці за 1992-1996 роки по « ОСОБА_1 » (мова оригіналу) з таб. № НОМЕР_8 виявлено таке:
з 06.11.1987 по 09.11.1987 (заробітна плата не нараховувалась); з 10.11.1987 по 15.12.1987 (заробітна плата нараховувалась по цеху№ 9); з 16.12.1987 по 09.04.1988 (заробітна плата нараховувалась по цеху «озеленение» (мова оригіналу) - наказ на переведення відсутній); з 10.04.1988 по 08.08.1988 (нараховано код 72 «оплата больничных листов» (мова оригіналу) - квітень - 16 днів, травень - 20 днів, червень - 22 дні, липень - 21 день, серпень - 7 днів); з 09.08.1988 по 15.12.1989 (по цеху «озеленение» (мова оригіналу (мова оригіналу) заробітна плата не нараховувалась (в табуляграмах наявні залишки)); з 16.12.1989 по 14.01.1990 ( у грудні 1989 року - нараховано код 45 «очередной отпуск текущего месяца» (мова оригіналу) - 13 днів і код 46 «очередной отпуск следующего месяца (мова оригіналу) - 14 днів - наказ на переведення відсутній); з 15.01.1990 по 01.08.1990 (нараховування по заробітній платі по цеху № 9 відсутні); з 02.08.1990 по 19.12.1991 (заробітна плата нараховувалась по цеху № 9); з 20.12.1991 по 10.05.1992 (нараховано по цеху № 9 код 503 «оплата больничных листов декретные» (мова оригіналу) - грудень - 7 днів, січень - 21 день, лютий - 20 днів, березень - 22 дні, квітень - 22 дні та травень - 5 днів); з 11.05.1992 по лютий 1993 року (нараховування по заробітній платі по цеху № 9 відсутні); у березні 1993 року (нараховано код 57 «13-я заработная плата» (мова оригіналу) по цеху №9); у квітні 1993 року (нараховування по заробітній платі по цеху № 9 відсутні); з травня 1993 року по серпень 1993 року (по цеху № 9 нараховано код 401 «пособие детям до 3-х лет» (мова оригіналу)); з вересня 1993 року по березень 1994 року (по цеху № 9 нараховано код 401 «пособие детям до 3-х лет» (мова оригіналу) та код 406 «ежемесячная компенсация» (мова оригіналу)); з квітня 1994 року по 30.06.1994 (заробітна плата нараховувалась по цеху № 9 (за квітень відпрацьовано 72 години)); з 01.07.1994 по 31.10.1994 (по цеху № 9 нараховано код 401 «пособие детям до 3-х лет» (мова оригіналу) та код 406 «ежемесячная компенсация» (мова оригіналу)); - з 01.11.1994 по 21.03.1995 (по цеху № 9 нараховано код 401 «пособие детям до 3-х лет» (мова оригіналу) та код 402 «пособие детей 6-16 лет» (мова оригіналу); - у лютому нараховано код 54 «выслуга лет» (мова оригіналу); з 22.03.1995 по 07.04.1996 (заробітна плата нараховувалась по цеху № 9); з 08.04.1996 по 16.04.1996 (заробітна плата по цеху № 9 не нараховувалась).
Перевірені розрахункові відомості (табуляграми) за 1987-1996 роки, в яких значиться « ОСОБА_1 » (мова оригіналу), таб. № НОМЕР_8, за періоди: з 10.11.1987 по 15.12.1987; з 02.08.1990 по 19.12.1991; з квітня 1994 року по 30.06.1994; з 22.03.1995 по 07.04.1996 нараховувалась заробітна плата по цеху № 9 за кодом 5 «опл. по тариф, и окл. робоч» за фактично відпрацьований час.
28.12.2020 від Управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на лист відповідача від 07.12.2020 № 1241-31- 9/8399 надійшла довідка від 16.12.2020 № 1111 звірення документів на призначення (перерахунку) пенсії (щодо перевірки відповідності сум заробітної плати, далі - довідка №1111).
З зазначеної у Довідці № 1111 інформації вбачається, що в результаті проведення звірення довідок про заробітну плату від 16.09.2020 № 217/1320 та № 217/1321, виданої РКХЗ «Зоря», для обчислення пенсії позивачу за період роботи з 01.11.1987 по 31.10.1992 в Рубіжанському хімічному заводі «Зоря» встановлено таке:
при звіренні первинних документів за 1988-1991 роки довідка від 16.09.2020 № 217-1320 на ОСОБА_1 , таб. НОМЕР_8, не відповідає первинним документам, а саме за грудень 1991 року донараховано лікарняний лист у листопаді 1992 року; при звіренні первинних документів за 1992 рік довідка від 16.09.2020 № 217-1321 на ОСОБА_1 , таб. НОМЕР_8 , відповідає первинним документам. Підприємству рекомендовано надати довідки.
На виконання рекомендацій 16.12.2020 РКХЗ «Зоря» видано довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 217-1651 та № 217-1652 на ім`я ОСОБА_1 .
Позивачем у позові зазначено, що у відпустці без збереження заробітної плати в період з вересня 1988 року по листопад 1989 року, з лютого 1990 року по липень 1990 року не перебувала, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_2 народила дитину. Отже, як зазначає позивач, вона знаходилася у відпустці по догляду за дитиною. Теж саме позивач зазначає і про період з червня 1992 року по листопад 1992 року, з січня 1993 року по лютий 1993 року, з квітня 1993 року по липень 1993 року, з листопаду 1994 року по січень 1995 року, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_3 народила другу дитину і вона знаходилася у відпустці по уходу за дитиною, а не у відпустці без збереження заробітної плати.
Проте, твердження позивача спростовуються довідками, виданими РКХЗ «Зоря» та довідками звірення документів на призначення (перерахунку) пенсії від 16.12.2020 № 1111 та № 1112, складеними Управлінням контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області.
За таких обставин, через відсутність наказів, які підтверджували б перебування позивача у відпустках по догляду за дитиною, зарахувати до пільгового стажу роботи за Списком № 1 періоди з 16.12.1987 по 09.08.1988 в «цехе озеленения» (мовою оригіналу) та періоди перебування у відпустках без збереження заробітної плати з 09.08.1988 по 15.12.1989, з 15.01.1990 по 01.08.1990, з 11.05.1992 по 31.01.1994 таз 01.07.1994 по 21.03.1995 законодавчих підстав немає.
На думку відповідача у спірних правовідносинах він діяв у відповідності до приписів чинного законодавства України, отже наявні всі підстави для відмови у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_9 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с.12,13).
Згідно з дублікатом трудової книжки серії НОМЕР_1 від 29.05.2017 позивач у період з 06.11.1987 по 16.04.1996 працювала лаборантом хіманалізу 3 розряду в цеху №9 Рубіжанського хімзаводу «Зоря». Також, дублікат трудової книжки позивача містить запис щодо атестації робочого місця та підтвердження права на пільгову пенсію за Списком №1. Вказані записи виконано чітко та зрозуміло (а.с.14).
З довідки №119 від 16.09.2020 (№217-1318) про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, виданої Рубіжнянським казенним хімічним заводом «Зоря» вбачається, що ОСОБА_1 , зокрема, у період з 10.11.1987 по 07.04.1996 працювала за посадою лаборант хіманалізу, що передбачено Списком 1 розділом ІХ підрозділу 1 п.п. 109010001754а постанови КМУ від 11.03.1994 №162 (08 років 04 місяці 29 днів). Вказана довідка видана на підставі технологічного регламенту, штатного розкладу, розрахункових відомостей, особової картки форми П-2, архівної картки №54, Пр.606 від 20.07.1994 за результатами атестації. Зазначене підтверджено особовою карткою та випискою з наказу №606 від 20.07.1994 щодо результатів атестації робочого місця «лаборант хіманалізу», що дає право на призначення пенсії за Списком №1 (а.с.15-17).
Згідно з довідкою від 16.09.2020 (№217-1319), виданою Рубіжнянським казенним хімічним заводом «Зоря» вбачається, що ОСОБА_1 дійсно працювала на Рубіжанському хімічному заводі «Зоря» з 06.11.1987 по 16.04.1996 лаборантом хіманалізу 3 розряду в цеху №9 на підставі наказу №1286 від 06.11.1987, № 273 від 16.04.1996. Вказана довідка видана на підставі архівної особової картки №30 (а.с.18).
Відповідачем не заперечується у позивача наявність страхового стажу 17 років 9 місяців 7 днів, у тому числі пільгового стажу за Списком №1 - 3 роки (а.с.66-69).
01.12.2020 позивач звернулась до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком згідно п. 1 ч. 2 ст. 114 закону № 1058-ІV, надавши такі документи: паспорт НОМЕР_2 та довідку РНОКПП; трудову книжку НОМЕР_1 ; диплом (свідоцтво, атестат) НОМЕР_11; довідку із СПОВ про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 б/н; довідки про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 № 217/1320, №217/3121, №217/1322; довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників № 217/1318, № 217/1319, № 217/1323; документи про стаж, визначені Порядком № 637 б/н, № 1899; свідоцтво про народження дитини НОМЕР_3 , № НОМЕР_10 ; свідоцтво про шлюб-№ НОМЕР_5 , № НОМЕР_6 , НОМЕР_7 (а.с.70-82).
07.12.2020 відповідач звертався до ГУ ПФУ у Луганській області з приводу здійснення перевірки факту пільгової роботи позивача з 10.11.1987 по 07.04.1996 та складання акту зустрічної звірки, а також щодо здійснення перевірки відповідності сум заробітної плати, визначених в довідках про заробітну плату, первинним документам за період з 01.11.1987 по 31.10.1992 та складання акту зустрічної звірки (а.с.86,87).
09.12.2020 відповідачем прийнято рішення №123 «Про відмову в призначенні пенсії за віком згідно пп.1 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 » (а.с.89,90). Вказане рішення надіслано на адресу позивача 14.12.2020 (а.с.88).
Оскаржуване рішення відповідач обґрунтовує таким.
До пільгового стажу роботи за Списком №1 позивачу не зараховано період роботи в цеху озеленення з 16.12.1987 по 09.08.1988 та періоди перебування у відпустках без збереження заробітної плати, а саме: з 09.08.1988 по 15.12.1989; з 15.01.1990 по 01.08.1990; з 11.05.1992 по 31.01.1994; з 01.07.1994 по 21.03.1995. Оскільки управлінням встановлено, що на момент звернення за призначенням пенсії 01.12.2020 загальний страховий стаж позивача складає 17 років 09 місяців 7 днів, у тому числі пільговий стаж роботи за Списком №1 - 3 роки 5 місяців 1 день, що суперечить вимогам пп1 ч.2 ст.114 Закону №1058, позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
На момент прийняття спірного рішення відповідачем у справі відповіді на свої звернення від 07.12.2020 від ГУ ПФУ у Луганській області не отримано.
Суд не надає правової оцінки довідкам №1112, №1111 від 16.12.2020 та відповіді ГУ ПФУ від 24.12.2020 №1200-010902-9/28293 на запити відповідача, оскільки вказані докази не були покладені в основу спірного рішення та не були підставою для відмови позивачу у призначенні пенсії (а.с.91-96).
Отже, спірним питанням при розгляді даної справи є правомірність не зарахування відповідачем певних періодів роботи позивача на Рубіжанському хімзаводі «Зоря».
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. […].
Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Статтею 44 Закону № 1058-IV визначено, що:
- заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (частина перша);
- заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку (частина друга);
- органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина третя).
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно з частиною п`ятою статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до абзацу третього пункту 1 статті 114 Закону № 1058-ІУ працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.
За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 01.04.2024 пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу з 01.04.2020 по 31.03.2021 - не менше 18 років у жінок.
Згідно зі статтею 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 20 Порядку № 637 визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).
Зазначений Порядок № 383 регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункт 4.1 Порядку № 383).
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (в редакції чинній на момент спірних правовідносин), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 22-1).
Відповідно до пункту 1.7 Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.
Згідно з пунктом 2.1 Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Відповідно до абзацу першого пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 № 58 була затверджена Інструкція про порядок ведення трудових книжок працівників, зареєстрована в Мінюсті України 17.08.1993 за № 110 (далі - Інструкція №58).
Відповідно до п.2.12 Інструкції №58 після зазначення дати заповнення трудової книжки працівник своїм підписом завіряє правильність внесених відомостей. Першу сторінку (титульний аркуш) трудової книжки підписує особа, відповідальна за видачу трудових книжок, і після цього ставиться печатка підприємства (або печатка відділу кадрів), на якому вперше заповнювалася трудова книжка.
Особа, яка загубила трудову книжку (вкладиш до неї), зобов`язана негайно заявити про це власнику або уповноваженому ним органу за місцем останньої роботи. Не пізніше 15 днів після заяви, а у разі ускладнення в інші строки власник або уповноважений ним орган видає працівнику іншу трудову книжку або вкладиш до неї (нових зразків) з написом "Дублікат" в правому верхньому кутку першої сторінки (п.5.1 Інструкції №58).
Відповідно до п.5.2 Інструкції №58 дублікат трудової книжки або вкладиш до неї заповнюється за загальними правилами. У розділи "Відомості про роботу", "Відомості про нагородження" і "Відомості про заохочення" при заповненні дубліката вносяться записи про роботу, а також про нагородження і заохочення за місцем останньої роботи на підставі раніше виданих наказів (розпоряджень).
Згідно з дублікатом трудової книжки серії НОМЕР_1 від 29.05.2017 позивач у період з 06.11.1987 по 16.04.1996 працювала лаборантом хіманалізу 3 розряду в цеху №9 Рубіжанського хімзаводу «Зоря». Записи щодо прийняття та звільнення виконано чітко та зрозуміло (а.с.14).
Щодо посилань відповідача, що позивач при зверненні з заявою про призначення пенсії просив призначити пенсію за наданими довідками, оскільки трудова книжка є дублікатом та не містить печатки на титульній сторінці, суд вважає такі посилання необґрунтованими та такими, що не заслуговують на увагу, оскільки на підтвердження зазначеного відповідачем не надано належних та допустимих доказів, при цьому при зверненні за призначенням пенсії дублікат трудової книжки був таки наданий позивачем, а тому відповідач повинен був надати оцінку основному підтверджуючому трудовий стаж документу.
Суд вважає за необхідне зазначити, що дублікат трудової книжки серії НОМЕР_1 від 29.05.2017 на ім`я позивача дійсно не містить печатки на титульному аркуші, проте пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України «Про трудові книжки працівників», від 27.04.1993 року № 301 закріплено, що відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації. За порушення встановленого порядку ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок посадові особи несуть дисциплінарну, а в передбачених законом випадках іншу відповідальність.
Суд зазначає, що позивач не має нести тягар відповідальності, чи зазнавати негативних наслідків, через порушення порядку/інструкції заповнення трудової книжки (дублікату), а наявність такого недоліку у дублікаті трудової книжки, як відсутність печатки на титульній сторінці не може бути підставою для не зарахування до стажу позивача періодів її роботи згідно із записами у трудовій книжці.
Суд зауважує, що працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, а неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки чи іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком, на загальних підставах.
Наведене в повній мірі узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеній у постанові №687/975/17 від 21.02.2018.
Верховний Суд у своїх постановах від 28.02.2018 у справі №428/7863/17, від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а, від 04.09.2018 у справі №423/1881/17, від 29.03.2019 у справі №548/2056/16-а висловив позицію про те, що певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.
Разом з тим, записи у трудовій книжці позивача, їх співставлення між собою, не містять протиріч, та у своїй сукупності, підтверджують факт роботи позивача у спірні періоди.
Законодавець чітко визначив, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Лише за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Наявність же відповідних записів у трудовій книжці про стаж роботи є підтвердженням страхового стажу.
При цьому, суд звертає увагу, що підставою для призначення пенсії є наявність страхового стажу необхідного розміру, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки. Зазначений висновок викладено в постанові Верховного Суду від 06.03.2018 по справі № 754/14898/15-а.
Пенсійний орган не врахував, що не усі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці.
Отже, суд вважає, що відповідачем безпідставно не враховано інформацію, яка міститься в дублікаті трудової книжки позивача.
Згідно зі Списком № 1 виробництв, цехів, професій і посад на підземних роботах, на роботах зі шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота на яких надає право на державну пенсію на пільгових умовах, затвердженого Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 за № 1173, і який був чинним до 26.01.1991, Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах, затвердженого Кабінетом Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10, а також Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162 (який діяв до 16.01.2003), передбачена посада позивача (робітники, керівники і спеціалісти, зайняті повний робочий день у технологічному процесі і на ремонті при відпрацюванні і виробництві зазначених продуктів, а також лаборанти хімічного аналізу).
Проведення атестації робочих місць за умовами праці регулюється Порядком про проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі Порядок № 442). Відповідно до пункту першого Порядку № 442, атестація робочих місць за умовами праці (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров`я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.
Пунктом 2 Порядку № 442 визначено, що основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731 (далі Порядок № 383), встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункт 4.1 Порядку № 383).
З зазначених правових норм слідує, що страховий стаж особи за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку (до 01.01.2004) обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом № 1058-IV, - за даними трудової книжки, після впровадження системи персоніфікованого обліку (після 01.01.2004) - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
При цьому, значення трудової книжки, як основного документу, що підтверджує пільговий стаж роботи, встановлено статтею 62 Закону № 1788-ХІІ, і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
Проте, якщо трудова книжка відсутня або у ній не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Після 21 серпня 1992 року основними документами, які підтверджують пільговий стаж - період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, якими можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
З огляду на положення пункту 20 Порядку № 637, який описаний вище, суд дійшов висновку, що уточнююча довідка може бути основним доказом підтвердження пільгового стажу в період роботи на відповідних посадах або за професіями лише в тих випадках, коли відсутня трудова книжка або відсутні відповідні записи трудовій книжці та в тих випадках, коли такий пільговий стаж виник до 21 серпня 1992 року. Після 21 серпня 1992 року основними документами, які підтверджують пільговий стаж - період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці.
Проведення атестації робочого місця позивача підтверджено записами трудової книжки (дублікату), а також безпосередньо випискою з наказу №606 від 20.07.1994 (а.с.71,72,76).
Період роботи позивача на з листопада 1987 року по квітень 1996 року на посаді лаборанта хіманалізу, яка відноситься до посад, робота на яких надає право на державну пенсію на пільгових умовах (Список 1), підтверджується записом у трудовій книжці (дублікаті), а також довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 119 від 16.09.2020.
Посилання відповідача про неможливість зарахування позивачу до пільгового стажу роботи за Списком №1 період роботи в цеху озеленення з 16.12.1987 по 09.08.1988 та періоди перебування у відпустках без збереження заробітної плати, а саме: з 09.08.1988 по 15.12.1989; з 15.01.1990 по 01.08.1990; з 11.05.1992 по 31.01.1994; з 01.07.1994 по 21.03.1995, з урахуванням довідки щодо нарахування заробітної плати Рубіжанським хімічним заводом «Зоря» за період з 10.11.1987 по 07.04.1996, суд зазначає таке.
З довідки щодо нарахування заробітної плати Рубіжанським хімічним заводом «Зоря» за період з 10.11.1987 по 07.04.1996, наданої позивачем разом з заявою про призначення пенсії, вбачається, що:
з 09.08.1988 по 15.12.1989, з 15.01.1990 по 01.08.1990, з 11.05.1992 по 11.05.1993, з 11.05.1993 по 31.01.1994, з 01.07.1994 по 21.03.1995 - позивачу надавались відпустки без збереження заробітної плати;
з 10.11.1987 по 15.12.1987, з 16.12.1987 по 09.08.1988 (цех озеленення), з 10.08.1988 по 07.04.1996 - заробітна плата фактично нараховувалась;
з 06.11.1987 по 09.11.1987, з 08.04.1996 по 16.04.1996 - заробітна плата не нараховувалась.
Проте, вказана довідка є довідкою щодо нарахування заробітної плати позивачу саме для розрахунку пенсії, а не для її призначення та не може розцінюватись як довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, виданою Рубіжнянським казенним хімічним заводом «Зоря», тоді як така довідка була надана відповідачу.
За таких обставин період роботи позивача з листопада 1987 року по квітень 1996 року підлягає зарахуванню до пільгового стажу позивача, у тому числі і періоди з 16.12.1987 по 09.08.1988 та періоди перебування у відпустках без збереження заробітної плати, а саме: з 09.08.1988 по 15.12.1989; з 15.01.1990 по 01.08.1990; з 11.05.1992 по 31.01.1994; з 01.07.1994 по 21.03.1995.
Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб`єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред`являються до рішень суб`єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У спірних правовідносинах належним, достатнім та необхідним (ефективним) способом захисту порушеного права позивача є визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 09.12.2020 № 123 та зобов`язання повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.12.2020 про призначення пенсії, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
За встановлених обставин, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір в сумі 908,00 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи приписи статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв`язку із фактичним задоволенням позову, лише з коригуванням способу захисту порушеного права позивача, суд дійшов висновку, що суму судового збору у розмірі 908,00 грн слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 263, 295, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_9 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (код ЄДРПОУ 41245565, 93010, Луганська область, м.Рубіжне, вул.Студентська, 35А) про визнання протиправними дій, відмови, визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області № 123 від 09 грудня 2020 року «Про відмову в призначенні пенсії за віком згідно п.п.1 ч.2 ст.114 розділу ХІV-1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» відносно ОСОБА_1 .
Зобов`язати Рубіжанське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01 грудня 2020 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог, відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Рубіжанського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя К.Є. Петросян