
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 квітня 2021 року м. Кропивницький справа № 340/94/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Жука Р.В., розглянувши в порядку спрощеного (письмового) провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 )до Дмитрівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області (27424, Кіровоградська область, Знам`янський район, с. Дмитрівка, вул. Перемоги, 4, код ЄДРПОУ - 04365267)провизнання протиправними рішень та зобов`язати вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
І. Зміст позовних вимог.
ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправним і скасувати рішення Дмитрівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області від 05.09.2019 року №321;
- визнати протиправними та скасувати рішення Дмитрівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області від 14.07.2020 року № 991;
- зобов`язати Дмитрівську сільську раду Знам`янського району Кіровоградській області надати позивау дозвіл на розробку проекту землеустрою для ведення особистого селянського господарства площею по 2,0000 га, яка знаходиться на території Дмитрівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області за межами населеного пункту за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 3522281500:02:002:9179.
ІІ. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
В обґрунтування вимог позивача його представником зазначено, що ОСОБА_1 виконано всі вимоги, передбачені законодавством для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою. Проте, відповідачем відмовлено у задоволенні заяви позивача про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою, оскільки земельна ділянка з кадастровим номером 3522281500:02:002:9179, за рахунок якої заявник виявив бажання щодо відведення земельної ділянки у приватну власність для ведення особистого селянського господарства, включена до переліку земельних ділянок, що плануються для продажу права оренди на них на земельних торгах у формі аукціону (аукціон), затвердженого рішенням Дмитрівської сільської ради від 05 вересня 2019 року №321. Позивач вважає, що оскаржувані рішення є протиправними, оскільки зазначена відмова у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою не міститься в ч.7 ст.118 Земельного кодексу України, а право комунальної власності на дану земельну ділянку було зареєстровано 20.05.2020 року.
Відповідачем надано до суду відзив на позовну заяву, в якому останній просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Відповідач зазначив, що клопотання позивача про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у приватну власність земельної ділянки орієнтовною площею 2,00 га (склад угідь -пасовище) для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться на території Дмитрівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області, за межами населеного пункту відповідно до норм діючого законодавства розглянуто на сесії Дмитрівської сільської ради. Відповідачем зазначено, що за наслідками розгляду клопотання та документів до нього прийнято рішення про відмову у наданні дозволу у зв`язку з тим, що бажана до відведення земельна ділянка згідно наявної інформації входить до масиву, який рішенням від 05 вересня 2019 року №321 включений до переліку земельних ділянок, право на які буде виставлено на земельні торги. Відповідно до ч.3 ст.136 Земельного кодексу України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи інші процесуальні дій у справі.
Ухвалою суду від 12.01.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та роз`єднано позовні вимоги до Дмитрівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області про визнання протиправними рішень та зобов`язати вчинити певні дії у самостійні провадження.
Адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Дмитрівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградській області про визнання протиправними рішень та зобов`язання вчинити певні дії присвоєно номер 340/94/21 та передано на розгляд судді Жуку Р.В .
Ухвалою суду від 15.02.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.35)
05.03.2021 року відповідач подав до суду письмовий відзив на позовну заяву (а.с.38-42).
Інших заяв чи клопотань учасниками справи до суду не подано.
Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з частиною 2 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
З огляду на завершення 30-ти денного терміну для подання заяв по суті справи, суд вважав можливим розглянути та вирішити справу по суті за наявними у ній матеріалами.
Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
ІV. Обставини встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Розглянувши подані сторонами документи, з`ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням зібраних доказів, судом встановлені наступні обставини.
Наказами Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області №11-4100/14-19-СГ від 09.08.2019 року «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність», №11-4102/14-19-СГ від 09.08.2019 року «Про внесення змін до наказу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області №11-4100/14-19-СГ від 09.08.2019 року» та згідно Акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення від 09.08.2019 року, спірну земельну ділянку передано з державної до комунальної власності (а.с.42-44).
Рішенням Дмитрівської сільської ради від 05.09.2013 року №321 «Про затвердження переліку земельних ділянок, що плануються для продажу права оренди на них па земельних торгах у формі аукціону (аукціон)», спірну земельну ділянку включено в перелік земельних ділянок сільськогосподарською призначення, що плануються для продажу права оренди на них на земельних торгах у формі аукціону.
Згідно додатку до вище зазначеного рішення, до переліку включена земельна ділянка з кадастровим номером 3522281500:02:002:9179, місце розташування: Кіровоградська область, Знам`янський район, Дмитрівська сільська рада, площа: 50,1487 га, цільове призначення: землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) (а.с.13,46).
10.04.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Дмитрівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області з клопотанням, в якому просив надати дозвіл на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність, орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності Дмитрівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області, за межами населеного пункту (а.с.8).
До даного клопотання позивачем було додано копію паспорта та ідентифікаційного коду, графічні матеріали щодо бажаного місця розташування земельної ділянки (а.с.6-9).
Розглянувши подане позивачем клопотання Дмитрівська сільська рада прийняла рішення від 14.07.2020 року №991 «Про розгляд клопотання гр. ОСОБА_1 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства для палання у власність», яким на підставі статей 7, 14, 140-144 Конституції України, пунктом «а» частини першої ст. 12, 22, 83, 116, 118, 121, 125. 135. 136 Земельного Кодексу України, ст.ст. 1,2, 10, 16, пункту 34 частини першої етапі 26, 59, 60, 71, 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та враховуючи той факт, що земельна ділянка з кадастровим номером 3522281500:02:002:9179, за рахунок якої заявник виявив бажання щодо відведення земельної ділянки у приватну власність для ведення особистого селянського господарства, включена до перелік) земельних ділянок, що плануються для продажу права оренди на них на земельних торгах у формі аукціону (аукціон), затвердженого рішенням Дмитрівської сільської ради від 05 вересня 2020 року №321, що свідчить про невідповідність місця розташування бажаної земельної ділянки вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, оскільки пункт 3, ст.136 ЗК України передбачає, то "земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів", відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою з підстав невідповідності місця розташування бажаної земельної ділянки вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів (а.с.10).
Позивач, вважаючи, рішення відповідача протиправними, звернувся із вказаним позовом до суду.
V. Оцінка суду.
Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, наведеними учасниками справи, суд дійшов наступних висновків.
В силу прямої дії статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю врегульовані Земельним кодексом України від 25.01.2001 № 2768-III (надалі також - ЗК України).
Суд зазначає, що 03.04.2016 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів" від 18.02.2016 № 1012-VІІІ, відповідно до якого з 03.04.2016 року право оренди земельної ділянки, зокрема, для особистого селянського господарства, набувається на конкурентних засадах (земельних торгах), тому правові підстави для передачі земельних ділянок без проведення земельних торгів відсутні.
При цьому зміст статті 136 ЗК України, якою визначено порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах, свідчать про те, що віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах є також самостійною підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.
Відповідний висновок викладений Верховним Судом у справі №620/1058/19.
Так, відповідач реалізовуючи свої повноваження організатора земельних торгів прийняв відповідне рішення про перелік земельних ділянок комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги.
З матеріалів справи судом встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 3522281500:02:002:9179, на підставі рішення Дмитрівської сільської ради від 05 вересня 2020 року №321 включена до переліку земельних ділянок, що плануються для продажу права оренди на них на земельних торгах у формі аукціону (аукціон).
Саме за рахунок земельної ділянки кадастровий номер 3522281500:02:002:9179 позивач бажав на умовах ст.121 ЗК України в порядку безоплатної приватизації оформити право приватної власності.
В той же час, абзацом 2 частини 1 статті 136 Земельного кодексу України передбачено, що у переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги, окремими лотами зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Частиною четвертою статті 136 ЗК України визначено, що підготовку лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів.
Пунктом четвертим частини четвертої статті 136 ЗК України передбачено, що підготовка лотів до проведення земельних торгів включає державну реєстрацію земельної ділянки.
Аналіз наведених правових норм свідчить, що перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги, серед іншого, в обов`язковому порядку має містити кадастровий номер відповідної земельної ділянки. При цьому фактично формуванню переліку земельної ділянки передує процедура підготовки лоту до торгів, в межах якої організатор торгів, зокрема, здійснює відведення такої земельної ділянки та державну реєстрацію останньої із присвоєнням відповідного кадастрового номеру.
Аналогічний правовий висновок зроблено у постановах Верховного Суду від 19.02.2019 у справі №815/905/17.
Разом з тим, відповідно до частини першої статті 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Частиною другою 134 Земельного кодексу України визначено випадки, коли земельні ділянки державної або комунальної власності не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах).
Частиною першою статті 136 Земельного кодексу України визначено, що організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.
У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Відповідно до частини другої вказаної статті добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об`єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.
У відповідності до частини третьої статті 136 Земельного кодексу України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Відповідно до частини третьої статті 135 Земельного кодексу України організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.
Системний аналіз зазначених норм дає підстави для висновку про те, що відповідач як розпорядник земель комунальної власності відповідно до вимог чинного законодавства наділений повноваженнями визначати перелік земельних ділянок комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги. При цьому, положеннями частини третьої статті 136 Земельного кодексу України встановлено імперативну та безальтернативну заборону відчуження в будь-який спосіб земельних ділянок, включених до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги.
Отже, включення у передбаченому законодавством порядку спірної земельної ділянки до переліку земельних ділянок комунальної власності, право оренди на які буде продано на земельних торгах (аукціоні), виключає можливість відчуження цих земельних ділянок її розпорядником (відповідачем) до завершення торгів.
Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 03.04.2018 у справі № 815/3059/17, від 17.10.2019 у справі № 823/1120/16, від 08.11.2019 у справі № 420/914/19.
Водночас, суд не бере до уваги твердження позивача про те, що оскаржуване рішення від 05.09.2019 року №321 є протиправним, оскільки відповідачем право на дану земельну ділянку було зареєстровано 20.05.2020 року. Так, зазначена обставина не спростовує вищевикладених висновків судів щодо правомірності прийнятого рішення Дмитрівською сільською радою, як розпорядником земель комунальної власності та організатором земельних торгів.
При цьому, відповідно до ч.2 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в України», підставою набуття права комунальної власності є передача майна комунальним громадам безоплатно державою, іншими суб`єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Як вже встановлено судом, наказами ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області №11-4100/14-19-СГ від 09.08.2019 року та №11-4102/14-19-СГ від 09.08.2019 року, спірну земельну ділянку передано з державної до комунальної власності згідно Акту приймання - передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення від 09.08.2019 року та зареєстровано у Державному реєстрі прав на нерухоме майно та їх обтяжень на підставі.
Таким чином, вказана позивачем обставина не може порушувати його права, оскільки на час розгляду клопотання ОСОБА_1 належне право комунальної власності Дмитрівською сільською радою було зареєстроване, не оскаржене та не скасоване.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про правомірність прийнятих відповідачем оскаржуваного рішення про відмову в наданні позивачу дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою, оскільки спірна земельна ділянка відповідно до норм чинного законодавства включена до переліку земельних ділянок або прав на них, які виставляються на земельні торги.
Тому, виходячи з наведених норм права та встановлених по справі дійсних обставин, суд вважає, що немає підстав для визнання протиправними та скасування рішень Дмитрівської сільської ради Знам`янського району Кіровоградської області від 05.09.2019 року №321 та від 14.07.2020 року № 991.
Зазначений правовий висновок узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, висловленою, зокрема, в постанові від 28 жовтня 2020 року у справі №819/1976/17 (адміністративне провадження №К/9901/61181/18)
З аналізу зазначених норм прав, спосіб захисту та предмету позову, суд дійшов до висновку про те, що заявлені в даному адміністративному позові позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки є безпідставними та не ґрунтуються на приписах законодавства, що регулює спірні правовідносини.
Так, аналізуючи оскаржувані рішення, суд вказує, що принцип обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень, відповідно до ч. 2 статті 2 КАС України, має на увазі, що рішення повинно бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити, що матеріали справи не містять поданих позивачем доказу спростування тверджень відповідача.
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з вимогами статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
VI. Судові витрати.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи те, що в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю, суд не вирішує питання про розподіл судових витрат в частині стягнення з суб`єкта владних повноважень, а саме на професійну правничу допомогу та судового збору.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Копію рішення суду надіслати учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя
Кіровоградського окружного
адміністративного суду Р.В. Жук