
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
15 квітня 2021 року Справа № 280/600/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Приморської міської ради Приморського району Запорізької області (72102, Запорізька область, м. Приморськ, вул. Центральна, буд. 7; код ЄДРПОУ 04593273) про визнання незаконними та скасування пунктів рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
21.01.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 (далі - позивачі) до Приморської міської ради Приморського району Запорізької області (далі - відповідач), в якому позивачу просять суд:
- визнати незаконним та скасувати пункти 3 та 4 рішення № 26 п`ятої позачергової сесій дев`ятого скликання Приморської міської ради Приморського району Запорізької області від 23.12.2020 про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства позивача;
- зобов`язати відповідача розглянути клопотання ОСОБА_2 від 16.11.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,000 га за рахунок земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, розташованої на території Приморської міської ради Приморського району Запорізької області, яка межує з земельною ділянкою кадастровий номер: 2324884800:02:031:0032, та надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,000 га.;
- зобов`язати відповідача розглянути клопотання ОСОБА_1 від 16.11.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,000 га за рахунок земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, розташованої на території Приморської міської ради Приморського району Запорізької області, яка межує з земельною ділянкою кадастровий номер: 2324884800:02:031:0032, та надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,000 га.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 16.11.2020 звернулись до відповідача із клопотаннями про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок безоплатно у власність згідно статті 116 Земельного кодексу України для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель державної власності на території Приморської ОТГ на підставі графічних матеріалів, що додаються, орієнтовною площею 2,000 га кожному, які межують з ділянкою за кадастровим номером: 2324884800:02:031:0032. Проте, рішенням №26 від 23.12.2020 (пунктами 3, 4), прийнятим на п`ятій позачерговій сесії дев`ятого скликання Приморської міської ради Приморського району Запорізької області відмовлено позивачам у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою з підстав, необхідності проведення Приморською міською радою інвентаризації земель з метою формування земельних ділянок та здійснення державної реєстрації права комунальної власності (в т.ч. на земельні ділянки, сформовані за рахунок земель колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені) (пункт 9 «Виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель Приморської територіальної громади» Переліку плану заходів і завдань місцевої цільової програми «Землеустрій на 2021-2023 роки», затвердженої рішенням третьої сесії Приморської міської ради дев`ятого скликання від 04.12.2020 № 19 «Про затвердження місцевої цільової програми «Землеустрій на 2021-2023 роки»). Позивачі, не погодившись з пунктами 3 та 4 рішення № 26 п`ятої позачергової сесій дев`ятого скликання Приморської міської ради Приморського району Запорізької області від 23.12.2020, звернулись до суду із цим позовом. Просять задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 26.01.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі.
25.02.2021 до суду від відповідача надійшов лист (вх.№11235), в якому повідомляє про повне визнання позову.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 16.11.2020 звернулися до Приморської міської ради Приморського району Запорізької області із клопотаннями про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок безоплатно у власність згідно ст. 116 Земельного кодексу України для ведення особистого селянського господарствам за рахунок земель державної власності на території Приморської ОТГ на підставі графічних матеріалів, що додаються, орієнтовною площею 2.000 га кожному, які межують з ділянкою кадастровий номер: 2324884800:02:031:0032.
На п`ятій позачерговій сесій дев`ятого скликання Приморської міської ради Приморського району Запорізької області було прийнято рішення № 26 (пп. З, 4 Рішення) про відмову громадянам України ОСОБА_2 та ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою з однакових підстав. (
Пункті 3 рішення зазначено наступне: Відмовити громадянці України ОСОБА_2 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність, орієнтовною площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Приморської міської ради Приморського району Запорізької області, згідно доданих графічних матеріалів (землі колишнього ААТ «Преслав» Преславської сільської ради Приморського району Запорізької області).
Підстава: необхідність проведення Приморською міською радою інвентаризації земель з метою формування земельних ділянок та здійснення державної реєстрації права комунальної власності (в тому числі на земельні ділянки, сформовані за рахунок земель колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені) (пункт 9 «Виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель Приморської територіальної громади» Переліку плану заходів і завдань місцевої цільової програми «Землеустрій на 2021-2023 роки», затвердженої рішенням третьої сесії Приморської міської ради дев`ятого скликання від 04.122020 року № 19 «Про затвердження місцевої цільової програми «Землеустрій на 2021-2023 роки»)
Пункті 4 Рішення зазначено наступне: Відмовити громадянину України ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність, орієнтовною площею 2,000 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Приморської міської ради Приморського району Запорізької області, згідно доданих графічних матеріалів (землі колишнього ААТ «Преслав» Преславської сільської ради Приморського району Запорізької області).
Підстава: необхідність проведення Приморською міською радою інвентаризації земель з метою формування земельних ділянок та здійснення державної реєстрації права комунальної власності (в тому числі на земельні ділянки, сформовані за рахунок земель колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені) (пункт 9 «Виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель Приморської територіальної громади» Переліку плану заходів і завдань місцевої цільової програми «Землеустрій на 2021-2023 роки», затвердженої рішенням третьої сесії Приморської міської ради дев`ятого скликання від 04.122020 року № 19 «Про затвердження місцевої цільової програми «Землеустрій на 2021-2023 роки»).
Позивачі, не погодившись з пунктами 3 та 4 рішення № 26 п`ятої позачергової сесій дев`ятого скликання Приморської міської ради Приморського району Запорізької області від 23.12.2020, звернулись до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.
Згідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 55 Конституції України вказує, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель регулюються, зокрема, Земельним кодексом України.
Частиною третьою статті 22 Земельного кодексу України визначено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - в тому числі для ведення особистого селянського господарства.
Згідно з частинами першою, другою статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Пунктом «в» частини третьої статті 116 Земельного кодексу України визначено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Відповідно частини першої статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах, зокрема для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Відповідно до частини шостої статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.
До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з положеннями частини сьомої наведеної статті, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до пункту 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської Ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Разом з тим, виходячи з положень статті 122 Земельного кодексу України та пункту 34 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваженнями щодо розпорядження землями комунальної власності наділені сільські, селищні, міські ради, які вирішують ці питання виключно на пленарних засіданнях. Відповідно до частин першої і другої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Як вже зазначалось вище, відповідно до пункту 7 статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
З аналізу вищевказаної норми Земельного кодексу України, можна зробити висновку, що законом визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні такого дозволу дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Як вбачається з матеріалів справи, на публічній кадастрові карті України земельна ділянка, на яку претендують позивачі (землі колишнього ААТ «Преслав» Преславської сільської ради Приморського району Запорізької області) є вільною та такою, що не має кадастрового номеру.
У зв`язку з наведеним, позивачі звертались з запитами на отримання публічної інформації до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області з проханням надати інформацію щодо приналежності земельних ділянок, на які вони претендують. Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області 27.11.2020 та 08.12.2020 заявникам повідомлено, що відповідно до пункту 21 Розділу X Перехідних положень Земельного Кодексу з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які на день набрання чинності зазначеним Законом перебували у приватній власності), вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони знаходяться.
Таким чином, спірні земельні ділянки належать саме Приморській міській раді Приморського району Запорізької області, на території якої дана земельна ділянки знаходиться.
В свою чергу, жодного доказу невідповідності місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко- економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно- територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку відповідач у оскаржуваній відмові не надав.
Суд зазначає, що позивачі виконали всі умови, які необхідні для отримання дозволу на розробку проекту землеустрою, надавши відповідне клопотання та графічні матеріали вільної ділянки, яка відповідає умовам отримання її у власність, однак відповідач безпідставно відмовив нам в надання такого дозволу, посилаючись на підстави відмови, які не зазначені в статті 118 Земельного кодексу України.
Отже, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, суд дійшов висновку, що Приморська міська рада Приморського району Запорізької області, як суб`єкт владних повноважень, виніс рішення необґрунтовано та протиправно, а тому воно підлягає скасуванню з зобов`язанням відповідача розглянути клопотання позивачів та надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність.
Суд вважає, що в даному випадку відсутнє втручання суду в дискреційні повноваження Приморської міської ради Приморського району Запорізької області, оскільки відповідач протиправно надав формальну відмову з підстав, не передбачених чинним законодавством.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а відтак, не довів правомірності своїх дій, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У зв`язку із викладеним, понесені кожним з позивачів судові витрати на зі сплати судового збору в розмірі 908,00 грн. підлягають стягненню на їх користь за рахунок бюджетних асигнувань Приморської міської ради Приморського району Запорізької області.
Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Приморської міської ради Приморського району Запорізької області (72102, Запорізька область, м. Приморськ, вул. Центральна, буд. 7; код ЄДРПОУ 04593273) про визнання незаконними та скасування пунктів рішення, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати пункти 3 та 4 рішення № 26 п`ятої позачергової сесій дев`ятого скликання Приморської міської ради Приморського району Запорізької області від 23.12.2020 про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства громадянам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Зобов`язати Приморську міську раду Приморського району Запорізької області розглянути клопотання ОСОБА_2 від 16.11.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,000 га за рахунок земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, розташованої на території Приморської міської ради Приморського району Запорізької області, яка межує з земельною ділянкою кадастровий номер: 2324884800:02:031:0032, та надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,000 га.
Зобов`язати Приморську міську раду Приморського району Запорізької області розглянути клопотання ОСОБА_1 від 16.11.2020 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,000 га за рахунок земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, розташованої на території Приморської міської ради Приморського району Запорізької області, яка межує з земельною ділянкою кадастровий номер: 2324884800:02:031:0032, та надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,000 га
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Приморської міської ради Приморського району Запорізької області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 908,00 (дев`ятсот вісім гривень 00 коп.).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Приморської міської ради Приморського району Запорізької області на користь ОСОБА_2 судовий збір в сумі 908,00 (дев`ятсот вісім гривень 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення
Рішення у повному обсязі складено та підписано 15.04.2021.
Суддя М.С. Лазаренко