Рішення № 96333430, 16.04.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2021
Номер справи
200/1691/21-а
Номер документу
96333430
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 квітня 2021 р. Справа№200/1691/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хохленкова О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (84122, Донецька область, місто Словянськ, вулиця Свободи, будинок 5, код ЄДРПОУ 41325231) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

В обґрунтуванні позовних вимог позивач зазначає, що він, ОСОБА_1 до червня 2014 року отримував страхові виплати у м. Кіровське Донецької області, які були припинені у зв`язку з проведенням АТО на території Донецької області.

З 01.10.2014 року перебував на обліку у Бердянському відділенні Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Запорізькій області та отримував страхові виплати.

З 01.12.2014 року перебував на обліку у Костянтинівському відділенні Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області та отримував страхові виплати.

З 01.07.2016 року страхові виплати було припинено у зв`язку із закінченням терміну дії довідки внутрішньо переміщеної особи.

04.02.2021 року позивач через свого представника звернувся до відповідача (Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області) з заявою про нарахування та виплату заборгованості зі страхових виплат за весь період, а також про поновлення страхових виплат.

08.02.2021 року відповідачем було відмовлено у поновленні страхових виплат у зв`язку з тим, що відповідачу невідоме місцезнаходження позивача та він не виходить на зв`язок.

Страхові виплати відповідач не сплачує з 01.07.2016 року по 04.02.2021 року.

Позивач вважає, що порушені його права та просить суд:

Визнати бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду Соціального страхування України в Донецькій області, ЄДРПОУ 41325231, щодо відмови у поновленні нарахування та виплати страхових виплат з 04.02.2021 року, нарахуванні та виплаті страхових виплат перед Позивачем ( ОСОБА_1 ) з 01.07.2016 року по 04.02.2021 року, протиправною.

Зобов`язати Управління виконавчої дирекції Фонду Соціального страхування України в Донецькій області, ЄДРПОУ 41325231 поновити ОСОБА_1 нарахування та виплату страхових виплат з 04.02.2021 року, нарахувати та виплатити заборгованість зі страхових виплат, за весь період, починаючи з 01.07.2016 року по 04.02.2021 року.

Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання Управління виконавчої дирекції Фонду Соціального страхування України в Донецькій області, ЄДРПОУ 41325231 подати у встановлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення.

11 березня 2021 року відповідач надав через канцелярію суду відзив на адміністративний позов, відповідно до якого просив суд відмовити в задоволені позовних вимог.

Свою позицію відповідач вмотивував тим, що за статистичними даними інформаційно-аналітичної системи Фонду позивач перебуває на постійному обліку в відділені виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Кіровське Донецької області, що знаходиться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

За статистичними даними інформаційно-аналітичної системи Фонду, позивач скориставшись своїм правом та керуючись Порядком №20 отримував щомісячні страхові виплати як внутрішньо переміщена особа, на підставі заяви від 19.12.2014 року в відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Костянтинівна Донецької області (далі по тексту - Костянтинівське міське відділення) з січня 2015 року по червень 2016 року, на підставі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції №1425025913 від 19.12.2014 року.

Костянтинівським міським відділенням відповідно до пункту 6 частини 1 статті 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105-XIV, припинено виплати з 01.07.2016 року у зв`язку із закінченням терміну дії довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції (особи, які не звернулися для перереєстрації довідки згідно вимог діючого на той час законодавства).

Позивач для продовження дії довідки ВПО до відповідного органу не звертався. Означене кваліфікується як власна бездіяльність. Позивач не виявив бажання підтвердити свій статус внутрішньо-переміщеної особи та продовжити довідку ВПО.

Управління ВД Фонду в Донецькій області, звертає увагу на те, що за статистичними даними інформаційно-аналітичної системі Фонду, позивач у період з липня 2016 року по теперішній час до будь-якого відділення, яке перемістилось на територію підконтрольній українській владі в межах Донецької області або поза її межами із заявою про продовження раніше призначених страхових виплат та відповідних документів, визначених Порядком № 20, не звертався та на обліку як тимчасово переміщена особа не перебуває, тому не має правових підстав на отримання страхових виплат.

Окрім цього управління зазначає, що у зв`язку з тим, що позивач по теперішній час не надав жодних документів, у тому числі рахунок відкритий в ПАТ «Державний ощадний банк України», Управління ВД Фонду в Донецькій області не має правових підстав для здійснення нарахування та виплату страхових виплат всупереч Постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам».

Враховуючи викладене, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області вважає, що діяло в межах діючого законодавства, не порушувало будь-які законодавчі акти, тому просить залишити без задоволення позовні вимоги у повному обсязі.

11 березня 2021 року відповідач через канцелярію суду звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з клопотанням про витребування доказів у позивача.

В обґрунтування поданого клопотання відповідач посилається на постанову КМУ від 05 листопада 2014 року № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам", відповідно до якої виплата усіх видів соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюється через рахунки та мережу установ і пристроїв АТ ""Державний ощадний банк України"", вказує, що позивач просить суд зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити страхові виплати, при цьому не вказує реквізити банківського рахунку.

Представник відповідача через відділ діловодства та документообігу суду надав заяву, у якій просив здійснювати розгляд даної справи за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою від 22 липня 2021 року суд відкрив провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Ухвалою від 17 березня 2021 року суд витребував у ОСОБА_1 надати суду: докази наявності у рахунку у ПАТ "Державний ощадний банк України", докази повідомлення відповідача про рахунок у ПАТ "Державний ощадний банк України", у випадку відсутності рахунку в ПАТ "Державний ощадний банк України" надати письмові пояснення щодо цього.

Ухвалою від 17 березня 2021 року суд призначив розгляд справи №200/1691/21-а здійснювати за спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи, призначити судове засідання на 16 квітня 2021 року о 10 год. 00 хв.

08 квітня 2021 року представник позивача через канцелярію суду надав скріншот реквізитів банківського рахунку ПАТ Державний ощадний банк України».

16 квітня 2021 року позивач у судове засідання не з`явився. Був повідомлений належним чином про дату час та місце судового розгляду справи. Надав суду заяву про розгляд справи без його участі, в письмовому провадженні.

Представник відповідача в судове засідання 16 квітня 2021 року не з`явився. Був повідомлений належним чином про дату час та місце судового розгляду справи.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.

Щодо строку звернення до адміністративного суду.

Позивач у позовній заяві просить поновити строк звернення з адміністративним позовом до суду для вирішення спору.

Статтею 47 Закону «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» 1105-XIV, передбачено, що страхові виплати провадяться щомісячно в установлені Фондом дні на підставі постанови цього Фонду або рішення суду: 1) потерпілому - з дня втрати працездатності внаслідок нещасного випадку або з дати встановлення професійного захворювання; 2) особам, які мають право на виплати у зв`язку зі смертю годувальника, - з дня смерті потерпілого, але не раніше дня виникнення права на виплати.

Страхові виплати провадяться протягом строку, на який встановлено втрату працездатності у зв`язку із страховим випадком, а фінансування додаткових витрат згідно з цим Законом - протягом строку, на який визначено потребу в них.

Згідно із ч.4 ст.47 Закону 1105, виплати, призначені, але не одержані своєчасно потерпілим або особою, яка має право на одержання виплат, провадяться за весь минулий час, але не більш як за три роки з дня звернення за їх одержанням.

Суд також зазначає, що відповідно до ч. 7 ст. 47 Закону №1105-XIV, якщо потерпілому або особам, які мають право на одержання страхової виплати, з вини Фонду своєчасно не визначено або не виплачено суми страхової виплати, ця сума виплачується без обмеження протягом будь-якого строку та підлягає коригуванню у зв`язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому статтею 34 Закону України "Про оплату праці".

За таких обставин, позивач має беззаперечне право на отримання страхових виплат, як особа, що втратила працездатність від професійного захворювання, з часу первинного призначення страхових виплат. Норми статті 47 Закону №1105-XIV гарантують позивачу право виплати страхової суми без обмеження протягом будь-якого строку (оскільки інвалідність встановлено безстроково) та не ставлять в залежність від прийняття окремого порядку Кабінетом Міністрів України.

Щодо суті позовних вимог.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України НОМЕР_2 , виданий 26.02.2002 року Кіровським МВ УМВС України в Донецькій області, РНОКПП НОМЕР_1 (а.с.10-12).

Відповідач - Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області є юридичною особою код ЄДРПОУ 41325231 і суб`єктом владних повноважень, адреса 84122 Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Свободи, 5.

Згідно довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності серія ДОН-04 №076046, виданої безстроково, встановлена третя група інвалідності. (а.с.13)

Згідно довідки серія ДОН-07 № 006082, визначена причина інвалідності по проф.захворюванню, група інвалідності - третя з 07.10.2008 року (а.с.14).

На запит представника позивача, Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області листом від 08.02.2021 року №01-04/15-270 повідомило, що з 01.07.2016 року потерпілому ОСОБА_1 припинено нарахування щомісячних страхових виплат у зв`язку із закінченням терміну дії довідки внутрішноь переміщеної особи.

Згідно довідки від 19.12.2014 року №1425025913 про взяття на облік особи, яка переміщена з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції за місцеп перебування: АДРЕСА_2 . (а.с.31)

Постановою про продовження раніше призначеної щомісячної страхової виплати у зв`язку з тимчасовим місцем проживання від 23.12.2014 року № 0534/73735/2321/22 вирішено продовжити ОСОБА_1 раніше призначену щомісячну грошову суму у разі часткової чи повної втрати працездатності. Виплати проводити з 01.12.2014 року безстроково. (а.с.32).

Постановою про зняття з обліку потерпілого від 01.07.2016 року № 0534/73735/31 вирішено зняти з обліку потерпілого ОСОБА_1 у зв`язку з закінченням терміну дії довідки (ВПО) та припинено всі страхові виплати по справі з 01.07.2016 року (а.с.33)

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає про таке.

Відповідно до положень частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості. При цьому основи соціального захисту, а також форми і виді пенсійного забезпечення, визначаються виключно законами України (пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України).

Зокрема, з огляду на положення статті 4 Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, одним з видів загальнообов`язкового державного соціального страхування є пенсійне страхування. При цьому відносини, що виникають за цим видом соціального страхування, регулюються законами, прийнятими відповідно до цих Основ.

Разом з цим, положення частини 1 статті 27 цих же Основ передбачають, що виплати та надання соціальних послуг, на які має право застрахована особа за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, може бути припинено: а) якщо виплати призначено на підставі документів, що містять неправдиві відомості; б) якщо страховий випадок стався внаслідок дії особи, за яку настає кримінальна відповідальність; в) якщо страховий випадок стався внаслідок умисної дії особи; г) внаслідок невиконання застрахованою особою своїх обов`язків щодо загальнообов`язкового державного соціального страхування; д) в інших випадках, передбачених законами.

Отже, Основи законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування вичерпних випадків припинення таких страхових виплат, як страхові виплати, не передбачають, але встановлюють, що вони можуть бути передбачені іншими законами.

Статус внутрішньо переміщеної особи врегульований Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 №1706-VII (далі - Закон №1706-VII).

Згідно статті 7 Закону №1706-VII для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

Питання виплати страхових виплат врегульовані Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування».

У відповідності до вимог ст. 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», страхові виплати і надання соціальних послуг припиняються: 1) на весь час проживання потерпілого за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України: 2) на весь час. протягом якого потерпілий перебуває на державному утриманні, за умови, що частка виплати, яка перевищує вартість такого утримання, надається особам, які перебувають на утриманні потерпілого: 3) якщо з`ясувалося, що виплати призначено на підставі документів, які містять неправдиві відомості. Сума витрат на страхові виплати, отримані застрахованим, стягується в судовому порядку: 4) якщо страховий випадок настав внаслідок навмисного наміру заподіяння собі травми: 5) якщо потерпілий ухиляється від медичної чи професійної реабілітації або не виконує правил, пов`язаних з установленням чи переглядом обставин страхового випадку, або порушує правила поведінки та встановлений для нього режим, що перешкоджає одужанню; 6) в інших випадках, передбачених законодавством.

Також суд звертає увагу на те, що у будь-якому випадку, хоча припинення страхових виплат могло мати місце й в інших випадках, передбачених іншим законом, воно можливе виключно на підставі рішення Фонду соціального страхування або за рішенням суду.

Щодо посилання відповідача на те, що виплати припинені у зв`язку із закінченням терміну дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи суд зазначає, що скасування такої довідки саме по собі не може бути підставою для припинення виплати страхових внесків.

Суд зазначає, що позивач має статус внутрішньо переміщеної особи, в силу положень статті 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб". Проте будь-яких положень щодо незастосування до внутрішньо переміщених осіб Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у собі не містить, а положення Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" та Закону України "Про боротьбу з тероризмом" не містять вказівок про те, що ці закони є спеціальними по відношенню до Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування".

Суд констатує, що Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" та Закон України "Про боротьбу з тероризмом" не визначає жодної спеціальної підстави для припинення виплати особі будь-якого виду соціальної виплати, у тому числі і страхові виплати, як і не наділяє органи фонду соціального страхування України правом не приймати рішення у випадку наявності підстави для припинення страхових виплат, як це прямо встановлено Законом України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" і тим більше, не встановлює права вчинити це автоматично на підставі інформації, отриманої від управління праці та соціального захисту населення, Держприкордонслужби або іншого державного органу про відсутність внутрішньо переміщеної особи за місцем проживання чи про її повернення до покинутого місця проживання і не повернення назад.

Положеннями статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені саме Конституцією та законами України.

Разом з тим реалізація прав позивача (на отримання заборгованості по страховим виплатам) була обмежена положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року № 365, що не відповідає та суперечить Конституції України.

Відповідно до ч. 3 та 4 ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Якщо суд доходить висновку, що закон чи інший правовий акт суперечить Конституції України, суд не застосовує такий закон чи інший правовий акт, а застосовує норми Конституції України як норми прямої дії.

У рішенні у справі «Суханов та Ільченко проти України» Європейський суд з прав людини зазначив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності (цитата у п. 25 цього рішення).

Втручання відповідача у право позивача на мирне володіння своїм майном у вигляді страхових виплат, суд вважає таким, що не мало ознак "законності". Тому, суд не бачить необхідним перевіряти дії фонду соціального страхування на предмет того чи переслідували вони легітимну мету: публічні або ж суспільні інтереси, а також чи було втручання у право на мирне володіння своїм майном пропорційним поставленій меті. Встановлення судом відсутності "законності втручання", тобто вчинення дії не у спосіб, що встановлений законом, є окремою підставою, яка вказує на те, що право позивача на мирне володіння своїм майном було порушено.

Положеннями пункту 3 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" передбачено, що особливості надання соціальних послуг та виплати матеріального забезпечення за соціальним страхуванням внутрішньо переміщеним особам (громадянам України, які переселилися з тимчасово окупованої території, території проведення антитерористичної операції або зони надзвичайної ситуації) визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок надання страхових виплат, фінансування витрат на медичну та соціальну допомогу, передбачених загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання для осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території і районів проведення антитерористичної операції затверджено постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 11.12.2014 № 20 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12.01.2015 за №6/26451 (далі - Порядок № 20).

Пунктом 1 Розділу 3 Порядку № 20 передбачено, що особи, які тимчасово переміщені, мають право на продовження раніше призначених та нарахованих страхових виплат у робочому органі виконавчої дирекції Фонду за фактичним місцем проживання (перебування) на підставі заяви, до якої додаються копії довідки про взяття на облік, паспорта або документа, що посвідчує особу, та реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомили про це відповідні державні органи і мають відмітку у паспорті). Копії засвідчуються працівником відділення при пред`явленні оригіналів.

Суд зазначає, що окремо підстав для припинення виплат Порядком № 20 не передбачено.

Пунктом 5 розділу ІІІ Порядку № 20, зазначено, що щомісячні страхові виплати ВПО нараховуються з місяця подання заяви або з місяця, в якому не здійснювались страхові виплати робочим органом виконавчої дирекції Фонду, в якому зберігалася справа про страхові виплати на той час, та фінансується впродовж тридцяти календарних днів з дати прийняття постанови про продовження раніше призначених страхових виплат.

В розумінні норм викладених в пункті 5 розділу III Порядку № 20, щомісячні страхові виплати ВПО нараховуються з місяця подання заяви для осіб, які вперше звернулись за страховою виплатою, а для ВПО, які вже отримували страхові виплати з місяця, в якому не здійснювались страхові виплати робочим органом виконавчої дирекції Фонду.

Пунктом 15 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат ВПО, затвердженим Постановою КМУ № 365 визначено, що суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачується на умовах окремого порядку, визначеного КМУ.

Дана норма п.15 Порядку не надає підстав для нарахування або не нарахування соціальних виплат. Вона визначила лише одну підставу обліку соціальних виплат "як не виплачені за минулий період".

Факт не виплати страхових виплат за період з 01 липня 2016 року по 04 лютого 2021 року відповідачем фактично підтверджується, доказів того, що управлінням виконавчої дирекції було нараховано та виплачено позивачу суму страхових виплат відповідачем не надано.

Крім того, суд зазначає, що відповідач, в спірних відносинах уособлює державу, яка взяла на себе обов`язок здійснювати соціальні страхові виплати.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не довів правомірності щодо ненарахування та невиплати позивачу суми страхових виплат за період з 01 липня 2016 року по 04 лютого 2021 року.

З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку, що бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду Соціального страхування України в Донецькій області, ЄДРПОУ 41325231, щодо відмови у поновленні нарахування та виплати страхових виплат з 04.02.2021 року, нарахуванні та виплаті страхових виплат перед Позивачем з 01.07.2016 року по 04.02.2021 року, є протиправною.

Згідно з частиною 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку. Матеріали справи свідчать, що відповідачем протиправно не призначено позивачу допомогу при народженні дитини, що в свою чергу зумовило необхідність звернення позивача за захистом свого порушеного права до суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

За правилами частин 1, 5 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в разі якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням вище викладеного, для відновлення порушеного права позивача на отримання страхових виплат, відповідача слід зобов`язати нарахувати та виплатити страхові виплати з 01 липня 2016 року.

Що стосується вимог позивача в частині зобов`язання відповідача подання до суду звіту про виконання судового рішення суд зазначає наступне.

Згідно частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Частиною другою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

З аналізу викладених норм вбачається, що зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, а не його обов`язком.

У суду відсутні підстави вважати що відповідачем не буде виконано рішення суду.

З огляду на викладене суд дійшов висновку про відсутність підстав для встановлення судового контролю щодо виконання рішення в даній справі.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

У відповідності до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тож, сплачена позивачем сума судового збору у розмірі 908 грн. підлягає стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.

Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (84122, Донецька область, місто Словянськ, вулиця Свободи, будинок 5, код ЄДРПОУ 41325231) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду Соціального страхування України в Донецькій області, щодо відмови у поновленні ОСОБА_1 нарахування та виплати страхових виплат з 04.02.2021 року, протиправною.

Визнати бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду Соціального страхування України в Донецькій області, щодо відмови у поновленні ОСОБА_1 нарахування та виплати страхових виплат з 01.07.2016 року по 04.02.2021 року, протиправною.

Зобов`язати Управління виконавчої дирекції Фонду Соціального страхування України в Донецькій області (84122, Донецька область, місто Словянськ, вулиця Свободи, будинок 5, код ЄДРПОУ 41325231) поновити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) нарахування та виплату страхових виплат з 04.02.2021 року.

Зобов`язати Управління виконавчої дирекції Фонду Соціального страхування України в Донецькій області (84122, Донецька область, місто Словянськ, вулиця Свободи, будинок 5, код ЄДРПОУ 41325231) поновити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) нарахування та виплату страхових виплат з 01.07.2016 року по 04.02.2021 року.

У задоволенні позовної вимоги в частині встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання Управління виконавчої дирекції Фонду Соціального страхування України в Донецькій області, ЄДРПОУ 41325231 подати у встановлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення, відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 41325231, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, вулиця Свободи, будинок №5) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень.

Повний текст судового рішення складено та підписано суддею головуючим 16 квітня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя О.В. Хохленков