Ухвала суду № 96333142, 16.04.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2021
Номер справи
160/5459/21
Номер документу
96333142
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

16 квітня 2021 року Справа № 160/5459/21 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., перевіривши у місті Дніпрі матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094), Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, -

встановив:

1. 12.04.2021 засобами поштового зв`язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» про:

- визнання бездіяльності Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» щодо невиплати ОСОБА_1 в повному обсязі щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої частиною п`ятою статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війні, гарантії їх соціального захисту» за 2020 рік протиправною;

- зобов`язання Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» здійснити перерахунок у відповідності до чинного законодавства та виплатити ОСОБА_1 недоотриману суму щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої частиною п`ятою статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війні, гарантії їх соціального захисту» за 2020 рік у розмірі 6800 грн.

2. Підставою для звернення із зазначеним позовом позивач зазначає протиправну бездіяльність відповідачів щодо ненарахування та невиплати йому щорічної разової грошової допомоги у встановленому розмірі.

3. Адміністративний позов відповідає вимогам встановленим статтями 160 та 161 КАС України, спір підсудний Дніпропетровському окружному адміністративному суду та підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 КАС України.

4. Відповідно до частини восьмої статті 171 КАС України питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя вирішує протягом п`яти днів з дня надходження до адміністративного суду позовної заяви, заяви про усунення недоліків позовної заяви у разі залишення позовної заяви без руху, або отримання судом у порядку, визначеному частинами третьою - шостою цієї статті, інформації про місце проживання (перебування) фізичної особи.

щодо строку звернення до суду

5. Відповідно до статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

6. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

7. Суд зазначає, що предметом позову в категорії справ стосовно соціального захисту є дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, пов`язані з соціальними виплатами, які можуть бути регулярними, періодичними, одноразовими, обмеженими в часі платежами.

8. У триваючих правовідносинах суб`єкт владних повноважень протягом певного проміжку часу ухиляється від виконання своїх зобов`язань (триваюча протиправна бездіяльність) або допускає протиправну поведінку (триваюча протиправна діяльність) по відношенню до фізичної або юридичної особи.

9. Відлік строків для звернення з метою реалізації права на соціальний захист розпочинається з моменту отримання відповідним суб`єктом владних повноважень заяви особи, до якого додано пакет необхідних документів. У свою чергу, відлік строків для звернення до суду (у випадку незгоди особи з відповідним рішенням, дією чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень за результатами розгляду зазначеної заяви) розпочинається з моменту коли особа дізналася або повинна була дізнатися про таке порушення своїх прав, крім випадків якщо інше прямо не передбачено законом.

10. Суд звертає увагу, що виплата допомоги до 5 травня є періодичним платежем, який виплачується щорічно, а отже, особа, отримуючи їх, є обізнаною щодо їх розміру і в разі незгоди має можливість оскаржити рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, які, на її думку, стали підставою для заниження розміру отримуваної нею допомоги.

11. З матеріалів адміністративного позову вбачається, що разова грошова допомога у розмірі 1390 грн отримана позивачем 09.04.2020.

12. Однак, за приписами статті 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

13. У постанові Верховного Суду від 06.02.2018 у справі № 607/7919/17 (ЄДРСР 72065203) зазначено, що 30 вересня поточного року - це встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована. Отже, перебіг строку звернення позивача до суду з даним позовом слід обраховувати з 30 вересня відповідного року, за який виплачується разова щорічна грошова допомога.

14. Адміністративний позов направлено засобами поштового зв`язку 25.03.2021 та отримано судом 12.04.2021, у зв`язку із чим суд зазначає про дотримання позивачем строків звернення до адміністративного суду із цим позовом.

15. Керуючись статтями 122, 160, 161, 171, 263 КАС України, суд, -

ухвалив:

16. Прийняти адміністративний позов до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі № 160/5459/21.

17. Призначити справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

18. Встановити Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації 15-денний строк, з дня отримання копії цієї ухвали, для подання відзиву на адміністративний позов із доказами його обґрунтування.

19. Встановити Комунальному закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» 15-денний строк, з дня отримання копії цієї ухвали, для подання відзиву на адміністративний позов із доказами його обґрунтування.

20. Відзив на адміністративний позов повинен відповідати вимогам статті 162 КАС України, а додані докази статтям 94 та 99 КАС України.

21. Копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.

22. Відповідно до положень частини шостої статті 162 та частини другої статті 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

23. Витребувати від Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації:

1) чи були направлені грошові кошти децентралізованим місцевим (міським, районним) структурним підрозділам з питань соціального захисту населення місцевих органів влади, для безпосереднього перерахування відповідних сум коштів позивачу у цій справі;

2) чи були передані функції органу соціального захисту населення у якому на обліку перебуває позивач з нарахування та здійснення соціальних виплат за КПКВК 251150 (на 2020 рік) Комунальному закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» ДОР, із наданням підтверджуючих доказів;

3) чи відповідає та відповідав на дату спірної виплати Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» ДОР вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України, а саме чи є вказаний Заклад розпорядником бюджетних коштів - бюджетною установою в особі її керівника, уповноваженою на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов`язань та здійснення витрат бюджету, та чи є Заклад розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня;

4) чи є Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» ДОР:

- бюджетною установою, згідно пункту 12 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України;

- одержувачем бюджетних коштів, згідно пункту 38 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України;

- уповноваженим одержувачем коштів на виконання заходів, передбачених бюджетною програмою, шляхом доведення йому бюджетних асигнувань та надання відповідних коштів бюджету, згідно із частиною шостою статті 22 Бюджетного кодексу України;

- відповідальним виконавцем бюджетної програми (за КПКВК 251150), згідно із частиною четвертою статті 20 Бюджетного кодексу України;

- розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня (за КПКВК 251150), згідно із частиною першою статті 22 Бюджетного кодексу України;

5) яка особа є відповідальним виконавцем бюджетної програми (за КПКВК 251150), згідно із частиною четвертою статті 20 Бюджетного кодексу України (Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації або Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» ДОР);

6) чи прийнято рішення щодо делегування повноважень на виконання бюджетної програми як розпоряднику бюджетних коштів нижчого рівня та/або одержувачу бюджетних коштів, для розподілу та доведення до них у встановленому порядку обсягів бюджетних асигнувань - Комунальному закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» ДОР», у тому числі на 2020 рік, згідно із пунктом 3 частини п`ятої статті 22 Бюджетного кодексу України;

7) чи затверджено для Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» ДОР: кошторис, як розпорядника коштів нижчого рівня, або план використання бюджетних коштів одержувача бюджетних коштів, із пунктом 4 частини п`ятої статті 22 Бюджетного кодексу України;

8) чи має Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» ДОР право на ініціювання бюджетного запиту щодо збільшення обсягу бюджетних коштів за КПКВК 251150.

24. Витребувати від Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» письмові пояснення із підтверджуючими доказами:

1) відомості щодо дати здійснення позивачу спірної виплати (день, місяць, рік);

2) щодо одержаного розпорядження органу соціального захисту населення, на підставі якого у 2020 році Закладом виплачені кошти позивачу, із наданням копії такого розпорядження;

3) чи були передані Комунальному закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» ДОР функції органу соціального захисту населення у якому на обліку перебуває позивач з нарахування та здійснення соціальних виплат за КПКВК 251150 на 2020 рік, із наданням підтверджуючих доказів;

4) чи відповідає та відповідав на дату спірної виплати Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» ДОР вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України, а саме чи є вказаний Заклад розпорядником бюджетних коштів - бюджетною установою в особі її керівника, уповноваженою на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов`язань та здійснення витрат бюджету, та чи є Заклад розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня;

5) чи є Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» ДОР:

- бюджетною установою, згідно пункту 12 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України;

- одержувачем бюджетних коштів, згідно пункту 38 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України;

- уповноваженим одержувачем коштів на виконання заходів, передбачених бюджетною програмою, шляхом доведення йому бюджетних асигнувань та надання відповідних коштів бюджету, згідно із частиною шостою статті 22 Бюджетного кодексу України;

- відповідальним виконавцем бюджетної програми (за КПКВК 251150), згідно із частиною четвертою статті 20 Бюджетного кодексу України;

- розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня (за КПКВК 251150), згідно із частиною першою статті 22 Бюджетного кодексу України;

6) чи має Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» ДОР право на ініціювання бюджетного запиту щодо збільшення обсягу бюджетних коштів за КПКВК 251150.

25. Витребувані докази надати суду разом із відзивом.

26. Витребувані судом докази повинні відповідати вимогам статей 94 та 99 КАС України (напис про засвідчення копії складається зі слів «Згідно з оригіналом», назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів (ініціалу імені) та прізвища, дати засвідчення копії).

27. Заяви з процесуальних питань мають відповідати статтям 166-167 КАС України.

28. З метою своєчасного розгляду справи відзив на позовну заяву, витребувані судом документи, а також заяви з процесуальних питань (у разі їх подання) мають бути також направлені на адресу суду: inbox@adm.dp.court.gov.ua, що не виключає обов`язку сторін надання (направлення) документів у паперовій формі суду.

29. Роз`яснити відповідачам, що відповідно до частини першої статті 149 КАС України у разі невиконання процесуальних обов`язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника процесу, суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

30. Справа розглядатиметься одноособово. Головуючий суддя Верба І.О.

31. Учасники справи можуть отримати інформацію по адміністративній справі за веб-адресою: http://court.gov.ua/fair/sud0470/.

32. Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі.

33. Копію позовної заяви та доданих до неї документів надіслати відповідачам.

34. Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та не може бути оскаржена.

Суддя І.О. Верба