
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 березня 2021 року Справа № 160/398/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро), третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
12 січня 2021 року ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду, із урахуванням уточненої позовної заяви, до Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро), третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову «Про закінчення виконавчого провадження» від 24.06.2020 року ВП 61287373 за виконавчим листом №160/5459/19 виданим 01.11.2019 Дніпропетровським окружним адміністративним судом, Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро);
- зобов`язати Південно - Східне міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) винести постанову «Про закінчення виконавчого провадження» у відповідність висновку Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2019 року по справі 160/5459/19 за виконавчим листом 160/5459/19 чинного пенсійного законодавства.
В обґрунтування позову позивач зазначила, що за висновком рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2019 року у справі № 160/5459/19 та за змістом виконавчого листа № 160/5459/19, виданого 01.11.2019 року, не зазначена норма ч. 2 ст. 27 Закону України 1058-4. Відповідачем при винесені постанови про закінчення виконавчого провадження від 24.06.2020 року ВП 61287373 застосуються відсутні норми ч. 2 ст. 27 Закону України 1058-4, за висновком рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2019 року у справі № 160/5459/19.
Вказує, що державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) при винесенні постанови про закінчення виконавчого провадження від 24.06.2020 року № ВП 61287373 не звернув уваги на текст рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду, в якому роз`яснюється застосування ч. 2 ст. 27 Закону України 1058-4, норма яка не встановлена у висновку даного рішення, чим порушено правомірне виконання вказаного рішення.
Застосування відповідачем при примусовому виконанні рішення та винесення оскаржуваної постанови про закінчення виконавчого провадження за нормами ч. 2 ст. 27 Закону України 1058-4 є неправомірним. При посиланні на п.2 ст.27 Закону України 1058-4 передбачено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, (а може не бути визначена,) за раніше діючим законодавством. Умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тобто регламентовано до восьмого розділу ст. ст. 49, 51, 55, 56, 57 67 Закону України 796-12, нормами Закону України 1788-12 не визначаються, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Вищевказаною нормою особам надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" або спеціальним Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Таким чином, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.08.2019 року фактично не виконано ГУ ПФУ у Дніпропетровській області, а тому постанова про закінчення виконавчого провадження від 24.06.2020 року у № ВП 61287373 є протиправною та підлягає скасуванню.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 січня 2021 року позовну заяву залишено без руху та надано строк протягом десяти днів з дня отримання даної ухвали для усунення недоліків.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2021 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у порядку, визначеному ст. 287 КАС України.
24.03.2021 року від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній проти позову заперечує та просить відмовити у його задоволенні, посилаючись на наступне.
На адресу відділу надійшла заява вхід. № 3611 від 14.02.2020 про прийняття на виконання виконавчого листа № 160/5459/19 виданого 01.11.2019 Дніпропетровським окружним адміністративним судом про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі заяви від 15.04.2019 року відповідно частини 2 статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру середньомісячного заробітку - 1342,39 крб. відповідно до довідки Приватного підприємства "Дитяче харчування Радуга" від 30.01.2014 року № 11, з урахуванням збільшення розміру пенсії на 13 % відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та виплачувати пенсію з урахуванням проведеного перерахунку пенсії.
Керуючись ст. ст. 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України "Про виконавче провадження", головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень 18.02.2020 винесена постанова про відкриття виконавчого провадження № 61287373, копії якої, згідно з супровідним листом, від 18.02.2020, за вих. № 02133/7306 направлено сторонам виконавчого провадження.
На адресу відділу 19.03.2020 за вхід.№ 4524 надійшло повідомлення від ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, в якому зазначено, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.08.2019 у справі № 160/5459/19 проведений перерахунок пенсії ОСОБА_1 , який не призвів до підвищення її розміру. З метою не допущення зменшення розміру пенсії вона залишена у попередньому розмірі, про що листом від 09.12.2019 за № 1152/0322-12 було повідомлено ОСОБА_1
20.05.2020 року за вих.№ 02133/11609 на адресу стягувача ОСОБА_1 направлено на ознайомлення лист ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 13.03.2020 № 0400-0801-5/8182 та роз`яснено ст.383 Кодексу адміністративного судочинства України.
Вказує, що стягувачем на адресу відділу не надходило жодних заяв стосовно не згоди з повідомленням ГУ ПФУ в Дніпропетровській області або підтвердження звернення до суду з заявою на підставі ст.383 Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, 24.06.2020 р. державним виконавцем на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження" винесено постанову про закінчення виконавчого провадження, копії якої направлено сторонам та до суду разом з оригіналом виконавчого документу.
З урахуванням викладеного вважає, що позов задоволенню не підлягає.
04 березня 2021 року від представника третьої особи надійшли пояснення на адміністративний позов, у яких зазначено, що рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.08.2019 у справі № 160/5459/19 виконано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області добровільно.
При виконанні рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.08.2019 по справі № 160/5459/19, розмір пенсії ОСОБА_1 веде до зменшення, про що позивача було повідомлено листами від 09.12.2019 № 1152/03.22-12 та від 29.12.2020 №0400-010310-8/126354.
Питання розрахунку стажу, визначення розміру заробітної плати для обчислення пенсії, розміру пенсії, здійснення перерахунку пенсії та інші питання пов`язані з призначенням та виплатою пенсії особам, що перебувають на обліку територіальних органів Пенсійного фонду України, відноситься виключно до компетенції Головних управлінь Пенсійного фонду України та не можуть вирішуватися іншими організаціями, установами, тощо.
Питання протиправності дій Головного управління щодо виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.08.2019 р. були предметом розгляду справи за заявою ОСОБА_1 в порядку ст.383 Кодексу адміністративного судочинства. Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.11.2020 позивачу було відмовлено у задоволені заяви.
З огляду на вищезазначене, покладені судом зобов`язання вчинити дії щодо виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.08.2019 по справі № 160/5459/19 були виконані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії. З 25.06.1998 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків (захворювання пов`язане з роботами по ліквідації аварії на чорнобильській АЕС) згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Рішенням Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 07 липня 2014 року в адміністративній справі №185/6889/14-а, яке набрало законної сили 25.03.2015 року, розрахунок пенсії позивача зроблено виходячи з розміру середньомісячного заробітку - 1342,39 крб., на підставі довідки Приватного підприємства "Дитяче харчування Радуга" від 30.01.2014 року № 11.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2019 року у справі № 160/5459/19 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову у перерахунку пенсії позивача від 18.04.2019 року 89/03/22-19, а також зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі заяви від 15.04.2019 року відповідно частини 2 статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру середньомісячного заробітку - 1342,39 крб. відповідно до довідки Приватного підприємства "Дитяче харчування Радуга" від 30.01.2014 року № 11, з урахуванням збільшення розміру пенсії на 13 % відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та виплачувати пенсію з урахуванням проведеного перерахунку пенсії.
31 жовтня 2019 року у справі № 160/5459/19 видано виконавчий лист.
ОСОБА_1 звернулася до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) із заявою (№ 3611 від 14.02.2020 року) про відкриття виконавчого провадження на підставі виконавчого листа, виданого у справі № 160/5459/19.
На підставі даного виконавчого листа головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Осельською Т.П. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження від 18.02.2020 ВП №61287373 та направлено для виконання Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Листом № 0400-0801-5/8042 від 12.03.2020 року «Про виконання рішення суду» Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про те, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.08.2019 у справі № 160/5459/19 проведений перерахунок пенсії ОСОБА_1 , який не призвів до підвищення її розміру. З метою не допущення зменшення розміру пенсії вона залишена у попередньому розмірі, про що листом від 09.12.2019 за № 1152/0322-12 було повідомлено ОСОБА_1 . ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію у розмірі 4424,78 грн.
Постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Загребельської Д.С. від 24.06.2020 року у ВП 61287373 виконавче провадження з примусового виконання рішення за виконавчим листом №160/5459/19, що виданий Дніпропетровським окружним адміністративним судом, закінчено.
Листом від 29.12.2020 року № 0400-010310-8/126354 «Про виконання рішення суду» Відділ перерахунків пенсій № 6 управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зазначив наступне.
Згідно рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.08.2019 року Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області зобов`язано здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі заяви від 15.04.2019 року відповідно ч.2 ст.57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали у наслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру середньомісячного заробітку - 1342,39 крб. Відповідно до довідки ПП "Дитяче харчування" Радуга" від 30.01.2014 року №11 з урахуванням збільшення розміру пенсії на 13 % відповідно до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали у наслідок Чорнобильської катастрофи" та виплачувати пенсію з урахуванням проведеного перерахунку пенсії.
Згідно ч.2 ст.56 Закону № 796 право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Частина 2 статті 27 Закону 1058 передбачає, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства (перша складова), а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до Закону 1058 (друга складова).
При обчисленні розміру пенсії по першій складовій враховується трудовий стаж, набутий до 1 січня 2004 року, обчислений на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення", заробітна плата до цієї ж дати за періоди, передбачені статтею 65 зазначеного Закону, за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом всієї трудової діяльності і за весь період роботи з 1 липня 2003 р. по 31 грудня 2003 p., або за 24 останніх місяці роботи перед зверненням за пенсією ( до 01.01.2004 ) або за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (1986-1990рр).
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.1992 p. N 395 з метою додаткового коригування рівнів державних пенсій розрахунок пенсії проводиться виходячи із заробітку, підвищеного за коефіцієнтами зокрема за 1986 рік - 5,62.
Наведено розрахунок заробітної плати:
0,01342 (заробітна плата за роботу в зоні) * 5,62 = 0,07542 грн.
Наведено розрахунок пенсії по першій складовій:
0,07542 (заробітна плата) *68% ( за 15 років 55% + за 13 років понаднормативного стажу 13%)=0,05128 грн.
Наведено розрахунок пенсії з коефіцієнтами підвищення: 0,05128*2*1,81*2,875*2*3*2,89855*3*2*6,25*1,108*1,1*1,22*1,11*1,4*1,12283* 1,10256*1,1*1,05708*1,12=1296,67 грн.
Розмір цієї частини пенсії, обчисленої відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" (надалі Закон 1788), не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених Законом 1788 для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчим, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності Законом 1058 з підвищенням на 12% відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 N 1783 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 N 312) Розмір пенсії по першій складовій - 168,00 грн.
Наведено розрахунок пенсії по другій складовій станом на 15.04.2019 року:
168,00 грн. - розмір пенсії по першій складовій;
1329,00 грн. - доплата до прожиткового мінімуму (1452,00 грн.);
1497,00 грн. - загальний розмір пенсії по двох складових;
284,70 грн. - додаткова пенсія інвалідам 3 групи;
66,43 грн. - підвищення дітям війни;
Розмір пенсії з надбавками складає на 15.04.2019 року 1848,13 грн.;
Позивач не погоджується з таким способом виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2019 року у справі № 160/5459/19 та вважає постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Загребельської Д.С. від 24.06.2020 року у ВП 61287373 про закінчення виконавчого провадження протиправною.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VІІІ (далі - Закон № 1404-VІІІ) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно ч. 1 ст. 5 Закону № 1404-VІІІ примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».
Частиною першою статті 18 Закону № 1404-VІІІ визначено, що виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
За змістом приписів п. 1 ч. 2 ст. 18 Закону № 1404-VIII виконавець зобов`язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону № 1404-VІІІ виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2019 року у справі № 160/5459/19, зокрема, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі заяви від 15.04.2019 року відповідно частини 2 статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виходячи з розміру середньомісячного заробітку - 1342,39 крб. відповідно до довідки Приватного підприємства "Дитяче харчування Радуга" від 30.01.2014 року № 11, з урахуванням збільшення розміру пенсії на 13 % відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та виплачувати пенсію з урахуванням проведеного перерахунку пенсії.
Суд зазначає, що виплати за рішеннями судів, якими зобов`язано органи Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження строком, такі виплати продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення одержувача (постанова Верховного Суду України від 05.11.2013 у справі №21-293а13, постанова Пленуму Вищого адміністративного суду України від 19.12.2011 №8).
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" пункт 2 статті 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" доповнено словами і цифрами, і він звучить:
Право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Статтею 3 Конституції України встановлено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Частиною 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції, яка почала діяти з 11 жовтня 2017 року, встановлено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Частиною 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції, яка діяла до 11 жовтня 2017 року, встановлено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
Частина 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" встановлює, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При прийнятті рішення по даній справі, суд звертає увагу, що на момент розгляду даної адміністративної справи рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2019 року у справі № 160/5459/19 не скасоване та набрало законної сили 16.09.2019 року.
Таким чином, суд звертає увагу, що відповідно до приписів ч.2 ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
З аналізу норми ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка діяла до 11 жовтня 2017 року так і в новій редакції після зазначеної дати вбачається право громадян на пенсію в повному розмірі, які віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку.
Суд враховує, що ні нормами ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ні нормами ч. 2 ст.27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" не скасовано право учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС на збільшення пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж.
Отже, суд приходить до висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області фактично не виконано рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2019 року у справі № 160/5459/19, а тому постанова головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Загребельської Д.С. від 24.06.2020 року у ВП 61287373 про закінчення виконавчого провадження винесена протиправно.
Європейський Суд з прав людини звертав увагу, що судове та виконавче провадження є першою та другою стадіями у загальному провадженні (рішення у справі "Скордіно проти Італії" (Scordino v. Italy). Таким чином, виконання рішення не відокремлюється від судового розгляду і провадження повинно розглядатися загалом (рішення у справі "Сіка проти Словаччини" (Sika v. Slovaki), №2132/02, пп. 24-27, від 13.06.2006, пп. 18 рішення "Ліпісвіцька проти України" №11944/05 від 12.05.2011).
Крім того, у рішеннях Європейського Суду з прав людини у справах "Бурдов проти Росії" від 07.05.2002, "Ромашов проти України" від 27.07.2004, "Шаренок проти України" від 22.02.2004 зазначається, що право на судовий захист було б ілюзорним, якби правова система держави дозволяла щоб остаточне зобов`язальне рішення залишалося бездієвим на шкоду одній із сторін; виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має вважатися невід`ємною частиною судового процесу.
Держава несе відповідальність за виконання остаточних рішень, якщо чинники, які затримують чи перешкоджають їх повному й вчасному виконанню, перебувають у межах контролю органів влади (рішення у справі "Сокур проти України" (Sokur v. Ukraine), №29439/02, від 26.04.2005, та у справі "Крищук проти України" (Kryshchuk v. Ukraine), №1811/06, від 19.02.2009).
Відповідно до частини третьої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, суд приходить до висновку, що постанова про закінчення виконавчого провадження, винесена головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Загребельською Д.С. від 24.06.2020 року у ВП 61287373 є протиправною та підлягає скасуванню.
Стосовно вимоги про зобов`язання Південно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) винести постанову «Про закінчення виконавчого провадження» у відповідність висновку Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2019 року по справі 160/5459/19 за виконавчим листом 160/5459/19 чинного пенсійного законодавства, суд зазначає, що вона не підлягає задоволенню, оскільки повноваження відповідача щодо винесення відповідної постанови в межах виконавчого провадження є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу (посадової особи).
Враховуючи вищенаведене, суд доходить висновку про часткове задоволення адміністративного позову.
Вирішуючи питання щодо понесених судових витрат позивача, суд виходить з того, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 10 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір», а тому розподіл судових витрат у справі не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову про закінчення виконавчого провадження, винесену головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Загребельською Д.С. від 24.06.2020 року у ВП №61287373.
В іншій частині позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 272 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, передбачені ст. ст. 287, 297 КАС України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.М. Олійник