
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2021 року Справа № 160/16677/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Тулянцевої І.В. розглянувши у місті Дніпрі в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
14 грудня 2020 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду засобами поштового зв`язку надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, а саме рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, викладене у листі №0400-0305-8/61007 від 27 липня 2020 року про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 на підставі ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та не зарахування до пільгового стажу за Списком №1 період її роботи з 09 грудня 1999 року по 19 березня 2000 року - протиправними та скасувати їх, зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу її роботи період часу з 09 грудня 1999 року по 19 березня 2000 року та призначити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 у відповідності до вимог ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», починаючи з дня виповнення 52 років, а саме з 28 липня 2020 року.
В обґрунтування позову позивачкою зазначено, що 15.07.2020 року вона звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1 у відповідності до вимог ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Однак у призначенні пенсії було відмовлено у зв`язку з тим, що загальний стаж роботи на дату звернення становить 35 років 6 місяців 29 днів, пільговий стаж за Списком № 1 складає 5 років 8 місяців 18 днів, що надає право на зниження пенсійного віку на 6 років 8 місяців. До пільгового стажу не зараховано період з 09 грудня 1999 року по 19 березня 2000 року у зв`язку з перервою в атестації професії «оператор поста управління», оскільки попередня атестація діяла з 09 грудня 1994 року по 08 грудня 1999 року, а наступна проведена лише 20 березня 2000 року. Позивач вважає вказані дії та рішення відповідача протиправними та такими, що порушують її права, тому звернулась до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 21 грудня 2020 року відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
25 січня 2021 року від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області заперечує проти позовних вимог, посилаючись на те, що при вирішенні питання про призначення пенсії на пільгових умовах встановлено, що період роботи позивача з 09.12.1994 по 19.03.2000 та з 19.03.2000 по 17.04.2005 (загалом 4 місяці 9 днів) не підтверджено результатами проведення атестації робочих місць, відповідно виключено із пільгового стажу за Списком № 1. Фактично за результатами розгляду заяви позивачки про призначення пенсії встановлено, що загальний стаж становить 35 років 6 місяців 29 днів, з яких пільговий стаж по Списку № 1 становить 5 років 8 місяців 18 днів, що дає право на зниження пенсійного віку на 6 років 8 місяців, та, відповідно, є недостатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 у віці 52 роки, у зв`язку із чим, відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
За правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності (частина 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України)
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив (частини 2, 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України).
Датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (частина 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України).
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 15.07.2020 року звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1 у відповідності до вимог ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із зменшенням пенсійного віку на 8 років.
Разом із заявою до пенсійного органу було подано: трудову книжку НОМЕР_1 ; Довідку про підтвердження наявності трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 13.07.2020 № 937; довідку про заробітну плату; витяги з наказів про проведення атестації робочих місць № 525 від 09.12.1994 та від 20.03.2000; диплом про отримання спеціально - технічної освіти.
Головне управління Пенсійного фонду України розглянувши подані документи рішенням, оформленим листом № 0400-0305-8/61007 від 27.07.2020 року, відмовило позивачці у призначенні пенсії на пільгових умовах та повідомило, що період роботи позивача з 09.12.1994 по 19.03.2000 та з 19.03.2000 по 17.04.2005 (загалом 4 місяці 9 днів) не підтверджено результатами проведення атестації робочих місць, відповідно виключено із пільгового стажу за Списком № 1. Також, пенсійним органом безпосередньо не враховано до пільгового стажу період роботи з 09.12.1999 по 19.03.2000 на посаді «оператор поста управління» у зв`язку із перервою в атестації вказаної професії, оскільки попередня атестація діяла з 09.12.1994 по 08.12.1999, а наступні проведена лише 20.03.2000. Фактично за результатами розгляду заяви позивачки про призначення пенсії встановлено, що загальний стаж становить 35 років 6 місяців 29 днів, з яких пільговий стаж по Списку № 1 становить 5 років 8 місяців 18 днів, що дає право на зниження пенсійного віку на 6 років 8 місяців, та, відповідно, є недостатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 у віці 52 роки.
Вважаючи протиправною відмову відповідача у призначенні пенсії на пільгових умовах, позивач звернулась до суду із даним позовом.
За правилами частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов`язок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обов`язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються, зокрема, Законом України «Про пенсійне забезпечення» та Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (в редакції на час звернення позивача із заявою).
Відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788 - XII (далі - Закон України №1788 - XII) в редакції на момент виникнення спірних відносин, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.
Відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058 - IV (далі - Закон України № 1058- IV), в редакції на момент призначення пенсії, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 45 років - по 31 березня 1970 року включно; 45 років 6 місяців - з 1 квітня 1970 року по 30 вересня 1970 року; 46 років - з 1 жовтня 1970 року по 31 березня 1971 року; 46 років 6 місяців - з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року; 47 років - з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року; 47 років 6 місяців - з 1 квітня 1972 року по 30 вересня 1972 року; 48 років - з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року; 48 років 6 місяців - з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року; 49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року; 49 років 6 місяців - з 1 квітня 1974 року по 30 вересня 1974 року; 50 років - з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи; жінкам - на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи. Зазначене зменшення пенсійного віку жінкам застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.
Згідно з п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зазначеним особам, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Отже, підставами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є передусім, досягнення відповідного віку, наявність потрібного стажу, наявність професії та виробництва в зазначених списках та підтвердження шкідливих умов праці працівника безпосередньо на робочому місці результатами атестації робочих місць, проведення якої передбачено Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 № 442 (далі - Порядок № 442), за умови зайнятості працівника на вищеназваних роботах повний робочий день. Відсутність хоча б однієї з цих умов не дає права працівникові на пенсію за віком на пільгових умовах.
Суд зазначає, що відповідачем відмовлено позивачці у призначенні пенсії за Списком №1 зі зниженням пенсійного віку (52 роки за наявності стажу за Списком 1 - 6 років 00 місяці 27 днів) з підстав того, що до пільгового стажу не зараховано період з 09.12.1999 по 19.03.2000 у зв`язку з перервою в атестації професії «оператор поста управління», оскільки попередня атестація діяла з 09.12.1994 по 08.12.1999, а наступна проведена лише 20.03.2000.
Тобто, предметом спору є саме неврахування відповідачем до пільгового стажу позивачки періоду роботи 09.12.1999 по 19.03.2000 (3 місяці 11 днів) за Списком 1.
Суд зазначає, що статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Записами в трудовій книжці позивачки НОМЕР_1 зазначено, що в період з 22.03.1999 по 26.07.2005 ОСОБА_1 працювала оператором поста управління (холодильники) 2 розряду на Криворізькому державному заводі «Криворіжсталь - прокат» (реорганізоване шляхом приєднання до Криворізького державного гірничо - металургійного комбінату «Криворіжсталь», перетворено з 08.04.2004 на ВАТ «Криворізький гірничо - металургійний комбінат «Криворіжсталь», з 21.04.2011 - ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг») (записи 11-13).
Відповідно до п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до п.20 Порядку №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Згідно з Довідкою про підтвердження наявності трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 13.07.2020 року № 937, виданої ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг», ОСОБА_1 в період з 22.03.1999 по 15.01.2003 року працювала оператором поста управління, зайнятим на гарячих роботах повний робочий день; з 16.01.2003 по 17.04.2005 працювала оператором поста керування, зайнятим на гарячих роботах повний робочий день.
З метою забезпечення соціального захисту працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, Кабінетом Міністрів України 18.11.2005 року прийнято Наказ №383 «Про затвердження Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» (далі Порядок №383).
Відповідно до п.1 вказаного Порядку №383, згідно з пунктом другим Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників (далі - Список №1) та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників (далі - Список №2), затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, які мали право на пенсію за віком на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Пунктом 3 Порядку №383 передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 .
Відповідно до п.10 Порядку №383, для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 №637.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року №162 затверджено Списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (чинні у спірний період - роботи з 09.12.1999 по 19.03.2000), у Розділі III «Металургійне виробництво», підрозділ 3а, позиція 1030300а-15880 якого зазначено посаду - «оператори постів управління, зайняті на гарячих роботах».
Таким чином, професія за якою працювала позивачка у спірний період (з 09.12.1999 по 19.03.2000) - «оператор постів управління, зайнятий на гарячих роботах» повний робочий день, відноситься до професій, що надають право на пільгову пенсію за Списком 1.
Щодо тверджень відповідача з приводу того, що відсутність атестації робочих місць на підприємстві за посадою «оператор постів управління, зайнятий на гарячих роботах» в спірний період (з 09.12.1999 по 19.03.2000), є підставою для незарахування до пільгового стажу позивачки, суд зазначає наступне.
Відповідачем не заперечується той факт, що відповідно до наказів № 525 від 09.12.1994 року та № 417 від 20.03.2000 року по Криворізькому державному гірничо - металургійному комбінату «Криворіжсталь» проведено атестацію за посадою «оператор постів управління, зайнятий на гарячих роботах» за Списком 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, Розділ III «Металургійне виробництво», підрозділ 3а, позиція 1030300а-15880.
Відповідно до пункту 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як уперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, упродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінились докорінні умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком №442 та розробленими Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року №41 (далі - Методичні рекомендації).
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Згідно з п.4 Порядку №442 та п.1.5 п.1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
Пунктами 8, 9 Порядку №442 передбачено, що відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров`я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Аналіз наведених норм права дають підстави для висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту частини 2 ст.114 Закону № 1058 є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списках №1,2 а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.
Аналіз зазначених приписів свідчить про те, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах, пільгове пенсійне забезпечення тощо.
При цьому особа, яка працює на посаді, віднесеній до Списку №1, робоче місце по якій підлягає атестації, відповідно до Порядку №442, не наділена жодними правами (повноваженнями, обов`язками), які б могли вплинути на своєчасність проведення атестації робочих місць.
Отже, можна зробити висновок, що особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №1, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком №1, відповідно до пункту пункту 2 ст.114 Закону № 1058.
При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.
Суд констатує, що не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за не проведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
Така правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 19.02.2020р. по справі №520/15025/16-а.
З урахуванням наведеного суд вважає, що позивачем надані відповідачу усі необхідні документи, зокрема: трудова книжка з відповідними записами перебування позивача на посаді «оператор постів управління, зайнятий на гарячих роботах», у зв`язку з чим у відповідача були відсутні підстави для відмови у зарахуванні до пільгового стажу роботи період часу з 09 грудня 1999 року по 19 березня 2000 року (3 місяці 11 днів).
При цьому, суд зазначає, що відповідачем визнається пільговий стаж позивачки по Списку1 - 5 років 8 місяців 18 днів та враховуючи стаж, що надає право на призначення пенсії на пільгових умовах зі зниження пенсійного віку на 6 років 8 місяців.
В ході розгляду справи судом було встановлено, що пенсійним органом безпідставно не враховано до пільгового стажу за Списком 1 період роботи з 09 грудня 1999 року по 19 березня 2000 року, тобто - 3 місяці 11 днів. Таким чином, пільговий стаж ОСОБА_1 на момент звернення до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії (15.07.2020 року) складав 5 років 11 місяців 29 днів (5 років 8 місяців 18 днів + 3 місяці 11 днів), а 6 років 00 місяців 27 днів, як вважає позивач.
Таким чином, на момент звернення до пенсійного органу з заявою про призначення пільгової пенсії за Списком 1 із зменшенням пенсійного віку на 8 років, тобто по досягненні 52 річного віку (6 повних років стажу за Списком 1 Х 1рік 4 місяці = 96 місяців, або 8 років), позивачка не мала необхідного пільгового стажу (6 повних років), які б надавали їй право на призначення пенсії відповідно до положень ч. 1 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
За таких обставин, позовні вимоги в частині визнання протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформленене листом №0400-0305-8/61007 від 27.07.2020 року щодо незарахування ОСОБА_1 періодів роботи з 09.12.1999 року по 19.03.2000 року на посаді «оператор постів управління, зайнятий на гарячих роботах» з зайнятістю повний робочий день в шкідливих умовах праці, який дає право на призначення пільгової пенсії за віком по Списку № 1, та зобов`язання зарахувати до пільгового стажу її роботи період часу з 09 грудня 1999 року по 19 березня 2000 року, підлягають задоволенню, а рішення підлягає скасуванню в цій частині.
Що стосується позовних вимог в частині призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 у відповідності до вимог ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», починаючи з дня виповнення 52 років, а саме - з 28 липня 2020 року, вказані вимоги задоволенню не підлягають у зв`язку із тим, що на момент винесення спірного рішення №0400-0305-8/61007 від 27.07.2020 року, у позивачки не виникло право на зниження пенсійного віку саме на 8 років, оскільки пільговий стаж складав не 6 повних років, а 5 років 11 місяців 29 днів.
За таких обставин, суд зазначає, що у пенсійного органу, станом 15.07.2020 року, були відсутні підстави для призначення пільгової пенсії позивачу, у зв`язку із чим, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
При цьому, суд також зазначає, що не вбачає порушення прав та інтересів позивача у спірних відносинах та зазначає, що з урахуванням тих обставин, що позивачка у відповідності до положень ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» має право на зменшення пенсійного віку за наявності пільгового стажу 5 років 11 місяців 29 днів (з урахуванням висновків суду по даній справі), та може повторно звернутись до пенсійного фонду для вирішення питання про призначення пенсії.
Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною 1 ст. 77 КАС України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
В ході розгляду справи відповідачем не було доведено правомірність прийнятого рішення щодо відмови у зарахування періодів роботи позивачки на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком 1, у зв`язку із чим, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 9, 73-78, 90, 139, 241 - 246, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформлене листом №0400-0305-8/61007 від 27 липня 2020 року в частині відмови у зарахуванні до пільгового стажу за Списком №1 період роботи ОСОБА_1 з 09 грудня 1999 року по 19 березня 2000 року на посаді «оператор постів управління, зайняті на гарячих роботах» на Криворізькому державному заводі «Криворіжсталь - прокат», що входить до Списку 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (Розділ III «Металургійне виробництво», підрозділ 3а, позиція 1030300а-15880), затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року №162.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу період роботи ОСОБА_1 з 09 грудня 1999 року по 19 березня 2000 року на посаді «оператор постів управління, зайняті на гарячих роботах» на Криворізькому державному заводі «Криворіжсталь - прокат», що входить до Списку 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (Розділ III «Металургійне виробництво», підрозділ 3а, позиція 1030300а-15880), затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року №162.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати у розмірі 420,40 грн. (чотириста двадцять грн. 40 коп.).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені статтями 295 та 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Тулянцева