Рішення № 96332820, 15.04.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2021
Номер справи
140/17170/20
Номер документу
96332820
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2021 року ЛуцькСправа № 140/17170/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Комунального підприємства «Волинське обласне територіальне медичне об`єднання захисту материнства і дитинства» Волинської обласної ради до Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Приватне акціонерне товариство «Луцьксантехмонтаж №536» про визнання протиправним та скасування висновку,

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство «Волинське обласне територіальне медичне об`єднання захисту материнства і дитинства» Волинської обласної ради (далі - КП «Волинське ОТМОЗМД», позивач) звернулося з позовною заявою до Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області (далі - Держаудитслужба, управління, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Приватне акціонерне товариства «Луцьксантехмонтаж №536» (далі - третя особа, ПрАТ «Луцьксантехмонтаж №536») про визнання протиправним та скасування висновку про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2020-10-13-002895-а від 03.12.2020.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 13.10.2020 КП «Волинське обласне ОТМОЗМД» оголошено закупівлю №UA-2020-10-13-002895-a. Предметом закупівлі є капітальний ремонт першого та третього поверхів неонатального центру, сходових кліток та вантажно-пасажирського ліфта на пр.Відродження, 30 в м.Луцьку. За результатами закупівлі переможцем оголошено ПрАТ «Луцьксантехмонтаж №536».

17.11.2020 між КП «Волинське ОТМОЗМД» та ПрАТ «Луцьксантехмонтаж №536» укладено договір №03/11 про закупівлю робіт (далі - договір).

Згідно з наказом управління від 23.11.2020 №53-од «Про початок моніторингу закупівель» вказаним органом прийнято рішення про початок моніторингу вищевказаної закупівлі №UA-2020-10-13-002895-а.

03.12.2020 відповідачем оприлюднено висновок про результати моніторингу закупівлі, яким встановлено порушення вимог п.п.8, 9 ч. 2 ст. 21 Закону України «Про публічні закупівлі», за результатами аналізу питання розгляду тендерної пропозиції ПрАТ «Луцьксантехмонтаж №536» встановлено порушення п.1 ч.1 ст.31 Закону України «Про публічні закупівлі». Зобов`язано позивача здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень у встановленому законом порядку шляхом припинення зобов`язань з дотриманням вимог законодавства.

Позивач вважає висновок Держаудитслужби незаконним, необґрунтованим та таким, що порушує права та інтереси лікарні, які полягають у здійсненні нею закупівель для забезпечення її потреб та здійснення господарської діяльності з медичної практики, з огляду на наступне.

Відповідно до висновку Держаудитслужби встановлено, що на порушення вимог п.п.8, 9 ч.2 ст.21 Закону України «Про публічні закупівлі» опубліковане оголошення про проведення відкритих торгів не містить інформації про мову, якою повинні готуватись тендерні пропозиції, та інформації про умови надання забезпечення тендерних пропозицій. Щодо зазначеного порушення позивач вказує, що електронна система закупівель не містить відповідні поля для заповнення як інформації про мову, якою повинні готуватися тендерні пропозиції, так і вимог щодо умов надання забезпечення тендерних пропозицій, а тому вказані вимоги технічно неможливо опублікувати при оголошенні закупівлі.

Щодо встановленого порушення п.1 ч.1 ст.31 Закону України «Про публічні закупівлі» в частині не відхилення тендерної пропозиції ПрАТ «Луцьксантехмонтаж №536» як такої, що не відповідає кваліфікаційному критерію і умовам тендерної пропозиції, позивач вказав, що у тендерній документації відсутня вимога щодо надання учасником на осіб робітничих спеціальностей копій посвідчень, що дають право на виконання даного виду робіт або зазначення реквізитів цих посвідчень або надання будь-якої інформації про наявність цих посвідчень. При цьому, вважає, що не зазначення учасником спеціальності у графі 3 Довідки щодо осіб робітничих спеціальностей не впливає негативно на оцінку замовником пропозиції учасника і не позбавляє замовника можливості прийняти рішення про відповідність зазначених осіб вимогам тендеру, так як згідно «Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників» для жодної робітничої професії, які зазначені учасником у своїй пропозиції, не вимагається наявність освіти за певним визначеним напрямом. Для усіх робітників достатньою освітою є повна або базова загальна середня освіта чи будь-яка професійно-технічна освіта.

Крім того, посилається на те, що станом на 15.12.2020 виконано робіт на загальну суму 4 752 575,44 грн, що складає 71% від фінансування на 2020 рік, і 22 % від загальної суми договору. Лікарня не має претензій до підрядника щодо обсягу, якості робіт, строків їх виконання. У позивача відсутні будь-які правові підстави для припинення зобов`язань за договором. З урахуванням зазначеного просить адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 11.01.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.68).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву (а.с.73-84) відповідач позов не визнав та просив відмовити у його задоволенні, мотивуючи тим, що управління отримало інформацію від Волинської обласної прокуратури листом від 04.11.2020 №15-1952 вих-20 щодо порушення вимог законодавства у сфері закупівель при закупівлі за процедурою відкритих торгів Замовником робіт «Капітальний ремонт І та III поверхів неонатального центру, сходових кліток та вантажно-пасажирського ліфта на проспекті Відродження, 30 в м.Луцьку», інформацію про яку оприлюднено в інформаційно-телекомунікаційній системі «Prozorro» за номером ID:UA-2020-10-13-002895-а. Зокрема прокуратурою області зазначено, що для підтвердження кваліфікації щодо наявності працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід, замовником встановлено вимогу, що учасникам необхідно у складі пропозиції надати довідку відповідно додатку №3 до тендерної документації про наявність працівників відповідної кваліфікації, у якій, серед іншого, необхідно відобразити відомості щодо спеціальності таких працівників.

При цьому, у наданій ПрАТ «Луцьксантехмонтаж №536» довідці від 28.10.2020 №595/4 відсутні зазначені відомості ряду працівників, яких товариство має намір залучити до виконання робіт.

Управлінням за результатами моніторингу закупівлі UA-2020-10-13-002895-a «Капітальний ремонт І та III поверхів неонатєльного центру, сходових кліток та вантажно-пасажирського ліфта на проспекті Відродження, 30 в м. Луцьку» складено, підписано та 03.12.2020 оприлюднено на офіційному веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель «Prozorro» висновок про результати моніторингу від 02.12.2020 №224.

Зазначає, що замовником порушено вимоги пунктів 8 та 9 частини 2 статті 21 Закону № 922-VIII щодо не зазначення в оголошенні про проведення відкритих торгів мови, якою повинні готуватись тендерні пропозиції, розміру, виду та умов надання забезпечення тендерних пропозицій. У поданій ПрАТ «Луцьксантехмонтаж №536» в складі тендерної пропозиції довідці про наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід, в колонці 4 «освіта і спеціальність» учасником не зазначено інформацію про спеціальність працівників, чим не підтверджено кваліфікаційного критерію та порушено вимогу тендерної документації. Отже, на порушення пункту 1 частини першої статті 31 Закону №922-VIII замовник не відхилив тендерну пропозицію ПрАТ «Луцьксантехмонтаж №536», як таку, що не відповідає кваліфікаційному критерію - «наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід» і умовам тендерної документації, визначив ПрАТ «Луцьксантехмонтаж №536» переможцем та уклав з ним договір. Крім того, останнім абзацом додатку з тендерної документації зазначено наступне: «Робітники, задіяні у виконанні робіт на об`єкті, повинні мати відповідні посвідчення, що дають право на виконання даного виду робіт або досвід роботи».

Щодо усунення виявлених порушень у встановленому законом порядку шляхом припинення зобов`язань з дотриманням вимог законодавства відповідач вказує, що пунктом 13.4 укладеного договору про закупівлю робіт від 17.11.2020 №03/11 між замовником та ПрАТ «Луцьксантехмонтаж №536» передбачено можливість припинення дії цього договору за згодою сторін. Таким чином, у замовника наявні правові підстави для припинення зобов`язань за договором про закупівлю робіт від 17.11.2020 №03/11.

02.02.2021 від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій посилається на те, що твердження відповідача про порушення КП «Волинське обласне ОТМОЗМД» вимог п.п.8, 9 ч.2 ст.21 Закону України «Про публічні закупівлі» є безпідставним та необґрунтованим, оскільки тендерна документація містить інформацію про мову, а також розмір, вид та умови надання забезпечення тендерних пропозицій. ПрАТ «Луцьксантехмонтаж №536» дотримано вимоги тендерної документації та зазначено у довідці інформацію про наявність працівників, які мають знання та досвід у виконанні робіт. Крім того вказує, що сторони виконують свої зобов`язання за договором належним чином. Претензій щодо обсягів, якості робіт, їх оплати сторони не мають. Будь-яких пропозицій щодо розірвання договору за згодою сторін лікарня від ПрАТ «Луцьксантехмонтаж №536» не отримувала. Відтак, в позивача відсутні будь-які правові підстави для припинення зобов`язань за договором (а.с.99-101).

17.02.2021 представником відповідача подано заперечення на відповідь на відзив, в яких останній заперечує проти позову з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву (а.с.104-110).

19.02.2021 на поштову адресу суду надійшли пояснення третьої особи (а.с.116-120), в яких ПрАТ «Луцьксантехмонтаж №536» вважає позовні вимоги підставними та підтримує їх.

Щодо не зазначення у колонці 4 «освіта та спеціальність» ПрАТ «Луцьксантехмонтаж №536» вказує, що тендерною документацією не передбачено мінімальних критеріїв, яким мають відповідати працівники, які залучаються учасником для виконання робіт - ні щодо освіти, ні стажу роботи за відповідним напрямком роботи. Єдина вимога, яка згідно тендерної документації ставилася перед учасником - вимога щодо мінімальної кількості осіб, які мають бути залучені до виконання робіт - не менше ніж 70 осіб, в тому числі не менше 60 осіб робітничих професій.

Також у посиланні, яке міститься у Додатку 3 до тендерної документації, зазначено, що «Робітники, задіяні у виконанні робіт на об`єкті, повинні мати відповідні посвідчення, що дають право на виконання даного виду робіт або досвід роботи». Будь-яких інших вимог щодо необхідної кількості, кваліфікації, досвіду працівників, які залучаються учасником для виконання робіт тендерною документацією не передбачено. Не передбачено вимог ні щодо освіти, спеціальності, розряду, стажу осіб робітничих професій.

ПрАТ «Луцьксантехмонтаж №536» надало повну і вичерпну інформацію щодо осіб, які залучатимуться до виконання робіт, надавши довідку за формою, передбаченою Додатком 3 до тендерної документації, у якій заповнило у повному обсязі колонку 4, зазначивши: детальні відомості про освіту, спеціальність, кваліфікацію, навчальний заклад та реквізити диплому - для інженерно-технічних працівників, які займають посади, для роботи на яких згідно «Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників» необхідна наявність вищої освіти відповідного напрямку; вид освіти: середня чи професійно-технічна - для робітників, які виконують такі роботи, для виконання яких згідно «Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 64. Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи», затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України 21.02.2000 №32, достатньо наявності повної або базової загальної середньої освіти або професійно-технічної освіти.

Щодо ненадання копій посвідчень, що дають право на виконання даного виду робіт робітників, задіяних у виконанні робіт на об`єкті, третя особа зазначає, що тендерною документацією не передбачено обов`язку надання копій посвідчень, що дають право на виконання даного виду робіт робітників, задіяних у виконанні робіт на об`єкті.

Щодо інших недоліків тендерної документації вказує, що вони є незначними і не вплинули ні на можливість будь-яких бажаючих взяти участь у закупівлі, ні на надання переваги одних учасників тендеру перед іншими. Крім того, вимога Держаудитслужби розірвати укладений за результатами тендеру договору з дотриманням норм Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України є неспівмірною та несправедливою. Ні Закон України «Про публічні закупівлі», ні Закон України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» не визначають повноважень відповідача зобов`язувати за результатами здійсненого моніторингу закупівлі замовника вчиняти дії по розірванню укладеного договору на закупівлю. Більше того, якщо замовник усуне виявлені недоліки у запропонований у висновку спосіб, а саме: розірве договір, це призведе до порушення прав та інтересів третьої особи - ПрАТ «Луцьксантехмонтаж №536», а також матиме негативні наслідки для репутації замовника.

Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 13.10.2020 КП «Волинське ОТМОЗМД» оголошено закупівлю на предмет закупівлі - капітальний ремонт першого та третього поверхів неонатального центру, сходових кліток та вантажно-пасажирського ліфта на проспекті Відродження, 30 в м.Луцьку. Номер процедури закупівлі в електронній системі закупівель: №UA-2020-10-13-002895-а (а.с.113).

За результатами відкритих торгів серед трьох учасників, якими подано тендерні пропозиції (ТОВ «Луцккомунбуд», ТОВ «Житлобуд-2» та ПрАТ «Луцьксантехмонтаж №536»), переможцем закупівлі визначено ПрАТ «Луцьксантехмонтаж №536», з яким підписано договір про закупівлю від 17.11.2020 №03/11; ціна договору - 21478571,42 грн (а.с.47-52).

Відповідно до наказу Держаудитслужби від 23.11.2020 №53-од розпочато моніторинг процедури закупівлі, оголошеної позивачем (а.с.89).

За наслідками моніторингу управління склало та 03.12.2020 оприлюднило в електронній системі закупівель «Prozorro» висновок від 02.12.2020 №224, згідно з яким за результатами аналізу питання оприлюднення інформації про закупівлю встановлено порушення позивачем вимог п.п.8, 9 ч. 2 ст. 21 Закону України «Про публічні закупівлі»; за результатами аналізу питання розгляду тендерної пропозиції ПрАТ «Луцьксантехмонтаж №536» встановлено порушення вимог п.1 ч.1 ст.31 Закону України «Про публічні закупівлі». Даним висновком відповідач зобов`язав позивача здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень у встановленому законодавством порядку шляхом припинення зобов`язань з дотриманням вимог законодавства та протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявленого порушення (а.с.5-6, 93-96).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади регулює Закон України від 25.12.2015 №922-VIII «Про публічні закупівлі» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), метою якого є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції (далі - Закон №922-VIII).

Статтею 1 Закону №922-VIII наведені такі значення термінів, що вживаються в даному Законі:

замовники - замовники - суб`єкти, визначені згідно із статтею 2 цього Закону, які здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до цього Закону (11);

моніторинг процедури закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель (п.14);

послуги - будь-який предмет закупівлі, крім товарів і робіт, зокрема транспортні послуги, освоєння технологій, наукові дослідження, науково-дослідні або дослідно-конструкторські розробки, медичне та побутове обслуговування, лізинг, найм (оренда), а також фінансові та консультаційні послуги, поточний ремонт (п.21);

предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції/пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом, із застосуванням Єдиного закупівельного словника, затвердженого у встановленому законодавством порядку (п.22);

роботи - розроблення проектної документації на об`єкти будівництва, науково-проектної документації на реставрацію пам`яток архітектури та містобудування, будівництво нових, розширення, реконструкція, капітальний ремонт та реставрація існуючих об`єктів і споруд виробничого та невиробничого призначення, роботи з нормування в будівництві, геологорозвідувальні роботи, технічне переоснащення діючих підприємств та супровідні роботам послуги, у тому числі геодезичні роботи, буріння, сейсмічні дослідження, аеро- і супутникова фотозйомка та інші послуги, що включаються до кошторисної вартості робіт, якщо вартість таких послуг не перевищує вартості самих робіт (п.27);

тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель (п.31);

тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації (п.32);

учасник процедури закупівлі/спрощеної закупівлі (далі - учасник) - фізична особа, фізична особа - підприємець чи юридична особа - резидент або нерезидент, у тому числі об`єднання учасників, яка подала тендерну пропозицію/пропозицію або взяла участь у переговорах у разі застосування переговорної процедури закупівлі (п.37).

Згідно з частиною першою статті 10 Закону №922-VIII замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу в порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, зокрема, оголошення про проведення процедури закупівлі та тендерну документацію - не пізніше ніж за 15 днів до дня розкриття тендерних пропозицій, якщо вартість закупівлі не перевищує межі, встановлені у частині четвертій цієї статті, та не пізніше 30 днів у разі перевищення таких меж; протокол розгляду тендерних пропозицій - протягом одного дня з дня його затвердження.

Відповідно до частин першої та третьої статті 12 Закону №922-VIII закупівлі можуть здійснюватися шляхом застосування однієї з таких конкурентних процедур: відкриті торги; торги з обмеженою участю; конкурентний діалог. Замовник здійснює процедури закупівлі, передбачені частиною першою цієї статті, шляхом використання електронної системи закупівель.

Частиною першою статті 20 Закону №922-VIII визначено, що відкриті торги є основною процедурою закупівлі.

Як передбачено частиною першою статті 21 Закону №922-VIII, оголошення про проведення відкритих торгів безоплатно оприлюднюється в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 цього Закону.

Тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення відкритих торгів в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель (ч.1 ст.22 Закону №922-VIII).

Згідно з частиною першою статті 25 Закону №922-VIII тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, наявність/відсутність підстав, установлених у статті 17 цього Закону і в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації.

Відповідно до частин дев`ятої, п`ятнадцятої статті 29 Закону №922-VIII після оцінки тендерних пропозицій/пропозицій замовник розглядає на відповідність вимогам тендерної документації/оголошення про проведення спрощеної закупівлі тендерну пропозицію/пропозицію, яка визначена найбільш економічно вигідною. За результатами розгляду та оцінки тендерної пропозиції/пропозиції замовник визначає переможця процедури закупівлі та приймає рішення про намір укласти договір про закупівлю згідно з цим Законом.

Порядок здійснення моніторингу процедур публічних закупівель визначає стаття 8 Закону №922-VIII, відповідно до частини першої якої моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю). Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.

Рішення про початок моніторингу процедури закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) за наявності однієї або декількох із таких підстав, зокрема, інформація, отримана від органів державної влади, народних депутатів України, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель. Для аналізу даних, що свідчать про ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, може використовуватися: інформація, оприлюднена в електронній системі закупівель; інформація, що міститься в єдиних державних реєстрах; інформація в базах даних, відкритих для доступу центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю (ч.2 ст.8 Закону №922-VIII).

За результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання (ч.6 ст.8 Закону №922-VIII).

У висновку обов`язково зазначаються: 1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо якого здійснювався моніторинг процедури закупівлі; 2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності) та його очікувана вартість; 3) унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі; 4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу процедури закупівлі; 5) зобов`язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель. У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена органом державного фінансового контролю (ч.7 ст.8 Закону №922-VIII).

У разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду. Замовник зазначає в електронній системі закупівель про відкриття провадження у справі протягом наступного робочого дня з дня отримання інформації про відкриття такого провадження та номер такого провадження (ч.10 ст.8 Закону №922-VIII).

Судом встановлено, що підставою для прийняття наказу Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області від 23.11.2020 №53-од «Про початок моніторингу закупівель» слугував лист Волинської обласної прокуратури від 04.11.2020 №15-1952-вих про вирішення питання щодо можливості застосування представницьких повноважень на захист інтересів держави в бюджетній сфері (а.с.87-89).

Вищевказане свідчить про підставність обставин для прийняття рішення про початок моніторингу процедури, що не суперечить положенням частини другої статті 8 Закону України №922-VIII. При цьому позивач не заперечує повноважень відповідача щодо здійснення моніторингу за проведенням публічних закупівель та вжиття заходів по усуненню суб`єктами, що такі закупівлі здійснюють, виявлених порушень.

Як вбачається із оскаржуваного висновку Держаудитслужби від 02.12.2020 №224 (а.с.93-96), відповідач встановив, зокрема, порушення позивачем вимог пунктів 8, 9 частини другої статті 21 Закону №922-VIII, оскільки опубліковане оголошення про проведення відкритих торгів не містить інформацію про мову, якою повинні готуватися тендерні пропозиції, та інформації про умови надання забезпечення тендерних пропозицій.

Так, за приписами пунктів 8, 9 частини другої статті 21 Закону №922-VIII оголошення про проведення відкритих торгів повинно містити наступну інформацію: мова (мови), якою (якими) повинні готуватися тендерні пропозиції; розмір, вид та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати).

Судом досліджено зміст оголошення від 13.10.2020 про проведення відкритих торгів UA-2020-10-13-002895-а щодо публічної закупівлі ДК 021:2015:45453000-7 «Капітальний ремонт і реставрація, предметом закупівлі є капітальний ремонт першого та третього поверхів неонатального центру, сходових кліток та вантажно-пасажирського ліфта на проспекті Відродження, 30 в м.Луцьку» та установлено, що таке оголошення не містить відомостей про мову, якою повинні готуватися тендерні пропозиції, а також про умови надання забезпечення тендерних пропозицій (а.с.113).

Суд погоджується з доводами позивача про те, що електронна система закупівель не містить відповідні поля для заповнення зазначеної інформації, однак зауважує, що частиною другою статті 21 Закону №922-VIII визначено обов`язкову інформацію, яку повинно містити оголошення про проведення відкритих торгів в електронній системі закупівель, а також передбачено можливість внесення додаткової інформації.

Отже, з огляду на те, що Закон №922-VIII передбачає внесення до оголошення додаткової інформації замовником, то суд приходить до переконання, що відсутність відповідних граф (полів) у формі оголошення не позбавляло можливості замовника вказувати інші відомості, зокрема й щодо мови тендерних пропозицій чи умов надання їх забезпечення.

Разом з тим, суд враховує, що КП «Волинське ОТМОЗМД» у тендерній документації, затвердженої рішенням тендерного комітету №06-10-200 від 12.10.2020, яка є невід`ємною частиною оголошення про проведення процедури закупівлі, зазначило інформацію про мову (мови), якою (якими) повинно бути складено тендерні пропозиції - українська, а також про умови надання забезпечення тендерних пропозицій - надання банківської гарантії з копією ліцензії, виданої банком, та копією документа про повноваження особи, котра підписує банківську гарантію (а.с.7-35).

Відтак, учасники, які брали участь у відкритих торгах, володіли інформацією про необхідність подання тендерних пропозицій саме українською мовою, а також про умови надання забезпечення тендерних пропозицій, відтак саме по собі не зазначення в оголошенні про проведення відкритих торгів вказаної інформації не є суттєвим порушенням та не може слугувати підставою для припинення зобов`язань за договором від 17.11.2020 №03/11.

Крім того, зі спірного висновку вбачається, що за результатами моніторингу установлено невідповідність тендерної пропозиції ПрАТ «Луцьксантехмонтаж №536» тендерній документації, яка полягає в тому, що у колонці 4 «освіта та спеціальність» Довідки про наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід, від 28.10.2020 №595/4 не зазначено інформацію про спеціальність працівників робітничих професій, чим не підтверджено кваліфікаційного критерію та порушено вимоги тендерної документації. З огляду на вказані обставини відповідач зазначив, що на порушення пункту 1 частини першої статті 31 Закону №922-VIII КП «Волинське ОТМОЗМД» не відхилило тендерну пропозицію ПрАТ «Луцьксантехмонтаж №536» як таку, що не відповідає кваліфікаційному критерію і умовам тендерної документації.

Так, за правилами частин першої та другої статті 16 Закону №922-VIII замовник вимагає від учасників процедури закупівлі подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям. Замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв: 1) наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій; 2) наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід; 3) наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів); 4) наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 31 Закону №922-VIII замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо: учасник процедури закупівлі, зокрема, не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 цього Закону.

Суд встановив, що відповідно до частини 5 розділу ІІІ тендерної документації КП «Волинське ОТМОЗМД» як замовник вимагало від учасників подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям, а саме: наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій - Додаток 2; наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід - Додаток 3; наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів) 0 Додаток 4; наявність фінансової спроможності, яка підтверджується фінансовою звітністю (а.с.17).

Додатком 3 до тендерної документації передбачено подання учасниками Довідки про наявність в учасника процедури закупівлі працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід (далі - Довідка), а саме: інженерно-технічних працівників, працівників робітничих професій та працівників робітничих професій субпідрядників (у разі залучення), у якій зазначаються посада (колонка 2), ПІБ (колонка 3), освіта та спеціальність (колонка 4), досвід роботи на аналогічній посаді (років) (колонка 5).

У Примітці Додатку 3 зазначено, що у довідці зазначається інформація, яка свідчить про те, що учасник має працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання і досвід та будуть залучені для виконання робіт по даному предмету закупівлі в кількості не менше 70 осіб, в тому числі не менше 60 осіб робітничих професій. Робітники, задіяні у виконанні робіт на об`єкті, повинні мати відповідні посвідчення, що дають право на виконання даного виду робіт або досвід роботи (а.с.35).

Як свідчить подана ПрАТ «Луцьксантехмонтаж №536» в складі тендерної пропозиції Довідка, третьою особою надано інформацію про працівників робітничих професій в кількості 70 осіб, стосовно яких в колонці 4 зазначено інформацію про освіту, але не по усіх працівниках зазначено інформацію про їх спеціальність (а.с.42-46).

Водночас суд зазначає, що в даному випадку відсутність в Довідці інформації про спеціальність працівників робітничих професій не могло слугувати підставою для відхилення тендерної пропозиції, оскільки колонка 2 зазначеної Довідки містить відомості про посаду (професію) кожного працівника, а саме: муляр, маляр, штукатур, лицювальник-плиточник, столяр будівельний, електрозварник ручного зварювання, монтажник санітарно-технічних систем і устаткування, газозварник, електрослюсар будівельний, електромонтажник з освітлення та освітлювальних мереж, водій автотранспортних засобів, машиніст крана баштового, тракторист, слюсар-ремонтник, машиніст штукатурної станції, монтажник будівельних машин та механізмів бетоняр, а також інформацію про їхній розряд.

Так, поняття спеціальність означає комплекс набутих людиною знань і практичних навичок, що дає їй право займатись певним видом діяльності у відповідній галузі. Спеціальність за своєю суттю є підтипом професії, що визначається подальшим розподілом праці у її межах (наприклад: професія - водій, спеціальність - водій автотранспортних засобів; професія - слюсар, спеціальність - слюсар-ремонтник).

Таким чином, оскільки у Довідці третьою особою зазначено професію кожного працівника, яка охоплює в собі поняття його спеціальності, тому висновок відповідача про невідповідність тендерної пропозиції ПрАТ «Луцьксантехмонтаж №536» вимогам тендерної документації не відповідає фактичними обставинам справи.

Суд також погоджується з доводами позивача про те, що згідно з Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників для зазначених третьою особою у Довідці працівників робітничих професій достатньою є наявність повної або базової середньої освіти чи професійно-технічної освіти без прив`язки до певного виду спеціальності.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить переконання, що у позивача не було підстав відхилити тендерну пропозицію ПрАТ «Луцьксантехмонтаж №536» як таку, що не відповідає вимогам тендерної документації, оскільки даним учасником в повній мірі виконано вимоги щодо подання інформації про наявність у нього працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід.

Таким чином, суд зауважує, що у процесі розгляду справи встановлено необґрунтованість порушень, викладених контролюючим органом в оскаржуваному висновку щодо невідповідності тендерної пропозиції ПрАТ «Луцьксантехмонтаж №536» вимогам тендерної документації, що в свою чергу свідчить про правомірність дій позивача при проведенні оцінки тендерної пропозиції даного учасника та визначення його переможцем закупівлі, а також про відсутність підстав для застосування приписів пункту 1 частини першої статті 31 Закону №922-VIII.

Разом з тим, наведені у висновку управління порушення вимог пунктів 8 і 9 частини другої статті 21 Закону №922-VIII носять несуттєвий характер та не мали жодного впливу на результати закупівлі, який визначений за умовою найбільш вигідної ціни, з огляду на що підстави для зобов`язання позивача здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень у визначений відповідачем спосіб, а саме: шляхом припинення зобов`язань з дотриманням вимог законодавства, відсутні.

Аналізуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про невідповідність спірного висновку відповідача про результати моніторингу процедури закупівлі від 02.12.2020 №224, як акта індивідуальної дії, критеріям обґрунтованості та вмотивованості.

Згідно з статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку суду, відповідач як суб`єкт владних повноважень, не надав суду достатніх та беззаперечних доказів на обґрунтування правомірності спірного висновку та, приймаючи оскаржуваний висновок, діяв без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття такого рішення, непропорційно, зокрема без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи, і цілями, на досягнення яких спрямоване таке рішення.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги КП «Волинське ОТМОЗМД» підлягають до задоволення шляхом визнання протиправним та скасування висновку Держаудитслужби про результати моніторингу процедури закупівлі від 02.12.2020 №224.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь КП «Волинське ОТМОЗМД» слід стягнути судовий збір в сумі 2102 грн, сплачений відповідно до платіжного доручення від 28.12.2020 №339 (а.с.66).

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про публічні закупівлі», суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати висновок Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області про результати моніторингу процедури закупівлі від 02.12.2020 №224.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області на користь Комунального підприємства «Волинське обласне територіальне медичне об`єднання захисту материнства і дитинства» Волинської обласної ради судові витрати у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Комунальне підприємство «Волинське обласне територіальне медичне об`єднання захисту материнства і дитинства» Волинської обласної ради (43008, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Загородня, будинок 20, код ЄДРПОУ 42078561).

Відповідач: Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області (43005, Волинська область, місто Луцьк, проспект Президента Грушевського, будинок 3а, код ЄДРПОУ ВП 40913671).

Третя особа: Приватне акціонерне товариство «Луцьксантехмонтаж №536» (43005, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Клима Савура, будинок 29, код ЄДРПОУ 30248307).

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій