
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
16 квітня 2021 р. Справа № 120/3286/21-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Слободонюк Михайло Васильович, перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Центрального відділу державної виконавчої служби у м. Вінниці Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про визнання протиправними та скасування постанов
ВСТАНОВИВ:
13.04.2021 року засобами поштового зв`язку до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Центрального відділу державної виконавчої служби у м. Вінниці Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про визнання протиправними та скасування постанов.
Частиною першою статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що після одержання позовної заяви суддя з`ясовує, серед іншого, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст. 160, 161, 172 цього Кодексу. Водночас, вказані положення поширюються на всі випадки звернення до адміністративного суду з позовною заявою, а їх недотримання свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам закону.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з таких підстав.
1. Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 року № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI).
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 3 цього Закону судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
В силу вимог ч. 1 ст. 4 Закону № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
За подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру (абз. 1 ч. 3 ст. 6 Закону № 3674-VI).
Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону № 3674-VI ставка судового збору за подання фізичною особою адміністративного позову становить:
- позову майнового характеру - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
- позову немайнового характеру - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" з 01.01.2021 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановлено на рівні 2270,00 грн.
Із матеріалів позовної заяви слідує, що позивачем заявлено дві окремі самостійні позовні вимоги про визнання протиправними та скасування:
- постанови Центрального відділу державної виконавчої служби у м. Вінниці Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) від 13.11.2020 року про стягнення виконавчого збору в розмірі 164 373,01 грн., винесену у виконавчому провадженні № 52868947 (позовна вимога 1);
- постанови Центрального відділу державної виконавчої служби у м. Вінниці Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) від 16.11.2020 року у виконавчому провадженні № 63626459 про відкриття виконавчого провадження (позовна вимога 2);
Так, перша позовна вимога за своєю суттю є вимогою майнового характеру, оскільки оскаржувана постанова про стягнення виконавчого збору безпосередньо впливає на майновий стан позивача. Отже, розмір судового збору, що підлягає сплаті при зверненні до суду з цією вимогою становить 1643,73 грн. (1% від ціни позову 164 373,01 грн.).
Інша позовна вимога про визнання протиправною та скасування постанови від 16.11.2020 року у виконавчому провадженні № 63626459 про відкриття виконавчого провадження за своєю суттю є вимогою немайнового характеру, а тому підлягає оплаті судовим збором за ставкою, що встановлена для позовних вимог немайнового характеру, тобто 908,00 грн.
Проте, судом встановлено, що позивачем при зверненні до суду згідно банківської квитанції № 0.0.2080260428.1 від 08.04.2021 року сплачено судовий збір в сумі 1816,00 грн.
Тобто, судовий збір позивачем сплачено не в повному обсязі, меншому ніж встановлено законом. Тому позивачу слід доплатити суму судового збору в розмірі 735,73 грн., що становить різницю між сумою судового збору, що підлягає сплаті при зверненні до суду та сумою судового збору, який фактично сплачено позивачем (2551,73 грн. - 1816,00 грн.).
Таким чином, позивачу слід усунути виявлені судом недоліки шляхом надання суду доказів сплати судового збору в сумі 735,73 грн. за наступними реквізитами: ГУК у Він, обл./м.Вінниця/22030101, ЄДРПОУ 37979858, Банк одержувач: Казначейство України (ЕАП), р/р UA028999980313181206084002856, призначення платежу: судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Вінницький окружний адміністративний суд.
2. Окрім іншого суд звертає увагу позивача на те, що за змістом п. 5 ч. 5 ст. 160 КАС України у позовній заяві мають бути зазначені докази, які підтверджують викладені у позові обставини.
Так, позивач у позовній заяві одночасно ставить питання про поновлення йому строку звернення до суду з даним позовом. Своє прохання мотивує тим, що про наявність оскаржуваних постанов йому стало відомо в лютому 2021 року, проте до суду він мав можливість звернутися лише з того часу, коли отримав копії таких постанов.
Згідно з п. 1 ч. 2 статті 287 КАС України позовну заяву у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби або приватного виконавця може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Отже, цією процесуальною нормою передбачено, що строк звернення до суду обраховується від дати, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав. Тобто, це не обов`язково має бути дата отримання копії оскаржуваної постанови. При цьому "повинна" слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а не обов`язок особи дізнатися про порушення своїх прав.
В даному випадку, як зазначає позивач у позовній заяві та й у листі, адресованому відповідачу 18.02.2021 року, про існування оскаржуваних постанов ОСОБА_1 дізнався в лютому 2021 року, однак жодних пояснень та відомостей про те, за яких обставин позивач був обізнаний з такою інформацією, в позовній заяві не зазначено.
Наведене має значення для суду при вирішенні питання про наявність поважних причин пропуску строку звернення позивача до суду.
Тобто, позивачу слід надати суду інформацію та докази про те, за яких обставин він дізнався про наявність оскаржуваних постанов державного виконавця в лютому 2021 року.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 160, 161 КАС України, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене та враховуючи невідповідність поданого позову вимогам закону, позовну заяву ОСОБА_1 належить залишити без руху з наданням строку для усунення виявлених судом недоліків позовної заяви, у спосіб, який вказаний в цій ухвалі.
Керуючись ст. 122, 123, 160, 161, 169, 171, 172, 256, 287, 293 КАС України, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Центрального відділу державної виконавчої служби у м. Вінниці Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) про визнання протиправними та скасування постанов залишити без руху.
Запропонувати позивачу у 5-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду.
Дану ухвалу направити (надати) позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Слободонюк Михайло Васильович