Рішення № 9633009, 26.05.2010, Чорноморський районний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
26.05.2010
Номер справи
2-375/10
Номер документу
9633009
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа №2-375 /2010

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2010 року Чорноморський районний суд

Автономної Республіки Крим

в складі: головуючого судді Стебівко О.І.

при секретарі Мініной К.О.

за участю прокурора - Благодатного В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Чорноморське цивільну справу за позовом Прокурора Чорноморського району в інтересах ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Чорноморському районі АРК, головного управління пенсійного фонду України в АРК, Пенсійного фонду України, Головного управління державного казначейства України в АРК, Державного казначейства України про стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги «Дітям війни»,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Чорноморського району АРК звернувся до суду з позовом в інтересах ОСОБА_1 про стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги «Дітям війни». Свої вимоги мотивуючи тим, що ОСОБА_2 підпадає під категорію „дитина війни” в розумінні Закону України „Про соціальний захист дітей війни” і має право на пільги, передбачені цим Законом.

На підставі ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячний довічний грошовий зміст або державна соціальна допомога, яка виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Однак позивачці сплачується лише 10 % від мінімальної пенсії за віком.

Прокурор просить суд зобовязати управління пенсійного фонду України в Чорноморському районі АРК здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 надбавки, передбаченої ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, за період часу з березня 2009 року по лютий 2010 року у сумі 1195 грн.20 коп., за рахунок коштів Державного бюджету України.

У судовому засіданні прокурор на заявлених вимогах наполягав.

Позивачка у судовому засіданні підтримала заявлені позовні вимоги.

Представник відповідача - Управління пенсійного фонду України в Чорноморському районі АРК у судовому засіданні позов не визнала, та пояснила суду, що кошти на виплату вказаних позивачем соціальних пільг не були передбачені Законами України „Про державний бюджет України” на 2006 - 2008 роки, тому і не могли бути виплачені.

Представники головного управління пенсійного фонду України в АРК, Пенсійного фонду України, Головного управління державного казначейства України в АРК, Державного казначейства України у судове засідання не зявилися просять слухати справу в їх відсутність.

Дослідивши надані докази суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно зі ст. ст. 21, 22 Конституції України права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Зміст та обсяг прав і свобод людини при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений.

Правовий статус дітей війни та основи їх соціального захисту встановлені Законом України „Про соціальний захист дітей війни” , прийнятого Верховною Радою України 18 листопада 2004 року.

Відповідно до ст. 1 вищезазначеного Закону „дитина війни” - особа, яка є громадянином України, та якій на час закінчення Другої світової війни (02 вересня 1945 року) було менше 18 років.

Судом встановлено, що позивач народилася ІНФОРМАЦІЯ_1. На час закінчення Другої світової війни їй було менш 18 років. Таким чином вона є особою, яка віднесена до категорії осіб, визнаних дітьми війни.

Постановою Чорноморського районного суду АРК від 25.01.2009 року Управління Пенсійного фонду України в Чорноморському районі АР Крим зобовязано здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 надбавки, передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, за період часу з 01.03.2009 по 31.12.2009 року за рахунок коштів Державного Бюджету України.

Статтею 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, було визначено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення , що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність.

Згідно із ч.2 ст.17 Закону країни «Про виконання рішення та застосування практики Європейського Суду з прав людини» суди України застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основних свобод та протоколи до неї і практику Європейського суду як джерело права.

Відповідно до ст..1 Протоколу №1 до конвенції кожна фізична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на мовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

При розгляді справи «Кечко проти України» Європейський Суд з прав людини зауважив, що в межах свободи дій держави Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату надбавок (виплат) з державного бюджету, вносячи відповідні зміни в законодавство.

Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.

З огляду на правову позицію Європейського суду з прав людини, висловлену у зазначеному рішенні та положення ч. 1 ст.58 Конституції України про незворотність дії в часі законів та інших нормативно правових актів, крім випадків коли вони помякшують або скасовують відповідальність, слід мати на увазі, що реалізація особою права, що повязане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань. Тобто, посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх обовязків, не повинні прийматися до уваги.

Тому доводи відповідача про відсутність фінансових можливостей держави для виплати спірної надбавки до пенсії суд не приймає до уваги. Оскільки правові положення, які передбачають виплату дітям війни надбавки у розмірі 30 % від мінімальної пенсії є чинними, і позивач який має статус дитини війни, має право на її отримання, органи державної влади не можуть свідомо зменшувати ці виплати.

Згідно зі ст..22 ч.3 Конституції України не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийняття нових або внесенні змін до чинних законів.

З урахуванням положень статті 19 Конституції України, єдиним органом, якому надано виключне право (у випадку регулювання правовідносин Законом України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни») виплачувати підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, являється територіальне управління Пенсійного фонду України.

Отже суд не являється органом, який нараховує та виплачує спірну суму, а виконуючи властиві йому повноваження, в даному випадку зобов'язує відповідача нарахувати дану суму та виплатити, і ні в якому разі - не стягнути, оскільки стягнення не передбачене жодним із названих законів.

Таким чином є підстави для зобов'язання Пенсійного Фонду України в Чорноморському районі АР Крим нарахувати і виплатити ОСОБА_1 недоотриманого підвищення до пенсії як дитині війни на підставі ст.6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” за період з 01.01.2010 по лютий 2010 року.

Враховуючи викладене суд дійшов до висновку, що вимоги позивача про стягнення державної соціальної допомоги, як дитині війни, можуть бути задоволені лише частково, за виключенням періоду часу з 01.03.2009 по 31.12.2009 року відповідно до якого вже є постанова суду.

Відповідно до ст..88 ЦПК України якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат вони компенсуються за рахунок держави. Згідно з п.7 ст.4 Декрету КМ України від 21.01.1993 року «Про державне мито» органи соціального забезпечення звільнені від сплати державного мита за позовами про стягнення неправильно виплачених допомоги та пенсій, тому судові витрати по судовому збору слід віднести за рахунок держави, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу слід стягнути з відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст..ст.10,60,169,209,212,214,215 ЦПК України; ст. 6 закону України „Про соціальний захист дітей війни”, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов Прокурора Чорноморського району в інтересах ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Зобовязати Управління пенсійного фонду України в Чорноморському районі АРК здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 надбавки передбаченої ст.6 ЗУ „Про соціальний захист дітей війни” у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, за період часу з 01.01.2010 року по 31.02.2010 року за рахунок державного бюджету України.

Стягнути з Управління пенсійного фонду України в Чорноморському районі АРК за рахунок державного бюджету України витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільних справ Чорноморського районного суду АР Крим в розмірі 120 грн., на користь Управління державної судової адміністрації в АРК р/р 37319012000604, управлення Держказначейства в АРК МФО 824026 ОКПО 26273942.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.

Суддя: підпис Стебівко О.І.

З оригіналом згідно.

Суддя: Секретар: