
Господарський суд
Житомирської області
_______________
_________________
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"15" квітня 2021 р. м. Житомир Справа № 906/171/21
Господарський суд Житомирської області у складі судді Машевської О.П.,
за участю секретаря судового засідання: Веркалець У.Д.
розглядаючи справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Полісся ГазЕнерго" (м.Житомир)
до 1. Головного управління ДФС у Житомирській області (м.Житомир)
2. Головного управління державної казначейської служби України у Житомирській області (м. Житомир)
про відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями та діями органами досудового слідства на суму 1 087 800,00 грн,
за участю представників сторін:
від позивача: Галіцький Г. І., керівник, витяг із ЄДР від 15.06.2011 року, Костюкевич-Тарнавська О. В., адвокат, ордер серія ЖТ №070287 від 30.03.21 р.
від відповідача: Козак О. О., витяг із ЄДР від 28.09.2020 року, Ткачик П. О., витяг із ЄДР від 28.09.2020 року
У підготовчому засіданні 01.04.21р. оголошувалась перерва до 10:00год. 15.04.21р. на підставі ст. 183 ГПК України
ВСТАНОВИВ:
Господарським судом Житомирської області за правилами загального позовного провадження розглядається позов ТОВ "Полісся ГазЕнерго" до відповідачів Головного управління ДФС у Житомирській області та Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області про відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями та діями органами досудового слідства на суму 1087800,00грн, правовою підставою якого визначено ст.ст. 22, 1166, 1173, 1174 та 1176 ЦК України.
До дати проведення підготовчого засідання 15.03.2021 року на адресу суду надійшло клопотання ГУ ДФС у Житомирській області (вх. г/с № 02-44/440/21 від 15.03.21) про заміну відповідача у справі процесуальним правонаступником( надалі у тексті - Клопотання про заміну сторони).
У Клопотанні про заміну сторони відповідач-1, з посиланням на постанову КМУ від 18.12.2018 р. №1200 та п.4 постанови КМУ від 19.06.19р. № 537 доводить, що Головне управління ДПС у Житомирській області є правонаступником прав Головного управління ДФС у Житомирській області у відповідній сфері.
Крім того, відповідач-1 зазначає, що постановою КМУ від 30.09.2020 р № 893 ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи ДПС України, у тому числі Головне управління ДПС у Житомирській області (код ЄДРПОУ 43142501). Натомість наказом ДПС України від 30.09.20 №529 було утворено як відокремлені підрозділи ДПС територіальні органи, у тому числі Головне управління ДПС у Житомирській області (код ЄДРПОУ 44096781). Відповідно до положення про територіальні органи ДПС України, що затвердженні наказом ДПС України від 12.11.20 р. №643, кожен територіальний орган ДПС України, утворений як її відокремлений підрозділ, є правонаступником майна, прав та обов`язків відповідного територіального органу ДПС України, що ліквідується.
З врахуванням обставин публічного правонаступництва між органами державної влади просить замінити відповідача-1 у спірних правовідносинах на Державну податкову службу України в особі відокремленого підрозділу Головного управління ДПС у Житомирській області (код ЄДРПОУ 44096781).
У заяві позивача від 15.04.21р. ( вх. № 7958/21 від 15.04.21р.) викладено аргументи щодо наявності правових підстав для задоволення Клопотання про заміну сторони.
У підготовчому засіданні 15.04.2021р. додатково заслухано усні пояснення (міркування, аргументи) представників учасників справи по суті процесуального правонаступництва органу державної влади у спірних правовідносинах - відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями та діями органів досудового слідства ( СВ ДПА у Житомирській області), а також незаконними рішеннями та діями ДПІ у м. Житомирі.
Заслухавши представників учасників справи , суд дійшов висновку відмовити у задоволенні Клопотання про заміну сторони з наступних підстав.
Відповідно до ст. 52 ГПК України у всіх випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу.
Під публічним правонаступництвом слід розуміти повне або часткове передання (набуття) а д м і н і с т р а т и в н о ї к о м п е т е н ц і ї одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції; це вступ у чинні адміністративно - правові відносини нового суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) на місце суб`єкта, що або припинив своє існування або повністю чи частково позбувся адміністративної компетенції ( п. 38 постанови ВС у складі КАС від 05.03.20р. у справі 420/1364/19).
Постановою Кабінету Міністрів України №1200 від 18.12.2018, на яку посилається відповідач-1 в обґрунтуванні правонаступництва, утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України у зв`язку з реорганізацією Державної фіскальної служби шляхом поділу.
Відповідно до частини 2 цього нормативно-правового акту Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
На Державну податкову службу покладено функції і повноваження Державної фіскальної служби, що припиняється , з реалізації :
- державної податкової політики ,
- державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування,
- державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства , а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань (постанова КМУ від 06.03.2019 № 227 " Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України, розпорядження КМУ від 21.08.19р. №682-р "Питання Державної податкової служби").
Відповідно до постанови КМУ від 19.06.2019р. № 537 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби", створено Головне управління ДПС у Житомирській області.
Відповідно до п. 4 даної постанови, Головне управління ДПС у Житомирській області (код ЄДРПОУ :43142501) визначено як правонаступника майна, прав та обов`язків Головного управління ДФС у Житомирській області ( код ЄДРПОУ : 39459195 , відповідач -1 у справі) у в і д п о в і д н і й с ф е р і д і я л ь н о с т і.
При цьому Головне управління ДФС у Житомирській області (код ЄДРПОУ: 39459195 , відповідач -1 у справі) реорганізується шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Житомирській області (код ЄДРПОУ: 43142501) ( додаток 2 до постанови КМУ від 19.06.2019 р. № 537).
Наказом Головного управління ДПС у Житомирській області "Про початок діяльності Головного управління ДПС у Житомирській області" від 29.08.2019 № 6 розпочато виконання Головним управлінням ДПС у Житомирській області функцій і повноважень Головного управління ДФС у Житомирській області.
Функції та повноваження ДФС по р е а л і з а ц і ї д е р ж а в н о ї п о д а т к о в о ї та державної митної політики припинені на підставі розпоряджень КМУ від 21.08.19р. № 682-р "Питання Державної податкової служби" та від 04.12.19р. № 1217-р "Питання Державної митної служби" відповідно.
Постановою КМУ від 30.09.20р. № 893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби в т.ч. Головне управління ДПС у Житомирській області ( код ЄДРПОУ: 43142501).
Права та обов`язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи ( п. 3 постанови КМУ від 30.09.20р. № 893 ).
Відповідно до витягу з ЄДР від 15.04.21р. № 250106709644 Головне управління ДПС у Житомирській області ( код ЄДРПОУ: 43142501) перебуває в стані припинення на підстави постанови КМУ від 19.06.2019 № 537; дані про юридичних осіб, правонаступником яких є зареєстрована юридична особа - відомості відсутні; дані про юридичних осіб-правонаступників - відомості відсутні.
Наказом Державної податкової служби України від 30.09.2020 № 529 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" утворено як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи в т.ч. Головне управління ДПС у Житомирській області ( код ЄДРПОУ ВП:44096781).
Наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 № 643 затверджено положення про територіальні органи ДПС, в яких було регламентовано, що кожен територіальний орган ДПС , утворений як її відокремлений підрозділ, є правонаступником майна, прав та обов`язків відповідного територіального органу ДПС, що ліквідується.
Відповідно до витягу з ЄДР від 16.03.21р. № 50947800309 Головне управління ДПС у Житомирській області ( код ЄДРПОУ ВП:44096781) є відокремленим підрозділом Державної податкової служби України.
Як визнає Головне управління ДФС у Житомирській області (код ЄДРПОУ: 39459195, відповідач -1 у справі), з 01.01.2021року відбулося фактичне (компетенційне) адміністративне правонаступництво, оскільки саме норми адміністративного права врегулювали умови та порядок п е р е д а н н я к о м п е т е н ц і ї від ліквідованого територіального органу ДПС як юридичної особи публічного права до територіального органу ДПС як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України. У свою чергу , територіальний орган ДПС як юридична особа публічного права втратив адміністративну процесуальну правоздатність органу, який згідно із законом виконує функції, зокрема у с ф е р і р е а л і з а ц і ї д е р ж а в н о ї п о д а т к о в о ї п о л і т и к и.
Головне управління ДФС у Житомирській області (код ЄДРПОУ: 39459195, відповідач -1 у справі) також вважає релевантними до застосування у цій справі правові висновки Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, викладені у постанові від 30.12.20р. у справі № 805/4361/17-а та постанові від 12.06.18р. у справі №2а-23895/09/1270.
Як визнає Головне управління ДФС у Житомирській області (код ЄДРПОУ: 39459195, відповідач -1 у справі) , і з такими аргументами погоджується суд, що правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, та передбачає повне або часткове п е р е д а н н я ( набуття) а д м і н і с т р а т и в н о ї к о м п е т е н ц і ї одного суб`єкта владних повноважень до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
Водночас Головне управління ДФС у Житомирській області (код ЄДРПОУ: 39459195, відповідач -1 у справі) залишає поза увагою, що господарським судом не підвідомчі спори у сфері управлінської діяльності органів державної влади, і перехід від одного суб`єкта владних повноважень до іншого адміністративної компетенції , зокрема у сфері реалізації державної податкової політики не є достатньою правовою підставою для застосування статті 52 ГПК України у приватно-правовому спорі про стягнення шкоди завданої незаконними рішеннями та діями органів досудового слідства ( СВ ДПА у Житомирській області), а також незаконними рішеннями та діями ДПІ у м. Житомирі.
Так, у п. 3 постанови КМУ від 19.06.2019 № 537 ( чинна станом на 15.04.21р.) установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, п р о д о в ж у ю т ь з д і й с н ю в а т и с в о ї п о в н о в а ж е н н я до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов`язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об`єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Відповідно до витягу з ЄДР від 16.03.21р. № 339650610060 Головне управління ДФС у Житомирській області ( код ЄДРПОУ: 39459195) з 02.08.2019 перебуває в стані припинення в результаті реорганізації ; є правонаступником Житомирської об`єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Житомирській області (код ЄДРПОУ: 39904577); дані про юридичних осіб - правонаступників - відомості відсутні.
Відповідно до частини першої статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Згідно із частиною першою статті 106 Цивільного кодексу України злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.
Відповідно до частини другої статті 107 Цивільного кодексу України після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов`язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов`язання, які оспорюються сторонами.
Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1074 (далі - Порядок № 1074), орган виконавчої влади утворюється шляхом утворення нового органу виконавчої влади або в результаті реорганізації (злиття, поділу, перетворення) одного чи кількох органів виконавчої влади. Орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.
Згідно з пунктом 6 Порядку № 1074 права та обов`язки органів виконавчої влади переходять: у разі злиття органів виконавчої влади - до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття; у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади; у разі поділу органу виконавчої влади - до органів виконавчої влади, утворених внаслідок такого поділу; у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади; у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.
Відповідно до абзацу 1 пункту 12 Порядку № 1074 орган виконавчої влади, утворений в результаті реорганізації, здійснює повноваження та виконує функції у визначених Кабінетом Міністрів України сферах компетенції з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення таким органом повноважень та виконання функцій органу виконавчої влади, що припиняється.
Разом з тим згідно з пунктом 7 Порядку № 1074 майнові права та обов`язки органів виконавчої влади у разі їх злиття, приєднання або перетворення переходять правонаступникові на підставі передавального акта, а у разі їх поділу - згідно з розподільчим балансом.
Згідно із частиною п`ятою статті 104 Цивільного Кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Отже, інститут правонаступництва органів державної влади різниться від інституту правонаступництва суб`єктів приватного права, оскільки є більш ширшим за змістом, включаючи в себе: правонаступництво в завданнях, функціях та повноваженнях як складових компетенції органу виконавчої влади, а також щодо конкретних управлінських (організаційних) прав та обов`язків, які складають зміст відповідних правовідносин, - тобто публічне правонаступництво, за якого відбувається перехід владних прав та функції органу, що реорганізовується, до органу, що створюється, та правонаступництво в майнових приватних правовідносинах, в яких орган влади виступає як юридична особа приватного права. У випадку публічного правонаступництва перехід таких прав та обов`язків оформлюється нормативним актом, тоді як правонаступництво в майнових приватних правовідносинах здійснюється на підставі передавального акта або розподільчого балансу. При цьому юридична особа є припиненою з дати внесення до ЄДР запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи ( правова позиція Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду , викладена у постанові від 19 березня 2021 року у справі № 910/4642/20).
Велика Палата Верховного Суду вказала, що належним відповідачем у справах про відшкодування шкоди, завданої органом державної влади, їх посадовою або службовою особою, є держава як учасник цивільних відносин, як правило, в особі органу, якого відповідач зазначає порушником своїх прав. Держава бере участь у справі як відповідач через відповідні органи державної влади, зазвичай, орган, діями якого завдано шкоду (постанова від 27 листопада 2019 року у справі № 242/4741/16-ц; постанова від 14 квітня 2020 року у справі № 925/1196/18).
Таким чином, наведений Головним управлінням ДФС у Житомирській області ( код ЄДРПОУ: 39459195) висновок про безумовне правонаступництво Державною податковою службою України (м. Київ, код ЄДРПОУ 43005393) в особі відокремленого підрозділу Головного управління ДПС у Житомирській області (м. Житомир, код ЄДРПОУ 44096781) усіх майнових прав та обов`язків наразі не ліквідованої юридичної особи, щонайменше, не відповідає наведеному нормативно-правовому акту, оскільки останнім встановлено правонаступництво виключно у певній сфері діяльності.
Оскільки ухвала суду про заміну чи відмову у заміні сторони у справі (процесуальне правонаступництво) підлягає апеляційному оскарженню ( п.26 ч.2 ст. 255 ГПК України) окремо від рішення суду , суд ухвалює роз`яснити учасникам справи процесуальні наслідки , що виникають у зв`язку з цим.
Керуючись ст.ст. 52 ,169, 182, 198, 233-235 ГПК України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
Відмовити Головному управлінню ДФС у Житомирській області (м. Житомир, код ЄДРПОУ 39459195) у задоволенні клопотання від 12.03.2021р. № 425/5/06-97-10 про його заміну у спірних правовідносинах публічним правонаступником - Державною податковою службою України (м. Київ, код ЄДРПОУ 43005393) в особі відокремленого підрозділу Головного управління ДПС у Житомирській області (м. Житомир, код ЄДРПОУ 44096781).
Роз`яснити учасникам справи, що у разі подання апеляційної скарги на ухвалу суду про відмову у заміні сторони у справі (процесуальне правонаступництво) на підставі п.26 ч.1 статті 255 ГПК України до суду апеляційної інстанції передаються копії матеріалів, необхідних для розгляду скарги. Подання апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції не перешкоджає продовженню розгляду справи цим судом.
Ухвала набрала законної сили 15.04.21р. та може бути оскаржена окремо від рішення суду. Повний текст ухвали складено 15.04.21р.
Суддя Машевська О.П.
Друк:
1 - в справу
2- позивачу на ел. пошту: Olena.law.company@gmail.com
3- відповідачу-1 (рек. з повідомл) та на ел. пошту: zt.official@sfs.gov.ua
4- відповідачу-2 (рек. з повідомл) та на ел. пошту: office@zt.treasury.gov.ua