Ухвала суду № 96307799, 14.04.2021, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
14.04.2021
Номер справи
903/1173/15
Номер документу
96307799
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10

E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885

УХВАЛА

14 квітня 2021 року Справа № 903/1173/15 Господарський суд Волинської області у складі: головуючої – судді Якушевої І.О., суддів Дем`як В.М., Костюк С.В., за участю секретаря судового засідання Хомич О.В., розглянувши матеріали по справі №903/1173/15

за позовом Державного територіально-галузевого об`єднання “Львівська залізниця” в особі відокремленого підрозділу “Рівненська дирекція залізничних перевезень”

до відповідачів:

1) Володимир-Волинської міської ради, м.Володимир-Волинський

2) приватного акціонерного товариства “Володимир-Волинська Будмонтажмеханізація”, м.Володимир-Волинський

3) товариства з обмеженою відповідальністю “Гербор-холдінг”, м.Володимир-Волинський,

третьої особи на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Управління Держгеокадастру у Володимир-Волинському районі, Волинської області

про визнання незаконним рішення; визнання незаконним розпорядження; визнання недійсними договорів купівлі-продажу земельної ділянки, визнання недійсним Державного акту на право власності на земельну ділянку,

за участю представників:

від позивача: Гуменюк І.П. – адвокат (дов. від 13.01.2021),

від відповідача-1: Павленко Л.М. – начальник юридичного відділу виконавчого комітету Володимир-Волинської міської ради,

від відповідача-2: н/з,

від відповідача-3: н/з,

від третьої особи: н/з,

в с т а н о в и в:

ухвалою господарського суду Волинської області від 18.01.2016 (головуюча – суддя Пахолюк В.А., судді Сур?як О.Г., Бондарєв С.В.) провадження у справі №903/1173/15 було зупинено на підставі п.3 ч.2 ст.79 ГПК України до заміни позивача у справі - Державного територіально-галузевого об?єднання “Львівська залізниця” в особі відокремленого підрозділу “Рівненська дирекція залізничних перевезень” його правонаступником.

Зупиняючи провадження у справі, господарський суд послався на те, що позивач у справі - ДТГО “Львівська залізниця” на момент подачі позову мав статус юридичної особи, а станом на 18.01.2016 знаходиться на стадії реорганізації шляхом злиття “Укрзалізниці”, а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування та згідно із статутними документами не має статусу юридичної особи, відповідно до вимог чинного законодавства не виключений з державного реєстру.

Як зазначив господарський суд, він врахував вимоги ст.37 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”, згідно з якою злиття вважається завершеним з моменту державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті злиття.

Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 15.02.2016 ухвалу господарського суду Волинської області від 18.01.2016 залишено без змін.

У постанові від 15.02.2016 Рівненський апеляційний господарський суд зазначив, що реорганізація підприємства, установи чи організації має наслідком її вибуття як сторони у правовідношенні, щодо якого виник спір, що, в свою чергу, призводить до процесуального правонаступництва, втім, вирішення питання щодо процесуального правонаступництва можливо лише після закінчення процедури реорганізації та переходу прав та обов`язків до правонаступника.

Суд першої інстанції правомірно, визначивши неможливість на час прийняття ухвали про зупинення провадження у справі, здійснення заміни позивача його правонаступником у розумінні ст. 25 ГПК України, дійшов обгрунтованого висновку про наявність підстав для зупинення провадження у справі до завершення процедури реорганізації позивача, як це передбачено п. 3 ч. 2 ст. 79 ГПК України, з метою здійснення його заміни правонаступником.

Розпорядженням керівника апарату господарського суду Волинської області №01-3/202 від 09.10.2017 у зв?язку із прийняттям Вищою Радою Правосуддя постанови від 29.09.2017 про звільнення з посади суддів Пахолюк В.А., Бондарєва С.В. у зв`язку з поданням ними заяв про відставку призначено повторний автоматизований розподіл судових справ, в тому числі справи № 903/1173/15.

Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 09.10.2017 визначено склад колегії: головуюча – суддя Якушева І.О., судді Слободян О.Г. (Сур?як О.Г.), Бондарєв С.В.

Згідно з протоколом автоматичної зміни складу колегії суддів від 10.10.2017 визначено склад колегії: головуюча – суддя Якушева І.О., судді Дем`як В.М., Костюк С.В.

Підстави автоматичної зміни складу колегії: тимчасова непрацездатність судді; звільнення з посади судді.

Ухвалою від 10.10.2017 колегія суддів у складі головуючої - судді Якушевої І.О., суддів Дем`як В.М., Костюк С.В. прийняла справу №903/1173/15 до провадження.

15.12.2017 набрав чинності Закон України від 03.10.2017р. № 2147-VIII “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів”, яким зокрема, Господарський процесуальний кодекс України викладено в новій редакції.

Пунктом 9 розділу XI “Перехідні положення” ГПК України в редакції Закону України від 03.10.2017р. № 2147-VIII, чинної з 15.12.2017, передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких порушено до набрання чинності цією редакцією кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 230 Господарського процесуального кодексу України провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу.

Питання правонаступництва підприємств залізничної галузі, які припиняються шляхом злиття, були предметом дослідження Великою Палатою Верховного Суду у справі №910/5953/17.

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 16.06.2020 у справі №910/5953/17 дійшла висновку про те, що державна реєстрація АТ "Укрзалізниця" відбулась 21.10.2015 року; згідно із Законом України від 23 лютого 2012 року "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування" та статутом АТ "Укрзалізниця", затвердженим постановою КМУ № 735 від 02 вересня 2015 року, АТ "Укрзалізниця" є правонаступником усіх прав і обов`язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту. Товариство набуває статусу юридичної особи з дня його державної реєстрації в установленому законом порядку. При реорганізації юридичної особи відбувається універсальне правонаступництво. При універсальному правонаступництві все майно особи як сукупність прав та обов`язків, які їй належать, переходить до правонаступника чи правонаступників, при цьому в цій сукупності переходять усі окремі права та обов`язки, які належали на момент правонаступництва правопопереднику незалежно від їх виявлення на той момент.

Велика Палата Верховного Суду зазначила, що правонаступництво не пов`язується з державною реєстрацією припинення підприємства залізничного транспорту, кредиторам не надавалося право вимагати дострокового виконання вимог у порядку, передбаченому статтею 107 ЦК України, а отже, всі їхні вимоги перейшли в повному обсязі до АТ "Укрзалізниця" у порядку універсального правонаступництва щодо підприємств залізничної галузі, які припиняються шляхом злиття, з дня його державної реєстрації - 21 жовтня 2015 року.

З огляду на правові висновки Великої Палати Верховного Суду, наведені в постанові від 16.06.2020 у справі №910/5953/17, й, зокрема, про те, що правонаступництво не пов`язується з державною реєстрацією припинення підприємства залізничного транспорту, провадження у справі № 903/1173/15 ухвалою від 22.03.2021 було поновлено, підготовче засідання призначено на 14.04.2021.

Разом з цим, враховуючи набрання з 15.12.2017 чинності Законом України від 03.10.2017 № 2147-VIII “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів, з огляду на приписи ч. 3 ст. 12 ГПК України в новій редакції суд ухвалив, що справу слід розглядати за правилами загального позовного провадження зі стадії підготовчого провадження.

Згідно зі ст.52 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив.

Відповідно до ч.2 ст.48 ГПК України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження до початку першого судового засідання, за клопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі.

Як передбачено ч.ч.1, 5 ст.104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Закон України «Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» №4442-VІ від 23.02.2012, який набрав чинності 22.03.2012, визначає правові, економічні та організаційні особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування, 100 відсотків акцій якого належать державі (далі Товариство), управління і розпорядження його майном та спрямований на забезпечення економічної безпеки і захисту інтересів держави.

Статтею 2 Закону встановлено, що утворення Товариства здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до законодавства з урахуванням особливостей, визначених цим Законом. Товариство утворюється як публічне акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, на базі Державної адміністрації залізничного транспорту України, а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття (далі підприємства залізничного транспорту). Статут Товариства затверджується Кабінетом Міністрів України. Товариство є правонаступником усіх прав і обов`язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту. Оприлюднення затвердженого Кабінетом Міністрів України переліку підприємств залізничного транспорту, на базі яких утворюється Товариство, є офіційним повідомленням для кредиторів про припинення таких суб`єктів господарювання.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 р. №200 «Про утворення Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця»» прийнято рішення про утворення ПАТ «Українська залізниця», 100% акцій якого закріплюються в державній власності на базі Державної адміністрації залізничного транспорту, підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття, згідно із додатком 1.

Згідно із додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 р. №200 Державне територіально-галузеве об`єднання Львівська залізниця (код ЄДРПОУ 01059900) визначено одним з підприємств залізничного транспорту загального користування, на базі якого утворюється Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця».

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 №735 затверджено Статут Публічного акціонерного товариства «Українська залізниця».

Відповідно до п.2 Статуту Товариство утворено як публічне акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, на базі Укрзалізниці, а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування, які реорганізовано шляхом злиття, згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 №200 «Про утворення публічного акціонерного товариства Українська залізниця». Товариство є правонаступником усіх прав і обов`язків Укрзалізниці та підприємств залізничного транспорту.

Згідно з п.13 Статуту Товариство набуває статусу юридичної особи з дня його державної реєстрації в установленому законом порядку.

Як вбачається з відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, державну реєстрацію АТ «Укрзалізниця» здійснено 21.10.2015, номер запису 10701340000060039.

Згідно з ч.15 ст.37 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (в редакції, яка діяла на дату реєстрації АТ «Укрзалізниця»), злиття вважається завершеним з моменту державної реєстрації новоутвореної юридичної особи та державної реєстрації припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті злиття.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2018 р. №938 «Деякі питання акціонерного товариства «Українська залізниця» змінено тип публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» з публічного на приватне та перейменовано його в акціонерне товариство «Українська залізниця».

При реорганізації юридичної особи відбувається універсальне правонаступництво. При універсальному правонаступництві все майно особи як сукупність прав та обов`язків, які їй належать, переходить до правонаступника чи правонаступників, при цьому в цій сукупності переходять усі окремі права та обов`язки, які належали на момент правонаступництва правопопереднику незалежно від їх виявлення на той момент. Ухвалюючи рішення про реорганізацію, уповноважений орган юридичної особи спрямовує свою волю на передачу не окремого майна, прав або обов`язків, а усієї їх сукупності.

У процедурі реорганізації підприємств залізничного транспорту у формі злиття все майно, права та обов`язки державних підприємств, які припиняються, перейшли до правонаступника АТ «Укрзалізниця».

Законодавець встановив для кредиторів юридичних осіб, які припиняються шляхом злиття, інші гарантії захисту законних інтересів їх прав, аніж встановлені статтями 105 і 107 ЦК України. Такий підхід зумовлений унікальним статусом АТ «Укрзалізниця» для економіки України як монополіста на ринку перевезень залізничним транспортом, будь-які процеси реорганізації якого не повинні перешкоджати роботі такого підприємства, зокрема перевезенням вантажів та пасажирів. Права кредиторів можуть вважатися належним чином захищеними закріпленням в частині шостій статті 2 Закону про особливості утворення Укрзалізниці положень про правонаступництво АТ «Укрзалізниця» щодо усіх прав і обов`язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту.

Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Державне територіально-галузеве об`єднання Львівська залізниця перебуває в стані припинення з 16.07.2014 р. і до 17.09.2014 р. встановлено строк для заявлення вимог кредиторами.

Державну реєстрацію АТ «Укрзалізниця» здійснено 21.10.2015 р., однак припинення ДТГО «Львівська залізниця» на даний час не зареєстровано.

Враховуючи те, що товариство є правонаступником усіх прав і обов`язків підприємств залізничного транспорту, правонаступництво не пов`язується з державною реєстрацією припинення підприємства залізничного транспорту, а кредиторам не надавалося право вимагати дострокового виконання вимог у порядку, передбаченому статтею 107 ЦК України, тобто всі їхні вимоги перейшли в повному обсязі до АТ «Укрзалізниця». Датою виникнення універсального правонаступництва АТ «Укрзалізниця» щодо підприємств залізничної галузі, які припиняються шляхом злиття, слід вважати дату його державної реєстрації 21.10.2015 р., з якої воно є правонаступником ДТГО «Львівська залізниця»

Такий висновок підтверджується і змістом статті 3 3акону про особливості утворення Укрзалізниці, яким установлено обмеження в діяльності Державної адміністрації залізничного транспорту України, підприємств залізничного транспорту, що реорганізовуються. Закон передбачає, що з дня прийняття рішення КМУ про утворення АТ «Укрзалізниця» і до його державної реєстрації Державна адміністрація залізничного транспорту України, підприємства залізничного транспорту, господарські товариства, 100 відсотків акцій (часток, паїв) яких належать державі та вносяться до статутного капіталу Товариства, не мають права без згоди центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту: вчиняти правочини, які можуть призвести до відчуження майна, вартість якого становить більше 5 відсотків балансової вартості активів Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту на день затвердження останнього балансового звіту; скорочувати чисельність працівників; здійснювати випуск цінних паперів, надавати позики; передавати нерухоме майно в оренду; передавати майно в заставу або безоплатне користування; придбавати акції (частки, паї) у статутному (складеному) капіталі господарських товариств.

Враховуючи, що такі обмеження встановлені саме до дати державної реєстрації АТ «Укрзалізниця», можна дійти висновку, що з дати своєї державної реєстрації саме АТ «Укрзалізниця», а не державні підприємства, які припиняються, має право на здійснення господарської діяльності.

Отже, правонаступництво щодо всього майна, усіх прав та обов`язків ДТГО «Львівська залізниця» після його реорганізації шляхом злиття перейшло до ПАТ «Українська залізниця».

Така правова позиція щодо моменту виникнення правонаступництва АТ «Українська залізниця» наведена Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 16.06.2020 р. у справі №910/5953/17.

Відповідно до положень ст.95 ЦК України, філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення. Відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до єдиного державного реєстру.

Пунктом 18 статуту АТ «Укрзалізниця» визначено, що Товариство утворює філії, представництва, інші відокремлені підрозділи без статусу юридичної особи як на території України, так і за її межами, які діють на підставі положень.

Як вбачається з відомостей Єдиного державного реєстру, одним з відокремлених підрозділів АТ «Українська залізниця» є Регіональна філія «Львівська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця», яка утворена 21.10.2015 та якій присвоєно ідентифікаційний код відокремленого підрозділу.

Отже, з 21.10.2015 повним правонаступником ДТГО «Львівська залізниця» є АТ «Українська залізниця» в особі РФ «Львівська залізниця», тобто з цього моменту ця особа відповідає за вимогами, які виникли з діяльності ДТГО «Львівська залізниця».

Відповідно до ст. 52 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.

Враховуючи приписи ст.52 ГПК України, правові висновки Великої Палати Верховного Суду в постанові від 16.06.2020 у справі №910/5953/17, слід здійснити заміну Державного територіально-галузевого об`єднання «Львівська залізниця», м.Львів, вул.Гоголя, 1 (ідентифікаційний код 01059900) на його правонаступника – Акціонерне товариство «Українська залізниця», м.Київ, вул. Єжи Ґедройця, 5 (ідентифікаційний код 40075815) в особі Регіональної філії «Львівська залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця».

Керуючись ст. ст. 52, ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

у х в а л и в:

замінити Державне територіально-галузеве об`єднання «Львівська залізниця», м.Львів, вул.Гоголя,1 (ідентифікаційний код 01059900) його правонаступником Акціонерним товариством «Українська залізниця», м.Київ, вул. Єжи Ґедройця, 5 (ідентифікаційний код 40075815) в особі Регіональної філії «Львівська залізниця».

Відповідно до ч. 1 ст. 235 Господарського процесуального кодексу України ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку і строки встановлені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст ухвали складено та ухвалу підписано 16.04.2021.

Головуюча суддя І. О. Якушева

Судді В.М. Дем`як

С.В. Костюк