ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
19 березня 2010 року 11:53 № 2а-12491/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Григоровича П.О. при секретарі судового засідання Віятик Н.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариство з обмеженою відповідальністю "Енерготрейд"
до Державна податкова інспекція у Подільському районі міста Києва
провизнання нечинним рішення від 23.07.2009р.
За участю представників:
позивача :Срібняк В.С.
відповідача 1 :Шевченко О.О.
відповідача 2 :не прибув
На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України 19.03.2010р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Енерготрейд»з позовом до Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва про визнання нечинним рішення від 23.07.2009р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.12.2009р. відмовлено в задоволенні клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову шляхом зупинення дії рішення (акту) №17486/10/45-207 від 23.07.09р. та рішення від 28.10.09р. №1943 про внесення змін до акту про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
З урахуванням поданих позивачем уточнень до адміністративного позову на розгляді в Окружному адміністративному суді м. Києва знаходиться справа за позовом ТОВ «Енерготрейд»до ДПІ у Подільському районі м. Києва, ДПА України про визнання нечинним рішення від 23.07.09р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість оформлене актом №1830, визнання нечинним рішення від 28.10.09р. №1943 про внесення змін до акту №1830 від 23.07.2009р., зобовязання ДПА України поновити реєстрацію платника податку на додану вартість ТОВ «Енерготрейд»з дати реєстрації 12.01.2000р., зобовязання ДПА України поновити дію свідоцтва №38258894 про реєстрацію платника податку на додану вартість з дати початку його дії та видачі 12.01.2000р., зобовязання ДПА України внести до Рееєстру платників на додану вартість запис про відміну анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивач був зареєстрований платником податку на додану вартість у відповідності до п. 2.2 ст. 2, п.п. 9.4 ст. 9 Закону України “Про податок на додану вартість” від 03.04.1997 р. № 168/97-ВР про що було видане свідоцтво від 12.01.2000р. №38258894. Відповідач незаконно анулював реєстрацію ТОВ «Енерготрейд»як платника податку на додану вартість з 23.07.2009р. шляхом прийняття акту №1830 та рішення від 28.10.2009р. №1943 про внесення змін до акту №1830 від 23.07.2009р. Таким чином, позивач посилається на порушення податковим органом вимог пп. «б-ґ»п. 9.8 ст. 9 закону України «Про податок на додану вартість»та на відсутність жодних підстав для анулювання реєстрації в якості платника податку на додану вартість.
Відповідач проти позову заперечує, та вказує на те, що ДПІ у Подільському районі м. Києва складено Акт №1830 від 23.07.09р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість яким встановлено, що ТОВ «Енерготрейд»згідно Підсистеми співставлення податкових зобовязань та податкового кредиту з ПДВ у розрізі контрагентів має розбіжності понад 300 тис. грн.. за період з 01.03.08р. по теперішній час, що підтверджено в довідкою про результати документальної невиїзної (камеральної) перевірки від 23.07.09р. №815/15-261. А тому, на думку податкового органу, дії відповідача не суперечать чинному законодавству.
Розглянувши подані позивачем і відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Енерготрейд»(код ЄДРПОУ 21691391) адреса реєстрації: м. Київ, вул. Ярославська, 58, згідно п.п. 2.2 ст. 2, п. 9.4 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість»було зареєстроване як платник податку на додану вартість, про що ДПІ у Подільському районі м. Києва видане свідоцтво №38258894, початок дії якого 12.01.2000 року та присвоєно індивідуальний податковий номер 216913926117.
ДПІ у Подільському районі м. Києва проведена документальна невиїзна перевірка ТОВ «Енерготрейд»на підставі поданих податкових декларацій з податку на додану вартість за період березень грудень 2008 року, січень травень 2009 року.
Згідно системи співставлення податкових зобовязань та податкового кредиту з ПДВ у розрізі контрагентів встановлено розбіжності понад 300 тис. грн. за період з 01.03.08р. по 23.07.09р., про що складено довідку про результати документальної невиїзної (камеральної) перевірки від 23.07.09р. №815/15-261, яка була повернута поштою 25.07.2009р. з підстав незнаходження позивача за адресою: м. Київ, вул. Ярославська, буд. 58.
Відповідно до Розпорядження Державної податкової інспекції у Подільському районі м. Києва від 07.04.2008р. №33-Р (із змінами і доповненнями) була створена комісія, якою встановлено, згідно Підсистеми співставлення податкових зобовязань та податкового кредиту з ПДВ у розрізі контрагентів, встановлено має розбіжності понад 300 тис. грн. за період з 01.03.08р. по 23.07.09р., що зафіксовано в довідці невиїзної (камеральної) перевірки №815/15-261 від 23.07.09р., про що був складений Акт від 23.07.2009 р. № 1830 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Енерготрейд».
На підставі перелічених документів комісією встановлено, що є підстави для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість у разі та відповідно до наказу ДПА України №372 від 30.08.2005р., зареєстрованого в Мінюсті України від 13.09.05р. за «Про затвердження порядку проведення інвентаризації платників податку на додану вартість», п. №1039/11319 «Про затвердження порядку проведення інвентаризації платників податку на додану вартість»п. 2.5 Порядку проведення інвентаризації платника ПДВ, а також п.п. «б- ґ»п. 9.8 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість»за №168/97 від 03.04.97р. із змінами та доповненнями.
У звязку з цим комісія вирішила анулювати реєстрацію платника податку на додану вартість з 23.07.2009р. та зобовязала позивача повернути податковому органу Свідоцтво та всі його засвідчені копії разом із супровідним листом протягом двадцяти календарних днів від дня прийняття рішення про анулювання.
Рішенням від 28.10.2009р. №1943 ДПІ у Подільському районі м. Києва внесено зміни до акту №1830 від 23.07.09р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Енерготрейд», а саме: на підставі перелічених документів комісією встановлено, що є підстави для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість відповідно до пп. «б-г»п. 9.8 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість»№168/97 від 03.04.97р. із змінами та доповненнями.
Проаналізувавши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню частково з наступних підстав.
Відповідно до п.1.1 ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ, платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Як встановлює п. 2.1, 2.2 та п.п. 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 Закону України “Про податок на додану вартість”, платником податку є будь-яка особа, яка:
а) здійснює або планує здійснювати господарську діяльність та реєструється за своїм добровільним рішенням як платник цього податку;
б) підлягає обов'язковій реєстрації як платник цього податку;
в) імпортує товари (супутні послуги) в обсягах, що підлягають оподаткуванню цим податком згідно з нормами цієї статті.
Будь-яка особа, яка за своїм добровільним рішенням зареєструвалася платником податку.
Особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку у разі, коли загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, що підлягають оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобов'язань третім особам, протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищує 300 000 гривень (без урахування податку на додану вартість).
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, Товариство з обмеженою відповідальністю «Енерготрейд», згідно п.п. 2.2 ст. 2, п. 9.4 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість»було зареєстроване як платник податку на додану вартість, про що ДПІ у Подільському районі м. Києва видане свідоцтво №38258894, початок дії якого 12.01.2000 року та присвоєно індивідуальний податковий номер 216913926117.
Відповідач вказує в акті від 23.07.2009 р. за № 1830, що підставою для анулювання свідоцтва платника ПДВ ТОВ «Енерготрейд»є п.п. “б- ґ” п. 9.8 ст. 9 Закону України “Про податок на додану вартість”, в звязку з виявленням факту розбіжностей понад 300 тис. грн. при співставленні податкових зобовязань та податкового кредиту з ПДВ у розрізі контрагентів.
Суд не погоджується з даним висновком, виходячи з наступного.
Так, підстави анулювання реєстрації платника податку на додану вартість визначені в п.9.8 ст. 9 Закону України “Про податок на додану вартість”, згідно з яким реєстрація діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, якщо:
а) платник податку, який до місяця, в якому подається заява про анулювання реєстрації, є зареєстрованим згідно з положеннями підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону більше двадцяти чотирьох календарних місяців, включаючи місяць реєстрації, та має за останні дванадцять поточних календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій, менші за визначені зазначеним підпунктом;
б) ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання);
в) особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку або стає суб'єктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені цим Законом, чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин;
г) зареєстрована як платник податку особа обирає відповідно до цього Закону спеціальний режим оподаткування за ставками, іншими, ніж зазначені у статті 6 та статті 81 цього Закону;
ґ) особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.
Анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпункті "а" цього пункту, здійснюється за заявою платника податку.
Анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "б" - "ґ" цього пункту, здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу або такої особи.
У разі анулювання реєстрації платник податку позбавляється права на нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування, але у строки, визначені законом, є зобов'язаним погасити суму податкових зобов'язань або податкового боргу з цього податку, що виникли до такого анулювання, за їх наявності, незалежно від того, чи буде така особа залишатися зареєстрованою як платник цього податку на дату сплати такої суми податку, чи ні.
У разі якщо за наслідками останнього податкового періоду особа має право на отримання бюджетного відшкодування, таке відшкодування надається протягом строків, визначених цим Законом, незалежно від того, чи буде така особа залишатися зареєстрованою як платник цього податку на дату отримання такого бюджетного відшкодування, чи ні. Це правило не поширюється на осіб, зазначених у підпункті "в" цього пункту.
Податковий орган не може відмовити в анулюванні реєстрації у разі існування підстав, визначених у підпунктах "а" - "б" цього пункту, та зобов'язаний прийняти самостійне рішення про анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах "в" - "г" цього пункту.
Рішення про анулювання реєстрації за заявою платника податку приймається у строки, визначені цією статтею для податкової реєстрації.
Платник податку зобов'язаний повернути податковому органу реєстраційне свідоцтво:
якщо анулювання реєстрації здійснюється за ініціативою платника податку, - разом із наданням заяви про таке анулювання;
якщо анулювання реєстрації здійснюється за ініціативою податкового органу, - протягом двадцяти календарних днів від дня прийняття рішення про анулювання. У цьому випадку затримка у поверненні такого свідоцтва прирівнюється до затримки у наданні податкової звітності з цього податку.
При анулюванні реєстрації останнім податковим періодом вважається період, який розпочинається від дня, наступного за останнім днем попереднього податкового періоду, та закінчується днем такого анулювання.
Платник податку, в обліку якого на день анулювання реєстрації знаходяться товарні залишки або основні фонди, стосовно яких був нарахований податковий кредит у минулих або поточному податкових періодах, зобов'язаний визнати умовний продаж таких товарів за звичайними цінами та відповідно збільшити суму своїх податкових зобов'язань за наслідками податкового періоду, протягом якого відбувається таке анулювання.
Жодних змін до п. 9.8 ст. 9 Закону України “Про податок на додану вартість” з приводу анулювання свідоцтва платника ПДВ в разі встановлення органами державної податкової служби факту розбіжностей понад 300 тис. грн. при співставленні податкових зобовязань та податкового кредиту з ПДВ у розрізі контрагентів законодавець не вносив.
Таким чином, пункт 9.8 цього Закону не містить такої підстави для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, як встановлення органами державної податкової служби факту виписки податкових накладних, згідно з якими не задекларовано (не сплачено) податкові зобовязання, обсяг яких за оподаткованими операціями перевищує суму, визначену п.п. 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 Закону України “Про податок на додану вартість”.
Окрім того, відповідно до п. 1 Розпорядження Кабінету Міністрів України від 9 вересня 2009 р. №1120-р “Деякі питання адміністрування податку на додану вартість”, визнати такими, що втратили чинність, пункт 2 розпорядження Кабінету Міністрів України від 1 липня 2009 р. №757 “Деякі питання адміністрування податків, зборів (обов'язкових платежів)”(Офіційний вісник України, 2009 р., N 52, ст. 1797) та розпорядження Кабінету Міністрів України від 17 липня 2009 р. № 838 "Про врегулювання деяких питань адміністрування податку на додану вартість" (Офіційний вісник України, 2009 р., N 55, ст. 1919).
Згідно п. 9.1 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість»Центральний податковий орган веде реєстр платників податків. Згідно ч. 2 п. 25 Положення «Про реєстрацію платників податку на додану вартість» анулювання реєстрації здійснюється шляхом анулювання Свідоцтва та виключення платника податку на додану вартість з Реєстру. Відповідно до п. 17 Положення формування та ведення Реєстру здійснює Державна податкова адміністрація України.
Враховуючи, що під час розгляду справи суд встановив факт неправомірного анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість всупереч положенням Закону України «Про податок на додану вартість», Окружний адміністративний суд м. Києва вважає за можливе зобовязати відповідача 2 ДПА України поновити реєстрацію платника ПДВ ТОВ «Енерготрейд»з дати реєстрації 12.01.2000р. та внести відповідні зміни до Реєстру платників податку на додану вартість.
Враховуючи, що судом встановлені підстави для задоволення вимог щодо скасування Акту №1830 від 23.07.2009р., рішення №1943 від 28.10.09р. та визнано за необхідне зобовязати ДПА України поновити реєстрацію платника податку на додану вартість ТОВ «Енерготрейд»з дати реєстрації 12.01.2000р., то вимога позивача про зобовязання ДПА України поновити дію свідоцтва №38258894 про реєстрацію платника податку на додану вартість з дати початку його дії та видачі 12.01.2000р. є однорідною з вимогою про поновлення реєстрації платника податку на додану вартість, отже такою, що задоволенню не підлягає.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Оскільки у позивача наявні докази неправомірності скасування реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Енерготейд» з 23.07.2009р, суд дійшов висновку, що з урахуванням положень вищезазначених статей необхідно позов задовольнити частково.
Згідно з ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх та беззаперечних доказів правомірності прийнятого ним рішення.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва вважає, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерготрейд» підлягають задоволенню частково.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 9, 69-71, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити частково.
2.Скасувати Акт №1830 від 23.07.2009р. ДПІ у Подільському районі м. Києва про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
3.Скасувати рішення №1943 від 28.10.2009р. про внесення змін до акту №1830 від 23.07.09. ДПІ у Подільському районі м. Києва.
4.Зобовязати Державну податкову адміністрацію України поновити реєстрацію платника податку на додану вартість ТОВ «Енерготрейд» (код ЄДРПОУ 21691391) з дати реєстрації 12.01.2000р.
5.Зобовязати Державну податкову адміністрацію України внести відповідні зміни до Реєстру платників податку на додану вартість щодо поновлення реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Енерготрейд».
6.В решті позовних вимог відмовити.заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя П.О. Григорович