Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-1002/10/2370 18.05.2010 р. м. Черкаси
17 год. 25 хв. місто Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Тимошенко В.П.
при секретаріШоколенко Т.М.,
за участю представника позивача Гриценка О.М.,
представника відповідача Назаренка О.М., Артеменко О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом Тальнівського районного центру зайнятості до комунального підприємства «Тальнівське підприємство теплових мереж Тальнівської міської ради народних депутатів», про стягнення штрафної санкції,
встановив:
Тальнівський районний центр зайнятості звернувся до суду з адміністративним позовом про стягнення із комунального підприємства «Тальнівське підприємство теплових мереж Тальнівської міської ради народних депутатів»штрафу у розмірі 18113 грн. 65 коп.
Позивач зазначав, що відповідачем порушено вимоги п. 5 ст. 20 Закон України «Про зайнятість населення»щодо повідомлення про заплановане вивільнення працівників, і за дане порушення встановлено штраф у розмірі річної заробітної плати кожного вивільненого працівника в сумі 18113 грн. 65 коп.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представники відповідача позов не визнали та зазначали, що згідно з ухвалою Господарського суду від 01.02.2008 у справі № 01/625 порушено провадження у справі про банкрутство комунального підприємства «Тальнівське підприємство теплових мереж Тальнівської міської ради народних депутатів», введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, накладено арешт на все майно боржника. Також зазначали, що відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»протягом дії мораторію не нараховуються неустойка та будь-які інші санкції за неналежне виконання зобовязань.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
Комунальне підприємство «Тальнівське підприємство теплових мереж Тальнівської міської ради народних депутатів»з 14.08.2000 обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (ідентифікаційний код 14201989).
Правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальної гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю визначає Закон України «Про зайнятість населення»від 1 березня 1991 року № 803-XII (далі за текстом «Закон № 803-XII»).
Частиною 1 пункту 5 статті 20 Закону № 803-XII визначено, що при вивільненні працівників (у тому числі працюючих пенсіонерів та інвалідів) у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці в письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення - направляють списки фактично вивільнених працівників, зазначаючи в них інвалідів.
Форми звітності та інструкції щодо їх заповнення затверджені наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19 грудня 2005 року № 420.
Згідно із даним наказом при вивільненні працівників, у звязку зі змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням, підприємства, установи, організації, їх структурні підрозділи та філії, незалежно від форм власності, повинні інформувати про це центри зайнятості за місцем їх реєстрації як платника страхових внесків: не пізніше ніж за два місяці до вивільнення працівників шляхом подачі звітності за формою № 4-ПН (план) «Звіт про заплановане вивільнення працівників», у десятиденний строк після вивільнення шляхом подачі звітності за формою № 4-ПН (факт) «Звіт про фактичне вивільнення працівників».
06.01.2009 відповідачем подано до Тальнівського районного центру зайнятості звіт про заплановане вивільнення 11 працівників, запланована дата вивільнення працівників 02.03.2009.
Наказами відповідача № 8-к від 02 березня 2009 р. були звільнені з роботи працівники: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, з 02.03.2009 на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП України у звязку із ліквідацією підприємства.
05.03.2009 відповідачем подано до Тальнівського районного центру зайнятості звіт про фактичне вивільнення працівників.
Відповідно до п.п. 1, 2 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.1991 р. № 47 (надалі за текстом «Положення»), інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення (далі - інспекція) входить до складу державної служби зайнятості. Інспекція здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями. Інспекція складається з інспекції Державного центру зайнятості Мінпраці, інспекцій центрів зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських центрів зайнятості на правах підрозділів відповідних центрів зайнятості.
Пунктом 8 Положення інспекції надано право безперешкодно відвідувати підприємства, установи та організації усіх форм власності з метою контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення. Ознайомлюватися з документами та одержувати від підприємств, установ та організацій копії наказів, розпоряджень, протоколів, дані обліку і звітності та інформацію з питань додержання законодавства про зайнятість населення, інші документи і відомості, необхідні для виконання інспекцією своїх завдань.
14 січня 2010 року заступником начальника інспекції проведено перевірку щодо додержання комунальним підприємством «Тальнівське підприємство теплових мереж Тальнівської міської ради народних депутатів»вимог пункту 5 статті 20 Закону України «Про зайнятість населення». Результати перевірки оформлено актом № 1 від 14.01.2010.
Даним актом відповідачу запропоновано сплатити штраф у розмірі річної заробітної плати звільнених працівників на загальну суму 18113 грн. 65 коп.
Розмір річної заробітної плати звільнених ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 підтверджується даними довідок про їх доходи.
Частиною 2 пункту 5 статті 20 Закону № 803-XII встановлено, що у разі неподання або порушення строків подання, звітів визначених частиною першою названого пункту, стягується штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника.
Звіт про заплановане вивільнення працівників відповідачем подано 06.01.2009, тобто пізніше як за два місяці до дати звільнення, що підтверджує правомірність застосування позивачем штрафу.
Щодо твердження представників відповідача про те, що відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»протягом дії мораторію не нараховуються неустойка та будь-які інші санкції за неналежне виконання зобовязань суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 4 статті 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»від 14 травня 1992 року № 2343-XII (далі за текстом «Закон № 2343-XII») протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування,податків і зборів (обов'язкових платежів).
Суд враховує, що ухвалою господарського суду Черкаської області від 01.02.2008 у справі № 01/625 порушено справу про банкрутство комунального підприємства «Тальнівське підприємство теплових мереж Тальнівської міської ради народних депутатів»та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Натомість, стаття 1 Закону № 2343-XII визначає мораторій на задоволення вимог кредиторів, як зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
Оскільки зобовязання позивача щодо сплати штрафу виникли після введення господарським судом мораторію на задоволення вимог кредиторів, суд доходить висновку про правомірність застосування позивачем штрафу за порушення строків подання звітності відповідно до п. 5 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення».
За таких обставин суд приходить до висновку, що на відповідача правомірно покладено обовязок щодо сплати штрафу, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 86, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з комунального підприємства «Тальнівське підприємство теплових мереж Тальнівської міської ради народних депутатів», що знаходиться за адресою: 20400, Черкаська область, Тальнівський район, м. Тальне, вул. Самойлова, будинок 6, ідентифікаційний код 14201989, на користь Тальнівського районного центру зайнятості, ідентифікаційний код 21367851, що знаходиться за адресою: 20400, Черкаська область, Тальнівський район, м. Тальне, вул. Майданецька, будинок 13/1, штрафну санкцію у розмірі 18113 ( вісімнадцять тисяч сто тринадцять) гривень 65 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
СуддяВ.П. Тимошенко
Повний текст виготовлено 21 травня 2010 року