Постанова № 9626901, 10.06.2009, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
10.06.2009
Номер справи
2а-1649/09/2670
Номер документу
9626901
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10:40

10.06.2009 р.                                                                                 № 2а-1649/09/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого - судді Степанюка А.Г. при секретарі Червонопиському В.С. розглянувши справу

за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ФАН ГЕЙМ»

до          Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва

про           скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13.05.08 р. №0004552305

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позовні вимоги мотивовані тим, що на думку Позивача, Відповідачем було прийняте протиправне рішення від 13.05.2008 р. №0004552305 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму на суму 1 431,50 грн. за не оприбуткування готівкових грошових коштів в книгах обліку розрахункових операцій.

Протиправність рішення обґрунтовується тим, що Позивач своєчасно та у повному обсязі у згідно з п. 4.2 п. 4 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. N 637 (із змінами) (далі –Положення №637) оприбуткував виручку від реалізації товарів за 19 березня 2008 р. до каси підприємства на основі Z-звіту №1045 та касового ордеру №2640 від 19.03.2008 р.

Відповідач заперечуючи проти позову повідомив, що відповідно до пункту 2.6 Положення №637, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення №637, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Згідно з пунктом 4.1 Положення №637 забезпечення здійснення розрахунків готівкою підприємства повинні мати касу (приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків), а усі надходження і видачу готівки в національній валюті відображати у касовій книзі (пункт 4.2 Положення №637).

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення проти позову, дослідивши докази, суд –

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Фан Гейм»зареєстровано Шевченківською районною у місті Києві державною адміністрацією 24.12.1997 р. та присвоєно ідентифікаційний код юридичною особи 24929930.

ДПІ у Шевченківському районі м. Києва 22.04.2008 року було проведено перевірку щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу залу гральних автоматів, бару за адресою: м. Київ, пров. Кутузова, 3-А, який підпорядкований ТОВ «Фан Гейм»та складено акт перевірки від 22.04.2008 р. №2659045922305.

В акті перевірки було зафіксовано, що на момент перевірки суб'єкт підприємницької діяльності (далі - СПД) здійснював продаж алкогольних напоїв, продуктів харчування з використанням РРО типу МШІ-500.02 МЕ, заводський номер ПБ 50022131. Згідно контрольних стрічок та показників фіскальної пам'яті виторг від реалізації товарів за 19.03.2008р. (Z-звіт №1045) склав 286,30 грн., які у встановленому порядку не оприбутковані, а саме в Розділі 2 «Облік руху готівки та сум розрахунків»у відповідних графах відсутній запис про оприбуткування готівкових коштів в сумі 286,30 грн.

На підставі п. 2.6 Положення №637 та п.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 12.06.1995 р. №436/95 Відповідачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від №10392305 від 30.07.2008 р., яким застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки розмірі 1431,50 грн. (286,30 х 5=1 431,50 грн.).

Позивач не погодившись з вищезазначеним рішенням, в порядку адміністративного оскарження звернувся зі скаргою до ДПА у м. Києві. Рішенням про результати розгляду первинної скарги від 12.09.2008 р. №4688/7/10/25-214 скарга Позивача залишення без задоволення, а рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій без змін.

          Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

В ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу України» закріплені права органів державної податкової служби де, в пункті 11 вказано, що органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених Законами України, мають право: застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України (саме законами України).

Частина 2 ст. 238 Господарського кодексу України визначає, що адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

Отже, суд вважає, що Позивач неправомірно застосував до Відповідача норму ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних фінансових санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 12.06.95 р., №436/95, оскільки законодавець передбачив можливість застосування штрафних санкцій виключно на підставі законів України.

Приписом ч.3 ст. 2 КАС України, встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню, а оскаржуване рішення скасуванню.

Приписом ч. 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи вищезазначене, суд всебічно, повно та об'єктивно, за правилами, встановленими ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін по справі, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 КАС України у разі відмови у задоволенні позовних вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 94, 158-163 КАС України, адміністративний суд -

                                                            ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Скасувати рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13.05.08 р. №0004552305.

3.Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ФАН ГЕЙМ»3,40 грн. (три гривні 40 коп.) відшкодування сплаченого судового збору.

          Згідно ст.ст. 185-186 КАС України сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Дані заяви подаються до апеляційного суду через суд першої інстанції.

Згідно ст. 254 КАС України Постанова, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя                                                                                 А. Степанюк

Повний текст постанови виготовлено 10.07.09 р.