Постанова № 9626398, 11.05.2010, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2010
Номер справи
2а-1418/10/2370
Номер документу
9626398
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-1418/10/2370 11.05.2010 р. м. Черкаси

12 год. 45 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Чалої А.С.,

при секретарі Журавлі В.В.,

за участю: представника позивача Гощенко О.В. - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів державної податкової адміністрації України у Черкаській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів державної податкової адміністрації України у Черкаській області (далі-позивач) подало позов в якому просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (далі-відповідач) 3400 грн. 00 коп. фінансових санкцій на користь Державного бюджету України.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що ст. 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв тютюнових виробів»№481/95-ВР від 19.12.1995 року (далі - Закон України № 481/95-ВР) передбачено, що контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної Законами України. Відповідно до ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»та розділу 6 Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України затвердженого наказом ДПА України від 10.02.2007 року № 71 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.02.2007 року за № 116/13383 (далі - положення про Департамент контролю), регіональні управління здійснюють контроль за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоях та тютюнових виробах марок акцизного збору, в тому числі під час оптової та роздрібної торгівлі ними; проводять перевірки діяльності суб'єктів господарювання щодо виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів.

27.01.2010 року посадовими особами регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів державної податкової адміністрації України в Черкаській області здійснено перевірку магазину «Ельсам», розташованого за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Кооперативна, 15, в якому здійснює господарську діяльність відповідач, щодо дотримання вимог Закону України № 481/95-ВР та інших нормативно - правових актів, які регулюють обіг алкогольних напоїв та тютюнових виробів, за результатами якої складено акт перевірки № 0008/32-2/НОМЕР_1 від 27.01.2010 року. Перевіркою встановлено факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями без придбання відповідної ліцензії. Крім того, перевіркою встановлено факт зберігання алкогольних напоїв в місці зберігання не внесеному до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, що підтверджується актом зняття залишків товарно-матеріальних цінностей на торговельних обєктах та в складських приміщеннях від 27.01.2010 року.

В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги в повному обсязі. Відповідач відзив на позовну заяву не надала, в судове засідання представника не направила, не повідомивши причини, хоча про день та час розгляду справи належним чином була повідомлена. Незявлення відповідача в судове засідання не перешкоджає розгляду справи по суті.

Вислухавши доводи представника позивача та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Відповідач зареєстрована як фізична особа-підприємець виконавчим комітетом Уманської міської ради Черкаської області 02.08.2005 року за № НОМЕР_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, а також перебуває на обліку як платник податків в обєднаній Уманській державній податковій інспекції Черкаської області з 04.08.2005 року, що підтверджується довідкою позивача № 8402/15-121 від 25.03.2010 року.

27.01.2010 року посадовими особами регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів державної податкової адміністрації України в Черкаській області здійснено перевірку магазину «Ельсам», розташованого за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Кооперативна, 15, в якому здійснює господарську діяльність відповідач, щодо дотримання вимог Закону України № 481/95-ВР та інших нормативно - правових актів, які регулюють обіг алкогольних напоїв та тютюнових виробів, за результатами якої складено акт перевірки № 0008/32-2/НОМЕР_1 від 27.01.2010 року. Перевіркою встановлено факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями без придбання відповідної ліцензії, а саме відповідачем було реалізовано дві пляшки слабоалкогольного сильно газованого напою «Бренді-Кола»виробництва ЗАТ «Оболонь», вміст спирту 8% по ціні 6 грн. 50 коп. за пляшку, на загальну суму 13 грн. 00 коп. Крім того, перевіркою встановлено факт зберігання алкогольних напоїв в місці зберігання не внесеному до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, що підтверджується актом зняття залишків товарно-матеріальних цінностей на торговельних обєктах та в складських приміщеннях від 27.01.2010 року.

З приводу виявлених порушень відповідач надала письмове пояснення перевіряючим, в якому підтвердила, що дійсно 27.01.2010 року вона продала дві пляшки слабоалкогольного сильно газованого напою «Бренді-Кола»виробництва ЗАТ «Оболонь», вміст спирту 8% по ціні 6 грн. 50 коп. за пляшку, на загальну суму 13 грн. 00 коп., при цьому ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями не отримувала, заяву на її отримання не подавала. Крім того, на момент перевірки в приміщенні магазину «Ельсан»дійсно знаходились слабоалкогольні напої на загальну суму 169 грн. 00 коп. Дане місце зберігання алкогольних напоїв не внесене до Єдиного державного реєстру місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, заяву про внесення до Єдиного державного реєстру не подавала.

На підставі акта перевірки № 0008/32-2/НОМЕР_1 від 27.01.2010 року, рішенням від 16.02.2010 року № 230319-23-23-0008 за порушення вимог ст. 15 Закону України № 481/95-ВР, а саме відсутності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях, не внесених до Єдиного реєстру, на підставі ст. 17 Закону України № 481/95-ВР, до відповідача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу на загальну суму 3400 грн. 00 коп. Вказане рішення отримане відповідачем 20.02.2010 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення від 20.02.2010 року.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоровя громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначені Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»№ 481/95-ВР від 19.12.1995 року.

Статтею 16 Закону України № 481/95-ВР передбачено, що контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної Законами України. Відповідно до ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»та розділу 6 Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів державної податкової адміністрації України затвердженого наказом ДПА України від 10.02.2007 року № 71 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.02.2007 року за № 116/13383 (далі - положення про Департамент контролю), регіональні управління здійснюють контроль за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, марок акцизного збору, в тому числі під час оптової та роздрібної торгівлі ними, проводять перевірки діяльності суб'єктів господарювання щодо виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів.

Абзацом 25 ст. 1 Закону України № 481/95-ВР визначено що ліцензія (спеціальний дозвіл) документ державного зразка, який засвідчує право субєкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.

Абзацом 21 ст. 1 Закону України № 481/95-ВР визначено, що місце зберігання місце, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання.

Відповідно до ч. 22 ст. 15 Закону України № 481/95-ВР зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру. Крім того, абзацом 19 ст. 1 Закону України № 481/95-ВР визначено, що Єдиний державний реєстр місць зберігання перелік місць зберігання, який ведеться органами державної податкової служби України і містить визначені цим Законом відомості про місцезнаходження місць зберігання та відомості про заявників.

Порядок ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання затверджено наказом Державної податкової адміністрації України № 251 від 28.05.2002 року «Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання та форми довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру в редакції від 07.09.2009 року (далі Порядок). Розділом другим даного Порядку передбачено, що для внесення до Єдиного реєстру місць зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв субєкти господарювання подають заяву до регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України за місцезнаходженням місця зберігання.

Частиною 3 ст. 17 Закону України № 481/95-ВР передбачено, що рішення про стягнення штрафів, встановлених частиною другою цієї статті, приймаються органом, який видав відповідну ліцензію, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України. У разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду ч. 4 ст. 17 Закону України № 481/95-ВР.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв тютюнових виробів»від 19.12.1995 року № 481/95-ВР, ст. 11, 14, 70, 71, 89, 94,159-163 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів державної податкової адміністрації України у Черкаській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2: АДРЕСА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь бюджету через регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів державної податкової адміністрації України у Черкаській області: 18036, м. Черкаси, вул. Смілянська, 131 (код ЄДРПОУ 34997773) фінансові санкції в сумі 3400 (три тисячі чотириста) грн.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

СуддяА.С. Чала