Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-600/10/2370 12.04.2010 р. м. Черкаси
15 год. 00 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Чубар Т.М.,
секретар Кузнецов В.С.,
за участю представника позивача інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Черкаській області Єременко Л.В. за довіреністю № 394/01-05 від 21.05.2009р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Черкаській області до фермерського господарства «Мрія-Агро-ІІ»про стягнення штрафу за правопорушення у сфері містобудування,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулась інспекція Державного архітектурно-будівельного контролю у Черкаській області, в якому просить стягнути з фермерського господарства «Мрія-Агро-ІІ» штраф за правопорушення у сфері містобудування в розмірі 1 350грн.
Представник позивача позовні вимоги підтримала повністю, обґрунтовуючи їх тим, що постановою від 22 червня 2009 року на відповідача за порушення статті 1 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування»№ 208/94-ВР від 14.10.1994р. накладений штраф за правопорушення у сфері містобудування в розмірі 1 350грн. Приймаючи до уваги, що фермерське господарство «Мрія-Агро-ІІ»штраф за правопорушення у сфері містобудування в терміни, визначені чинним законодавством, в добровільному порядку не сплатило, позивач просить стягнути зазначену суму в судовому порядку.
Представник відповідача належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи в судове засідання не зявився, однак на адресу суду направив заяву, згідно якої просить суд розгляд справи провести без участі представника відповідача, адміністративний позов визнає в повному обсязі.
Заслухавши пояснення та доводи представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Спеціальним законом, який визначає правові, економічні, соціальні та організаційні засади містобудівної діяльності в Україні і спрямований на формування повноцінного життєвого середовища, забезпечення при цьому охорони навколишнього природного оточення, раціонального природокористування та збереження культурної спадщини, є Закон України «Про основи містобудування»№ 2780-XII від 16.11.1992р.
Згідно статті 22 цього Закону забудова земельних ділянок, що надаються для містобудівних потреб, здійснюється після виникнення права власності чи права користування земельною ділянкою у порядку, передбаченому законом, та отримання дозволу на виконання будівельних робіт.
Підпунктом 1.1. Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт, затвердженого наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 273 від 05.12.2000р., дозвіл на виконання будівельних робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації та капітального ремонту будинків, споруд та інших об'єктів, розширення і технічного переоснащення є документом, що посвідчує право забудовника (замовника) та генерального підрядника на виконання будівельних робіт, у відповідності до затвердженої проектної документації, підключення до інженерних мереж та споруд та надає право відповідним службам на видачу ордера на проведення земляних робіт.
Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю, які одночасно ведуть реєстр наданих дозволів. Виконання будівельних робіт без вищезазначеного дозволу забороняється.
В разі ж виконання будівельних чи реставраційних робіт без дозволу та затвердженого у встановленому порядку проекту або з відхиленням від нього винні особи несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством (стаття 25 Закону України «Про основи містобудування»№ 2780-XII від 16.11.1992р.).
Так, відповідно до статті 1 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування»№ 208/94-ВР від 14.10.1994р., що встановлює відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій всіх форм власності за правопорушення у сфері містобудування тощо, підприємства, їх об'єднання, установи та організації незалежно від форм власності, які здійснюють проектування, роботи по будівництву, реконструкції, реставрації та капітальному ремонту, виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, а так само які є замовниками у будівництві або поєднують функції замовника і підрядчика, несуть відповідальність у вигляді штрафу, зокрема за проведення будівельних робіт без дозволу на їх виконання або без затвердженої проектної документації - у розмірі п'ятдесяти відсотків вартості цих робіт.
При цьому нагляд за додержанням підприємствами вимог містобудівної документації, місцевих правил забудови населених пунктів, будівельних норм, державних стандартів, норм і правил при здійсненні проектування, будівельних робіт, виготовленні будівельних матеріалів, виробів і конструкцій здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю (стаття 2 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування»№ 208/94-ВР від 14.10.1994р.).
На виконання покладених на них повноважень посадові особи інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю мають право:
безперешкодного доступу на будівництво об'єктів і підприємства будівельної індустрії незалежно від форм власності;
давати у межах своїх повноважень учасникам будівництва та виробникам будівельних матеріалів, виробів і конструкцій обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень будівельних норм, державних стандартів, норм і правил, а так само технічних умов або затверджених проектних рішень;
одержувати від замовників, проектних і будівельних організацій та підприємств будівельної індустрії необхідну для виконання покладених на них функцій нормативно-технічну, проектну та іншу документацію;
зупиняти будівельні роботи, які не відповідають вимогам будівельних норм, державних стандартів, норм і правил, затвердженим проектним рішенням або місцевим правилам забудови населених пунктів, здійснюються без дозволу на їх виконання, а так само виробництво і застосування у будівництві будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, виготовлених з порушенням будівельних норм, державних стандартів;
вносити подання відповідним органам про анулювання ліцензій на право провадження окремих видів господарської діяльності у будівництві підприємств, які допускають порушення ліцензійних умов, а також на інших підставах відповідно до закону тощо.
Так, 21 травня 2009 року посадовими особами інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Черкаській області на підставі наказу інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Черкаській області № 36 та направлення № 317 від 29.04.2009р. була проведена перевірка фермерського господарства «Мрія-Агро-ІІ»щодо дотримання останнім законодавства у сфері містобудування. Перевірка проводилась за адресою: Черкаська область, м. Канів, вул. Леніна, 188, де здійснюється будівництво автомобільного газозаправного пункту. За результатами перевірки складено акт від 21.05.2009р., згідно якого під час проведення перевірки встановлено порушення відповідачем статті 25 Закону України «Про основи містобудування»№ 2780-XII від 16.11.1992р., зокрема виконання будівельних робіт без дозволу та затвердженого у встановленому порядку проекту.
На підставі акту перевірки дотримання законодавства у сфері містобудування від 21.05.2009р. фермерському господарству «Мрія-Агро-ІІ»внесено припис від 21.05.2009р. щодо негайного припинення будівельних робіт по обєкту будівництва газозаправного пункту (термін виконання негайно), надання довідки про вартість виконання робіт (термін виконання до 05.06.2009р.), а також проведення комплексу заходів по легалізації самочинного будівництва згідно вимог чинного законодавства (термін виконання до 21.06.2009р.), отриманий уповноваженою особою відповідача ОСОБА_2 21.05.2009р.
11 червня 2009 року за результатами перевірки дотримання вимог чинного законодавства у сфері містобудування на обєкті в м. Каневі по вул.Леніна, 188 (будівництво автомобільного газозаправного пункту) складено також протокол про правопорушення у сфері містобудування по факту виявленого правопорушення, передбаченого статтею 1 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування»№ 208/94-ВР від 14.10.1994р., а саме проведення будівельних робіт без дозволу на їх виконання. Винним у правопорушенні визначено фермерське господарство «Мрія-Агро-ІІ».
22 червня 2009 року начальником інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Черкаській області за результатами розгляду справи про правопорушення у сфері містобудування фермерського господарства «Мрія-Агро-ІІ», яким порушено статтю 1 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування»№ 208/94-ВР від 14.10.1994р., на підставі припису від 21.05.2009р., а також протоколу про правопорушення у сфері містобудування від 11.06.2009р. з урахуванням пояснень, наданих посадовою особою відповідача ОСОБА_2, прийнято постанову про накладення на фермерське господарство «Мрія-Агро-ІІ» штрафу в розмірі 1350грн., що становить 50 відсотків вартості виконаних будівельних робіт, визначеної згідно наданої відповідачем довідки про вартість виконаних будівельних робіт № 17/3 від 19.06.2009р.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування»№ 208/94-ВР від 14.10.1994р. штраф підлягає сплаті підприємством у п'ятнадцятиденний термін з дня його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується у судовому порядку.
Окрім того, статтею 4 цього Закону визначено можливість оскарження відповідного рішення у справах про правопорушення у сфері містобудування до господарського суду. При цьому виконання постанови про накладення штрафу зупиняється до прийняття відповідного рішення або ухвали господарським судом.
Станом на час розгляду справи рішення про накладення на фермерське господарство «Мрія-Агро-ІІ»штрафу в розмірі 1 350 грн. від 22.06.2009р. відповідачем в судовому порядку не оскаржувалось. Більше того, відповідачем визнано адміністративний позов в повному обсязі.
За таких обставин, суд вважає обґрунтованим право позивача вимагати на підставі статті 3 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування»№ 208/94-ВР від 14.10.1994р. стягнення накладеного на фермерське господарство «Мрія-Агро-ІІ»і не сплаченого ним в добровільному порядку штрафу за правопорушення у сфері містобудування, а отже знаходить вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фермерського господарства «Мрія-Агро-ІІ», ідентифікаційний код 21357982, в доход бюджету через інспекцію Державного архітектурно-будівельного контролю у Черкаській області штраф за правопорушення у сфері містобудування в сумі 1 350(одна тисяча триста пятдесят) грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження не була подана, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
СуддяТ.М. Чубар
Повний текст постанови виготовлений 16 квітня 2010 року.