Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-391/10/2370 09.04.2010 р. м. Черкаси
15 год. 00 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Чубар Т.М.,
секретар Кузнецов В.С.,
за участю представника позивача Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності Леміщенко Л.С. за довіреністю № 534/07-26 від 22.02.2010р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до фермерського господарства «Юг»про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулось Черкаське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в якому просить стягнути з фермерського господарства «Юг»заборгованість перед позивачем згідно рішення про застосування фінансових та штрафних санкцій № 110/1297 від 07.07.2009р. в розмірі 37508 грн. 24 коп.
Представник позивача позовні вимоги підтримала повністю, обґрунтовуючи їх тим, що 05.06.2009р. посадовою особою Золотоніської міжрайонної виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено планову перевірку повноти нарахування, своєчасного і повного перерахування страхових внесків, інших платежів до фонду та використання його коштів на виплату встановлених видів допомог по соціальному страхуванню, путівок і дотримання діючих положень щодо оздоровлення та позашкільного обслуговування дітей фермерського господарства «Юг»за період з 01.07.2008р. по 31.03.2009р. За результатами даної перевірки відповідача встановлено порушення останнім статті 2 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообовязкового державного соціального страхування»№ 2213-III від 11.01.2001р., а саме допомога по тимчасовій непрацездатності надана застрахованій особі після встановлення групи інвалідності, в результаті чого переплата за рахунок коштів фонду становить 105 грн. 24 коп., а також порушення п. 1 статті 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»№2240-III від 18.01.2001р., зокрема допомога по тимчасовій непрацездатності нараховувалась незастрахованій особі (засновнику фермерського господарства), внаслідок чого переплата за рахунок коштів фонду склала 24900грн. На підставі акту перевірки позивачем винесено рішення про застосування до фермерського господарства «Юг»штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 37508грн. 24 коп., отримане керівником відповідача 22.08.2009р. Станом на час розгляду справи відповідні санкції відповідачем в добровільному порядку не сплачені.
Відповідач належним чином повідомлений (під розписку) про дату, час та місце судового розгляду справи в судове засідання не зявився, про причину своєї неявки не повідомив, заперечення на позов не надав, а тому суд вирішив провести розгляд справи за його відсутності на підставі наявних матеріалів справи.
Заслухавши пояснення та доводи представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Спеціальним законом, який відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей, є Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»№2240-III від 18.01.2001р. (далі за текстом Закон).
Відповідно до статті 1 Закону загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.
При цьому здійснюється загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, зокрема за принципами: законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням; обов'язковості страхування осіб, які працюють на умовах трудового договору контракту; обов'язковості фінансування Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності витрат, пов'язаних із наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг, в обсягах, передбачених цим Законом; цільового використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням; відповідальності роботодавців та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за реалізацію права застрахованої особи на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за цим Законом тощо (стаття 5 Закону).
Згідно зі статтею 22 Закону платниками страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, є страхувальники та застраховані особи. Статусу платників страхових внесків до Фонду страхувальники - юридичні та фізичні особи набувають з дня взяття їх на облік у виконавчих дирекціях відділень Фонду.
Судом встановлено, що відповідач фермерське господарство «Юг» зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності Драбівською районною державною адміністрацією Черкаської області 01.04.2004р. (свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 098060), ідентифікаційний код 32925331.
З огляду на викладені вище норми Закону відповідач є страхувальником, в розумінні цього Закону, та зареєстрований як платник страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за реєстраційним номером71007200352.
Статтею 27 Закону визначено, що страхувальник зобовязаний окрім іншого нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески; вести облік коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, і своєчасно надавати органам Фонду встановлену звітність щодо цих коштів; допускати посадових осіб органів Фонду, органу державного нагляду, інших контролюючих органів до перевірок правильності обчислення та сплати страхових внесків, використання страхових коштів, надавати їм необхідні документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірок; вести облік заробітної плати застрахованої особи та зберігати ці дані протягом строку, встановленого законодавством; надавати на вимогу застрахованої особи відомості щодо заробітної плати, суми сплачених страхових внесків тощо.
Контроль за правильним нарахуванням, своєчасною сплатою страхових внесків, а також забезпеченням цільового використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, здійснюють виконавчі дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (стаття 13 Закону).
Так, 06 лютого 2009 року посадовою особою Золотоніської міжрайонної виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на підставі п. 15.3 Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №38 від 19.09.2001р., проведено позапланову перевірку фермерського господарства «Юг»на предмет правомірності витрат, проведених на оплату листків непрацездатності ОСОБА_3, за результатами якої складено акт № 2-11. Перевіркою встановлено наступне.
Згідно пункту 1.2. статуту фермерського господарства «Юг», зареєстрованого Драбівською районною державною адміністрацією 01 квітня 2004 року за реєстраційним № 71 (нова редакція): «Засновником господарства є: ОСОБА_3, який є його головою, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1». Розпорядженням голови господарства ОСОБА_3 від 31 липня 2008 року № 5 ОСОБА_3 призначений на посаду директора фермерського господарства «Юг»з 01 серпня 2008 року з наданням права першого підпису фінансових та грошових документів, бухгалтерської, податкової, статистичної звітності, договорів та інших правочинів від імені фермерського господарства «Юг»з оплатою згідно штатного розкладу. Згідно штатного розкладу від 31 липня 2008 року, який вводиться в дію з 01 серпня 2008 року, посадовий оклад директора становить 600 грн. Згідно довідки про доходи, основне місце роботи ОСОБА_3 в.о. голови правління закритого акціонерного товариства «Енергомаш». З 02 вересня 2008 року по 29 грудня 2008 року ОСОБА_3 знаходився на лікарняному листку по тимчасовій непрацездатності (лікарняні листки № 878677, № 390897, №879308, № 879309, № 504262). Згідно наданих копій лікарняних листків та протоколів комісії по соціальному страхування № 7 від 28.11.2008р. та № 8 від 30.12.2008р. ОСОБА_3 було призначено допомогу в розмірі 24300грн.
Відповідно до норм статті 3 Закону України «Про фермерське господарство» № 973-IV19.06.2003р. членами фермерського господарства не можуть бути особи, які працюють у ньому за трудовим договором. Згідно з ч. 1 статті 4 цього Закону головою фермерського господарства є його засновник або інша визнана статутом особа. Ураховуючи положення даного Закону трудовий договір (контракт) укладається з особами, які залучаються до роботи у фермерському господарстві, та які не є членами фермерського господарства. Відповідно до листа Міністерства праці та соціальної політики України Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю № 013-1866-03 від 14.12.2007р. названі особи згідно з п.2 статті 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»№2240-III від 18.01.2001р. беруть участь у страхуванні у звязку з тимчасовою втратою працездатності на добровільних засадах і на підставі ч. 3 статті 6 цього Закону мають право на матеріальне забезпечення та страхові послуги відповідно до цього Закону та умови сплати страхових внесків до Фонду, обчислених відповідно до чинного законодавства для осіб, які застраховані на добровільних засадах. З врахуванням вищевикладеного, ОСОБА_3 має право на призначення та виплату допомоги по тимчасовій працездатності за умови сплати внесків до Фонду на добровільних засадах згідно порядку страхування осіб на добровільних засадах за загальнообовязковим державним соціальним страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованнями.
З урахуванням вищевикладеного фермерському господарству «Юг»запропоновано сторнувати нараховані внески на заробітну плату ОСОБА_3, які відображені у таблиці 3 звіту форми Ф4 Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за 2008 рік в сумі 155 грн. 45 коп., а також сторнувати нараховану допомогу з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_3 в сумі 24300 грн.
Відповідний акт перевірки отриманий керівником фермерського господарства «Юг»ОСОБА_3 06.02.2009р. Наданим правом на сторнування нарахованих внесків на заробітну плату та нарахованої допомоги з тимчасової втрати працездатності відповідач не скористався.
05 червня 2009 року провідним спеціалістом Золотоніської міжрайонної виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на підставі посвідчення № 1-84 від 05.06.2009р. та з відома керівника ОСОБА_3 проведено планову перевірку повноти нарахування, своєчасного і повного перерахування страхових внесків, інших платежів до фонду та використання його коштів на виплату встановлених видів допомог по соціальному страхуванню, путівок і дотримання діючих положень щодо оздоровлення та позашкільного обслуговування дітей фермерського господарства «Юг»за період з 01.07.2008р. по 31.03.2009р. За результатами даної перевірки відповідача встановлено порушення останнім статті 2 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообовязкового державного соціального страхування»№ 2213-III від 11.01.2001р., а саме допомога по тимчасовій непрацездатності надана застрахованій особі після встановлення групи інвалідності, в результаті чого переплата за рахунок коштів фонду становить 105 грн. 24 коп., а також порушення п. 1 статті 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»№2240-III від 18.01.2001р., зокрема допомога по тимчасовій непрацездатності нараховувалась незастрахованій особі (засновнику фермерського господарства), внаслідок чого переплата за рахунок коштів фонду склала 24900грн. Разом з тим, у звязку з відмовою керівника фермерського господарства «Юг»від підписання акту № 1-84 від 05.06.2009р. провідним спеціалістом Золотоніської міжрайонної виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності складено акт від 03.07.2009р. про відмову від підпису.
Відповідальність роботодавця-страхувальника за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів встановлена статтею 30 Закону, відповідно до якої за порушення порядку витрачання страхових коштів накладається штраф у розмірі 50 відсотків належної до сплати суми страхових внесків.
Пунктом 8.7 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 16 від 26.06.2001р., в свою чергу, передбачено, що витрати коштів Фонду, які були проведені з порушенням законодавства і заподіяли йому збитки, не приймаються до заліку в рахунок страхових внесків і відшкодовуються за рахунок страхувальника.
На підставі вищезазначеного акту виконавчою дирекцією Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у відповідності з п. 6 ч. 1 статті 28 Закону було винесено рішення № 110/1297 від 07.07.2009р. про застосування до фермерського господарства «Юг»та зарахування до бюджету фонду сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування, загальний розмір належних до сплати штрафних санкцій згідно якого складає 37508грн. 24 коп. Термін сплати застосованих штрафних санкцій згідно даного рішення визначений десятьма днями від дня отримання рішення. Рішення № 110/1297 від 07.07.2009р. керівником відповідача ОСОБА_3 отримане 22.08.2009р.
В той же час, через пропуск строку оскарження даного рішення, скарга фермерського господарства «Юг»№ 3 від 17.09.2009р. листом Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 2823/06-27 від 28.09.2009р. залишена без розгляду. В судовому порядку рішення № 110/1297 від 07.07.2009р. відповідачем не оскаржено.
Станом на час розгляду справи відповідні штрафні санкції відповідачем в добровільному порядку не сплачені.
Частиною 2 статті 30 Закону встановлено, що не сплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду із страхувальника у безспірному порядку. При цьому строк давності в разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
Разом з тим, враховуючи викладені в скарзі фермерського господарства «Юг»№ 3 від 17.09.2009р. на рішення Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 110/1297 від 07.07.2009р. мотивування щодо неправомірності застосування штрафних санкцій до відповідача, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно статті 35 Закону допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу).
Застрахованою особою, в свою чергу, визначено найманого працівника, а у випадках, передбачених Законом, також інших осіб (громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України), на користь яких здійснюється загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.
Найманим працівників відповідно до статті 2 Закону є фізична особа, яка працює за трудовим договором (контрактом) на підприємстві, в установі, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання або у фізичної особи.
Як наслідок, загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, що має наслідком отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності, підлягають:
особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах;
а також члени колективних підприємств, сільськогосподарських та інших виробничих кооперативів.
Згідно статті 1 Закону України «Про фермерське господарство» № 973-IV19.06.2003р. фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону. Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім'ї, відповідно до закону.
При цьому членами фермерського господарства можуть бути подружжя, їх батьки, діти, які досягли 14-річного віку, інші члени сім'ї, родичі, які об'єдналися для спільного ведення фермерського господарства, визнають і дотримуються положень статуту фермерського господарства. Членами фермерського господарства не можуть бути особи, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом) (стаття 3 цього Закону).
Як вбачається з доданого до матеріалів позовної заяви Статуту фермерського господарства «Юг», ОСОБА_3 є засновником даного господарства та його головою.
Таким чином, будучи засновником (членом) фермерського господарства «Юг», що Господарським кодексом України не віднесено до підприємств колективної власності, в тому числі виробничих кооперативів, ОСОБА_3, в той же час, не може бути особою, яка працює в цьому господарстві за трудовим договором (контрактом), а отже не є застрахованою особою в розумінні Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»№2240-III від 18.01.2001р.
Разом з тим, відповідно до ч. 1 статті 34 Закону України «Про фермерське господарство» № 973-IV19.06.2003р. члени фермерського господарства і особи, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом), дійсно підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і пенсійному забезпеченню в порядку, встановленому законом.
Однак, за змістом ч. 3 статті 6 Закону особи, які забезпечують себе роботою самостійно (особи, які займаються підприємницькою, адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, в тому числі члени творчих спілок, творчі працівники, які не є членами творчих спілок), мають право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги відповідно до цього Закону за умови сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповідно до діючого законодавства, тобто в добровільному порядку.
За таких обставин, суд вважає обґрунтованим право позивача вимагати на підставі статті 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»№2240-III від 18.01.2001р. стягнення застосованих до відповідача і не сплачених ним в добровільному порядку фінансових санкцій, а отже знаходить вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фермерського господарства «Юг», ідентифікаційний код 32925331, на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 37 508 (тридцять сім тисяч пятсот вісім) грн. 24 коп. штрафних (фінансових) санкцій.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження не була подана, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
СуддяТ.М. Чубар
Повний текст постанови виготовлений 13 квітня 2010 року.