Постанова № 9626305, 05.03.2010, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2010
Номер справи
2а-221/10/2370
Номер документу
9626305
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-221/10/2370 05.03.2010 р. м. Черкаси

15 год. 40 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Чубар Т.М.,

при секретарі Дуженко С.А.,

за участю прокурора Максимової В.В.,

представника позивача Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку Чобітько Ю.М. за довіреністю № 01/01 від 11.01.2010р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом першого заступника прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до товариства з обмеженою відповідальністю «Кочубій»про стягнення штрафу за правопорушення на ринку цінних паперів,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся перший заступник прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, в якому просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Кочубій»17000 грн. штрафу за правопорушення на ринку цінних паперів.

Прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали повністю, обґрунтовуючи їх тим, що постановою від 23 листопада 2009 року на відповідача був накладений штраф за вчинене правопорушення на ринку цінних паперів в розмірі 17 000 грн. Приймаючи до уваги, що відповідач не виконав постанову в терміни, визначені розділом XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, позивач просить стягнути зазначену суму в судовому порядку.

Відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи в судове засідання не зявився, про причину своєї неявки не повідомив. В судовому засіданні 15.02.2010р. представник відповідача заперечуючи проти заявленого позивачем адміністративного позову пояснив, що оскільки відкрите розміщення облігацій відповідача було здійснено 29.04.2005р., обовязок щодо розкриття квартальної інформації був наявний, як наслідок, лише протягом 2005 року, в той час, коли предметом розгляду даної адміністративної справи виступають відносини, що виникли у звязку з не розкриттям квартальної інформації за ІІІ квартал 2009 року.

Заслухавши пояснення і доводи прокурора та представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Спеціальним законом, який регулює відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку, є Закон України «Про цінні папери та фондовий ринок»№ 3480-IVвід 23.02.2006р. (далі по тексту Закон №3480).

Емітентом згідно статті 2 цього Закону визначено юридичну особу, Автономну Республіку Крим або міську раду, а також державу в особі уповноважених нею органів державної влади, яка від свого імені розміщує емісійні цінні папери та бере на себе зобов'язання щодо них перед їх власниками.

Відповідно до п. 1 статті 40 Закону № 3480 регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді).

При цьому строки, порядок та форми подання регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку встановлює також додаткові вимоги до розкриття регулярної інформації про емітента та вживає заходів щодо її розкриття.

Склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної, особливої інформації та інформації про іпотечні цінні папери емітентами цінних паперів та подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку визначені в Положенні про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженому рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1591 від 19.12.2006р. (далі по тексту - Положення).

Так, згідно п. 3 Глави 1 Розділу ІV Положення обов'язок здійснювати розкриття квартальної інформації в порядку, передбаченому цим Положенням, поширюється, зокрема на емітентів, які здійснили відкрите розміщення облігацій підприємств. При чому обовязок розкриття квартальної інформації чинним законодавством не ставиться в залежність від року, протягом якого було здійснено відкрите розміщення облігацій підприємств. Сам факт цього розміщення свідчить про наявність відповідного обовязку щодо розкриття квартальної інформації.

Разом з цим квартальна інформація емітентів цінних паперів, які здійснили відкрите розміщення облігацій підприємств, включає титульний аркуш; зміст; інформацію про емітента; інформацію про посадових осіб емітента; інформацію про осіб, послугами яких користується емітент; відомості про цінні папери емітента; інформацію про господарську та фінансову діяльність емітента; відомості щодо участі емітента в створенні юридичних осіб; квартальну фінансову звітність; звіт про стан об'єкта нерухомості (у разі випуску цільових облігацій, виконання зобов'язань за якими забезпечене об'єктами нерухомості).

Розкриття квартальної інформації на фондовому ринку згідно п. 1 Глави 3 Розділу ІV Положення здійснюється шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та подання до Комісії.

Особи ж, які здійснили відкрите розміщення облігацій підприємств, зобов'язані розкрити квартальну інформацію у строк не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом, квартальну інформацію за четвертий квартал - не пізніше 20 лютого року, наступного за звітним роком (п. 3 Глави 3 Розділу ІV Положення).

Судом встановлено, що відповідач товариство з обмеженою відповідальністю «Кочубій» зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності Катеринопільською районною державною адміністрацією Черкаської області 31.01.2005р. (витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 21.01.2010р.), реєстраційний номер 10001152499, ідентифікаційний код 33343764.

29 квітня 2005 року Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку засвідчено випуск облігацій серії А за реєстраційним № 83/2/05, що здійснений товариством з обмеженою відповідальністю «Кочубій»на загальну суму 50000000 грн. номінальною вартістю 1000грн.; форма випуску бездокументарна; кількість цінних паперів 50000 штук на суму 50000000 грн. (Свідоцтво про реєстрацію випуску облігацій підприємств від 29.04.2005р.).

З огляду на викладені вище норми Закону № 3480 відповідач є емітентом, в розумінні цього Закону, та має дотримуватись обовязку щодо розкриття регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) у визначеному Положенням порядку та строки.

В той же час, відповідачем в порушення вищезазначених строків квартальну інформацію за ІІІ квартал 2009 рік в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку не розміщено, до Комісії останню також не подано.

Державне регулювання ринку цінних паперів згідно статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»№ 448/96-ВР від 30.10.1996р., що визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні, здійснюється Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, яка є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат ітериторіальні органи.

Статтею 8 цього Закону до повноважень Державної комісії України з цінних паперів та фондового ринку віднесено право:

здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам;

проводити самостійно чи разом з іншими відповідними органами перевірки та ревізії фінансово-господарської діяльності професійних учасників ринку цінних паперів та саморегулівних організацій професійних учасників ринку цінних паперів, а також перевірки та ревізії діяльності емітентів щодо стану корпоративного управління та здійснення операцій з розміщення та обігу цінних паперів;

надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства;

накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів тощо.

10 листопада 2009 року Черкаським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у звязку з виявленим порушенням відповідачем визначеного в п. 3 Глави 3 Розділу ІV Положення строку розкриття квартальної інформації за ІІІ квартал 2009 року винесено постанову про порушення щодо товариства з обмеженою відповідальністю «Кочубій»справи про правопорушення на ринку цінних паперів.

В пояснення неподання квартальної інформації за ІІІ квартал 2009 року директором відповідача 23.11.2009р. зазначено, що останній не знав стосовно обовязку розміщувати на сайті інформацію про рух цінних паперів.

Відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів передбачена статтею 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»№ 448/96-ВР від 30.10.1996р. в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, згідно якої Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідне положення міститься також в підпункті 1.6 пункту 1 Розділу XVII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №2272 від 11.12.2007р., відповідно до якого за правопорушення на ринку цінних паперів, а саме нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів до юридичних осіб застосовується штраф у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

З урахуванням вимог вищевказаної статті Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»№ 448/96-ВР та пункту 1 Розділу XVII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, уповноваженою особою Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку за наслідками розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів щодо товариства з обмеженою відповідальністю «Кочубій»винесено постанову № 204-ЧК від 23.11.2009р. про накладення на відповідача штрафу в розмірі 17000грн., яка вручена уповноважені особі відповідача 23.11.2009р.

Згідно Розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, що врегульовує питання виконання постанов про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, штраф, накладений Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, має бути сплачений юридичною особою не пізніше як через 15 днів з дати отримання ним постанови. Сплачують штрафи юридичні особи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету.

При цьому документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу центрального апарату Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (відповідного підрозділу територіального органу Комісії).

У разі ж несплати штрафу юридичною особою протягом вищезазначеного строку, штраф стягується в судовому порядку.

Приймаючи до уваги, що відповідач, у встановлені законодавством строки штраф не сплатив, постанову про його накладення не оскаржив, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Кочубій», ідентифікаційний код 33343764, в доход бюджету через Черкаське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку штраф за правопорушення на ринку цінних паперів в сумі 17 000 (сімнадцять тисяч) грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження не була подана, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

СуддяТ.М. Чубар

Повний текст постанови виготовлений 19 березня 2010 року.