Рішення № 96262076, 12.04.2021, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
12.04.2021
Номер справи
127/26470/20
Номер документу
96262076
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 127/26470/20

Провадження № 2/127/4485/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

12 квітня 2021 рокум. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області у складі:

головуючого судді Шаміної Ю.А.,

за участю секретаря судового засідання Чорнобров О.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченими сім`ям,

ВСТАНОВИВ:

Департамент соціальної політики Вінницької міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 у якому просив стягнути надмірно виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченими сім`ям у сумі 3795,12 грн. Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управлінні соціального захисту населення (Лівобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради та, на підставі поданих заяв та доданих до них документів відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», відповідачці було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям в розмірі 1573,78 грн на період з 01.12.2017 року по 31.05.2018 року щомісячно. У зв`язку з проведенням перевірки достовірності інформації, наданої відповідачем для призначення державної соціальної допомоги, 23.03.2018 року було отримано відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відповідно до яких у власності ОСОБА_1 перебуває об`єкт житлової нерухомості - квартира, загальною площею 29,9 метрів квадратних, державна реєстрація права власності на яку здійснена 23.06.2017 року на підставі договору купівлі-продажу. Тому, 23.03.2018 року було підтверджено факт подання відповідачем недостовірних даних про майновий стан її сім`ї, в зв`язку з чим виникла необхідність повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Управлінням проведено перерахунок допомоги та встановлено розмір переплати з грудня 2017 року по березень 2018 року в загальній сумі 6295,12 грн, які відповідачка добровільно у повному обсязі не повернула (частково сплатила 2500 грн), що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом, у якому просили стягнути з ОСОБА_1 на користь позивача надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.12.2017 по 31.05.2018 року у сумі 3795,12 грн, а також судові витрати.

Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 03 грудня 2020 року відкрито спрощене позовне провадження із викликом сторін.

Відповідач своїм правом на відзив не скористався.

Представник позивача Степанова С.М., яка діє на підставі довіреності від 18.01.2021 року, в судове засідання не з`явилась, подала заяву від 12.04.2021 року відповідно до якої просила розгляд справи провести без її участі, позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, про день, час та місце судового засідання повідомлялась в порядку, визначеному чинним законодавством, про причини неявки суд не повідомила, відзиву не надала, а тому суд ухвалив (без винесення окремого процесуального документа) провести заочний розгляд справи та ухвалити заочне рішення, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України, оскільки представник позивача не заперечував проти такого порядку розгляду справи.

Дослідивши обставини справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що відповідачу ОСОБА_1 відповідно до поданих нею заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 29.12.2017 та Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с. 6-7), була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям рішенням від 16.01.2018 року в розмірі 1573,78 грн на період з 01.12.2017 року по 31.05.2018 року щомісячно (а.с. 8).

Згідно поданої ОСОБА_1 заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, відповідачку попереджено про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї (а.с. 7).

В розділі ІІІ Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги «Відомості про житлові приміщення, що перебувають у власності або володінні членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей)» зазначено, що у власності або володінні сім`ї відсутні житлові приміщення (а.с. 7).

За період з 01.12.2017 року по 31.03.2018 року перебування ОСОБА_1 в управлінні праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації на обліку як одержувача державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, відповідач отримала зазначену допомогу на суму 6295,12 грн.

У зв`язку з проведенням перевірки достовірності інформації, наданої відповідачем для призначення державної соціальної допомоги Управлінням соціального захисту населення (Лівобережне) Департаменту соціальної політики 23.03.2018 року було отримано відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, відповідно до яких у власності ОСОБА_1 перебуває об`єкт житлової нерухомості - квартира, загальною площею 29,9 метрів квадратних, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Державна реєстрація права власності на вказану квартиру здійснена 23.06.2017 року, підстава виникнення права власності - договір купівлі-продажу квартири, серія та номер: 1538, виданий 23.06.2017 року, видавник приватний нотаріус Вінницького міського нотаріального округу Родіонова Н.В. 23.03.2018 року позивачем підтверджено факт подання відповідачем недостовірних даних про майновий стан її сім`ї.

Відповідно до ст. 1,3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї. Право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.

Згідно ч. 10 ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 затверджено Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям".

Пунктами 2, 3 вказаного Порядку визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї. Призначення і виплата соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві та м. Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї.

Згідно п. 8 Порядку державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначаються з місяця звернення на шість місяців. Для призначення допомоги подається в установленому порядку довідка про склад сім`ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї). При цьому допомога призначається на основі середньомісячного сукупного доходу сім`ї за останні шість місяців, що передують місяцю звернення, сукупного доходу осіб, які входять до складу сім`ї.

Згідно ч. 4 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців, починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Аналогічні положення містяться у п. 12 Порядку, у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подані недостовірні відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому були виявленні порушення.

Згідно з п. 25 Порядку виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надмірно виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до п. 28 Порядку, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до ст.1215 ЦК України, не підлягають поверненню безпідставно набуті допомоги, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

За змістом зазначеної норми, допомога, в даному випадку державна соціальна допомога, не підлягає поверненню у випадку, якщо її виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки та відсутності недобросовісності з боку набувача.

Аналіз положень ст. 1215 ЦК України дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

Таким чином, повернення надмірно сплаченої суми державної соціальної допомоги передбачає стягнення зазначеної суми у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини набувача, а саме, через зловживання, зокрема у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.

З врахуванням викладеного, судом встановлено, що в поданій ОСОБА_1 декларації не задекларовано відомості про житлові приміщення, що перебувають у власності і їй було надміру виплачено кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 6295,12 грн.

Окрім цього, відповідач була попереджена, що наведені нею відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняте рішення щодо надання соціальної допомоги будуть перевірені та дала на це згоду, про що свідчить її підпис у заяві до Управління від 29.12.2017 року. Також у заяві вона зобов`язалась повідомити управління в разі зміни обставин, що можуть вплинути на отримання допомоги. Між тим, відповідач при заповненні нею декларацій про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 29.12.2017 року в розділі ІІІ Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги «Відомості про житлові приміщення, що перебувають у власності або володінні членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей)» зазначено, що у власності або володінні сім`ї відсутні житлові приміщення.

Також бланк заяви передбачає попередження громадянина про відмову в призначенні або припинення виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї.

Відтак, відповідач знала про обставини, що можуть вплинути на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та не повідомила позивача про них, що є зловживанням з її боку.

Отже, кошти в розмірі 6295,12 грн підлягають безумовному поверненню відповідачем позивачу, як набуті без достатньої правової підстави.

29.03.2018 року ОСОБА_1 подала до Департаменту соціальної політики заяву, із змісту якої слідує, що вона не заперечує факту купівлі квартири та повідомлення про безпідставно нараховані та виплачені кошти соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у зв`язку з поданням недостовірних відомостей у декларації та має намір повертати надміру виплачені кошти поступово (а.с. 10).

Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради листом від 04.06.2018 року №08-00-019=24861 запропоновано відповідачу повернути надміру виплачені кошти (а.с. 11).

Відповідно до банківської виписки від 17.09.2018 року, відповідачем здійснено повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у сумі 2500,00 грн (а.с. 12), в зв`язку з чим сума боргу складає 3795,12 грн.

Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно ч. 1, 6ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених ЦПК України. Докази не можуть ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до вимог ст. 141 ЦП України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 2102,00 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.1,3,4,7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», ст.ст.1212,1215 ЦК України, ст.ст.4,13,19,76-81,141, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд-

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ) на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради (м. Вінниця, вул. Соборна, 50, ЄДРПОУ 38782790, рахунок НОМЕР_2, КПКВК:2501030, МФО 820172, УДКСУ у м. Вінниця Вінницької області) надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.12.2017 року по 31.05.2018 року у сумі 3795,12 грн (три тисячі сімсот дев`яносто п`ять гривень дванадцять копійок).

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ) на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради (м. Вінниця, вул. Соборна, 50, ЄДРПОУ 38782790) судовий збір в розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні 00 копійок.

Заочне рішення суду набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте Вінницьким міським судом Вінницької області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення може бути оскаржене позивачем в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Якщо позивачу повне рішення не було вручено у день його складення, він має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Учасники справи:

Позивач: Департамент соціальної політики Вінницької міської ради (м. Вінниця, вул. Соборна, 50, ЄДРПОУ 38782790);

Відповідач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ).

Суддя Шаміна Юлія Анатоліївна