Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
14.04.2008 р. № 9/404
17:02
За позовомДержавної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області
ДоДержавного комунального виробничо-комерційного побутового підприємства «Мета»
про стягнення 10894,02 грн. Суддя: Кротюк О.В.
Секретар судового засідання: Таран Т.К.
Представники: Від позивача:Назарець О.С. (довіреність № 7818 від 31.05.2007 р.) Від відповідача:не прибув Обставини справи:
Державна податкова інспекція у Вишгородському районі Київської області звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про стягнення з Державного комунального виробничо-комерційного побутового підприємства «Мета»заборгованості у розмірі 10894,02 грн.
01.04.2008 р. позивач уточнив позовні вимоги та просить суд стягнути з відповідача 5303,39 грн., з яких: 605,22 грн. заборгованість по сплаті земельного податку за квітень 2007 року, 3631,36 грн. та 726,26 грн. штраф за невиконання зобовязання, 340,55 грн. пеня за несвоєчасне погашення зобовязання по сплаті земельного податку.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі перевірки відповідача Державною податковою інспекцією у Вишгородському районі Київської області встановлено порушення строків сплати узгодженої суми податкового зобовязання по сплаті земельного податку.
Представник відповідача Державного комунального виробничо-комерційного побутового підприємства «Мета»в судовому розгляду участі не брав, заяви та клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача не надходило, докази належного повідомлення про судові засідання знаходяться у матеріалах справи.
Відповідач заперечення проти позову не надав, явку представників в судове засідання не забезпечив.
Справа розглядається судом за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення його представника, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
встановив:
Державне комунальне виробничо-комерційне побутове підприємство «Мета»зареєстроване Київською міською державною адміністрацією 23.03.1993 р., а в Державній податковій інспекції у Вишгородському районі Київської області - платником окремих податків.
Відповідачем подано до Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області розрахунок земельного податку на 2007 рік, яким визначено суму податку на землю за квітень-вересень 2007 р. у розмірі 10894,02 грн.
26.03.2008 р. відповідачем подано до Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області уточнюючий розрахунок земельного податку за 2007 рік, згідно якого сума не виконаного зобовязання за квітень 2007 року становить 605,22 грн.
Крім того, актом Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області про порушення платіжної дисципліни № 634/15-2/00426236 від 14.12.2007 р. зафіксовано порушення вимог статті 17 Закону України «Про плату за землю»та статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязання перед бюджет омами та державними цільовими фондами».
На підставі вказаного Акту Державною податковою інспекцією у Вишгородському районі Київської області 14.12.2007 р. винесено податкове повідомлення-рішення № 0010851503/0, яким визначено суму штрафу на підставі пункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у розмірі 3631,36 грн.
На підставі вказаного Акту Державною податковою інспекцією у Вишгородському районі Київської області 14.12.2007 р. винесено податкове повідомлення-рішення № 0010861503/0, яким визначено суму штрафу на підставі пункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у розмірі 726,26 грн.
Також за несвоєчасне погашення узгодженого податкового зобовязання по земельному податку позивачем нарахована пеня у розмірі 340,55 грн., яка відповідачем також не сплачена.
Закон України «Про плату за землю»від 3 липня 1992 року2535-XII визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також напрями використання коштів, що надійшли від плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.
Частиною першою статті 4 Закону України «Про плату за землю»встановлено, що розмір земельного податку не залежить від результатів господарської діяльності власників землі та землекористувачів.
Статтею 5 Закону України «Про плату за землю»встановлено, що об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди.
Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Положеннями частини першої статті 14 Закону України «Про плату за землю»визначено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Стаття 17 Закону України «Про плату за землю»встановлює, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада.
Відповідно до статті 25 Закону України «Про плату за землю»за прострочення встановлених строків сплати податку (стаття 17 цього Закону) справляється пеня у розмірах, визначених законом.
Розмір пені за несвоєчасне внесення орендної плати передбачається у договорі оренди, проте він не може перевищувати ставки пені за несвоєчасну сплату земельного податку.
Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 року N 2181-III (далі Закон 2181) є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Підпунктом 4.1.1. пункту 4.1 статті 4 Закону 2181 встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.
Положеннями статті 5 Закону 2181 встановлено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Положеннями підпункту 3.1.1. пункту 3.1 статті 3 Закону 2181 встановлено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Підпунктом 16.1.1. пункту 16.1 статті 16 Закону 2181 визначено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
При самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків нарахування пені розпочинається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом.
Відповідно до норм статті 17 Закону 2181 штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.
Штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків.
У разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у визначених розмірах.
Аналізуючи викладені вище обставини, суд дійшов висновку про правомірність та обґрунтованість здійснення позивачем відповідних нарахувань, оскільки позивачем самостійно визначене податкове зобовязання по платі за землю у встановлений законодавством строк не сплачено, за що правомірно позивачем нараховано штрафні санкції та пеню у встановленому законом порядку та належним чином повідомлено (узгоджено) позивачем про це відповідача.
Таким чином, на день розгляду справи розмір заборгованості, яка підлягає стягненню з відповідача, становить 5303,39 грн., з яких: 605,22 грн. заборгованість по сплаті земельного податку за квітень 2007 року, 3631,36 грн. та 726,26 грн. штраф за невиконання зобовязання, 340,55 грн. пеня за несвоєчасне погашення зобовязання по сплаті земельного податку.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд також бере до уваги, що згідно з ч. 3 ст. Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони зокрема:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7)з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8)пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Як свідчать матеріали справи станом на день розгляду спору суми податкового боргу, штрафних санкцій та пені відповідачем не сплачена.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Враховуючи вищезазначене, матеріали справи, суд дійшов висновку, що визначення відповідачеві фінансових санкцій здійснено податковим органом правомірно і в межах компетенції та повноважень контролюючого органу, встановлених законами України.
З урахуванням наведеного суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з відповідача заборгованості зі сплати податку за землю та штрафних санкцій у розмірі 5303,39 грн.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 9, 69-71, 99, 103, 112, 158 163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
П О С Т А Н О В И В :
1.Задовольнити адміністративний позов повністю.
2.Стягнути з Державного комунального виробничо-комерційного побутового підприємства «Мета»(01001, м. Київ, вул. Пимоненка, 8-а, код ЄДРПОУ 00426236) на користь Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області (07300, Київська область, м. Вишгород, пр. Шевченка, 1а, код ЄДРПОУ 13717811) заборгованість по сплаті земельного податку за квітень 2007 року у розмірі 605 (шістсот пять) гривень 22 коп., штраф за невиконання зобовязання у розмірі 3631,36 грн., штраф за невиконання зобовязання у розмірі 726 сімсот двадцять шість гривень 26 коп., пеню за несвоєчасне погашення зобовязання по сплаті земельного податку у розмірі 340 (триста сорок) гривень 55 коп.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови та подання апеляційної скарги на постанову протягом двадцяти днів з дня подачі заяви про апеляційне оскарження, або без подання заяви про апеляційне оскарження шляхом подання апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя О.В.Кротюк