
Справа № 1540/4030/18
УХВАЛА
14 квітня 2021 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді – Токмілової Л.М.
за участі:
секретаря судового засідання – Мунтян С.І.
представника позивача - Глиняної Г.В.,
представника відповідача - Коперсака М.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника Національного антикорупційного бюро України про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Національного антикорупційного бюро України, -
ВСТАНОВИВ:
24.03.2021 року ухвалою суду відкрито провадження за заявою представника Головного управління ДПС в Одеській області про перегляд за нововиявленими обставинами справи № 1540/4030/18 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінсервіс Пром» до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
13.04.2021 року від представника Національного антикорупційного бюро України надійшло клопотання, в якому заявник просить розглянути можливість залучення Національного антикорупційного бюро України до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача. Національне бюро вважає, що рішення у даній справі може вплинути на права та обов`язки Національного бюро, має значення для кримінального провадження № 52020000000000529, зокрема в частині встановлення у подальшому наявності/відсутності виду і розміру шкоди, завданої кримінальним правопорушенням (зокрема шляхом проведення судової економічної експертизи).
14.04.2021 року в судовому засідання представник відповідача підтримав заявлене клопотання, а представник позивача заперечувала щодо задоволення.
Відповідно до ч. 2, 5 ст. 49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Отже, треті особи без самостійних вимог на предмет спору можуть бути залучені до участі у справі у разі, коли рішення по суті спору матиме безпосередній вплив на їх права чи обов`язки.
Згідно ч. 6 ст. 361 КАС України, при перегляді судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами суд не може виходити за межі тих вимог, які були предметом розгляду при ухваленні судового рішення, яке переглядається, розглядати інші вимоги або інші підстави позову.
Таким чином, ч. 2 ст. 49 КАС України визначено дві обов`язкові складові: 1) строк під час якого може бути залучена третя особа під час розгляду адміністративної справи, а саме треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання та 2) наявність підстави - у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки.
Аналізуючи наведені положення КАС України, суд зазначає, що Кодексом адміністративного судочинства України не передбачено можливості залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стадії розгляду заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами.
Вказана правова позиція наведена в ухвалі Великої Палати Верховного Суду від 18.02.2020 року.
За таких обставин, суд дійшов висновку про необґрунтованість клопотання представника Національного антикорупційного бюро України про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Національного антикорупційного бюро України та відсутність підстав для його задоволення.
Керуючись статтями 49, 243, 248, 361 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання представника Національного антикорупційного бюро України про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Національного антикорупційного бюро України – відмовити.
Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог ст. 256 КАС України та оскарженню не підлягає.
Повний текст рішення виготовлено та підписано суддею 14.04.2021 року.
Суддя Л.М. Токмілова