Рішення № 96245562, 14.04.2021, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.04.2021
Номер справи
340/786/21
Номер документу
96245562
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/786/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Сагуна А.В. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Катеринівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської ради про стягнення середньомісячної заробітної плати, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду із позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у нарахуванні та виплаті середньомісячної заробітної плати на період працевлаштування;

- зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу середньомісячну заробітну плату за період з 19.11.2020 по 28.02.2021 в сумі 79086,18грн.

В обґрунтування вимог позивач зазначила, що відповідач не забезпечив надання позивачу попереднього або рівнозначної роботи після звільнення її з виборної посади, а тому зобов`язаний нарахувати та виплатити середньомісячну заробітну плату не більш ніж за шість місяців. 18 листопада 2020 року позивач звернулася до відповідача із заявою з приводу поновлення на попередній посаді або проведення виплат передбачених ч.2 ст.33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", проте поновлення на попередній посаді або проведення виплати на час звернення до суду здійснено не було.

Відповідач у відзиві на позовну заяву просив суд в задоволенні адміністративного позову відмовити, зазначивши про відсутність підстав проведення виплат позивачу, відповідно до ч.2 ст.33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", оскільки трудовий договір за попереднім місцем роботи позивача не було припинено відповідно до вимог чинного законодавства ( а.с.32-33).

Позивачем подано відповідь на відзив відповідно до якого відповідачем не наведено аргументів щодо правомірності не нарахування та не виплати середньомісячної заробітної плати (а.с.40-41).

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням доказів, судом встановлені наступні обставини.

07.07.2008 ОСОБА_1 прийнято на посаду спеціаліста по роботі з дітьми та молоддю Грузьківської сільської ради.

08.12.2008 ОСОБА_1 прийнято на конкурсній основі спеціалістом ІІ категорії, 15 рангу Грузьківської сільської ради.

З 23.09.2014 позивача обрано секретарем Грузьківської сільської ради ( а.с.34).

18.11.2020 звільнено з посади секретаря Грузьківської сільської ради у зв`язку із закінченням повноважень ради, на підставі рішення Катеринівської сільської ради від 18.11.2020 №1-1/2020 .

Вищезазначені обставини підтверджуються записами в трудовій книжці (а.с.7-9).

Також, у вказаній трудовій книжці позивача під номером 17 міститься запис " 23.09.2014 обрано секретарем Грузьківської сільської ради, з посади землевпорядника переведена на посаду секретаря" ( а.с.8).

18 листопада 2020 року позивач звернулася із заявою до відповідача про надання відповіді щодо неможливості працевлаштування, на відповідну посаду яку вона займала до виборної посади, або іншої рівнозначної посади ( а.с.10).

Листом від 15.12.2020 №813/01-20 відповідачем повідомлено позивачу, що в Катеринівській сільській раді, відповідно до штатного розкладу, відсутні вакантні посади землевпорядника, яку вона обіймали перед переведенням на посаду секретаря Грузьківської сільської ради.

Відомості про її звільнення з посади землевпорядника Грузьківської сільської ради в зв`язку з переведенням посаду секретаря Грузьківської сільської ради, у порядку ст. 36 КЗпП України відсутні, а тому Катеринівська сільська рада повідомляє, що збереження середнього заробітку на період пошуку місця працевлаштування відбуватись не буде ( а.с.12).

Аналогічну відповідь надано відповідачем позивачу листом від 21.01.2021 №76/01-20 ( а.с.13).

Позивач вважає вказану відмову протиправною, що обумовило звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обґрунтованості аргументам, наведеними учасниками справи, суд дійшов наступних висновків.

Зі змісту позовної заяви вбачається, що предметом розгляду даної справи відповідно до заявлених матеріально-правової вимог є встановлення судом правомірності чи протиправність дій Катеринівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської ради щодо відмови у нарахуванні та виплаті середньомісячної заробітної плати відповідно до ч.2 ст.33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад". Предметом доказування є відповідне коло обставин, щодо вчинення Катеринівською сільською радою Кропивницького району Кіровоградської ради дій при вирішенні по суті заяв позивача на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст.43 Конституції України встановлено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Роботодавець створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.

Згідно п.17 ч.1 ст.4 КАС України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначає загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування регулює Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

З урахуванням Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Відповідно до ст.2 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Відтак, слід відмітити, що ОСОБА_1 , обіймаючи посаду секретарем Грузьківської сільської ради до 18.11.2020, була службовцем органу місцевого самоврядування.

Статтею 3 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП) встановлено, що законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами.

Так, відповідно до п.5 ч.1 ст.41 КЗпП України крім підстав, передбачених статтею 40 цього Кодексу, трудовий договір з ініціативи власника або уповноваженого ним органу може бути розірваний також у випадку припинення повноважень посадових осіб.

Суд зауважує, що соціальні гарантії депутатів місцевих рад встановлені Законом України "Про статус депутатів місцевих рад" 11 липня 2002 року №93-IV (далі - Закон №93-IV), у якому визначено коло осіб на яких поширюються Закон, яка процедура їх отримання, та за яких обов`язкових умов.

Відповідно до ч.1 ст.33 Закону №93-IV, у разі обрання депутата місцевої ради на виборну посаду у раді, на якій він працює на постійній основі, трудовий договір з ним за попереднім місцем роботи припиняється відповідно до законодавства. Обраний на виборну посаду у відповідній раді, на якій він працює на постійній основі, депутат місцевої ради, який перебуває на службі у військових формуваннях чи правоохоронних органах держави, прикомандировується до місцевої ради із залишенням на цій службі.

З працівником, якого прийнято на роботу (посаду), що її виконував (займав) депутат місцевої ради, укладається строковий трудовий договір; цей договір розривається у разі повернення депутата місцевої ради на роботу, але не пізніш як через 3 місяці після припинення повноважень депутата місцевої ради.

З аналізу вищезазначеної норми права вбачається, що охорона трудових прав депутата місцевої ради починається на етапі його обрання на виборну посаду у раді. Крім того, зазначена норма Закону визначає, що трудовий договір з депутатом за попереднім місцем роботи припиняється відповідно до законодавства.

Тобто, трудовий договір з депутатом має припинятися на підставі п.5 ст.36 Кодексу законів про працю України (у зв`язку із переходом на виборну посаду) - це перша обов`язкова умова. Тому, особа, яка не перебувала у трудових відносинах перед обранням на виборну посаду (незайняті особи, особи зі статусом безробітного, фізичні особи - підприємці тощо) не може претендувати на виплату вказаних виплат.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач до обрання на виборну посаду працювала спеціалістом ІІ категорії, 15 рангу Грузьківської сільської ради.

Таким чином, відповідач, після звільнення позивача з виборної посади повинен був працевлаштувати її на попередній посаді або рівнозначній посаді.

Відповідно до положень, ч.2 ст. 33 Закону №93-IV у разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету.

Відповідачем не надано до суду доказів працевлаштування позивача на посаді спеціаліста ІІ категорії, 15 рангу Грузьківської сільської ради або рівнозначній посаді, після звільнення з виборної посади.

Також, відповідачем не надано докази збереження за позивачем середньої заробітної плати, яку він одержував на виборній посаді у раді, відповідно до положень ч.2 ст. 33 Закону №93-IV.

Суд вважає, що зазначення в трудовій книжці позивача "з посади землевпорядника переведена на посаду секретаря" не змінює обставин того, що позивач перед обранням на посаду секретаря ради займала посаду спеціаліста ІІ категорії, 15 рангу Грузьківської сільської ради, та не звільняє відповідача від обов`язку поновити позивача на цій, або рівнозначній посаді, або виплатити середній заробіток, в порядку визначеному ч.2 ст. 33 Закону №93-IV.

Отже, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Вирішуючи спір, в межах позовних вимог, суд зазначає, що розмір середньомісячної заробітної плати не є предметом розгляду у даній справі, оскільки відповідачем взагалі не здійснювалося такого нарахування.

Таким чином, належним способом захисту порушеного права позивача, суд вважає зобов`язання відповідача нарахувати, відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 р. № 100 "Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати" та виплатити позивачу середньомісячну заробітну плату за період з 19.11.2020 по 28.02.2021.

Судових витрат, які б підлягали стягненню на користь відповідача судом не встановлено.

Керуючись статтями 72-77, 139, 143, 241-246, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Катеринівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської ради (проспект Гагаріна, буд. 8, с.Катеринівка, Кропивницький район, Кіровоградська область, 27631, код ЄДРПОУ 41744542) про стягнення середньомісячної заробітної плати задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Катеринівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської ради щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті середньомісячної заробітної плати на період працевлаштування.

Зобов`язати Катеринівськуї сільську раду Кропивницького району Кіровоградської ради нарахувати, відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 р. № 100 "Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати", та виплатити ОСОБА_1 середньомісячну заробітну плату за період з 19.11.2020 по 28.02.2021.

В задоволенні решти вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду А.В. Сагун