Рішення № 96245538, 05.04.2021, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2021
Номер справи
340/2342/20
Номер документу
96245538
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/2342/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кравчук О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 )

до:

відповідача 1- Кіровоградського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ - 07827576; адреса: вул. Кавалерійська, буд.17/19, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25006)

відповідача 2 - Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ - 20632802; адреса: вул. Соборна, буд. 7-а, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25009)

про визнання дій протиравними та зобов`язання вчинити певні дії,

ОСОБА_1 (далі -позивач) звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому (з урахуванням заяв щодо уточнення позовних вимог від 12 вересня 2020 року, 24 вересня 2020 року та від 17 лютого 2021 року) просить суд:

- визнати протиправними дії Кіровоградського обласного військового комісаріату щодо відмови ОСОБА_1 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградсьькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29 січня 2020 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів Україи від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (в редакції з 29 січня 2020 року, що існувала до набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103), із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 лютого 2020 року перерахунку пенсії позивача;

- зобов`язати Кіровоградський обласний військовий комісаріат підготувати та в п`ятнадцятиденний строк з дня отримання рішення суду надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградськькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29 січня 2020 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (в редакції з 29 січня 2020 року, що існувала до набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103), із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області основного розміру пенсії позивача з 01 лютого 2020 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області після отримання витребуваної ним довідки від Кіровоградського обласного комісаріату про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 29 січня 2020 року, негайно здійснити перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 станом на 01 лютого 2020 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», відповідно норм Постанови Кабінету Міністрів Україи від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (в редакції з 29 січня 2020 року, що існувала до набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103), із обов`язковим врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, та виплатити ОСОБА_1 , починаючи з 29 січня 2020 року перераховану основну пенсію однією сумою відповідно до статті 55 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням раніше виплачених сум, без використання при такій виплаті постанов Кабінету Міністрів України чи інших нормативно-правових авктів (постанова №649 від 28 серпня 2018 року тощо), які надають боржнику можливість для відстрочення чи рострочення виплат;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області для повного задоволення основної вимоги про проведення перерахунку пенсії, в десятиденний термін після отримання рішення суду скласти та надати список на ОСОБА_1 до Кіровоградського обласного комісаріату за формою згідно з Додатком 1 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №46, про надання до ГУ ПФУ в Кіровоградській області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 у відповідності до вимог 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (в редакції з 29 січня 2020 року, що існувала до набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103), із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення станом на 01 лютого 2020 року основного розміру пенсії позивача.

При цьому, заявою від 17 лютого 2021 року, яка прийнята судом, позивач уточнив позовні вимоги в частині необхідності розрахунку у витребуваних довідках про грошове забезпечення посадового окладу та окладу за військовим спеціальним званням шляхом множення прожиткового мінімуму, встановленого на 01 січня 2020 року, на відповідні тарифні коефіцієнти.

Відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 розглядаються судом у сув`язі з вищевказаною заявою.

Принагідно позивач просить зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України Кіровоградській області подати звіт про виконання судового рішення у справі за цим позовом та встановити відповідачу строк, упродовж якого ним має бути виконане судове рішення та надано до суду звіт.

Ухвалою від 07 липня 2020 року відкрите провадження у справі; справу вирішено розглядати у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін).

Позивачем неодноразово подавалися клопотання щодо уточнення позовних вимог, які були прийняті судом; позовні вимоги у даному рішенні викладені у відповідності до останнього за часом клопотання ОСОБА_1 .

Ухвалою суду ві 11 грудня 2020 року заява позивача про забезпечення позову доказами повернута без розгляду на підставі частини сьомої статті 154 Кодексу адміністративного судочинста України.

Позивач мотивує свої вимоги тим, що 29 січня 2020 року, у зв`язку зі скасуванням постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі №826/6453/18 пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" виникли підстави для застосування первинної редакції вказаного пункту, а також Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», в редакції, що існувала до набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, та для відповідного перерахунку пенсії позивача з 01 лютого 2020 року. Оскільки перерахунок пенсії здійснюється на підставі відповідної довідки про грошове забезпечення, ОСОБА_1 вважає, що відповідачем-1 має бути складена та надана до ГУ ПФУ в Кіровоградській області оновлена довідка про розмір його грошового забезпечення, яка включала б посадовий оклад та оклад за військовим (спеціальним) званням, обрахований шляхом множення прожиткового мінімуму, встановленого на 01 січня 2020 року, на відповідні тарифні коефіцієнти, а також також відомості про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Крім того, позивач наголошує, що ГУ ПФУ в Кіровоградській області відмовлялося від перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі попередньої довідки, що була видана відповідачем-1 на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду у справі №340/616/20 та вважає, що й у спірних правовідносинах відповідач-2 ухилятиметься від перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2020 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення. Відтак, ОСОБА_1 просить суд зобов`язати відповідача-2 здійснити з 01 лютого 2020 року перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення. А оскільки відповідачі наполягають на тому, що підставою для складення довідки про розмір грошового забезпечення є подання органами Пенсійного фонду України відповідних списків до відповідача-1 - також зобов`язати відповідача-2 подати такий список щодо ОСОБА_1 .

Відповідачі позовних вимог не визнали. У поданих відзивах на позов представники відповідачів наголосили на відсутності законних підстав для складення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29 січня 2020 року для відповідного перерахунку пенсії позивача з 01 лютого 2020 року.

Представник відповідача-1 повідомив також, що Кіровоградським обласним військовим комісаріатом була складена довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії позивача.

Крім того, представниками відповідачів подані клопотання про закриття провадження у даній адміністративній справі, мотивовані навяністю рішення Кіровоградського окуржного адміністративного суду у сраві №240/616/20 від 25 березня 2020 року, яким, на переконання відповідачів, вирішено спір між тими самими сторонами, щодо того ж самого предмета та з тих самих підстав.

Однак, суд вважає необгрунтованими такі клопотання, оскільки даний спір виник стосовно наявності правових підстав для складення нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача та перерахунку його пенсії з 01 лютого 2020 року у зв`язку із скасуванням постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі №826/6453/18 пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Натомість рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25 березня 2020 року у справі №340/616/20 вирішено спір між тими самими сторонами щодо складення довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року у зв`язку з визнанням протиправними та нечинними пунктів 1, 2 постанови КМУ від 21.02.2018р. №103, що обумовило включення до переліку видів грошового забезпечення у довідці про розмір грошового забезпечення військового пенсіонера надбавок та премії, які позивач отримував перед виходом на пенсію.

Відтак, у даних правах різняться предмет та підстави спору, що виключає застосування до спірних правовідносин вимог пункту 4 частини першої статті 238 КАС України.

У поданих поясненнях та відповідях на відзиви ОСОБА_1 спростував доводи відповідачів, посилаючись, зокрема, на практику судів загальної юрисдикції та роз`яснення щодо чинності у часі правових норм Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21 лютого 2018 року, які надані були на його запит Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду.

Розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно і неупереджено оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства оборони України та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з 2001 року. Зазначена обставина підтверджується копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_2 .

29 січня 2020 року постановою Шостого апеляційного адміністративного суду у справі №826/6453/18 було скасовано пункт 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

ОСОБА_1 , вважаючи, що вказаний факт є правовою підставою для повернення до попередньої редакції пункту 6 Постанови №103 та Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (в редакції з 29 січня 2020 року, що існувала до набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103), прийшов до висновку про наявність підстав для видачі йому довідки про розмір грошового забезпечення, обрахованого відповідно до названого припису - шляхом множення прожиткового мінімуму, встановленого на 01 січня календарного (у даному випадку -2020) року, на відповідні тарифні коефіцієнти, та перерахунку його пенсії з 01 лютого 2020 року.

Так, 22 травня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача-1 із заявою про надання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 29 січня 2020 року.

Крім того, позивачем було скероване звернення до відповідача-2 про перерахунок пенсії за вислугу років станом на 01 лютого 2020 року.

Позивач також наполягає на включенні до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Однак, листами від 04 червня від 2020 року та від 09 червня 2020 року відповідач-1 та відповідач-2 відповідно відмовили позивачеві у задоволенні його заяв, посилаючись на відсутність правових підстав для складення оновленої довідки та перерахунку пенсії з 01 лютого 2020 року.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 46 Основного Закону України громадянам гарантується право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

Статтею 9 Закону № 2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону №2011-ХІІ).

Так, статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Як убачається з наведених норм права, підставою для проведення перерахунку пенсії є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України Постановою від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393" затвердив Порядок № 45.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Зокрема, пункт 3 Порядку №45 (у редакції, що підлягає застосуванню до сіпрних правовідносин) передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно абзацу другого, четвертого та п`ятого пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року №937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей" (зі змінами) та Порядку №45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 (далі - Порядок № 3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Тобто, на відповідача-1 покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно пункту 24 Порядку №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Відповідачами заперечується наявність підстав для складення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29 січня 2020 року, оскільки, на їх переконання, зміни (підвищення) грошового забезпечення у вказаний період не відбулося.

Проте, у даному випадку судом враховується та обставина, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року по справі № 826/6453/18 за наслідками апеляційного перегляду справи було скасоване рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 жовтня 2019 року в частині відмови в задоволенні позову до Кабінету Міністрів України, треті особи: Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України, про визнання протиправним та скасування пункту постанови і прийнято в цій частині нову постанову, якою позов до Кабінету Міністрів України, треті особи: Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України, про визнання протиправним та скасування пункту постанови - задоволено.

Так, визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". У іншій частині рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 жовтня 2019 року залишено без змін.

Отже, з 29 січня 2020 року, тобто з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/6453/18, пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України № 103 втратив чинність та була відновлена дія пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» у первісній редакції, тобто в редакції, що передбачає визначення посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Суд визнає, що частина друга статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду, не регулює питань щодо можливості застосування нормативно-правових актів, визнаних судом протиправними. Предметом її регулювання є встановлення моменту втрати чинності нормативно-правовим актом, визнаним судом нечинним.

Таким чином, суд наголошує на неможливості виконання положення нормативно-правового акта, визнаного судом протиправним та таким, що прийнятий поза межами повноважень, не в порядку та спосіб, передбачені законом.

Враховуючи викладене, оскільки зміни внесені Постановою № 103, зокрема, до пункту 4 Постанови № 704 були визнані у судовому порядку нечинними, з 29 січня 2020 року діє редакція пункту 4 Постанови № 704, яка діяла до зазначених змін, в якій передбачено, що для визначення посадового окладу та окладу за військовим званням застосовується не прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 01 січня 2018 року, а прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року.

Отже, з 29 січня 2020, а саме: з дня набрання чинності постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18, виникли правові підстави для перерахунку пенсії позивача, призначеної згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.

Відтак, починаючи з 29 січня 2020 року у позивача виникло право на отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим званням, який визначається шляхом застосування пункту 4 Постанови № 704 в первинній редакції, в т.ч. і з 01 лютого 2020 року у зв`язку із збільшенням суми прожиткового мінімуму, який враховується при визначенні розміру посадового окладу та інших складових, в яких застосовується розмір прожиткового мінімуму.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до відповідача-1 після набуття чинності постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 по справі № 826/6453/18: з цієї дати позивач мав правомірні очікування на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та відповідно на отримання нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, із обов`язковим зазначенням в ній розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії.

З урахуванням наведеного вище, суд зазначає, що відмова відповідача -1 в частині підготовки та наданні позивачу нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, після 29 січня 2020 року, з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням в розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року станом на 01 лютого 2020 року, є неправомірною.

Стосовно вимог ОСОБА_1 в частині, що включення до оновленої довідки про грошове забезпечення відомостей про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, суд зазначає, що право позивача на включення до довідки відповідних складових грошового забезпечення підтверджене рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 25 березня 2020 року у справі №340/616/20, яке наразі набрало законної сили, а тому, в силу частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, така обставина не потребує доказування.

Принагідно суд зазначає, що виходячи з пояснень позивача, та його заяви-клопотання від 17 лютого 2021 року, спір між сторонами щодо застосування у даному випадку заробітної плати як розрахункової величини грошового забезпечення відсутній. Спірні правовідносини виникли щодо наявності підстав для застосування первинної редакції 4 Постанови КМ України № 704 в частині, що не суперечить пункту 3 розділу ІІ Закону України від 06 грудня 2016 року № 1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», відповідно до якого мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.

За таких умов суд приходить до висновку, що задля належного та ефективного способу захисту порушеного права позивача необхідно зобов`язати Кіровоградський обласний військовий комісаріат підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградськькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29 січня 2020 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ, з врахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів Україи від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (в редакції з 29 січня 2020 року), із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області основного розміру пенсії позивача з 01 лютого 2020 року.

У відповідності до частини шостої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне встановити відповідачеві-1 розумний строк для виконання цього рішення - не пізніше десяти днів з дня набрання ним законної сили.

Разом з тим суд не знаходить правових підстав для задоволення вимоги позивача щодо зобов`язання ГУ ПФУ в Кіровоградській області скласти та надати список на ОСОБА_1 до Кіровоградського обласного комісаріату для складення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача, оскільки складення такого списку передує складенню довідки про розмір грошового забезпечення, до якого суд зобов`язав відповідача-1.

Позовна вимога в частині зобов`язання ГУ ПФУ в Кіровоградській області після отримання витребуваної ним довідки від Кіровоградського обласного комісаріату про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 29 січня 2020 року, негайно здійснити перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 станом на 01 лютого 2020 року не підлягає задоволенню як передчасно заявлена.

Так, за змістом частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Отже, судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому.

Суд бере до уваги покликання позивача на те, що у попередніх спорах за участю ОСОБА_1 та ГУ ПФУ в Кіровоградській області відмовлялося враховувати судові рішення, які не містили зобов`язальної частини щодо перерахунку пенсії позивача. Водночас, суд не вправі презюмувати заздалегідь протиправну поведінку суб`єкта владних повноважень та спонукати його до вчинення законних дій на майбутнє, без доведеного факту порушення прав особи саме у спірних правовідносинах.

Разом з тим суд наголошує, що висновки суду, викладені у мотивувальній частині цього рішення, є так само обов`язковими для ГУ ПФУ в Кіровоградській області, а відсутність у резолютивній частині рішення суду пункту зобов`язального характеру щодо відповідача-2 не увільняє ГУ ПФУ в Кіровоградській області від обов`язку враховувати висновки суду та діяти з урахуванням принципів, встановлених статтею 2 КАС України: на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, обгрунтовано, добросовісно та розсудливо.

Підстави для зобов`язання відповідача-2 подати звіт про виконання судового рішення, як на тому наполягає позивач, відсутні з огляду на відмову узадовленні позовних вимог, спрямованих до ГУ ПФУ в Кіровоградській області.

Судові витрати у справі (судовий збір в сумі 840,80 грн, а.с. 19) належить розподілити відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, присудивши позивачеві 561,00 грн (пропорційно до розміру задоволених позовних вимог) з бюджетних асигнувань Кіровоградського обласного військового комісаріату, оскільки саме протиправними діями останнього у спірних правовідносинах порушені права ОСОБА_1 .

Враховуючи викладене, керуючись статтями 132, 139, 143, 242-246, 255, 258, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) до Кіровоградського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ - 07827576; адреса: вул. Кавалерійська, буд.17/19, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25006), Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ - 20632802; адреса: вул. Соборна, буд. 7-а, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25009) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Кіровоградського обласного військового комісаріату щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29 січня 2020 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-XII, положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов`язковим зазначенням в ній розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року, на відповідний тарифний коефіцієнт та відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 лютого 2020 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

Зобов`язати Кіровоградський обласний військовий комісаріат не пізніше дести днів з дня набрання цим рішенням законної сили підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29 січня 2020 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-XII, положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов`язковим зазначенням в ній розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року, на відповідний тарифний коефіцієнт та відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 лютого 2020 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Кіровоградського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ 07827576, адреса: вул. Кавалерійська, буд. 17/19, місто Кропивницький, Кіровоградська область, 25006) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 561,00 грн (п`ятсот шістдесят одна гривня, нуль копійок).

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного Рішення суду може бути оскаржене у 30-денний строк з дня його складення до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, а у разі початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи - безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду О.В. Кравчук