
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 квітня 2021 р. Справа№200/534/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Тарасенка І.М.,
при секретарі судового засідання: Масловій К.С.,
розглянувши в порядку загального провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Селидівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення від 08.12.2020 року № 2276, зобов`язання вчинити дії щодо нарахування та виплати пенсії на пільгових умовах,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Селидівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - відповідач, УПФ) про визнання протиправним та скасування рішення від 08.12.2020 року № 2276, зобов`язання вчинити дії щодо нарахування та виплати пенсії на пільгових умовах.
Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням Селидівського об`єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області № 2276 від 08.12.2020 року ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в зв`язку із тим, що за розрахунком відповідача пільговий стаж ОСОБА_1 складає 24 роки 09 місяців 28 днів, що є недостатнім для призначення пенсії відповідно до п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Позивач просив суд визнати незаконним та скасувати рішення від 08.12.2020 року № 2276 Селидівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 , відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та зобов`язання повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.04.2020 року про призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням до пільгового стажу періоди роботи з 29.08.1996 року по 01.07.2001 року - за 1 рік роботи 3 місяці, та періоди роботи з 15.07.1994 року по 20.12.1994 року, з 24.05.1996 року по 16.07.1996 року, з 17.07.1996 року по 28.09.1996 року, з 02.07.2001 року по 14.04.2002 року, з 11.03.2003 року по 31.12.2003 року, з 01.01.2004 року по 31.12.2012 року, з 04.01.2013 року по 02.08.2016 року, з 03.08.2016 року по 17.04.2020 року у пропорції кожний рік роботи за 9 місяців.
18 січня 2021 року відкрито провадження по справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.
22 січня 2021 року позивач уточнив свої позовні вимоги, виклавши їх в наступній редакції: «визнати незаконним та скасувати рішення від 08.12.2020 року № 2276 Селидівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 , відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та зобов`язати повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.04.2020 року про призначення пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням до пільгового стажу періоди роботи з повним робочим днем під землею з 29.08.1996 року по 01.07.2001 року - за 1 рік роботи 3 місяці, та до пільгового стажу періоди роботи з повним робочим днем під землею з 15.07.1994 року по 20.12.1994 року, з 24.05.1996 року по 16.07.1996 року, з 17.07.1996 року по 28.09.1996 року, з 02.07.2001 року по 14.04.2002 року, з 11.03.2003 року по 31.12.2003 року, з 01.01.2004 року по 31.12.2012 року, з 04.01.2013 року по 02.08.2016 року, з 03.08.2016 року по 17.04.2020 року у пропорції кожний повний рік роботи за 9 місяців на підставі роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівника, безпосередньо занятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України «про пенсійне забезпечення».
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2021 року, вирішено питання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, замінено спрощене провадження на засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
11 березня 2021 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду закрито підготовче провадження по справі № 200/534/21-а та призначено справу до судового розгляду по суті.
Представник позивача до судового засідання не з`явився, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник відповідача до судового засідання не з`явився, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином. Надав суду письмовий відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивач 18 січня 2021 року повторно надав заяву про призначення пенсії та згідно цієї заяви та наявних у відповідача документів йому було призначено пенсію за віком з урахуванням всіх спірних періодів.
Відповідачем також зазначено, що у зв`язку із тим, що роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівника, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» втратило чинність і право та порядок призначення пенсій на пільгових умовах працівникам, зайнятим на підземних і відкритих гірничих роботах та в металургії визначаються відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», немає підстав зараховувати позивачу до стажу кожного повного року роботи гірничим очисного забою - 1 рік роботи 3 місяці.
Отже, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом НОМЕР_2 , проживає за адресою АДРЕСА_1 , з 18 січня 2021 року отримує пенсію за віком.
Відповідач - Селидовське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього пунктом 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», «Положенням про Пенсійний фонд України», затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 384/2011, згідно ст. 43 КАС України здатний здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки.
ОСОБА_1 21 квітня 2020 року звернуся до Селидівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою про призначення пенсії згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Пенсійний орган рішенням № 2102 від 23.04.2020 року в призначенні пенсії згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» Позивачу відмовив, мотивуючи відмову відсутністю необхідного пільгового стажу роботи.
Управлінням не враховано: до страхового стажу період роботи з 01.06.2010 року по 31.12.2010 року, з 01.02.2018 року по 31.03.2020 року на підприємстві ДП «Селидіввугілля» ВП «Курахівська», оскільки відсутня сплата щомісячних внесків до МЗД України, з 01.04.2020 року по 17.04.2020 року, оскільки відсутня сума нарахованої заробітної плати в СПОВ (ОК-5 від 22.04.2020 року); до пільгового стажу не зараховано період з 03.08.2016 року по 17.04.2020 року в підприємстві ДП «Селидіввугілля» ВП «шахта «Курахівська», оскільки згідно довідки про підземні спуски № 127 від 27.03.2020 року не відпрацьовано повний робочий день під землею згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 461 від 24.06.2016 року.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14.09.2020 року, адміністративний позов ОСОБА_1 до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання незаконним та скасування рішення № 2102 від 23.04.2020 року, зобов`язання повторно розглянути заяву - задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 2102 від 23.04.2020 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком та зобов`язано Селидовське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.04.2020 року про призначення пенсії за віком, з зарахуванням до страхового стажу періодів роботи з 01.06.2010 року по 31.12.2010 року, з 01.02.2018 року по 31.03.2020 року, та до пільгового стажу періодів роботи з 03.08.2016 року по 17.04.2020 року.
Після відпрацювання відповідачем вищевказаного рішення суду страховий стаж позивача склав 26 років 09 місяців 11 днів, в тому числі стаж підземної роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, згідно частини 3 статті 114 Закону України № 1058- 24 роки 09 місяців 28 днів.
За таких обставин позивачу станом на 08.12.2020 року відмовлено в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку за нормами частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку з відсутністю пільгового стажу 25 років в підземних умовах та надане роз`яснення, що право на пенсію за нормами частини третьої статті 114 Закону України № 1058 позивач набуде за умови роботи на посаді, яка дає право на призначення пенсії на пільгових умовах та набуття 25 років пільгового стажу роботи в підземних умовах за нормами частини другої статті 114 Закону України № 1058.
18 січня 2021 року позивач повторно надав заяву про призначення пенсії та згідно цієї заяви та наявних у відповідача документів йому було призначено пенсію за віком з урахуванням всіх спірних періодів.
В той же час, позивач не згоден із рішенням Селидівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 2276 від 08.12.2020 року, яким ОСОБА_1 було вдруге відмовлено в призначенні пенсії згідно ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки на думку позивача відповідач під час розрахунку стажу ОСОБА_1 не врахував, що відповідно до роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8, працівникам, зайнятим на підземних роботах та в металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», але не відпрацювавши повного стажу, передбаченого зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної та в металургії роботи із зарахуванням до нього: кожного повного року гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністах гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату - за 1 рік роботи 3 місяці; кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення - за 9 місяців.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування № 1058-IV.
Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону № 1058).
Частиною 1 статті 114 Закону № 1058 передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно пункту 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Згідно пункту 2 частини 2 статті 114 Закону № 1058 працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці засписком № 2виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Відповідно до частини 3 ст. 114 Закону № 1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Частиною 5 ст. 114 Закону № 1058 визначено, що у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.
Пунктом 5 Постанови Верховної Ради України від 06.12.1991 року № 1931-ХІІ «Про порядок введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» Міністерству соціального забезпечення України було надано право давати роз`яснення про порядок застосування Закону України «Про пенсійне забезпечення», обов`язкові для всіх підприємств, установ і організацій, розташованих на території України.
Згідно пункту 6 зазначеної постанови Міністерством соціального забезпечення України видано роз`яснення від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсії незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону № 1788-XII.
Кабінет Міністрів України 22.02.1992 року прийняв Постанову № 81 «Про заходи щодо застосування Закону України «Про пенсійне забезпечення», у якій є Додаток, який містить Перелік проектів нормативних актів щодо застосування Закону України «Про пенсійне забезпечення», який у свою чергу включає Документи, що затверджуються міністерствами. Серед цих документів є Роз`яснення від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсії незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення». На даний час Постанова КМУ № 81 від 22.02.1992 року є чинною.
Також, 02.10.2018 року Мінсоцполітики України на адресу Пенсійного фонду України надіслало лист, яким підтверджує доцільність застосування Роз`яснення № 8.
Отже, на час трудової діяльності позивача і наразі діє як Роз`яснення № 8, так і Постанова КМУ № 81 від 22.02.1992 року.
Відповідно до роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8, працівникам, зайнятим на підземних роботах та в металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», але не відпрацювавших повного стажу, передбаченого зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної та в металургії роботи із зарахуванням до нього:
- кожного повного року гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату - за 1 рік роботи 3 місяці;
- кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, - за 9 місяців.
В той же час, суд зазначає, що із спірного рішення Пенсійного фонду № 2276 від 08.12.2020 року, вбачається, що відповідачем виконано рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14.09.2020 року № 200/6446/20-а, та зараховано до страхового стажу позивача періоди його роботи з 01.06.2010 року по 31.12.2010 року, з 01.02.2018 року по 31.03.2020 року, та до пільгового стажу період роботи з 03.08.2016 року по 17.04.2020 року.
Питання щодо відмови позивачу у зарахуванні до пільгового стажу періоди роботи з 29.08.1996 року по 01.07.2001 року - за 1 рік роботи 3 місяці, та періоди роботи з 15.07.1994 року по 20.12.1994 року, з 24.05.1996 року по 16.07.1996 року, з 17.07.1996 року по 28.09.1996 року, з 02.07.2001 року по 14.04.2002 року, з 11.03.2003 року по 31.12.2003 року, з 01.01.2004 року по 31.12.2012 року, з 04.01.2013 року по 02.08.2016 року, з 03.08.2016 року по 17.04.2020 року у пропорції кожний рік роботи за 9 місяців, даним рішенням не вирішувалось.
Крім того, позивачем не надано доказів, відносно того, що він звертався із відповідною заявою та надав усі необхідні підтверджуючі документи, для врахування вищезазначеного стажу.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи, позивач 18 січня 2021 року звернувся до пенсійного фонду із усіма необхідними документами, та йому було призначено пенсію за віком з урахуванням всіх спірних періодів.
Отже, позивачу необхідно було звернутися до Пенсійного органу для врахування до пільгового стажу спірних періодів роботи.
Частиною другою статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 72-77, 139, 241-246, 255, 263, 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Селидівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення від 08.12.2020 року № 2276, зобов`язання вчинити дії щодо нарахування та виплати пенсії на пільгових умовах - відмовити.
Вступна та резолютивна частина рішення виготовлена та проголошена у судовому засіданні 07 квітня 2021 року.
Повний текст рішення виготовлений 14 квітня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя І.М. Тарасенко