Рішення № 96244486, 14.04.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.04.2021
Номер справи
200/2058/21-а
Номер документу
96244486
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 квітня 2021 р. Справа№200/2058/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Аканова О.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську Донецької області (місцезнаходження: 84302, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Поштова, 5, код ЄДРПОУ 23346787) про

визнання дій щодо відмови у нарахуванні пенсії та виплати заборгованості з 01.07.2015 по 29.02.2016 протиправними;

зобов`язання нарахувати та виплатити пенсію по 1 "Б" групі інвалідності з 01.07.2015 по 29.02.2016 на підставі довідки до акту огляду МСЕК від 30.06.2015 №433854, виданої в м.Донецьку,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що позивач є внутрішньо переміщеною особою та інвалідом 1 групи Б, з 01.04.2011 по 04.03.2016, що підтверджується довідками огляду медико-соціальною експертною комісією, та отримував пенсію по інвалідності. З 04.03.2016 позивачу встановлено 1 групу інвалідності безстроково. В 2014 році позивачу припинено виплату пенсії по інвалідності. Позивач отримував пенсію в Чернігівському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України, де він отримував пенсію по інвалідності по 30.06.2016 року. З 01.07.2015 виплату пенсії припинено. 10.03.2017 позивач звернувся до відповідача з запитом про витребування пенсійної справи з Чернігівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України. Зазначив, що групу інвалідності йому встановлено з 04.03.2016 - моменту проходження огляду МСЕК на підконтрольній Україні території м.Маріуполь, а не з 01.07.2015, коли закінчилась дія довідки про проведення огляду МСЕК. Вказав, що відповідачем не взято до уваги документи, що свідчать про своєчасне проходження чергового огляду МСЕК на тимчасово непідконтрольній території України і які були надані позивачем при проходженні огляду МСЕК в м.Маріуполі. Позивач звернувся до відповідача з заявою про поновлення пенсії по інвалідності на підставі довідки до акту огляду МСЕК про проходження огляду МСЕК на тимчасово непідконтрольній території України в м.Донецьку. Відповідачем повідомлено про те, що пенсія позивачу виплачено по 30.06.2015, документів про продовження терміну інвалідності в пенсійній справі немає.

Вважає дії відповідача щодо не нарахуванні та невиплаті пенсії з 01.07.2015 по 29.02.2016 протиправними та такими, що порушують його права.

Представником відповідача до суду надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що позивачу виплачено пенсію по 30.06.2015, виплата пенсії призупинена з 01.07.2015 у зв`язку із закінченням терміну дії встановленої інвалідності згідно довідки МСЕК. Документів про продовження терміну інвалідності в пенсійній справі не було, до управління витяг МСЕК щодо позивача про продовження інвалідності не надходив. Управлінням прийнято рішення про відмову в поновленні виплати пенсії, оскільки згідно з ч.2 ст.35 Закону України від 09.07.2003 №1058 "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у разі якщо особа не з`явилась в органи медико-соціальної експертизи на повторний огляд у визначений для цього строк, виплата пенсії зупиняється з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому вона мала з`явитись на повторний огляд. Вважають неправомірними наполягання позивача на врахуванні для продовження виплати пенсії виписки з акту огляду МСЕК, яка видана установою, розташованою на непідконтрольній Україні території.

Ухвалою суду від 26 лютого 2021 року поновлено позивачу строк звернення до суду з даним адміністративним позовом; відкрито провадження у справі; розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження; призначено судове засідання на 23 березня 2021 року о 08:45 год.

Ухвалою суду від 23 березня 2021 року відкладено розгляд справи на 14 квітня 2021 року о 10:30 год.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 , виданим Київським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області 28 жовтня 1997 року, є внутрішньо переміщеною особою відповідно до довідки від 13 вересня 2017 №0000128455, інвалідом 1 групи згідно посвідчення серії НОМЕР_3 .

Відповідач в даних правовідносинах є суб`єктом владних повноважень у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України.

Відповідно до довідки до акту огляду МСЕК серії 10 ААВ №434261 позивач має 1 групу інвалідності "Б" з 01.06.2013, інвалідність встановлено на строк до 01 липня 2015, дата чергового переогляду 01.07.2015 року.

Відповідно до довідки до акту огляду МСЕК серії АВ №0599676 від 06.04.2016 повторно проведено огляд інваліда позивача, встановлено першу "Б" групу інвалідності з 04.03.2016 безстроково, що також підтверджується випискою №1581/89н із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого.

Позивачем надано до суду довідку до акта огляду МСЕК серії 10ААВ №433854, яка видана 30.06.2015 у м. Донецьку з інформації якої вбачається, що позивач 30.06.2015 пройшов огляд та йому встановлено перша група "Б" інвалідності безстроково.

Також, позивачем надано виписки з амбулаторної карти №38, з інформації яких вбачається, що позивач проходив лікування в лікувальному закладі, який знаходиться на непідконтрольній українській владі території - м.Донецьк.

27.10.2020 відповідачем відповідно до Закону України "Про звернення громадян" розглянуто звернення позивача та повідомлено наступне.

10.03.2017 позивач звернувся з заявою про запит пенсійної справи з Чернігівського об`єднаного УПФУ. Після отримання пенсійної справи, позивач прийнятий на облік як отримувач пенсії по інвалідності 1 групи загального захворювання та як внутрішньо перемішена особа з тимчасово окупованої території України. Згідно з матеріалами електронної пенсійної справи та атестату від 11.05.2017 №1012 пенсія виплачена по 30.06.2015 року. Документів про продовження терміну інвалідності в пенсійній справі позивача не було. До управління витяг МСЕК про продовження інвалідності не надходив.

Відповідачем направлено запити до Маріупольського об`єднаного УПФУ та Чернігівського об`єднаного УПФУ про витребування витягу МСЕК для продовження виплати пенсії.

Зазначені органи Пенсійного фонду України повідомили про те, що виписка з акту огляду МСЕК в цих управліннях відсутня.

Відповідачем прийнято рішення про відмову в поновленні виплати пенсії, оскільки згідно з ч.2 ст.35 Закону України від 09.07.2003 №1058 "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у разі якщо особа не з`явилась в органи медико-соціальної експертизи на повторний огляд у визначений для цього строк, виплата пенсії зупиняється з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому вона мала з`явитись на повторний огляд.

19.10.2018 листом №265 обласний центр МСЕК повідомив, що позивач визнаний інвалідом 1 групи Б від загального захворювання з 04.03.2016 безстроково.

13.11.2018 управлінням направлено запит №20161/02 до обласного центру МСЕК на отримання дублікату виписки з акту огляду МСЕК. Дублікат отримано 19.12.2018 року. З березня 2019 позивач отримує поточну пенсію.

Отже, як вбачається зі змісту позовної заяви та відзиву на позов, спірними питанням у справі є правомірність припинення нарахування та виплати пенсії позивачеві.

Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.

Згідно частини 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно ч. 2 ст. 35 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у разі якщо особа не з`явилася в органи медико-соціальної експертизи на повторний огляд у визначений для цього строк, виплата пенсії по інвалідності зупиняється з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому вона мала з`явитися на повторний огляд.

Статтею 34 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Особам з інвалідністю, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 цього Закону, пенсії по інвалідності призначаються довічно. Повторний огляд цих осіб з інвалідністю провадиться тільки за їх заявою.

Відповідно до абзацу 3 статті 3 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" органи медико-соціальної експертизи зобов`язані повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду в порядку, встановленому законодавством, про результати повторного огляду осіб, яким призначена пенсія по інвалідності, та про нез`явлення цих осіб на зазначений огляд.

Відповідно до пункту 24 постанови Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 №1317 комісія видає особі, яку визнано особою з інвалідністю або стосовно якої встановлено факт втрати професійної працездатності, довідку та індивідуальну програму реабілітації і насилає у триденний строк виписку з акта огляду комісії органові, в якому особа з інвалідністю перебуває на обліку як отримувач пенсії чи державної соціальної допомоги (щомісячного довічного грошового утримання), що призначається замість пенсії, та разом з індивідуальною програмою реабілітації - органові, що здійснює загальнообов`язкове державне соціальне страхування, виписку з акта огляду комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках та потреби у наданні додаткових видів допомоги.

Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 №595 "Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, а також інших платежів з рахунків, відкритих в органах Казначейства міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, місцевим державним адміністраціям забезпечити до 1 грудня 2014 р. переміщення бюджетних установ, підприємств та організацій, що належать до сфери їх управління, з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (далі - тимчасово неконтрольована територія), в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі. Переміщення здійснюється лише тих бюджетних установ, підприємств та організацій, що у разі зміни місцезнаходження зможуть забезпечити провадження своєї діяльності.

Відповідно до частини 9 постанови Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 №1317, комісії МСЕК мають установленого МОЗ зразка, штамп і печатку.

Указом президента України від 14.11.2014 №875/2014 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04 листопада 2014 року "Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях" введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04.11.2014 "Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях" (далі - Рішення).

Абзацом 1 підпункту 26 пункту 3 Рішення доручено Кабінету Міністрів України вжити заходи щодо припинення на окремих територіях у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях діяльності державних підприємств, установ та організацій, їх філій (відділень), представництв, евакуації працівників (за їх згодою); вивезення в разі можливості майна та документації.

На виконання вказаної норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 07.11.2014 №595.

Абзацом другим пункту 3 Постанови №595 зобов`язано міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, місцеві державні адміністрації забезпечити до 01.12.2014 переміщення бюджетних установ, підприємств та організацій, що належать до сфери їх управління, з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року №1085-р (в редакції 07.11.2014) "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження" (далі - розпорядження № 1085) затверджено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження. В цьому переліку значиться м. Донецьк.

Вищезазначене розпорядження №1085 встановило, що м.Донецьк, в якому знаходилась медико-соціальна експертиза м.Донецьк, що видала довідку МСЕК серії 10ААВ №434261 з датою огляду позивача 01.07.2013 та датою чергового переогляду 01.07.2015, набуло статусу тимчасово окупованої території.

Це кореспондується і зі змістом листа Міністерства охорони здоров`я України від 20.02.2015 №16.01-/6392, де зазначається, що інваліди, яким була призначена пенсія з інвалідності та соціальна допомога на тимчасово окупованій території до 07.11.2014 року занесені до електронної бази даних Пенсійного Фонду України та центрального банку даних інвалідів органів соціального захисту населення, отже вони не потребують повторного проходження МСЕК за місцем фактичної реєстрації. Громадянам, які оглядались МСЕК на окупованій території після зазначеної дати, необхідно повторно пройти огляд на підконтрольній Україні території.

Відповідне доручення щодо безоплатного обстеження та спрощення процедури огляду у МСЕК, направлено МОЗ України керівникам структурних підрозділів з питань охорони здоров`я обласних, Київської міської державних адміністрацій.

Таким чином, вказаними актами передбачено необхідність припинення на окремих територіях у районі проведення ООС в Донецькій і Луганській областях діяльності державних підприємств, установ, організацій, їх філій (відділень), представництв та визначено граничний термін для здійснення заходів щодо їх переміщення (до 01.12.2014).

Отже, надана суду позивачем довідка ААВ №433854 з датою огляду 30.06.2015, видана на території, непідконтрольній державній владі України у м.Донецьку.

21 листопада 2014 року відповідно до постанови КМУ №595, враховуючи розпорядження КМУ №1085-р, на виконання розпорядження голови облдержадміністрації від 12.11.2014 №680 зі змінами від 18.11.2014 №692 Департаментом охорони здоров`я Донецької обласної державної адміністрації було видано наказ про тимчасово переміщення закладів охорони здоров`я, в тому числі обласного центру медико-соціальної експертизи.

Згідно із відомостями з ЄДРПОУ 21958658 було зареєстровано нову юридичну адресу для обласного центру медико-соціальної експертизи (далі - ОЦ MCE) на підконтрольній Україні території, а саме: Донецька область, м.Краматорськ, вул. Дніпропетровська, 14.

Аналізуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що довідка ААВ №433854 з датою огляду 30.06.2015, видана у м.Донецьку не може бути дійсною, оскільки не була підтверджена ОЦ MCE після переміщення на підконтрольну Україні територію.

Як вбачається з вищевикладеного, позивачем не вживалися заходи щодо підтвердження довідки, яка видана у м. Донецьк серії НОМЕР_4 з датою огляду 30.06.2015 на підконтрольній Україні території.

Отже, позивач неправомірно наполягає на врахуванні для нарахування та виплати пенсії довідки, яка видана у м. Донецьк серії НОМЕР_4 з датою огляду 30.06.2015, яка видана установою, розташованою на непідконтрольній Україні території та зобов`язання нарахувати та виплатити пенсію по 1 "Б" групі інвалідності з 01.07.2015 по 29.02.2016 на підставі довідки до акту огляду від 30.06.2015 №433854, виданої в м.Донецьку.

Таким чином, суд вважає, що відповідач при нарахуванні пенсії та виплати її позивачу в період з 01.07.2015 по 29.02.2016 за відсутності підтвердження інвалідності позивача, діяв в межах наданих йому повноважень.

Статтею 55 Основного Закону України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Вказаним положенням Конституції України кореспондує частина перша статті 5 КАС України, яка наділяє кожну особу правом звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач довів правомірність своїх дій, у зв`язку із чим позов задоволенню не підлягає.

Підстави, передбачені ст.ст.139-143 КАС України, для стягнення або відшкодування судових витрат по даній справі, відсутні.

Керуючись ст. ст. 139, 244-250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Аканов