Рішення № 96242550, 14.04.2021, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
14.04.2021
Номер справи
910/967/21
Номер документу
96242550
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

м. Київ

14.04.2021Справа № 910/967/21

Господарський суд міста Києва у складі судді Курдельчука І.Д., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження

справу № 910/967/21

позовної заяви Міністерства оборони України (код 00034022; 03168, м. Київ, пр.-т Повітрофлотський , 6)

до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІЙСЬКСЕРВІС - ВОЛОНТЕР» (код 40887542, 04116, м. Київ, вул. Маршала Рибалка, буд.10/8)

про стягнення 25 168,59 грн.

без виклику представників учасників справи.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Міністерство оборони України (далі - Міністерство) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІЙСЬСЕРВІС - ВОЛОНТЕР» (далі - Товариство) про стягнення штрафних санкцій за порушення умов договору від 29.12.2018 №286/2/18/174 у розмірі 25 168,59 грн.

У обґрунтування своїх вимог позивач посилається на порушення відповідачем умов договору надання послуг № 286/2/18/174 від 29.12.2018 р., а саме - постачання (використання) неякісних харчових продуктів та норм харчування особового складу, у зв`язку з чим позивачем були нараховані штрафні санкції.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 26.01.2021 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви.

01.02.2021 позивачем подано заяву про усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.02.2021 прийнято позовну заяву до розгляду; відкрито провадження у справі № 910/967/21; розгляд справи постановлено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

24.03.2021 Відповідачем через відділ діловодства Господарського суду міста Києва подано Відзив на позовну заяву, в якому в повному обсязі заперечує проти задоволення позовних вимог та наводить свої обґрунтування. Зокрема, вказує на відсутність у Позивача юридичних та фактичних підстав для нарахування та стягнення у судовому порядку штрафних санкцій, згідно Актів про порушення договірних зобов`язань за Договором від 29.12.2018 №286/2/18/174.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на позовну заяву, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва.

ВСТАНОВИВ:

29.12.2018 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІЙСЬКСЕРВІС-ВОЛОНТЕР» та Міністерством оборони України було укладено договір № 286/2/18/174 про закупівлю послуги з організації харчування (55320000-9) (послуги з харчування (годування), забезпечення продуктами харчування особового складу (штатних тварин) військових частин (установ) Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах у зонах відповідальності оперативних командувань за місцем постійної дислокації (Далі - Договір), за умовами якого:

- Виконавець зобов`язується у 2019 році надати Міністерству оборони Україні послуги з організації харчування (55320000-9) (послуги з харчування (годування) забезпечення продуктами харчування особового складу (штатних тварин) військових частиі (установ) Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах у зонах відповідальності оперативних командувань за місцем постійної дислокації), зазначені у специфікації до цього Договору, освіження продовольства, а Замовник - прийняти Послуги і оплатити у строки та за цінами згідно з положеннями цього Договору (п.2.1);

- Ціна, кількість та строки надання послуг зазначаються у специфікації Договору (п.2.4. договору);

- Послуги надаються відповідно до законодавства України, а саме: Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів", постанови Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 р. № 426 "Про норми харчування військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань та Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, поліцейських, осіб рядового та начальницького складу підрозділів Державної фіскальної служби, осіб рядового, начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту», постанови Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2001 р. № 1348 "Про норми годування штатних тварин військових частин, закладів, установ і організацій Збройних Сил, інших військових формувань, органів внутрішніх справ та установ кримінально-виконавчої системи" (п.3.2).

- Харчові продукти, які використовуються Виконавцем для надання послуг за цим Договором повинні відповідати вимогам чинних стандартів для харчових продуктів: ДСТУ, ГОСТ, ГСТУ, СОУ, ТУ У та ТУ, розробленими та затвердженими Міністерством оборони України, які зареєстровані установленим порядком відповідно до чинного законодавства (п.3.3);

- Кожна партія харчових продуктів, які використовуються Виконавцем для надання Послуг, повинні супроводжуватись документами, що підтверджують безпечність та якість харчових продуктів, у тому числі забезпечують їх простежуваність, відповідно до Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» (п.3.3);

- Приймання Послуг за якістю та обсягом здійснюють Представники Замовника відповідно до вимог чинного законодавства у присутності Представника Виконавця (п.3.5).

- Згідно п.6.4 Договору послуги надаються особовому складу військових частин, зазначених у пунктах 2.2 та 2.3 Договору в межах дислокації військових частин, а також особовому складу військових частин, що прикріплені на продовольче забезпечення та іншим особам, які мають право на забезпечення харчуванням у стаціонарних та польових умовах та годування штатних тварин, згідно із затвердженими Кабінетом Міністрів України нормами харчування та вимогами законодавства України.

Послуги можуть надаватися в інших місцях, які встановлюються Представником Замовника відповідно до свого розпорядку дня та специфіки завдань, які виконуються військовою частиною (п.6.4).

- Обсяги послуг щодо забезпеченням харчуванням визначає Представник Замовника шляхом подачі Виконавцю заявки на приготування їжі, на необхідну кількість осіб, за кожною нормою харчування (годування) у розрізі асортименту харчових продуктів на підставі розкладок продуктів, додаткових норм і додаткових продуктів щодоби до 18.00 дня, що передує дню отримання Послуг у двох примірниках. Перший - залишається у Представника Виконавця, другий - в їдальні та повертається Представнику Замовника наступного дня (п.6.4.1).

- Обсяги послуг щодо забезпечення харчовими продуктами визначає Представник Замовника шляхом подачі Виконавцю щодекадно шостого, шістнадцятого та двадцять шостого числа кожного місяця, до дванадцятої години, заявки на харчові продукти у розрізі асортименту харчових продуктів за кожною нормою харчування (годування) (п.6.4.2).

- Підставою для складання акта приймання наданих послуг з харчування за обсягом є виконана заявка на приготування їжі за основними та додатковими нормами харчування (додаток № 2 до Наказу № 62 від 09 лютого 2016 р., далі - заявка на приготування їжі), за якісними показниками приготовленої їжі - дані книги обліку контролю за якістю приготування їжі (додаток 90).

Відповідно до п. 6.17.1 договору контроль за станом виконання договірних зобов`язань постачальника здійснюють замовник, представник замовника та уповноважені особи. Контрольні заходи та механізм їх здійснення визначено в порядку, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2018 № 488 "Про затвердження Порядку контролю за якістю послуг з харчування особового складу Збройних сил".

Контроль здійснюється за: технологією приготування їжі, її якістю; відповідністю даних накладних фактичній наявності виданих харчових продуктів; санітарним станом об`єктів продовольчої служби; безпекою якості харчових продуктів під час постачання (у т.ч. для освіження) та зберігання, відповідністю харчових продуктів, що використовуються для надання послуг за цим договором чинним стандартам; порядком зберігання харчових продуктів на складі (або місцях); якістю та повнотою доведення встановлених норм харчування до кожного військовослужбовця та норм годування для штатних тварин і забезпечення їх кормами та фуражем, вивозом і видачею їжі; порядком освіження харчових продуктів; дотриманням санітарних заходів під час кулінарної обробки харчових продуктів, приготування і роздачу готової їжі, утриманні їдалень, складів, овочесховищ; своєчасним проходженням медичного обстеження обслуговуючим персоналом, який задіяний в організації продовольчого забезпечення; використанням і утриманням виконавцем військового майна та його обслуговуванням відповідно до експлуатаційної документації.

Щоденний акт приймання наданих послуг з харчування, зведений акт приймання наданих послуг із харчування, акт приймання послуг із забезпечення харчовими продуктами оформлюються лише після завершення досліджень з обов`язковим зазначенням в актах їх результатів, але не більше 5 календарних днів після проведення досліджень.

Відповідно до п. 6.17.2 договору будь-які контрольні заходи здійснюються представниками замовника, в обов`язковій присутності представника виконавця, в разі відсутності представника виконавця та/або його відмови - комісійно (у складі не менше трьох осіб представника замовника).

Результати проведення контрольних заходів оформлюються актом контролю, який складається в довільній формі, та підписується представником замовника, що здійснював перевірку, та представником виконавця, а у разі його відсутності або відмови - членами комісії. У разі відмови представника виконавця підписувати акт контролю, цей факт фіксується підписами членів комісії, після чого акт контролю, надсилається замовнику. Акт контролю подається посадовій особі, яка призначила її проведення, для прийняття відповідного рішення (п. 6.17.2 договору).

Виявлені порушення умов цього договору фіксуються в щоденному акті приймання наданих послуг з харчування, зведеному акті приймання наданих послуг із харчування, в графах книги обліку контролю за якістю приготування їжі (додаток 90) та акті про порушення договірних зобов`язань суб`єктом господарювання - у разі надання послуги щодо організації харчування; акті приймання послуг із забезпечення харчовими продуктами та акті про порушення договірних зобов`язань суб`єктом господарювання - у разі надання послуги щодо забезпечення харчовими продуктами (п. 6.17.3).

При виявленні порушень будь-яких умов договору представником замовника складається акт про порушення договірних зобов`язань за участі представника виконавця, а у разі його відсутності або відмови - членами комісії та засвідчується їх підписами. У разі відмови представника виконавця підписувати акт про порушення договірних зобов`язань, цей факт фіксується підписами членів комісії, після чого акт про порушення договірних зобов`язань, надсилається замовнику.

На підставі акту про порушення договірних зобов`язань замовником оформляється претензія та направляється в установленому порядку виконавцю.( п. 6.17.3 договору).

Відповідно до статті 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Судом встановлено, що на виконання умов договору відповідач надав позивачу послуги із забезпечення харчуванням особового складу військових частин МОУ.

Під час виконання договору та при постачанні товару Відповідачем допущено порушення умов Договору, зокрема:

1. При наданні послуг з харчування у військовій частині А2678, було виявлено порушення умов Договору, про що свідчить Акт про порушення договірних зобов`язань №644 від 28.02.2020, Акт №7 приймання 'наданих послуг щодо забезпечення харчовими від 27 лютого 2020 року, а саме:

- в супереч вимогам пунктів 3.1 та 3.3 Договору, виявлені небезпечні харчові продукти, а саме: з простроченим терміном виготовлення;

- заміна одних продуктів на інші без письмового дозволу командира військової частини (27.02.2020 (сніданок).

На підставі зазначеного Позивачем нараховано суму штрафу в розмірі 3 375,43 грн.

2. У військовій частині А2738, виявлено порушення умов Договору, про що свідчить Акт про порушення договірних зобов`язань суб`єктом господарювання від 21.04.2020 р. №1856 та Акт про порушення договірних зобов`язань суб`єктом господарювання від 21.04.2020 р. №1857 а саме не доведення встановлених норм харчування до особового складу (14.04.2020 - сніданок, обід, вечеря, друга вечеря, 15.04,2020 - обід, вечеря, друга вечеря.).

На підставі зазначеного Позивачем нараховано суму штрафу в розмірі 7 040,55 грн.

3. У військовій частині А2738, виявлено порушення умов Договору, про що свідчить Акт про порушення договірних зобов`язань суб`єктом господарювання від 06.05.2020 р. №1208, Акт про порушення договірних зобов`язань суб`єктом господарювання від 08.05.2020 р. №1228, Акт про порушення договірних зобов`язань суб`єктом господарювання від 13.05.2020 р. №1252, а саме, не доведення встановлених норм харчування до особового складу (заміна одних продуктів на інші вечеря - 04.05.2020, вечеря - 05.05.2020, вечеря 09.05.2020).

На підставі зазначеного Позивачем нараховано суму штрафу в розмірі 1 686,55 грн.

4. У військовій частині А2738, виявлено порушення умов зазначеного Договору, про що свідчать Акти про порушення договірних зобов`язань суб`єктом господарювання від 30.04.2020 №1151, від 30.04.2020 № 1157, від 30.04.2020 №1155, від 30.04.2020 №1153, а саме, не доведення встановлених норм харчування до особового складу (заміна одних продуктів на інші) (22.04.2020 - обід, вечеря, друга вечеря.. 23.04,2020 - сніданок, обід, вечеря, друга вечеря, 24.04.2020 - сніданок, вечеря, 25.04.2020 - сніданок, обід, вечеря.).

На підставі зазначеного Позивачем нараховано суму штрафу в розмірі 13 066,06 грн.

Таким чином, загальна сума штрафних санкцій за порушення умов Договору від 29.12.2018 №286/2/18/174 складає: 25 168,59 грн. (3 375,43 грн.+7 040,55 грн.+ 1 686,55 грн.+12 066,06 грн.)

07.04.2020р., 11.06.2020р. та 15.06.2020 р. МОУ зверталося до відповідача із вимогами сплатити штраф, проте, вказані вимоги були залишені ТОВ "Військсервіс-Волонтер" без відповіді та задоволення.

Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.

Згідно зі ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідач, заперечуючи проти нарахування штрафних санкцій, вказав, зокрема, що твердження позивача про використання відповідачем 27.02.2020 року харчових продуктів які є небезпечними (з простроченим терміном придатності) не підтверджуються належними доказами, оскільки, як слідує з акту перевірки продукти харчування знаходились на складі відповідача та жодних доказів використання останніх при наданні послуг з харчування позивачем не надано.

Крім того, Постановою КМУ №426 від 29.03.2002 затверджено норми заміни продуктів харчування військовослужбовців Збройних Сил якими, зокрема, передбачено та дозволено заміну при наданні послуг з харчування консервованих овочів на овочі свіжі. За твердженням відповідача видача продуктів харчування здійснювалась у суворій відповідності до вказаної Постанови КМУ (заміна одних продуктів на інші), що не призвело до недоведення встановлених норм харчування.

Однак суд не погоджується із такими доводами відповідача та зазначає наступне.

Щодо заперечень стосовно використання продуктів з простроченим терміном придатності, суд вказує, що посилання відповідача на те, що продукти знаходились на складі відповідача є безпідставними, так як з акту перевірки слідує, що остання проводилась на складі поточного забезпечення. Відповідач при складанні акту своїх заперечень та пояснень не наводив, від підпису акту відмовився, на претензію не відреагував.

Щодо заміни одних продуктів на інші та посилання на Постанову КМУ суд вказує, що як визначено умовами договору, така заміна можлива за наявності письмового дозволу Представника Замовника. Зважаючи при цьому на допустимість такої заміни, що прямо передбачено в процитованій Постанові КМУ. Проте, заміна продуктів одних на інші без письмового дозволу є порушенням умов Договору та згідно підпункту 8.2.2. пункту 8.2 розділу VIII Договору тягне за собою накладення штрафу у розмірі 20% вартості наданих послуг за окремими прийомами їжі за кожний встановлений та зафіксований випадок.

Отже, зважаючи на встановлені обставини та враховуючи, що матеріалами справи підтверджується факт порушення відповідачем умов договору, суд дійшов висновку, що ТОВ "Військсервіс-Волонтер" порушило господарське зобов`язання.

Відповідно до ст. 611 ЦК України та ст. 230 ГК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

Частинами 1, 2 ст. 549 ЦК України встановлено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання (частина друга статті 549 ЦК України). Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (частина третя статті 549 ЦК України).

Відповідно до абзацу 1 підпункту 8.2.1. пункту 8.2 розділу VIII Договору у разі виявлення порушень договірних зобов`язань, щодо використання Виконавцем під час надання послуг з харчування харчових продуктів які є небезпечними Виконавець сплачує Замовнику штраф за кожен встановлений та зафіксований випадок у розмірі 20 % від вартості наданої Послуги, відповідно до акту приймання послуг з харчування на день виявлення порушень.

Відповідно до абзацу 3 підпункту 8.2.2. пункту 8.2 розділу VIII Договору у разі виявлення порушень договірних зобов`язань щодо не доведення встановлених норм харчування (заміни одних продуктів на інші без письмового дозволу Представника Замовника), Виконавець сплачує Замовнику штраф у розмірі 20% вартості наданих послуг за окремими прийомами їжі за кожний встановлений та зафіксований випадок.

Зважаючи на наведені приписи закону та умови договору, суд вважає, що вимоги про стягнення штрафу за порушення умов договору є обґрунтованими.

Таким чином, вимога про стягнення штрафу в розмірі 25 168,59 грн. є обґрунтованою та такою, що підлягає стягненню.

Статтею 73 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно із статтею 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідачем не подано доказів в підтвердження заперечень проти задоволення позовних вимог.

За таких обставин, враховуючи подані учасниками справи докази, які оцінені судом у порядку статті 86 Господарського процесуального кодексу України, позов підлягає задоволенню.

За приписами статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору слід покласти на відповідача.

Керуючись статтями 129, 233, 236, 237, 240 та 241 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

1. Позов Міністерства оборони України до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІЙСЬКСЕРВІС-ВОЛОНТЕР» про стягнення штрафу у розмірі 25 168,59 грн. задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІЙСЬКСЕРВІС-ВОЛОНТЕР» (код 40887542; 04116, м. Київ, вул. Маршала Рибалка, буд.10/8) на користь Міністерства оборони України (код 00034022; 03168, м. Київ, пр-т. Повітрофлотський,6): 25 168,59 (двадцять п`ять тисяч сто шістдесят вісім) грн. штрафу та 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Північного апеляційного господарського суду через Господарський суд міста Києва протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 14.04.2021.

Суддя І.Д. Курдельчук