Рішення № 96233352, 06.04.2021, Сватівський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
06.04.2021
Номер справи
426/55/21
Номер документу
96233352
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 426/55/21

РІШЕННЯ

іменем України

06 квітня 2021 року , м.Сватове

Сватівський районний суд Луганської області у складі:

головуючого судді Реки А.С.

за участю секретаря судового засідання Філіпенко А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Сватівської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору – Луганська обласна військово-цивільна адміністрація - Луганської обласної державної адміністрації про зобов`язання вчинити певні дії,

за участі позивачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,

представника відповідача – ОСОБА_3 ,-

Встановив:

Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з дійсним позовом, в обґрунтування якого зазначили, що 29 жовтня 2015 року в м. Сватове Луганської області по вул. Новостаробільській, на території об`єднаних польових складів ракетно-артилерійського озброєння Сектору «А» Міністерства оборони України утворилася пожежа з подальшою детонацією та розльотом боєприпасів. Рішенням засідання регіональної комісії з питань ТЕБ та НС Луганської обласної державної адміністрації від 02 листопада 2015 року, Протокол № 8, визнано дану подію надзвичайною ситуацією техногенного характеру регіонального рівня (код НС 10260 – НС унаслідок пожежі, вибуху на арсенал, складі боєприпасів або іншому військовому об`єкті військового призначення). В свою чергу рішення регіональної комісії з питань ТЕБ та НС Луганської обласної державної адміністрації від 02 листопада 2015 року підтверджене експертним висновком № 8-2015 Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 05 листопада 2015 року. Внаслідок вказаної надзвичайної ситуації від 29 жовтня 2015 року було пошкоджено житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 . В результаті отриманих пошкоджень житловий будинок став непридатним для подальшого проживання. Відповідно до договору купівлі-продажу серії НВ 0089796 від 24 грудня 1997 року, власниками домогосподарства за адресою: АДРЕСА_1 є ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . Комісія, що створена відповідно до рішення «Про усунення недоліків техногенної катастрофи» позачергової 36 сесії Сватівської міської ради від 31 жовтня 2015 року провела обстеження домогосподарства, за результатами якого складено Акт № 38 від 05.11.2015 року, яким зафіксовано візуальні пошкодження житлового будинку. Згідно з міською програмою по усуненню недоліків надзвичайної ситуації, яка виникла у м. Сватове 29-30 жовтня 2015 року, затвердженої Рішенням позачергової 36 сесії Сватіської міської ради шостого скликання від 31.10.2015 року, Сватівська міська рада брала на себе обов`язок виготовлення дефектних актів та проектно-кошторисної документації з капремонту житлових будинків приватного сектору. Цією ж програмою Сватівська міська рада, на підставі проведеного обстеження, належний позивачам будинок визнала повністю зруйнованим. Відповідно до листа Сватівської міської ради № Р-318/5 від 15 квітня 2016 року документом, що підтверджує статус потерпілої особи внаслідок надзвичайної ситуації є акт про нанесення матеріальних збитків та внесення до реєстру осіб, що постраждали внаслідок вибухів боєприпасів на складах Збройних сил України в місті Сватове. Із вказаного листа слідує, що Сватівська міська рада не приймала рішення про визначення статусу постраждалих осіб внаслідок надзвичайної ситуації, та значила, що відповідно до Акту № 38 обстеження житлового будинку від 05.11.2015 року та відповідно до реєстру № 1 осіб домогосподарства, які постраждали внаслідок надзвичайної ситуації, що виникла 29.10.2015 року на території міста Сватове, що виникла 29 жовтня 2015 року на території міста Сватове, позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 – є постраждалими особами внаслідок надзвичайної ситуації. Пунктом 2 Розпорядження керівника робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації від 03.11.2015 року № 8 зобов`язано міського голову міста Сватове довести до осіб, які мають право на компенсацію на пошкоджене майно перелік необхідних документів і відомостей для оформлення компенсації й алгоритм її отримання строком до 04.11.2015 року. Дана вимога керівника робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації Сватівською міською радою була проігнорована та не виконана, у зв`язку з цим при вирішені питання щодо виплати компенсації за зруйнований або пошкоджений житловий будинок слід керуватись загальним порядком, встановленим Кодексом цивільного захисту населення України. Позивачами було прийнято рішення про добровільну передачу належно їм на праві приватної власності житлового будинку до органу місцевого самоврядування – Сватівської міської ради, про що повідомили міську раду в письмовому вигляді. За результатами розгляду заяви про добровільну відмову від пошкодженого житла, Сватівська міська рада будь-якого рішення в порядку частини 9 статті 86 КЦЗ України та п.1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» не прийняла та надала відповідь за № Р-853/5 та Р-848/5 від 31 жовтня 2018 року, згідно яких Сватівською міською радо розглянуто згоду позивачів про передачу до комунальної власності належного їм житлового будинку по АДРЕСА_1 . У разі виділення коштів з державного бюджету для надання компенсації або придбання іншого житлового приміщення позивачам, надана ними згода буде врахована та будуть прийняті відповідні рішення. До цього часу позивачам не виплачена грошова компенсація за зруйнований або пошкоджений житловий будинок через те, що Сватівською міською радою не виконано своїх повноважень, передбачених п. 20 ч.2 ст. 19, ч.9 ст. 86 КЦЗ України. Позивачі повторно зверталися до Сватівської міської ради із заявами про добровільну відмову від пошкодженого житла на користь Сватівської міської ради. Проте, міською радою вказано на те, що відповідно до ч.2 ст. 8 ЗУ «Про звернення громадян» повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж самого громадянина з одного і того ж самого питання не розглядаються. Також, позивачі звернулися до Сватівської міської ради та Луганської ОДА, Луганської ВЦА із відповідними заявами стосовно виплати компенсації за пошкоджене житло. Сватівська міська рада надала відповідь за № Р-367/5 від 13 липня 2020 року, де зазначила, що надзвичайна ситуація, що сталася 29-30 жовтня 2015 року в м. Сватове має регіональний рівень, відповідно створення комісії у справах осіб, які постраждали від надзвичайних обставин та надання відповідних довідок віднесено до повноважень органу державної виконавчої влади – Луганської ОДА. В свою чергу Луганська ОДА, Луганська ВЦА, розглянувши заяви позивачів у відповіді № 3-Р-01436-11-03-08 від 03 серпня 2020 року вказали, що документи, що були надіслані позивачами не можуть бути розглянуті відповідно до Порядку, оскільки положення Порядку не застосовуються в цьому випадку. Також, представники Луганської ОДА, Луганської ВЦА дійшли висновку в тому, що враховуючи недосконалість чинного законодавства, єдиним способом врегулювання питань, пов`язаних із виплатою компенсації або відновленням житла, пошкодженого внаслідок надзвичайної ситуації, залишається їх розгляд в судовому порядку. Просять суд визнати ОСОБА_1 та ОСОБА_2 постраждалими особами внаслідок надзвичайної ситуації техногенного характеру регіонального рівня, зобов`язати Сватівську міську раду прийняти від ОСОБА_1 , ОСОБА_2 по Ѕ частині пошкодженого житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .

Ухвалою судді Сватівського районного суду Луганської області від 18 січня 2021 року справу було прийнято до провадження та призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою Сватівського районного суду Луганської області від 09 лютого 2021 року Луганську обласну військово-цивільну адміністрацію - Луганську обласну державну адміністрацію було залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.

Ухвалою Сватівського районного суду Луганської області від 26 лютого 2021 року справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні.

Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в судовому засіданні наполягали на задоволенні позовних вимог в повному обсязі, обґрунтувавши заявлені вимоги доводами, викладеними в позовній заяві. Вказали, що неодноразово зверталися до Сватівської міської ради для вирішення вказаних питань, але отримали відмову. Наголосили, що згодні у передбаченому законом порядку передати пошкоджене домоволодіння відповідачу, а земельна ділянку, на якій розташоване домоволодіння й так перебуває в комунальній власності, право власності на дану земельну ділянку вони не оформляли.

Представник Сватівської міської ради Луганської області в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог. Вказав, що позов заявлений передчасно, дане питання повинно вирішуватися під час звернення позивачів з відповідними позовними заявами про виплату компенсації або відновлення житла, пошкодженого внаслідок надзвичайної ситуації, яка склалася 29.10.2015 року у м. Сватове Луганської області на територій об`єднаних польових складів ракетно-артилерійського озброєння Сектору «А» Міністерства оборони України.

Також, від Сватівської міської ради Луганської області на адресу суду надійшов відзив, в якому відповідачем вказано, що органи державної виконавчої влади, виконавчі органи місцевого самоврядування (комісії у справах осіб, які постраждали від надзвичайних обставин) видають потерпілим довідки про визнання їх такими, що постраждали від надзвичайних обставин, при наявності паспорта або документа, що його заміняє. Зазначена довідка є підставою для вирішення питань забезпечення житлом, відшкодування заподіяних матеріальних збитків, працевлаштування і надання іншої необхідної допомоги. Тому посилання позивачів на те, що Сватівська міська рада не прийняла рішення про визначення статусу постраждалих внаслідок надзвичайної ситуації, чим допущено протиправну бездіяльність, є безпідставним, оскільки діючим законодавством прийняття такого рішення міською радою не передбачене. Також, у позовній заяві позивачі, посилаючись на ч. 9 ст. 86 КЦЗ зазначають, що прийняли рішення про добровільну передачу належного їм на праві приватної власності по 1/2 частині пошкодженого внаслідок надзвичайної ситуації житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 . Своє рішення позивачі оформили у формі заяв, копії яких додані до матеріалів позовної заяви. За результатами розгляду вищезазначених заяв відповідачем надані відповіді, копії яких додані до матеріалів позовної заяви. Позивачі вважають, що їм не виплачена грошова компенсація за пошкоджений житловий будинок через те, що відповідачем не виконано своїх повноважень, передбачених пунктом 20 частини 2 статті 19, частини 9 статті 86 Кодексу цивільного захисту України, але це твердження є необґрунтованим як і зобов`язання прийняти пошкоджений будинок. Відповідач згодний з позицією Позивачів про те, що набуття органом місцевого самоврядування речових прав на майно від фізичної особи є різновидом цивільних правовідносин, у яких орган місцевого самоврядування реалізує правомочності номінального набувача речових прав шляхом укладення відповідних договорів, тобто листи позивачів про добровільну передачу на праві приватної власності по 1/2 частині пошкодженого надзвичайної ситуації житлового будинку не є належним правочином, спрямованим на зміну права власності на нерухоме майно. Просять відмовити у задоволенні позовних вимог.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору – Луганська обласна військово-цивільна адміністрація - Луганська обласна державна адміністрація уповноваженого представника до суду не направили, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце розгляду справи належним чином, надіслали на адресу суду клопотання про розгляду справи за відсутності їх представника (а.с. 78).

Суд, заслухавши думку сторін, дослідивши та оцінивши надані докази в їх сукупності, дійшов наступного.

Правовідносини, які виникли між сторонами, врегульовані положеннями Конституції України, Кодексу цивільного захисту України.

Відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

Згідно норм ст. 4 ЦПК України кожна особа вправі звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.

Частиною першою ст. 15 Цивільного кодексу України (далі - ЦК) визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Положеннями статті 16 ЦК України визначено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди. До способів захисту цивільних прав та інтересів належить, зокрема, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

В силу положень ст. 1 Кодексу цивільного захисту України (далі – КЦЗ) цей Закон регулює відносини, пов`язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов`язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.

Відповідно до п. 24 ч. 1 ст. 2 КЦЗ України надзвичайна ситуація – це обстановка на окремій території чи суб`єкті господарювання на ній або водному об`єкті, яка характеризується порушенням нормальних умов життєдіяльності населення, спричинена катастрофою, аварією, пожежею, стихійним лихом, епідемією, епізоотією, епіфітотією, застосуванням засобів ураження або іншою небезпечною подією, що призвела (може призвести) до виникнення загрози життю або здоров`ю населення, великої кількості загиблих і постраждалих, завдання значних матеріальних збитків, а також до неможливості проживання населення на такій території чи об`єкті, провадження на ній господарської діяльності.

Частиною першою статті 84 КЦЗ України визначено, що постраждалий внаслідок надзвичайної ситуації – це особа, якій заподіяно моральну, фізичну або матеріальну шкоду внаслідок надзвичайної ситуації або проведення робіт з ліквідації її наслідків.

Відповідно до частини 2 ст. 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

У статтях 33 та 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачені делеговані повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, які полягають у вжитті необхідних заходів щодо ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій відповідно до закону, інформування про них населення, залучення в установленому законом порядку до цих робіт підприємств, установ та організацій, а також населення та створення резервного фонду для ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

Таким чином, держава взяла на себе зобов`язання захищати населення від надзвичайних ситуацій, реагувати на них та запровадити функціонування єдиної державної системи цивільного захисту з метою профілактики, запобігання надзвичайних ситуацій, а у разі їх виникнення – зменшення шкідливих наслідків. Ці функції держави виконуються органами виконавчої влади та місцевого самоврядування.

Як вбачається з матеріалів справи, на позачерговій тридцять шостій сесії Сватівської міської ради 31 жовтня 2015 року було прийняте рішення «Про усунення наслідків техногенної катастрофи», згідно якого було визнано ситуацію, що виникла у м. Сватове 29-30 жовтня 2015 року внаслідок вибуху на території складів ракетно-артилерійського озброєння сектору А, надзвичайною ситуацію техногенного характеру регіонального рівня; затверджено перелік першочергових робіт по усуненню наслідків надзвичайної ситуації техногенного характеру; створено комісію по усуненню наслідків надзвичайної ситуації техногенного характеру (а.с. 152-159).

05 листопада 2015 року комісія Сватівської міської ради, що створена відповідно до рішення «Про усунення недоліків техногенної катастрофи» позачергової 36 сесії Сватівської міської ради від 31 жовтня 2015 року, провела обстеження домогосподарства ОСОБА_4 за адресою АДРЕСА_1 після надзвичайної ситуації, яка склалася внаслідок пожежі та вибухів на складі боєприпасів в м. Сватове 29-30 жовтня 2015 року, за результатами якого складено Акт № 38 від 05.11.2015 року, яким зафіксовано візуальні пошкодження житлового будинку (а.с. 14).

ОСОБА_1 , як уповноважену особу, за № 929 було включено до Реєстру № 1 осіб, домогосподарства яких постраждали внаслідок ситуації, що виникла 29.10.2015 на території м. Сватове, ступень руйнації будинку за адресою: АДРЕСА_1 – 70% (а.с. 15).

Як вбачається з листа № Р-318/5 від 15 квітня 2016 року, на звернення позивачів Сватівська міська рада повідомила, що документом, що також підтверджує статус потерпілої особи внаслідок надзвичайної ситуації є акт про нанесення матеріальних збитків внаслідок вибуху боєприпасів, реєстрація відповідного звернення до правоохоронних органів, відкриття провадження по кримінальній справі про нанесення збитків потерпілим внаслідок вибуху складів боєприпасів тощо (а.с. 105).

Також, Сватівська міська рада в листі від 13.07.2020 року № Р-367/5 повідомила, що коли відбулася надзвичайна ситуація в м. Сватове 29.10.2015 року в результаті вибуху на складах ракетно-артилерійського озброєння сектору А Міністерства оборони України форма довідки обстеження будинку затверджена не була. Комісії, яка діяла в період ліквідації наслідків надзвичайної ситуації в м. Сватове була створена на період ліквідації наслідків НС. За результатами огляду будинку позивачів їм було видано акт обстеження та складено дефективний акт та кошторис на ремонтні роботи. На сьогодні комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій немає. Крім того, форма акта обстеження, передбачена постановою КМУ від 10.07.2019 № 623, до теперішнього часу на затверджена Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. Окрім того, оскільки надзвичайна ситуація в м. Сватове 29-30.10.2015 року має регіональний рівень відповідно створення комісій у справах осіб, які постраждали від надзвичайних обставин та надання відповідних довідок віднесено до повноважень органу державної виконавчої влади – Луганської обласної державної адміністрації. Сватівська міська рада не приймала рішень щодо надання громадянам статусу постраждалих від надзвичайної ситуації в м. Сватове 29.10.2015 в результаті вибухів на складах озброєння Міноборони України (а.с. 33).

В судовому засіданні представник відповідача вказав, що у позивачів наявний Акт № 38 обстеження житлового будинку від 05.11.2015 року та вони включені до реєстру № 1 осіб, домогосподарства яких постраждали внаслідок надзвичайної ситуації, що виникла 29-30.10.2015 року на території міста Сватове, тобто та обставина, що позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є постраждалими особами внаслідок надзвичайної ситуації ніким не оспорюється. Вважає, що довідку про визнання позивачів постраждалими внаслідок надзвичайної ситуації Сватівська міська рада видавати не повноважна, оскільки ці функції виконувала комісія, створена при військово-цивільній адміністрації, яка на даний час припинила свою діяльність.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2020 р. № 767

внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 р. № 947 «Про затвердження Порядку надання та визначення розміру грошової допомоги або компенсації постраждалим від надзвичайних ситуацій, які залишилися на попередньому місці проживання», згідно з якою викладено Порядок в новій редакції.

Пунктом 1-3 Порядку надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій та розміру грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації (далі - Порядок) визначено, що цей Порядок встановлює механізм надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій і розміру грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації. Постраждалими визнаються громадяни України, іноземці та особи без громадянства, житлові будинки (квартири) (далі - житло) яких пошкоджено/зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації (далі - постраждалі). Грошова допомога надається постраждалим, житло яких пошкоджено внаслідок надзвичайної ситуації або проведення робіт з ліквідації її наслідків та які відмовилися від евакуації, відселення та залишилися на попередньому місці проживання та/або в межах відповідного населеного пункту.

Як вбачається з положень п. 4 цього ж Порядку, органи місцевого самоврядування, а в разі їх відсутності – військово-цивільні адміністрації населених пунктів проводять обстеження пошкодженого або зруйнованого житла, обліковують його, складають і затверджують списки постраждалих на відповідній території та видають довідки про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації.

Згідно до п.19 ч.2 ст. 19 КЦЗ України до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту належить забезпечення складення довідок про визнання особи постраждалою внаслідок надзвичайної ситуації, списків (реєстрів) постраждалих внаслідок надзвичайної ситуації, відповідно до яких надається матеріальна допомога, списків загиблих осіб на підставі їх ідентифікації.

Таким чином, забезпечення проведення обстеження пошкодженого або зруйнованого житла, складання актів обстеження, списків постраждалих та довідок про встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок надзвичайної ситуації віднесено до повноважень органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 24.06.1999 № 6-рп/99 наголосив на тому, що метою функціонального поділу державної влади на законодавчу, виконавчу та судову є розмежування повноважень між різними органами державної влади та недопущення привласнення повноти державної влади однією з гілок влади.

У постанові Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 № 13 викладено позицію щодо неможливості суду підміняти собою органи владних повноважень, згідно з якою суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймаючи замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень.

Дана позиція узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини.

Зокрема, у рішеннях Класс та інші проти Німеччини від 06.09.1978, Фадєєва проти Росії (Заява № 55723/00) від 09.06.2005, Кумпене і Мазере проти Румунії (Заява № 33348/96) від 17.12.2004, Єрузалем проти Австрії, (Заява № 26958/95) від 27.02.2001, Реквеньї проти Угорщини (Case of Rekvenyi v. Hungary) (Заява № 25390/94) від 20.05.1999, вказано, що завдання суду при здійсненні його контрольної функції полягає не в тому, щоб підміняти органи влади держави, тобто суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою.

Таким чином, суд не є тим органом, що вправі приймати рішення з питань, віднесених до виключної компетенції інших органів. Вирішення питання про встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок надзвичайної ситуації та видача відповідних довідок, не віднесено до повноважень суду.

Із врахуванням задекларованого в ст. 19 Конституції України принципу розмежування компетенцій органів державної влади, не можуть бути задоволені вимоги позивачів про визнання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 постраждалими внаслідок надзвичайної ситуації техногенного характеру регіонального рівня, що не позбавляє права ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на звернення до суду для оскарження рішення, дій чи бездіяльності уповноваженого органу, що має відповідну компетенцію щодо встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок надзвичайної ситуації.

Також, позивачі просять Сватівську міську раду прийняти від них по 1/2 частині пошкодженого внаслідок надзвичайної ситуації житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 з дотримання вимог статті 86 Кодексу цивільного захисту України з метою отримання грошової компенсації в подальшому.

Як вбачається з досліджених в судовому засіданні доказів та не заперечується сторонами, житловий будинок позивачів було пошкоджено внаслідок надзвичайної ситуації - пожежі з подальшою детонацією та розльотом боєприпасів на території об`єднаних польових складів ракетно-артилерійського озброєння сектору «А» Міністерства оборони України, яка сталася у м. Сватове 29-30 жовтня 2015 року.

Пунктом 20 частини другої статті 19 КЦЗ визначено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту віднесено забезпечення соціального захисту постраждалих внаслідок надзвичайної ситуації, зокрема виплати матеріальної допомоги.

Згідно з пунктом 6 частини першої статті 21 КЦЗ громадяни України мають право, зокрема, на соціальний захист та відшкодування відповідно до законодавства шкоди, заподіяної їхньому життю, здоров`ю та майну внаслідок надзвичайних ситуацій або проведення робіт із запобігання та ліквідації наслідків.

Відповідно до положень частин другої-четвертої вказаної статті заходи соціального захисту та відшкодування матеріальних збитків постраждалим внаслідок надзвичайної ситуації включають, зокрема: надання (виплату) матеріальної допомоги (компенсації); забезпечення житлом.

Заходи соціального захисту та відшкодування матеріальних збитків постраждалим здійснюються за рахунок, зокрема, коштів державного та місцевих бюджетів.

Надання невідкладної допомоги постраждалим може здійснюватися за рахунок коштів резервних фондів державного і місцевих бюджетів відповідно до рівня надзвичайної ситуації, а також матеріальних резервів для запобігання та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.

Відповідно до частини восьмої та дев`ятої статті 86 КЦЗ постраждалі, яким виплачено грошову компенсацію за зруйновану або пошкоджену квартиру (житловий будинок), житлом за рахунок держави не забезпечуються. Забезпечення житлом постраждалого або виплата грошової компенсації за рахунок держави здійснюється за умови добровільної передачі постраждалим зруйнованого або пошкодженого внаслідок надзвичайної ситуації житла місцевим державним адміністраціям або органам місцевого самоврядування, суб`єктам господарювання.

Отже, виплата постраждалому грошової компенсації за зруйновану або пошкоджену квартиру (житловий будинок) внаслідок надзвичайної ситуації здійснюється за кошти, зокрема, місцевого та державного бюджетів, за умови добровільної передачі цим постраждалим зруйнованого або пошкодженого житла органу місцевого самоврядування.

Порядок надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій та розміру грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 року № 947 (далі-Порядок, у редакції, чинній на час звернення до суду із цим позовом) встановлює, зокрема, механізм надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій.

Відповідно до пункту 3, 10, 11 Порядку, грошова допомога надається постраждалим, житло яких пошкоджено внаслідок надзвичайної ситуації або проведення робіт з ліквідації її наслідків та які відмовилися від евакуації, відселення та залишилися на попередньому місці проживання та/або в межах відповідного населеного пункту. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві органи виконавчої влади приймають у п`ятиденний строк з дня подання документів, зазначених у пункті 9 цього Порядку, а також за результатами обстеження житла, пошкодженого внаслідок надзвичайної ситуації або проведення робіт з ліквідації її наслідків, рішення щодо надання постраждалим грошової допомоги, що оформляється протоколом, та повідомляють про це постраждалим. У разі надання постраждалим недостовірної інформації про встановлення статусу особи, яка постраждала від надзвичайної ситуації, розмір завданої матеріальної шкоди Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві органи виконавчої влади можуть прийняти рішення про відмову в наданні грошової допомоги. У разі незгоди постраждалий може оскаржити зазначене рішення до суду.

У відповідності до договору купівлі-продажу від 24 грудня 1997 року, зареєстрованого 13.01.1998 в Сватівському БТІ за № 5211, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на праві власності належить житловий будинок з надвірними будівлями, розташований в АДРЕСА_1 (а.с. 16).

Позивачі неодноразово зверталися із заявами про добровільну передачу пошкодженого житла.

Звернення позивачів Сватівською райдержадміністрацією було спрямовано до Луганської обласної державної адміністрації - Луганської обласної військово-цивільної адміністрації, яка 30 жовтня 2018 року за № 43-Р02449-100308 надала роз`яснення щодо вирішення питання про прийняття у власність пошкодженого житла внаслідок надзвичайної ситуації, згідно якої Сватівська райдержадміністрація не має в управлінні житлового фонду та коштів на його утримання, тому вважають за доцільне зруйноване або пошкоджене внаслідок надзвичайної ситуації житло передати Сватівській міській раді (а.с. 115-116).

Позивачі звернулися до Сватівської міської ради з вищевказаним питанням, та їм було надано відповіді за № Р-853/5 та Р-848/5 від 31 жовтня 2018 року, № Р-1068/5 від 10.01.2019 року, згідно яких Сватівською міською радою розглянуто згоду позивачів про передачу до комунальної власності належного їм житлового будинку по АДРЕСА_1 та у разі виділення коштів з державного бюджету для надання компенсації або придбання іншого житлового приміщення позивачам, надана ними згода буде врахована та будуть прийняті відповідні рішення (а.с. 17-20, 109).

Також, позивачі повторно зверталися до Сватівської міської ради із заявами про добровільну відмову від пошкодженого житла на користь Сватівської міської рад, проте міською радою у листах від 22.04.2020 № Р-227/5 та Р-226/5 було повідомлено, що відповідно до ч.2 ст. 8 ЗУ «Про звернення громадян» повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж самого громадянина з одного і того ж самого питання не розглядаються (а.с. 31-32).

Позивачі неодноразово зверталися до Сватівської міської ради, Луганської обласної військово-цивільної адміністрації, Луганської обласної державної адміністрації, Кабінету Міністрів України для отримання компенсації за зруйноване житло внаслідок вибухів на складах 29.10.2015 року (а.с. 92-100).

Згідно листів Сватівської міської ради від 11.03.2016, 31.03.2016, 11.04.2016, 11.06.2016 на даний час виплата вищевказаної компенсації відповідно до законодавства України з держаного бюджету не передбачена, надано доручення уповноваженим особам Луганської обладміністрації підготувати звернення до Прем`єр-міністра України щодо виплати компенсації за повністю зруйновані будинки приватного сектору (а.с. 101-104, 106).

У відповідності до листа Сватівської міської ради від 01.02.2018 року № Р-79/5, матеріальна допомога Сватівською міською радою власникам пошкодженого домогосподарства за адресою: АДРЕСА_1 не надавалася, відновлювальні роботи не проводилися (а.с. 107).

Згідно листа Сватівської районної державної адміністрації від 09.01.2018 року № 20/44-107, до Реєстру власників пошкоджених будівель та квартир внесено ОСОБА_1 , пошкодження будинку АДРЕСА_2 . За рахунок коштів районного бюджету було надано ОСОБА_1 одноразову матеріальну допомогу в розмірі 10000 грн.

У листі Луганської обласної державної адміністрації - Луганської обласної військово-цивільної адміністрації № 43-Р-01436-11-03-08 від 03 серпня 2020 року, на звернення позивачів щодо надання грошової допомоги або компенсації за житловий будинок, зруйнований внаслідок надзвичайної ситуації, пов`язаної з пожежею та вибухами на територій об`єднаних польових складів ракетно-артилерійського озброєння Сектору «А» Міністерства оборони України у 2015 році у м. Сватовому вказано, що документи, які були надіслані позивачами не можуть бути розглянуті відповідно до Порядку, затвердженому КМУ від 05.10.1992 № 562, оскільки положення Порядку не застосовуються після набрання чинності Закону України «Про правовий режим надзвичайного стану» з 25.04.2000. Станом на сьогоднішній день відповідних порядку та Закону не прийнято. Таким чином, представники Луганської ОДА, Луганської ВЦА дійшли висновку в тому, що враховуючи недосконалість чинного законодавства, єдиним способом врегулювання питань, пов`язаних із виплатою компенсації або відновленням житла, пошкодженого внаслідок надзвичайної ситуації, залишається їх розгляд в судовому порядку (а.с. 34-35).

Враховуючи, що метою звернення позивачів з цим позовом до суду є отримання в подальшому грошової компенсації за пошкоджене внаслідок надзвичайної ситуації житло, а однією з умов отримання такої компенсації є передача постраждалим пошкодженого житла органу місцевого самоврядування, то дії та/або бездіяльність органу місцевого самоврядування щодо прийняття такого житла як такі, що є частиною процедури отримання постраждалим компенсації, можуть бути оскаржені в порядку цивільного судочинства.

Таку правову позицію Велика Палата Верховного Суду висловила, зокрема, в постановах від 12 лютого 2020 року у справі № 360/162/19 та від 11 березня 2020 року у справі № 360/148/19.

Відповідно до частини першої статті 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Згідно із частиною першою статті 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

В статті першій Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованого Законом України від 17.07.1997 року № 475/97-ВР «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції», зазначено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Статтею 347 ЦК України передбачено, що особа може відмовитися від права власності на майно, заявивши про це або вчинивши інші дії, які свідчать про її відмову від права власності. У разі відмови від права власності на майно, права на яке не підлягають державній реєстрації, право власності на нього припиняється з моменту вчинення дії, яка свідчить про таку відмову. У разі відмови від права власності на майно, права на яке підлягають державній реєстрації, право власності на нього припиняється з моменту внесення за заявою власника відповідного запису до державного реєстру.

Доводи представника відповідача про те, що вимоги позивачів про добровільну передачу пошкодженого будинку органу місцевого самоврядування є передчасними, оскільки в ст. 86 КЦЗ України не йдеться про обов`язкову попередню передачу житла як про передумову виплати грошової компенсації, а це можливо вирішити і під час або після виплати компенсації, є безпідставними.

Аналіз зазначених вище норм права свідчить про те, що, пред`являючи вимогу про виплату компенсації за зруйноване або пошкоджене внаслідок надзвичайної ситуації житло, власник цього майна має спочатку, тобто до ухвалення рішення суду, добровільно передати пошкоджений чи зруйнований будинок органам місцевого самоврядування.

Така правова позиція викладена у Постановах Верховного суду від 11 липня 2018 року (справа № 219/11736/16-ц), 20 вересня 2018 року (справа № 243/8302/16-ц).

Відповідно до частини десятої статті 86 Кодексу цивільного захисту України, розмір грошової компенсації за зруйновану або пошкоджену квартиру (житловий будинок) визначається за показниками опосередкованої вартості спорудження житла у регіонах України відповідно до місцезнаходження такого майна.

Будь-який інший порядок визначення розміру відшкодування за пошкоджену квартиру, внаслідок надзвичайної ситуації, на теперішній час відсутній.

Враховуючи, що позивачі зверталися до Сватівської міської ради з пропозицією про добровільну передачу пошкодженого внаслідок пожежі та вибухів на складі боєприпасів в м. Сватове 29-30 жовтня 2015 року житла – будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , що є частиною процедури отримання постраждалим компенсації за пошкоджене внаслідок надзвичайної ситуації житло, суд вважає, що у Сватівської міської ради не було законних підстав не приймати від позивачів пошкоджений будинок.

Таким чином, суд приходить до висновку, що вимоги позивачів про зобов`язання Сватівської міської ради прийняти від ОСОБА_1 та ОСОБА_2 по Ѕ частині належного їм пошкодженого житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 підлягають задоволенню.

У відповідності до п. 3 ч. 2 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивачів підлягає стягненню судовий збір пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст. 3, 19, 41 Конституції України, ст.ст. 1, 2, 19, 21, 84, КЦЗ України, ст. ст. 15, 16, 319, 321, 347 ЦК України, ст.ст. 2, 4, 5, 12, 76-81, 263-265, 268, 273, 352 ЦПК України, суд, -

Ухвалив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Сватівської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору – Луганська обласна військово-цивільна адміністрація - Луганської обласної державної адміністрації адміністрації про зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Зобов`язати Сватівську міську раду (код ЄДРПОУ 04051804) прийняти від ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , Ѕ частину належного йому пошкодженого житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .

Зобов`язати Сватівську міську раду (код ЄДРПОУ 04051804) прийняти від ОСОБА_2 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 , Ѕ частину належного їй пошкодженого житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .

Стягнути зі Сватівської міської ради(місцезнаходження: Луганська область, м. Сватове, пл. 50-річчя Перемоги, 36, код ЄДРПОУ 04051804) на користь ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , суму судового збору у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн.

Стягнути зі Сватівської міської ради (місцезнаходження: Луганська область, м. Сватове, пл. 50-річчя Перемоги, 36, код ЄДРПОУ 04051804) на користь ОСОБА_2 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 , суму судового збору у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн.

В задоволенні інших позовних вимог – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційну скаргу на рішення може бути подано до Луганського апеляційного суду безпосередньо або через Сватівський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Повний текст рішення складено та підписано 13 квітня 2021року.

Суддя А.С. Река