Рішення № 96229773, 13.04.2021, Дніпровський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
13.04.2021
Номер справи
755/19408/20
Номер документу
96229773
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 755/19408/20

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" квітня 2021 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі головуючої судді Яровенко Н.О. розглянувши в приміщенні суду в м. Києві у порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін, цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми боргу, -

в с т а н о в и в:

Позивач, Управління соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації, звернулося до Дніпровського районного суду м. Києва з позовом, в якому просить суд: стягнути з ОСОБА_1 суму боргу в розмірі 13 594,29 грн. на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат та Міністерства соціальної політики України, та понесені судові витрати в сумі 2 102,00 грн.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 24 вересня 2015 року до Управління звернулась ОСОБА_1 із заявою про призначення житлової субсидії. В декларації про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням субсидії ОСОБА_1 зазначила себе. Рішенням від 02 грудня 2015 року уповноваженому власнику ОСОБА_1 призначено житлову субсидію. З 01.05.2018 вступила в дію постанова КМУ №329 від 27.04.2018 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», якою було внесено зміни в Положення про порядок призначення житлових субсидій. З метою доведення до відома громадян, що фактично отримують житлову субсидію, інформації про зміни в законодавстві, Управлінням були направлені інформаційні листи-повідомлення з проханням з`явитися до Управління для перевірки відомостей, що надавалися під час написання заяви на отримання субсидії та які можуть впливати на подальше призначення субсидії, відповідно до змін. Відповідь від відповідача не надійшла. В січні 2020 року набрав чинності Закон України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат». 28 липня 2020 року відповідач в черговий раз звернулась до Управління про продовження виплати житлової субсидії, в якій власноруч зазначила, що одружена з 24 квітня 2008 року з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та надала копію паспорті. Таким чином, виникла переплата житлової субсидії за період з 01.05.2018 року по 30.04.2020 рік на загальну суму 13 594,29 грн., яку позивач просить стягнути з відповідача.

04 січня 2021 року ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва відкрито провадження в справі за правилами спрощеного провадження, без повідомлення сторін.

Копію вказаної ухвали позивачем було отримано 22 січня 2021 року.

24 лютого 2021 року представником відповідача було подано відзив на позовну заяву в якому просила відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі з тих підстав, що в діях відповідача відсутня обов`язкова умова необхідна для стягнення неправомірно перерахованої субсидії, а саме позивачем не надано доказів того, що відповідач свідомо не надала позивачу відомостей, що вплинули або могли вплинути на встановлення прав на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Позивачем до суду додаткових заяв, пояснень подано не було.

08 лютого 2021 року третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, направив на адресу Дніпровського районного суду міста Києва пояснення по суті справи, відповідно до яких позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить задовольнити.

Відповідно до положень ч. 8 ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

За змістом ст. 275 ЦПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно ст. 279 ЦПК України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Суд у порядку спрощеного позовного провадження без виклику у судове засідання сторін, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини на яких вони ґрунтуються, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.

Положення «Про порядок призначення житлових субсидій», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 21 жовтня 1995 року №848, визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій.

Згідно п. 3 Положення, житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком та витрати на комунальні послуги в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв`язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія.

Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Згідно п. 9 Положення, Заяви про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява), з необхідними документами приймаються від громадян структурними підрозділами з питань соціального захисту населення. З 1 січня 2021 р. заяви з необхідними документами приймаються від громадян структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних держадміністрацій лише у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний веб-портал електронних послуг).

Як вбачається з матеріалів справи, 24 вересня 2015 року, відповідач звернулась до Управління з заявою про призначення житлової субсидії за адресою: АДРЕСА_1 . В декларації про доходи і витрати осіб, які звернулись за ОСОБА_1 зазначила себе.

Відповідно до п. 24 Положення, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства, до складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів одного з подружжя, якщо обом більше 60 років і вони проживають у сільській місцевості або селищах міського типу, доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

02 грудня 2015 року Управління винесено рішення про призначення субсидії позивачу за адресою: АДРЕСА_2 .

З 01 травня 2018 року вступила в дію постанова Кабінету Міністрів України №329 від 27 квітня 2018 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», якою було внесено зміни в Положення про порядок призначення житлових субсидій.

З метою доведення до відома громадян, що фактично отримують житлову субсидію, інформації про зміни в законодавстві, Управлінням були направлені інформаційні листи-повідомлення з проханням з`явитися до Управління для перевірки відомостей, що надавалися під час написання заяви на отримання субсидії та які можуть впливати на подальше призначення субсидії, відповідно до змін.

Відповідно до п. 24 постанови КМУ від 21 жовтня 1995 року №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» зі змінами, під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів одного з подружжя, якщо обом більше 60 років і вони проживають у сільській місцевості або селищах міського типу, доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

Відповідно до п. 22 постанови КМУ від 21 жовтня 1995 року №848 в редакції, що діяла на час припинення субсидії, за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, що впливають на призначення житлової субсидії протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.

24 вересня 2018 року на адресу ОСОБА_1 направлено листи №37/02-12844 з проханням терміново з`явитися до Управління для уточнення складу сім`ї.

29 липня 2020 року ОСОБА_1 звернулась до Управління із заявою про продовження виплати житлової субсидії та зазначила, що одружена з 24 квітня 2008 року з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та надала копію паспорта.

Рішенням з травня 2020 року житлову субсидію, призначену ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_3 було відмінено у зв`язку із не повідомленням про сімейний стан, інформації про доходи та майновий стан її чоловіка.

Управлінням від 22 вересня 2020 року за №37/11-11532 та від 27 жовтня 2020 року за №37/11-13213 направлені листи ОСОБА_1 з проханням добровільного повернення бюджетних коштів (субсидії) на рахунок держави, але боржниця жодним чином не відреагувала та не сплатила суму боргу.

Відповідно до п. 22 постанови КМУ від 21 жовтня 1995 року №848 в редакції, що діяла на час припинення субсидії, за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, що впливають на призначення житлової субсидії протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.

Заява, яку особа подає на призначення та надання житлової субсидії містить положення про обов`язок повідомляти про виникнення обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії. Таким чином ОСОБА_1 була проінформована з самого початку про необхідність надання інформації про склад сім`ї.

Відповідно до п. 49 Положення, громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно ст. 1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача. (ст. 1215 Цивільного кодексу України)

Проаналізувавши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для стягнення з відповідача надмірно виплаченої житлової субсидії у розмірі 13 594,29 грн., з огляду на порушення відповідачем вимог Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, в частині неповідомлення уповноваженому органу/позивачу даних про сімейний стан, членів своєї сім`ї, які зареєстровані за адресою, щодо якої позивачем було призначено, нараховано та виплачено відповідачу житлову субсидію.

Також, слід зазначити, що відповідно до Постанови КМУ № 848 від 21 жовтня 1995 року «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», розпорядниками коштів на виплату житлової субсидії населенню в певні періоди були різні державні установи, у зв`язку з чим, позивач просить стягнути кошти за період з травня 2018 року по січень 2019 року на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської РДА, в період з лютого 2019 року по вересень 2019 року на користь Міністерства соціальної політики України та за період з жовтня 2019 року по квітень 2019 року на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Відповідно частин 1, 3 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Згідно ч. 1 ст. 81 Цивільного процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно зі статтею 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

За таких обставин, оцінивши докази, подані сторонами, встановивши характер спірних правовідносин, суд приходить до висновку, що позов Управління соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми боргу є обґрунтованим та таким підлягає задоволенню в повному обсязі, оскільки обставини встановлені ст. 1215 ЦК України, якою передбачено повернення безпідставно отриманої допомоги за відсутності недобросовісності з боку набувача, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду.

В порядку ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України суд присуджує стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2 102,00 грн., які сплачені позивачем при зверненні з даним позовом до суду.

Враховуючи наведене та керуючись ст. ст. 1166, 1212, 1215 Цивільного кодексу України, ст. 1, 10, 12, 18-1 - 18-4, ЗУ «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» ст.ст. 76-81, 89, 141, 178, 258, 259, 263-265, 268, 273, 275, 279, 354, 355 ЦПК України, суд -

у х в а л и в:

Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення суми боргу задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації суму боргу у розмірі 7 182,49 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Міністерства соціальної політики України суму боргу у розмірі 4 280,60 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат суму боргу у розмірі 2 131,20 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2 102,00 грн.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду до Київського апеляційного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 13 квітня 2021 року.

Дані сторін:

Позивач - Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (02125, м. Київ. вул. Курнатовського, буд. 7а, корп. 1, код ЄДРПОУ 37397200);

Відповідач - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_3 ).

Третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (03165, м. Київ, пр.-т Л. Гузара, буд. 7, код ЄДРПОУ 22886300).

Суддя Н.О. Яровенко