Рішення № 96225038, 30.03.2021, Луцький міськрайонний суд Волинської області

Дата ухвалення
30.03.2021
Номер справи
161/11037/20
Номер документу
96225038
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 161/11037/20

Провадження № 2/161/406/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 березня 2021 року місто Луцьк

Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:

головуючого - судді Ковтуненка В. В.

при секретарі -

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку цивільну справу № 161/11037/20 за позовом ОСОБА_1 до Першого відділу державної виконавчої служби м. Луцька, Державної Казначейської служби України, про стягнення виконавчого збору, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом до Першого відділу державної виконавчої служби м. Луцька, Державної Казначейської служби України, про стягнення виконавчого збору

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що заочним рішенням Луцького міськрайонного суду від 06.11.2014р. у справі № 161/15938/14ц стягнуто в користь Публічного акціонерного товариства «Брокбізнесбанк» солідарно із ОСОБА_2 та ОСОБА_1 заборгованість по кредиту у розмірі 514267,50грн. Стягувачем спрямовано до виконання виконавчий лист № 161/15938/14-ц по даному рішенню.

Зазначає, що в процесі виконання замінено сторону стягувача на товариство з обмеженою відповідальністю «Кредит-Капітал» ( ЄДРПОУ 35234236).

10.09.2019р. ОСОБА_2 звернувся до суду із заявою про скасування заочного рішення Луцького міськрайонного суду від 06.11.2014р. у справі № 161/15938/14ц.

Ухвалою від 11.12.2019р. заочне рішення Луцького міськрайонного суду від 06.11.2014р. у справі № 161/15938/14ц скасовано. Ухвалою Луцького міськрайонного суду від 11.02.2020р. позовну заяву залишено без розгляду.

Вказує, що постановою старшого державного виконавця від 06.09.2019р. Першого відділу ДВС м. Луцьк ГТУЮ у Волинській області винесено постанову про стягнення виконавчого збору із ОСОБА_1 в сумі 51426,75грн. Матеріали виділені в окреме провадження. 09.09.2020р. постановою старшого державного виконавця Гончар О. О. відкрито провадження № 59993434 про стягнення виконавчого збору.

09.12.2019р. в державний бюджет перерахований виконавчий збір в сумі 51426,75грн.

Відповідно до ч. 7 ст. 27 ЗУ «Про виконавче провадження» у разі закінчення виконавчого провадження у зв`язку із скасуванням рішення, що підлягало виконанню, або визнання судом виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, виконавчий збір не стягується, а стягнутий виконавчий збір підлягає поверненню.

ОСОБА_1 в порядку ч. 7 ст. 27 ЗУ «Про виконавче провадження», звернулась до Першого відділу державної виконавчої служби м. Луцька Західного міжрегіонального управління юстиції (м. Львів) із листом від 09.04.2020р. про повернення судового збору. Листом від 20.04.2020р. № 39879 відмовлено в повернення судового збору.

23 листопада 2020 року позивачем подано до суду заяву про уточнення позовних вимог. Просить суд стягнути в її користь із Державного бюджету України шляхом безспірного списання Державною казначейською службою України коштів з Єдиного казначейського рахунку Державного бюджету України грошові кошти в загальному розмірі 51 426,75грн., що перераховані платіжним дорученням № 3327 від 12.09.2019р

Представник позивача в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та не заперечує проти заочного розгляду справи.

Представник відповідача Державної Казначейської служби Українив судове засідання не з`явився, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином. Заявлений позов не визнав з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Просив відмовити в задоволенні позову.

Представник відповідача Першого відділу державної виконавчої служби м. Луцькав судове засідання не з`явився, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки до суду не повідомляв, від нього не надходило відзиву та заяви про розгляд справи у його відсутності.

Розгляд справи проводиться судом на підставі наявних в матеріалах справи письмових доказів.

Дослідивши письмові матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується заявлений позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи у їх сукупності і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що заявлений позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що заочним рішенням Луцького міськрайонного суду від 06.11.2014р. у справі № 161/15938/14ц стягнуто солідарно із ОСОБА_1 та ОСОБА_2 заборгованість по кредитному договору в сумі 514267,50грн. (а.с. ).

Ухвалою від 11.12.2019р., за зверненням ОСОБА_2 , заочне рішення Луцького міськрайонного суду від 06.11.2014р. у справі № 161/15938/14ц скасовано та справу призначено до розгляду в судовому засіданні.

Ухвалою Луцького міськрайонного суду від 11.02.2020р. позовну заяву Публічного акціонерного товариства «Брокбізнесбанк» залишено без розгляду. Ухвала не оскаржувалась та набула законної сили.

Разом з тим, встановлено, що постановою старшого державного виконавця від 06.09.2019р. Першого відділу ДВС м. Луцьк ГТУЮ у Волинській області винесено постанову про стягнення виконавчого збору із ОСОБА_1 в сумі 51426,75грн. Матеріали виділені в окреме провадження.

09.09.2020р. постановою старшого державного виконавця Гончар О. О. відкрито провадження № 59993434 про стягнення в користь держави із ОСОБА_1 виконавчого збору в сумі 51426,75грн.

Згідно ст. 27 Закону ЗУ «Про виконавче провадження» виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України. Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає примусовому стягненню, поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом, заборгованості із сплати аліментів. 4. Державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів). Стягнутий виконавчий збір перераховується до Державного бюджету України протягом трьох робочих днів з дня надходження на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби.

В матеріалах справи наявні платіжні доручення № 3327 та розпорядження № 59993434 від 09.12.2019р., згідно яких виконавчий збір в сумі 51426,75грн. стягнутий із позивачки та перерахований де державного бюджету України.

Відповідно до ч. 7 ст. 27 ЗУ «Про виконавче провадження» у разі закінчення виконавчого провадження у зв`язку із скасуванням рішення, що підлягало виконанню, або визнання судом виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, виконавчий збір не стягується, а стягнутий виконавчий збір підлягає поверненню.

Як вбачається із матеріалів справи, заочне рішення суду, в процесі виконання якого був стягнутий виконавчий збір, скасовано ухвалою Луцького міськрайонного суду від 11.12.2019р. № 161/15938/14ц.

Судом також встановлено, що ОСОБА_1 09.04.2020р. та 04.03.2021р. зверталась до Першого відділу ДВС Західного міжрегіонального управління юстиції (м. Львів) із заявами про повернення сплаченого виконавчого збору.

Однак дані звернення не були задоволені, що очевидно вказує на потребу захисту порушених цивільних прав позивачки.

Відповідно до пункту 23-1 частини першої статті 1 Бюджетного кодексу України єдиний казначейський рахунок, відкритий центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у Національному банку України для обліку коштів та здійснення розрахунків у системі електронних платежів Національного банку України, на якому консолідуються кошти державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов`язкового державного соціального і пенсійного страхування та кошти інших клієнтів, які відповідно до законодавства знаходяться на казначейському обслуговуванні.

Відповідно до пункту 9 Прикінцевих та Перехідних положень Бюджетного кодексу України рішення суду про стягнення (арешт) коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) виконується виключно Казначейством України. Зазначені рішення передаються до Казначейства України для виконання. Безспірне списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) здійснюється Казначейством України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за черговістю надходження таких рішень, щодо видатків бюджету в межах відповідних бюджетних призначень та наданих бюджетних асигнувань.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 року № 215, Державна казначейська служба України (Казначейство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України і який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.

Відповідно до покладених завдань Казначейство України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів або боржників на підставі рішення суду (підпункт 3 пункту 4 цього Положення).

Казначейство здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (пункт 9 Положення).

Механізм виконання рішень про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а такожіншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначено Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня2011 року № 845(далі Порядок).

Відповідно до пункту 3 Порядку рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Відтак, суд приходить до висновку, що з державного бюджету підлягає стягнення 51426,75грн.виконавчого збору стягнутого з позивача в державний бюджет.

Керуючись ст.ст. 10, 12, 27, 77, 81, 141, 263-265, 354 ЦПК України, Бюджетним кодексом України, на підставі ст. 1, 27 ЗУ «Про виконавче провадження», суд-

В И Р І Ш І В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Першого відділу державної виконавчої служби м. Луцька, Державної Казначейської служби України, про стягнення виконавчого зборузадовольнити повністю.

Стягнути із Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) 51 426,75грн., що перераховані до державного бюджету платіжним дорученням № 3327 від 12.09.2019 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Волинського апеляційного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя В.В. Ковтуненко