
Справа № 710/470/21 Провадження № 3/710/365/21
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13.04.2021 м. Шпола
Суддя Шполянського районного суду Черкаської області Побережна Н.П., розглянувши матеріали, які надійшли від Відділу поліцейської діяльності № 2 Звенигородського районного ВП ГУНП в Черкаській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого АДРЕСА_1 , мешканця АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Шполянським РВ УМВС України в Черкаській області 15.04.1997, реєстраційним номером облікової картки платника податків – НОМЕР_2 , інші відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, суду не відомі, за ч.1 ст.183-1 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
Згідно з виконавчим листом №153/1884/18 від 03.01.2019 ОСОБА_1 зобов`язаний сплачувати аліменти на користь ОСОБА_2 на утримання неповнолітньої дочки ОСОБА_3 в розмірі ј всіх видів доходів, але не менше 30% прожиткового мінімуму до досягнення повноліття дочки. Станом на 01.02.2021 заборгованість по аліментах становить 75148,77 грн, що перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців з дня пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Своїми діями ОСОБА_3 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.183-1 КУпАП.
У суд ОСОБА_3 з`явився, вину визнав.
Вина ОСОБА_3 у вчиненні даного адміністративного правопорушення стверджується матеріалами справи, зокрема, даними протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАБ №361434 від 23.02.2021 (а.с. 1), заяви ОСОБА_2 від 10.02.2020 (а.с. 2), розрахунку заборгованості по аліментах від 31.08.2020 № 11036 (а.с. 3), поясненнями правопорушника ОСОБА_3 (а.с. 4), поясненнями свідка ОСОБА_4 (а.с. 5), дублікатом виконавчого листа Ямпільського районного суду Вінницької області від 25.01.2019 (а.с. 6-7), постановою про відкриття виконавчого провадження від 24.04.2019 (а.с. 9-10), розрахунку заборгованості по аліментах від 01.02.2021 № 317 (а.с. 11), випискою з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого (а.с. 12), витягом з трудової книжки ОСОБА_3 серії НОМЕР_3 (а.с. 13-14), платіжними дорученнями (а.с. 17-18), довідкою від 01.03.2021 (а.с. 19), фіскальними чеками (а.с. 20).
Диспозиція ст.183-1 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім`ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання.
З об`єктивної сторони даний адміністративний проступок характеризується бездіяльністю, яка полягає у невиконанні особою свого обов`язку по сплаті аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім`ї. При цьому, для утворення складу правопорушення є обов`язковим настання суспільно шкідливих наслідків у виді виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» № 2234-VIII від 07.12.2017, що набрав законної сили 06.02.2018 встановлено адміністративну відповідальність за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.183-1 КУпАП.
Відповідно до ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Статтею 8 КУпАП передбачено, що закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
З огляду на наведене, за загальним положенням, закони та інші нормативно-правові акти, не мають зворотної сили в часі, тобто не поширюються на поведінку, що мала місце в той період, коли відповідний акт ще не був прийнятий або ще не набрав чинності.
Не має зворотної сили закон, що вперше встановлює юридичну відповідальність за певну поведінку, так і акт, який обтяжує відповідальність за вчинення будь-якого діяння порівняно з діючим законом. Виняток з цього правила становлять закони або інші нормативно-правові акти, що пом`якшують або скасовують відповідальність і саме тому, мають зворотну силу.
Принцип неприпустимості зворотної дії в часі нормативних актів знайшов своє відображення і в ст.7 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини.
Враховуючи викладене, оскільки ст.183-1 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за несплату аліментів та передбачає суспільно корисні роботи, як вид адміністративного стягнення, то дана норма не має зворотної дії в часі.
Таким чином, період несплати аліментів особою до вступу в дію ст.183-1 КУпАП не має прийматися до уваги при обрахунку сукупного розміру аліментної заборгованості, як умови притягнення до адміністративної відповідальності за ст.183-1 КУпАП.
Однак, з протоколу про адміністративне правопорушення, складеного відносно ОСОБА_3 та розрахунку заборгованості доданого до нього, період несплати аліментів виник, як до так і після набрання чинності ст.183-1 КУпАП.
З наданих суду розрахунків заборгованості по аліментах встановлено, що сума аліментів, яка підлягає стягненню з ОСОБА_3 за період з 06.02.2018 по 01.02.2021 складає 59896,50 грн.
Тобто, у ОСОБА_3 виникла заборгованість зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Обставини, що пом`якшують відповідальність ОСОБА_3 у вчиненні адміністративного правопорушення, судом не встановлено.
Обставини, що обтяжують відповідальність ОСОБА_3 у вчиненні адміністративного правопорушення, судом не встановлено.
Таким чином, на підставі вказаних доказів вина ОСОБА_3 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП, доказана.
При накладенні адміністративного стягнення, згідно з вимогами ст. 33 КУпАП, суд враховує характер вчиненого правопорушення та його суспільну небезпеку, особу правопорушника, його ступінь вини, матеріальний стан, а тому вважає, що правопорушнику ОСОБА_3 слід призначити адміністративне стягнення у виді виконання суспільно корисних робіт на строк сто двадцять годин.
Оскільки ОСОБА_3 піддається адміністративному стягненню, суддя стягує з нього судовий збір в сумі 454,00 грн., відповідно до ст.40-1, ч. 5 ст.283 КУпАП, п.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір»,
Керуючись, ст.58 Конституції України, ст.ст. 8, 33-35, 40-1, ч.1 ст.173-2, 252, 280, 283, 288 ст. 294, 307, 308 КУпАП, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП, піддати адміністративному впливу та накласти мінімальне адміністративне стягнення у виді виконання суспільно корисних робіт на строк 120 (сто двадцять) годин.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого с. Матусів, Звенигородського району, Черкаської області, мешканця АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Шполянським РВ УМВС України в Черкаській області 15.04.1997, реєстраційним номером облікової картки платника податків – НОМЕР_2 , інші відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, суду не відомі, судовий збір в сумі 454,00 грн. на користь Державної судової адміністрації України, вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 26255795 (отримувач коштів – ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), бюджетний рахунок UА908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга може бути подана до Черкаського апеляційного суду через Шполянський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення даної постанови.
Суддя Н.П. Побережна