Рішення № 96212924, 12.04.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2021
Номер справи
620/794/21
Номер документу
96212924
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 квітня 2021 року Чернігів Справа № 620/794/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 доЧернігівської районної радипровизнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Чернігівської районної ради Чернігівської області, в якому просить: визнати бездіяльність Чернігівської районної ради, що полягає у невиплаті йому середньомісячної заробітної плати на період працевлаштування протиправною; зобов`язати Чернігівську районну раду виплачувати йому, починаючи з 8 грудня 2020 року, середньомісячну заробітну плату в розмірі 55246,07 грн до моменту працевлаштування, але не більше ніж до 8 червня 2021 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскільки до 08.12.2020 він був головою районної ради, то відповідно до частини другої статті 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» має право на виплату середньомісячної заробітної плати після звільнення на період працевлаштування, але не більше шести місяців. Однак, звернувшись із заявою до відповідача він отримав відмову у вказаній виплаті, яка мотивована відсутністю відповідних видатків в бюджеті. Вважає, що оскільки законодавство не пов`язує зазначені виплати із формуванням місцевих бюджетів та наявністю чи відсутністю бюджетних видатків відповідного призначення, то така бездіяльність з боку відповідача є неправомірною і його порушене право на отримання середньої заробітної плати на період працевлаштування потребує судового захисту.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 11.02.2021 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Відповідач правом подання відзиву до суду не скористався, про розгляд справи та зазначене право був повідомлений належним чином, що підтверджується Розпискою від 11.02.2021 про отримання копій ухвали суду про відкриття провадження у справі та позовної заяви з додатками (а.с. 17).

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Згідно копії Трудової книжки від 20.06.1996 серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 :

26.11.2015 - обрано головою Чернігівської районної ради та прийнято ним присягу посадової особи місцевого самоврядування;

27.11.2015 - звільнено із займаної посади в ПП «Аксіома» у зв`язку з обранням на виборну посаду;

30.11.2015 - приступив до здійснення повноважень;

08.12.2020 - вказані повноваження припинив у зв`язку з припиненням повноважень депутата районної ради 7 скликання на підставі частини другої статті 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (а.с. 6).

У відповідь на заяву позивача від 16.12.2020 про виплату середньомісячної заробітної плати, яку він отримував на виборній посаді голови райради, до моменту працевлаштування, починаючи з 09.12.2020 (а.с. 4), відповідач листом від 14.01.2021 № 01-03/30 з-поміж іншого повідомив про те, що районна рада, як головний розпорядник коштів, підготувала належним чином бюджетний запитна 2021 рік та подала на розгляд до місцевого фінансового органу (фінансового відділу Чернігівської районної державної адміністрації). У формі 2021-3 бюджетного запиту районна рада врахувала додаткову потребу в коштах на виплату середньої заробітної плати ОСОБА_1 впродовж шести місяців. Станом на 01.01.2021 відсутні видатки по головному розпоряднику коштів - Чернігівській районній раді на здійснення йому виплати середньомісячної заробітної плати, яку він отримував на виборній посаді голови районної ради (а.с. 5).

Згідно листа Чернігівської районної ради від 03.02.2021 № 01-03/107 середньомісячна заробітна плата позивача станом на 08.12.2021 (станом на момент припинення повноважень голови ради) складає 55 246,07 грн (а.с. 7).

Згідно Довідки ПП «Аксіома» від 09.12.2020 № 169 станом на 09.12.2020 в ПП «Аксіома» відсутня можливість його працевлаштування на посаду заступника директора з економічного розвитку, так як ця посада виключена з штатного розкладу з 2016 року через скорочення чисельності працівників та з метою оптимізації роботи підприємства. Інша рівноцінна посада на підприємстві станом на 09.12.2020 відсутня (а.с. 8).

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об`єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста. Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України. На сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.

Згідно з частиною першою статті 42 Закону № 280/97-ВР повноваження сільського, селищного, міського голови починаються з моменту оголошення відповідною сільською, селищною, міською виборчою комісією на пленарному засіданні ради рішення про його обрання.

Голова ради здійснює свої повноваження до припинення ним повноважень депутата ради відповідного скликання, крім випадків, передбачених частинами четвертою та п`ятою цієї статті. Голова ради вважається звільненим з посади з дня припинення ним депутатських повноважень або повноважень голови (частина друга статті 55 Закону № 280/97-ВР).

Частиною першою статті 42 Закону № 280/97-ВР також передбачено, що повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону.

Згідно з частинами першою, другою статті 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11.07.2002 № 93-IV у разі обрання депутата місцевої ради на виборну посаду у раді, на якій він працює на постійній основі, трудовий договір з ним за попереднім місцем роботи припиняється відповідно до законодавства. Обраний на виборну посаду у відповідній раді, на якій він працює на постійній основі, депутат місцевої ради, який перебуває на службі у військових формуваннях чи правоохоронних органах держави, прикомандировується до місцевої ради із залишенням на цій службі.

Депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації. У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету.

Отже, гарантія щодо збереження середньої заробітної плати надається радою лише за умови неможливості реалізації гарантії щодо надання попередньої або рівноцінної роботи (посади) зі сторони підприємства, установи, організації, до яких звернувся колишній голова ради з метою повернення на попередню роботу. Шестимісячний строк, протягом якого гарантується збереження середньомісячної заробітної плати, визначається як період працевлаштування та, водночас, максимальний строк, протягом якого може тривати виплата середньомісячної заробітної плати колишньому голові, за умови, що він протягом цього часу не перебуватиме у трудових правовідносинах. Щодо останнього, то з фактом працевлаштування пов`язується й припинення вказаної виплати.

Подібного правового висновку дійшов Верховний Суд при розгляді справи № 340/742/15-а (постанова від 28.05.2018).

Судом встановлено, що до обрання головою Чернігівської районної ради позивач працював на посаді заступника директора з економічного розвитку ПП «Аксіома», з якої був звільнений 27.11.2015 у зв`язку з обранням 26.11.2015 на виборну посаду голови Чернігівської районної ради. 30.11.2015 - приступив до здійснення повноважень голови, а 08.12.2020 вказані повноваження припинив у зв`язку з припиненням повноважень депутата районної ради 7 скликання на підставі частини другої статті 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», що підтверджується записами в трудовій книжці.

Довідкою від 09.12.2020 № 169, виданою ПП «Аксіома», підтверджується неможливість працевлаштування позивача, станом на 09.12.2020, на посаду заступника директора з економічного розвитку, так як ця посада виключена зі штатного розкладу з 2016 року, а інша рівноцінна посада на підприємстві відсутня.

Враховуючи зазначене вище, суд дійшов висновку, що позивач має право на збереження та виплату середньої заробітної плати, яку він одержував на виборній посаді голови Чернігівської районної ради, на період працевлаштування починаючи з 09.12.2020 (оскільки останнім днем перебування на посаді голови є 08.12.2020), але не більше шести місяців.

Згідно листа Чернігівської районної ради від 03.02.2021 № 01-03/107 середньомісячна заробітна плата позивача станом на 08.12.2021 (станом на момент припинення повноважень голови ради) складає 55 246,07 грн.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до відповідача із заявою про виплату середньомісячної заробітної плати на період працевлаштування, однак, відповідач листом від 14.01.2021 № 01-03/30 відмовив йому у здійсненні такої виплати, оскільки станом на 01.01.2021 у нього відсутні видатки на дану виплату.

Відповідно до положень частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З приводу вказаного аргументу суд зазначає, що Європейський суд з прав людини в рішенні від 08.11.2005 у справі «Кечко проти України» (пункт 23 рішення, заява № 63134/00) вказав: якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Суд зауважує, що відсутність видатків на здійснення виплати, яка передбачена нормами закону та за умови виконання всіх вимог для її виплати не може бути підставою для її ненарахування та невиплати. Отож органи місцевого самоврядування не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх фінансових зобов`язань.

Таким чином, суд дійшов висновку, що бездіяльність Чернігівської районної ради, яка полягає у невиплаті позивачу середньомісячної заробітної плати на період його працевлаштування, починаючи з 09.12.2020, але не більше шести місяців, є протиправною.

Крім того, суд зауважує, що в силу положень частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб`єктом владних повноважень (Чернігівською районною радою) відзиву на позов без поважних причин судом кваліфіковано як визнання позову.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку щодо наявності правових підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 139, 159, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Чернігівської районної ради Чернігівської області - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Чернігівської районної ради Чернігівської області, яка полягає у невиплаті ОСОБА_1 середньомісячної заробітної плати на період працевлаштування починаючи з 09 грудня 2020 року, але не більше шести місяців.

Зобов`язати Чернігівську районну раду Чернігівської області виплачувати ОСОБА_1 , починаючи з 09 грудня 2020 року, середньомісячну заробітну плату в розмірі 55246,07 грн до моменту працевлаштування, але не більше шести місяців.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач: Чернігівська районна рада, вул. Шевченка, 48, м. Чернігів, 14027 код ЄДРПОУ24843051.

Дата складення повного рішення суду - 12.04.2021.

Суддя Ю. О. Скалозуб