
Справа № 560/2440/21
РІШЕННЯ
іменем України
13 квітня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом від 02.03.2021 в якому просить: 1) визнати протиправною бездіяльність відповідача, щодо розгляду поданої позивачем заяви від 05.11.2020; 2) зобов`язати Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України нарахувати та виплатити кошти у розмірі 100 тис. грн., одноразову грошову допомогу відповідно до постанови КМУ №1122 від 11.12.2019.
В обгрунтування позову вказує, що під час бойових дій потрапив у полон до військовослужбовців Російської Федерації та сепаратистів. В полону перебував з 29 серпня 2014 року по 08 вересня 2014 року, що підтверджується довідкою Військової частини А0563 від 18.12.2020 № 1034 та листом Штабу Антитерористичного центру при Службі Безпеки України від 06.05.2020 № 33/8-Я-566нт. 05 листопада 2020 року подав звернення до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України з проханням нарахування та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу у розмірі 100 тис. грн. 07 грудня 2020 року Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України відмовило у визнанні особою, що була позбавлена свободи внаслідок збройної агресії проти України без зазначення підстав. Вважає дії Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України незаконними, тому звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до ухвали від 10.03.2021 суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи, та витребував докази.
26.03.2021 до суду поступив Відзив на позов від 23.03.2021, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Вказує, зокрема, що вимогами пункту 6 Порядку здійснення соціального і правового захисту осіб, позбавлених свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1122 (далі - Порядок № 1122), визначено, що рішення про визнання особи, включеної до сформованого СБУ переліку звільнених осіб, такою, що була позбавлена свободи внаслідок збройної агресії проти України, приймається міжвідомчою комісією, яка утворюється Мінреінтеграції. В отриманому від СБУ та сформованому нею переліку звільнених осіб на момент надання відповіді позивачу були відсутні відомості щодо ОСОБА_1 . Пунктом 15 Порядку № 1122 встановлено, що Мінреінтеграції після зіставлення заяви та документів, зазначених у пункті 13 нього Порядку, з переліком осіб, визнаних Комісією такими, що були позбавлені свободи внаслідок збройної агресії проти України, перераховує відповідні кошти на особовий рахунок особи, відкритий у банківській установі, який зазначено в заяві. Уточнений та оновлений перелік звільнених осіб Служба безпеки України надала Мінреінтеграції у 2021 році, тобто після того, як заява ОСОБА_1 від 05.11.2020 вже була розглянута (арк. спр. 24-28).
Ухвалою від 01.04.2021 суд витребував у Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України докази (арк. спр. 60).
06.04.2021 на виконання ухвали суду від Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України поступив лист без реєстраційного номера та дати за підписом державного секретаря Ващенко Костянтина , в якому вказує, що 24.01.2021 Мінреінтеграції звернулося листом до СБУ з проханням надати інформацію щодо звільнення військовополонених, заручників та осіб, позбавлених особистої свободи з політичних мотивів, на тимчасово окупованій території Донецької та Луганської області, Автономної Республіки Крим та міста Севастополь за період 2014-2020 років. Згідно отриманої відповіді, ОСОБА_1 включено до сформованого СБУ переліку звільнених осіб. Разом з цим, на момент направлення відповіді ОСОБА_1 , а саме 07.12.2020 аналогічні листи до СБУ скеровувались, відомості щодо вказаної особи в переліку СБУ були відсутні, а тому у Міжвідомчої комісії, яка є колегіальним міжвідомчим органом, не було законних підстав для розгляду заяви ОСОБА_1 .
З`ясувавши обставини на які сторони покликаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, оцінивши надані сторонами докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Судом встановлено, та не оспорюється сторонами, що ОСОБА_1 під час бойових дій потрапив у полон, в якому перебував з 29 серпня 2014 року по 08 вересня 2014 року, що також підтверджується довідкою Військової частини А0563 від 18.12.2020 № 1034 та листом Штабу Антитерористичного центру при Службі Безпеки України від 06.05.2020 № 33/8-Я-566нт (арк. спр. 12-13).
ОСОБА_1 звернувся до Міністерства у справах ветеранів тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб з заявою від 31.10.2020 про виплату одноразової грошової допомоги, яка була зареєстрована 05.11.2020 за вх. №Л-3243 (арк. спр.31).
Міністерство у справах ветеранів тимчасово окупованих територій та внутрішньо перемішених осіб скерувало заяву ОСОБА_1 до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України супровідним листом за №9676/07/182-20 від 09.11.2020 (арк. спр.30).
Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України листом №22/Я-1686-22-1797 від 07.12.2020 повідомило ОСОБА_1 , що для прийняття міжвідомчою комісією рішення про визнання особи такою, що була позбавлена свободи внаслідок збройної агресії проти України, пунктом 6 Порядку № 1122 та підпунктом 1 пункту 1 розділу IV Положення про міжвідомчу комісію передбачена необхідність включення такої особи до переліку звільнених осіб, який формується СБУ. В отриманому від СБУ та сформованому нею переліку звільнених осіб, відомості відсутні (арк. спр. 41-45).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Перелік та послідовність здійснення заходів, спрямованих на соціальний захист осіб, позбавлених свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення, та регулює питання системної, безперервної та ефективної взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування під час надання допомоги таким особам визначає Порядок здійснення соціального і правового захисту осіб, позбавлених свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1122 (далі - Порядок № 1122).
Відповідно до п. 6 Порядку № 1122, рішення про визнання особи, включеної до сформованого СБУ переліку звільнених осіб, такою, що була позбавлена свободи внаслідок збройної агресії проти України, приймається міжвідомчою комісією, яка утворюється Мінреінтеграції.
Пунктами 12, 14 Порядку № 1122 визначено, що після повернення звільнених осіб на територію України їм виплачується одноразова грошова допомога у розмірі 100 тис. гривень за рахунок та в межах коштів, передбачених за програмою "Заходи щодо захисту і забезпечення прав та свобод осіб, які позбавлені (були позбавлені) особистої свободи незаконними збройними формуваннями, окупаційною адміністрацією та/або органами влади Російської Федерації з політичних мотивів, а також у зв`язку з громадською, політичною або професійною діяльністю вказаних осіб, підтримки зазначених осіб та членів їхніх сімей, заходи з реінтеграції населення тимчасово окупованих територій, виплати державних стипендій імені ОСОБА_3 ". Для виплати допомоги звільнена особа звертається до Мінреінтеграції з відповідною заявою, в якій зазначаються реквізити її особового рахунка, відкритого у банківській установі, на який перераховується допомога. До заяви додаються: копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України особи, яку було незаконно позбавлено особистої свободи; копія довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків особи, яку було незаконно позбавлено особистої свободи (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті); копія паспортного документа іноземця або особи без громадянства та документ, що підтверджує законність їх перебування на території України.
Відповідно до п. 15 Порядку № 1122, Мінреінтеграції після зіставлення заяви та документів, зазначених у пункті 13 цього Порядку, з переліком осіб, визнаних міжвідомчою комісією такими, що були позбавлені свободи внаслідок збройної агресії проти України, перераховує відповідні кошти на особовий рахунок особи, відкритий у банківській установі, який зазначено в заяві.
Згідно з пунктами 1, 2 Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 17.07.2020 №57 "Про утворення міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов`язаних з визнанням осіб такими, що були позбавлені свободи внаслідок збройної агресії проти України, та здійсненням заходів, спрямованих на їх соціальний захист", утворено міжвідомчу комісію з розгляду питань, пов`язаних з визнанням осіб такими, що були позбавлені свободи внаслідок збройної агресії проти України, та здійсненням заходів, спрямованих на їх соціальний захист. Затверджено Положення про міжвідомчу комісію з розгляду питань, пов`язаних з визнанням осіб такими, що були позбавлені свободи внаслідок збройної агресії проти України, та здійсненням заходів, спрямованих на їх соціальний захист (далі - Положення).
Відповідно до пп. 1 п. 1 розділу ІУ Положення, основними завданнями Комісії є, зокрема, прийняття рішення про визнання особи, включеної до сформованого СБУ переліку звільнених осіб, такою, що була позбавлена свободи внаслідок збройної агресії проти України.
Згідно з п. 2 розділу ІУ Положення, для прийняття рішення, передбаченого підпунктом 1 пункту 1 цього розділу, особа, позбавлена особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, член сім`ї, близький родич, законний представник або представник, який діє за довіреністю в інтересах такої особи, звертаються до Мінреінтеграції з письмовим зверненням. До звернення додаються: 1) копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України особи, позбавленої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та заявника (а у разі, якщо заявником є представник, який діє за довіреністю - також, копія такої довіреності); 2) відомості або документи, що підтверджують факт та обставини позбавлення особи свободи внаслідок збройної агресії проти України; 3) інші документи та/або інформація, які заявник вважає за потрібне додати до звернення.
Відповідач фактично відмовив у задоволенні заяви позивача від 31.10.2020 листом за №22/Я-1686-22-1797 від 07.12.2020, що вказує на його бездіяльність, враховуючи вимоги Порядку № 1122 та Положення.
Цей висновок суду не спростовується запитом відповідача від 06.07.2020 №22/22-2019-20 щодо надання інформації про звільнених військовополонених, заручників та осіб, позбавлених особистої свободи з політичних мотивів за період 2014-2020 років (арк. спр. 47), адже заява позивача була подана 05.11.2020. Щодо ОСОБА_1 , відповідач звернувся до СБУ тільки 24.01.2021, і встановив включення позивача до переліку звільнених осіб (вказано у інформації на виконання ухвали суду від 01.04.2021), що підтверджує бездіяльність відповідача з 05.11.2020 (дата реєстрації заяви), яка триває до цього часу.
Отже, судом встановлено бездіяльність відповідача, щодо розгляду поданої позивачем заяви від 31.10.2020, тому перша позовна вимога підлягає задоволенню.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу у розмірі 100 тис. грн., суд зазначає, що з врахуванням відсутності рішення про визнання особи, включеної до сформованого СБУ переліку звільнених осіб, такою, що була позбавлена свободи внаслідок збройної агресії проти України, яке приймається міжвідомчою комісією, яка утворюється Мінреінтеграції, зобов`язання відповідача здійснити виплату такої допомоги буде передчасним.
Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі ч. 2 ст. 9 КАС України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, та зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , з врахуванням наявної інформації про включення позивача до сформованого СБУ переліку звільнених осіб.
Згідно з частинами 1 та 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач частково довів позовні вимоги, а відповідач вчинив протиправну бездіяльність щодо вирішення заяви ОСОБА_1 від 31.10.2020, що потребує усунення шляхом її вирішення у встановленому порядку, тому позов задовольняється частково.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 , задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, щодо розгляду поданої ОСОБА_1 заяви від 05.11.2020.
Зобов`язати Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , яка подана 05.11.2020, з врахуванням наявної інформації про включення позивача до сформованого СБУ переліку звільнених осіб.
В решті позовних вимог відмовити
Судові витрати, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 13 квітня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України (площа Лесі Українки, 1, м. Київ, 01196 , код ЄДРПОУ - 40446210)
Головуючий суддя А.І. Петричкович