Постанова № 9621214, 19.04.2010, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.04.2010
Номер справи
2а-1521/10/2370
Номер документу
9621214
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-1521/10/2370 19.04.2010 р. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді-Гайдаш В.А.

при секретарі-Пальонній Т.В.,

за участю представника позивача Долецького А.І. (за дорученням), розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси адміністративну справу за поданням державної податкової інспекції в м. Черкаси до приватного підприємства «Торгкомерс-2009»про продовження терміну застосування адміністративного арешту активів приватного підприємства «Торгкомерс-2009»та із заявою про арешт коштів на рахунку приватного підприємства «Торгкомерс-2009»(код ЄДРПОУ 36299933, зареєстроване за адресою: м. Черкаси, вул. Чигиринська, буд. 48, кв. 11), -

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у м. Черкаси звернулася до суду з поданням про продовження терміну застосування адміністративного арешту активів приватного підприємства "Торгкомерс - 2009" та із заявою про арешт коштів на рахунках приватного підприємства «Мегаторгсервіс»(код ЄДРПОУ 36299933, зареєстроване за адресою: м. Черкаси, вул. Чигиринська, 48, кв. 11) .

Свої позовні вимоги державна податкова інспекція у м. Черкаси мотивувала тим, що рішенням начальника державної податкової інспекції у м. Черкаси Прокопенка Р.О. було застосовано повний адміністративний арешт активів приватного підприємства "Торгкомерс-2009". Підставою для застосування адміністративного арешту стало те, що планом-графіком документальних перевірок на 2010 рік було заплановано перевірку приватного підприємства "Торгкомерс - 2009", про що 16.02.2010 р. належним чином повідомлено посадових осіб підприємства. Але під час виходу за юридичною адресою приватного підприємства «Торгкомерс-2009» на підставі направлення № 128/23-0 від 15.03.2010 р., співробітниками ревізійного управління не було виявлено вказаного підприємства та службових осіб, про що складено відповідний акт про неможливість розпочати перевірку. Після проведення ряду заходів по розшуку службових осіб приватного підприємства "Торгкомерс2009" було здійснено повторний вихід на підприємство на підставі направлення № 171/23-0 від 08.04.2010 р. Під час перебування на підприємстві службовими особами підприємства не було надано працівникам податкової служби необхідних документів та відмовлено в допуску до проведення перевірки.

В зв"язку з тим, що службовими особами приватного підприємства "Торгкомерс2009" не вчинено дій, направлених на допуск до перевірки, рішенням начальника державної податкової інспекції у м. Черкаси на підставі ст. 9 п. 9.3 п.п. 9.3.9 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181 від 21.12.2000 р., було застосовано повний адміністративний арешт активів платника податків приватного підприємства "Торгкомерс-2009" строком на 96 годин.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, а також заслухавши пояснення представника державної податкової інспекції у м. Черкаси, який підтримав вимоги викладені в поданні та заяві та просив їх задовольнити, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв"язок доказів у сукупності, суд приходить до наступного.

Приватне підприємство "Торгкомерс-2009" зареєстроване як юридична особа у виконавчому комітеті Черкаської міської ради 22.01.2009 р. за № 10261020000009764 (ідентифікаційний номер 362999333).

На підставі направлення № 128/23-0 від 15.03.2010 р. посадові особи державної податкової інспекції у м. Черкаси мали провести планову перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства приватного підприємства "Торгкомерс 2009", але перевірку проведено не було в зв"язку з відсутністю приватного підприємства "Торгкомерс-2009"та посадових осіб за юридичною адресою підприємства, про що службовими особами державної податкової інспекції у м. Черкаси було складено відповідний акт. Службовими особами державної податкової інспекції у м. Черкаси було повторно здійснено виїзд для проведення перевірки на підставі направлення № 171/23-0 від 08.04.2010 р. з тих же підстав, однак розпочати перевірку було неможливо в зв"язку з не допуском до перевірки, про що службовими особами було складено відповідний акт.

За таких обставин, наальник державної податкової інспекції в м. Черкаси прийняв рішення від 13.04.2010 р. № 288/26-907 про застосування повного адміністративного арешту активів платника податків.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов"язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов"язкових платежів), включаючи збір на обов"язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов"язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені, штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-111 від 21.12.2000 року (надалі за текстом Закон № 2181-111).

Підпункт 9.1.1 пункту 9.1 статті 9 Закону № 2181-111 визначає адміністративний арешт активів платника податків як виключний спосіб забезпечення можливості погашення його податкового боргу.

У відповідності до п.п. 9.3.3 п. 9.3 ст. 9 Закону № 2181-111 арешт може бути накладено на активи строком до 96 годин від години підписання відповідного рішення керівником податкового органу (його заступником). Зазначений строк не може бути продовжений в адміністративному порядку. Керівник відповідного органу (його заступник) має право звернутися до суду з поданням про продовження строку арешту активів платника подаків за наявності достатніх підстав вважати, що звільнення активів з-під адміністративного арешту може загрожувати їх зникненням або знищенням, а суд повинен прийняти відповідне рішення протягом 48 годин від моменту отримання зазначеного звернення.

При цьому підпунктом 9.1.2. пункту 9.1 статті 9 Закону України № 2181-111 визначено вичерпний перелік обставин, за яких суд може застосувати арешт активів. До таких обставин, зокрема, належать випадки, коли: платник податків порушує правила відчуження активів, визначенні пунктом 8.6 статі 8 цього Закону; фізична особа, яка має податковий борг, виїжджає за кордон; платника податків, який отримав податкове повідомлення або має податковий борг, визнано неплатоспроможним за зобов"язаннями, іншими ніж податкові, крім випадків, коли стосовно такого платника податків запроваджено мораторій на задоволення вимог кредиторів у зв"язку з порушенням щодо нього провадження у справі про банкрутство; платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб податкового органу до обстеження приміщень, що використовується для одержання доходів або пов"язані з отриманням інших об"єктів оподаткування, електронних контрольно-касових апаратів, комп"ютерних систем, що застосовуються для розрахунків за готівку або з використанням карток платіжних систем, вагокасових комплексів, систем та засобів штрихового кодування; відсутні свідоцтва про державну реєстрацію суб"єктів підприємницької діяльності, спеціальні дозволи (ліцензії) на її здійснення, торгові патенти, сертифікати відповідності електронних контрольно-касових апаратів, комп"ютерних систем, відсутня реєстрація особи як платника податків в органі державної податкової служби, якщо така реєстрація є обов"язковою відповідно до закону, або коли платник податків, що отримав податкове повідомлення або має податковий борг, здійснює дії з переведення активів за межі України, їх приховування або передачі іншим особам.

Вирішуючи питання про можливість продовження строку адміністративного арешту активів платника податків, суд перш за все звертає увагу, що рішення начальника державної податкової інспекції у м. Черкаси від 13.04.2010 р. № 288/26-907 не містить посилань на жодну з перелічених обставин, за наявності яких можливо застосувати адміністративний арешт активів платника податків.

Суд зауважує, що сама по собі відмова від проведення планової виїзної перевірки за наявності законних підстав для її проведення не може бути достатньою підставою для застосування адміністративного арешту активів платника податку, оскільки Закон 2181-111 визначає такий арешт, як виключний спосіб забезпечення можливості погашення його податкового боргу.

Разом з тим, державна податкова інспекція у м. Черкаси не надала жодного доказу наявності податкового боргу у платника податків.

Суд також зазначає, що застосування адміністративного арешту з підстав відмови платника податків від проведення документальної перевірки можливе лише у випадку наявності законних підстав для проведення такої перевірки.

Підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок встановлені статтею 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 р. № 509-Х11, згідно якого плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків та зборів (обов"язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об"єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка. Планова виїзна перевірка проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності платника податків за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної податкової служби не частіше одного разу на рік. Право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.

У зв"язку з цим, суд звертає увагу, що згідно повідомлення № 55/23-215 від 16.02.2010р. планова виїзна перевірка з питань дотримання платником податків податкового, валютного та іншого законодавства мала бути проведена з 01 березня 2010 р по 12 березня 2010 р.

Разом з тим, фактично посадовці державної податкової служби приступили до проведення перевірки 15 березня 2010 р., про що свідчить акт про неможливість її проведення, складений у цей день. За таких обставин суд вважає, що у співробітників державної податкової інспекції не було законних підстав для проведення перевірки.

Суд також звертає увагу на те, що подання про продовження терміну застосування арешту активів не містить посилання, з якою метою чи для яких дій необхідно продовжити арешт активів платника податків.

Враховуючи викладене, суд вважає, що подання державної податкової інспекції у м. Черкаси про продовження терміну дії застосованого адміністративного арешту активів приватного підприємства "Торгкомерс-2009" та заява про арешт коштів на рахунках платника податків задоволенню не підлягають.

Керуючись п.п "г" п. 9.1.2 та пп. 9.3.3 п. 9.3 ст. 9 Закону № 2181-111, ст. ст..160-163 КАС України суд, -

П О С Т А Н О В И В :

У задоволенні подання державної податкової інспекці у м. Черкаси про продовження терміну застосування повного адміністративного арешту активів приватного підприємства "Торгкомерс-2009" відмовити.

В задоволенні заяви про арешт коштів на рахунку приватного підприємства «Торгкомерс-2009»- відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня оголошення постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

СуддяВ.А. Гайдаш