Рішення № 96211194, 11.03.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.03.2021
Номер справи
420/442/21
Номер документу
96211194
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/442/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

судді - Бутенко А.В.,

секретаря судового засідання - Сініцина А.С.,

за участю сторін:

представник позивача – Шаркова Н.Р.,

представник відповідача – Королюк О.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Комунсервіс» (65037, Одеська область, Овідіопольський район, с. Лиманка, ж/м «Совіньйон», вул. Одеський бульвар, 3) до Виконавчого комітету Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області (65496, Одеська область, Овідіопольський район, смт. Таїрово, вул. 40-річчя Перемоги, 25) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Стислий зміст позовних вимог.

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Комунсервіс» до Виконавчого комітету Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області, в якому, з урахуванням заячви про зміну предмета позову (а.с. 55-58 т. 3), позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Таїровської селищної ради, яка виразилася в нерозгляді у встановлений законодавством місячний строк заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Комунсервіс» від 12.06.2020 року про встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, та у неприйнятті рішення на підставі заяви ТОВ «Комунсервіс» від 12.06.2020 року про встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, які надаються ТОВ «Комунсервіс»;

- зобов`язати виконавчий комітет Таїровської селищної ради протягом п`яти днів з дня набрання рішенням суду законної сили провести засідання виконавчого комітету Таїровської селищної ради, прийняти рішення та встановити тарифи на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, які надаються Товариством з обмеженою відповідальністю «Комунсервіс», на підставі документів, доданих до заяв ТОВ «Комунсервіс» від 12.06.2020 року та від 02.07.2020 року.

Виклад позиції позивача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач здійснює обслуговування частини магістрального водопроводу з точкою підключення до комунальної мережі водопостачання міста Одеси в районі Новоміського кладовища міста Одеси до сільських населених пунктів на території Таїровської селищної ради, у напрямку: с. Лиманка – смт Таїрове – житловий масив «Совіньйон», за допомогою якого мешканці указаних населених пунктів забезпечуються водою, і водопровідних та каналізаційних мереж, що знаходяться безпосередньо на території житлового масиву «Совіньйон».

Тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, які надаються позивачем, згідно зі ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування», встановлюються виконавчим комітетом Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області.

12 червня 2020 року позивач звернувся до Таїровської селищної ради з заявою про встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. До заяви був доданий пакет документів, передбачений Порядком розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженим Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12.09.2018 року № 239.

Постановою КМУ №869 від 01.06.2011 року «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» та Порядком розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженим Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12.09.2018 року №239 встановлено обов`язок органу місцевого самоврядування розглянути відповідну заяву постачальника послуг протягом місячного строку.

Однак, протягом встановленого місячного строку відповідач не здійснив розгляд заяви позивача від 12.06.2020 року про встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, рішення про встановлення указаних тарифів не прийняв, повідомлень про наявність будь-яких зауважень до розрахунків тарифів або про невідповідність чи відсутність яких-небудь документів, необхідних для прийняття рішення про встановлення тарифів, позивачу не надсилав.

Суд зауважує, що Відповідач відзив на адміністративний позов не надав.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Заяви та клопотання сторін

05.02.2021 року від представника позивача надійшла заява про зміну предмета позову (а.с. 55-58 т. 3).

11.03.2021 року, надійшла заява ГО «Громада Совіньону за права» про залучення її в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача.

Інших заяв чи клопотань від сторін, до суду не надходило.

Процесуальні дії

Ухвалою суду від 27.01.2021 року відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження з викликом сторін.

01.03.2021 року, протокольною ухвалою суду, закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті на 11.03.2021 року.

11.03.2021 року, протокольною ухвалою суду, у задоволенні заяви ГО «Громада Совіньону за права» про залучення її в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача, відмовлено у зв`язку з пропуском процесуального строку, встановленого ч. 2 ст. 49 КАС України

Представник позивача в судовому засіданні 11.03.2021 року підтримала позовні вимоги у повному обсязі з підстав, зазначених у позові.

Представник відповідача заперечувала щодо задоволення позовних вимог.

Обставини справи.

Судом встановлено Позивач зареєстрований 18.11.1999 року. Одним з основних видів діяльності позивача є забір,очищеннятапостачанняводи(кодКВЕД36.00), каналізація, відведення й очищення стічних вод (код КВЕД 37.00).

Господарська діяльність позивача з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення здійснюється на підставі ліцензій, виданої Одеською обласною державною адміністрацією ліцензіями серії АЕ №637456 від 02.07.2015 року, №423/од-2020 від 26.06.2020 року.

Відповідно до пп. 2 п. «а» ч. 1 ст. 28 Закону України від 21.05.1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема встановлення в порядку і межах, визначених законом, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються НКРЕКП), транспортні та інші послуги.

12.06.2020 року позивач згідно зі ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування», постановою Кабінету міністрів України №869 від 01.06.2011 року «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги», Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Порядком розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженим Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12.09.2018 року №239, звернувся до відповідача з заявою про встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. Вказана заява була зареєстрована відповідачем за вхідним номером 1543/02-07.

Разом із заявою відповідачу був поданий пакет документів, передбачений Порядком розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженим Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12.09.2018 року № 239, а саме: заява про встановлення тарифів, пояснювальна записка з розрахунками, договір №379-4 від 17.07.2001 року, рішення виконкому Таїровської селищної ради №106 від 28 квітня 2020 року, річний план надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення ТОВ «Комунсервіс» на 12 місяців 2020 року, річний план ліцензованої діяльності послуги з водопостачання на 2020 рік, розрахунок річних планів ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на 2020 рік, рахунки «Інфоксводоканал» за січень 2019 року – грудень 2019 року, звітність про використання води за 2015, 2016, 2017, 2019 роки, розрахунок вартості електричної енергії на технологічні потреби для надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на плановий період, розрахунки- фактури № 03-1345/1 від 21.01.2019 року, № 03-1345/1 від 20.02.2019 року, № 03-1345/1 від 22.03.2019 року, № 03-1345/1 від 19.04.2019 року, № 03-1345/1 від 20.05.2019 року, № 03-1345/1 від 20.06.2019 року, № 03-1345/1 від 19.07.2019 року, № 03-1345/1 від 20.08.2019 року, № 03-1345/1 від 20.09.2019 року, № 03-1345/1 від 21.10.2019 року, № 03-1345/1 від 20.11.2019 року, № 03-1345/1 від 20.12.2019 року, розрахунок планових витрат на електроенергію для технологічних потреб при наданні послуги з водопостачання по ТОВ «Комунсервіс» на 2020 рік, наказ № 01/02-ПД від 01.01.2020 року, розрахунок планового нормативу витрат електричної енергії на роботу насосів, пов`язаних з діяльністю централізованого водопостачання та водовідведення по ТОВ «Комунсервіс» на 2020 рік, договір підряду № 01/11П від 01.11.2019 року, довідка про вартість виконаних робіт та витрат за грудень 2019 рік, договірна ціна на будівництво та поточний ремонт мереж водопроводу в 2020 році, акт приймання виконаних робіт за грудень 2019 року, відомості витрачених ресурсів за грудень 2019 року, розрахунок витрат на допоміжні матеріали, включені до прямих матеріальних витрат, при розрахунку тарифу на послугу з водопостачання по ТОВ «Комунсервіс», видаткова накладна № 13031 від 13 березня 2019 року, сертифікат якості «ТК Рондо», розрахунок планових витрат на знезараження резервуарів питної води по ТОВ «Комунсервіс» на 2020 рік, розрахунок планових витрат на спецодяг виробничого персоналу насосних станцій та водозаборів по ТОВ «Комунсервіс» на 2020 рік, видаткові накладні № РН-0001152 від 31 жовтня 2019 року та № РН-0000548 від 12 грудня 2019 року, розрахунок фонду оплати праці виробничого персоналу в частині ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення по ТОВ «Комунсервіс» на 2020 рік (виробничий персонал насосних станцій та водозаборів), перелік основних засобів, які знаходяться на балансі ТОВ «Комунсервіс» станом на 01.01.2020 року, які безпосередньо відносяться до діяльності з водопостачання, договір №33/15 від 23 січня 2020 року, договір №32/15 від 23 січня 2020 року, розрахунок річних планів ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення на 2020 рік, річний план надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення ТОВ «Комунсервіс» на 2020 рік, розрахунок планових витрат на електроенергію для технологічних потреб при наданні послуги з водовідведення по ТОВ «Комунсервіс» на 2020 рік, розрахунок витрат на допоміжні матеріали, включені до прямих матеріальних витрат, при розрахунку тарифу на послугу з водовідведення по ТОВ «Комунсервіс», видаткові накладні № 0000001736 від 14 листопада 2019 року, № 634 від 07 серпня 2019 року, акти надання послуг № 322 від 08 травня 2019 року, № 245 від 08 квітня 2019 року, № 158 від 06 березня 2019 року, № 63 від 30 квітня 2019 року, видаткова накладна № 303 від 31 жовтня 2019 року, відомості використаних ресурсів витрат замовника за грудень 2019 року, довідка про вартість виконаних будівельних роботах та витратах за грудень 2019 року, акт приймання виконаних робіт за грудень 2019 року, договірна ціна відповідно поточного ремонту мереж каналізації в 2020 році, акти надання послуг № 63 від 30 квітня 2019 року, № 158 від 06 березня 2019 року, № 245 від 08 квітня 2019 року, № 322 від 08 травня 2019 року, видаткові накладні № 0000001736 від 14 листопада 2019 року, № 634 від 07 серпня 2019 року, № 303 від 31 жовтня 2019 року, розрахунок фонду оплати праці виробничого персоналу послуг водовідведення по ТОВ «Комунсервіс» на 2020 рік, розрахунок планових витрат на спецодяг виробничого персоналу каналізаційних станцій по ТОВ «Комунсервіс» на 2020 рік, видаткові накладні № РН-0000548 від 12 грудня 2019 року, № РН-0001152 від 31 жовтня 2019 року, перелік основних засобів, які знаходяться на балансі ТОВ «Комунсервіс» станом на 01.01.2020 року, які безпосередньо відносяться до діяльності з водовідведення, рахуок № 892/20 від 10 грудня 2019 року, розрахунок фонду оплати праці загальновиробничого персоналу в частині ліцензованої діяльності послуг з централізованого водопостачання та водовідведення по ТОВ «Комунсервіс» на 2020 рік (виробничий персонал насосних станцій та водозаборів), розрахунок зведених планових загальновиробничих витрат в частині ліцензованих послуг з централізованого водопостачання та водовідведення по ТОВ «Комунсервіс» на 2020 рік, розрахунок планових витрат на спецодяг загальновиробничого персоналу з діяльності з водопостачання та водовідведення по ТОВ «Комунсервіс» на 2020 рік, розрахунок витрат на придбання засобів особистої гігієни для виробничого персоналу, які включені до загальновиробничих витрат, видаткова накладна Рнк/ОТ-0096763 від 11.10.2019 року, розрахунок витрат на транспортні послуги, які включені до загальновиробничих витрат, договір про надання транспортних послуг № 01-01/19 від 01.01.2019 року, акти здачі-приймання від 31 січня 2019 року, від 28 лютого 2019 року, від 31 березня 2019 року, від 30 квітня 2019 року, від 31 травня 2019 року, від 30 червня 2019 року, від 31 липня 2019 року, від 31 серпня 2019 року, від 30 вересня 2019 року, від 31 жовтня 2019 року, від 30 листопада 2019 року, від 31 грудня 2019 року, розрахунок витрат на охорону праці виробничого персоналу, які включені до загальновиробничих витрат, рахунок №855/07 від 28.11.2019 року, рахунок-фактура № 20115 від 20 листопада 2019 року, акт № УО-20115, договір №58/07 від 28.11.2019 року, перелік основних засобів загальновиробничого призначення, які знаходяться на балансі ТОВ «Комунсервіс» станом на 01.01.2020 року, адміністративні плановані витрати ТОВ «Комунсервіс» на 2020 рік, розрахунок фонду оплати праці адміністративного апарату по ТОВ «Комунсервіс» на 2020 рік, перелік основних засобів, які знаходяться на балансі ТОВ «Комунсервіс» та відносяться до адміністративних витрат станом на 01.01.2020 року, розрахунок витрат на розрахункове-касове обслуговування, які включені до адміністративних витрат, договір банківського рахунку № 2440 від 04.11.2014 року та додаток № 1 до Договору № 2440 від 04.11.2014 року, платіжні доручення №№ 9608842116, 9620890116, 0668433016, 3108517816, 6048158216, 6056957016, 0513102416, 3032694116, 3023595316, 1093704916, 6443406316, 5258347116, 6443861616, 3369255716, 3727738216, 9259081816, 9261763916, 5409365116, 4845600216, 5409365116, 0842351316, 0843252716, 6756545816, 6149676516, розрахунок витрат з обслуговування реєстраторів розрахункових операцій, які внесені до адміністративних витрат, договір № 26061302 від 26.06.2013 року, рахунок № 14059 від 01.03.2019 року, договір № 136-4005 від 09.11.2017 року, рахунок № 136-4005 від 06.02.2019 року, акти № 7731 від 31.12.2019 року, № 7563 від 30.11.2019 року, № 3437 від 31.07.2019 року, № 3960 від 30.06.2019 року, № 2084 від 30.04.2019 року, № 1814 від 31.03.2019 року, рахунок № 136-4005Л від 06 лютого 2019 року, розрахунок витрат на канцелярські товари, які включені до розрахунку адміністративних витрат, видаткові накладні № 000015905 від 10 квітня 2019 року, № 000005531 від 08 лютого 2019 року, № 000061091 від 17 грудня 2019 року, розрахунок витрат на програмне забезпечення, які включені до адміністративних витрат, рахунок та акт № Ч004392, рахунок та акт № НФС 30626249-1, акт приймання-передачі № ОФ000631 від 13.06.2019 року, акт № ІТ001508 від 31 травня 2019 року, акт приймання-передачі № ОФ000428 від 15.05.2019 року, розрахунок витрат, які включені до адміністративних витрат, договір оренди нежитлового приміщення від 26.04.2016 року, акти № 45 від 31 грудня 2019 року, № 26 від 30 листопада 2019 року, № 6 від 31 жовтня 2019 року, № 168 від 30 вересня 2019 року, №148 від 31 серпня 2019 року, № 128 від 31 липня 2019 року, № 108 від 30 червня 2019 року, № 89 від 31 травня 2019 року, № 68 від 30 квітня 2019 рок, № 48 від 31 березня 2019 року, № 26 від 28 лютого 2019 року, № 5 від 31 січня 2019 року, договір оренди від 01.06.2018 року, акти надання послуг № 110 від 31 грудня 2019 року, № 98 від 30 листопада 2019 року, № 88 від 31 жовтня 2019 року, № 79 від 30 вересня 2019 року, № 70 від 31 серпня 2019 року, № 62 від 31 липня 2019 року, № 53 від 30 червня 2019 року, № 44 від 31 травня 2019 року, № 30 від 30 квітня 2019 року, № 19 від 31 березня 2019 року, № 11 від 28 лютого 2019 року, № 1 від 31 січня 2019 року, розрахунок витрат, пов`язаних зі сплатою податків, зборів, які включені до адміністративних витрат, розрахунок витрат на розв`язання спорів у судах, які внесені до адміністративних витрат, платіжні доручення № 106356631 від 28 лютого 2019 року, № 106356981 від 22 листопада 2019 року, акти надання послуг № 1-151/2019 від 24 вересня 2019 року, № 2-151/2019 від 04 листопада 2019 року, розрахунок витрат на оплату професійних послуг, які внесені до адміністративних витрат, рахунок-фактура № 176 від 25 червня 2019 року, акту виконаних робіт від 31.01.2019 року, рахунок-фактура № 9 від 14 січня 2019 року, розрахунок витрат на оплату професійних послуг, які внесені до адміністративних витрат, рахунок-фактура № ОД5-ГС-902-805 від 11.11.2019 року, договір № ОД5-ГС-902-805 від 11 листопада 2019 року, рахунок-фактура № ОД5-ЗП 902 від 12.08.2019 року, договір № ОД5-ЗП 902 від 12 серпня 2019 року, зведений розрахунок планових витрат на збут при наданні послуг з водопостачання та водовідведення ТОВ «Комунсервіс» на 2020 рік, розрахунок інших операційних витрат, які безпосередньо віднесені до діяльності з водопостачання, розрахунок № 4 з рентної плати за спеціальне використання води, податкова декларація з рентної плати № 4, № 3, № 2, № 2 (уточнююча), штатний розпис ТОВ «Комунсервіс» на 2020 рік відповідно п. 5 переліку, статут Товариства з обмеженою відповідальністю «Комунсервіс» в редакції від 21 грудня 2019 року, виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, наказ № 1-ОП від 05 січня 2017 року, договір на послуги водопостачання та водовідведення від 17 липня 2001 року, договір № И 1345 від 26.11.2007 року, інформація щодо балансової вартості основних засобів ТОВ «Комунсервіс», оперативна схема системи централізованого водопостачання та водовідведення, рішення Таїровської селищної ради «Про встановлення індивідуальних технологічних нормативів використання питної води, які надає ТОВ «Комунсервіс», від 14 листопада 2017 року, поточні індивідуальні технологічні нормативи використання питної води, дозвіл на спеціальне водокористування, ліцензія на централізоване водопостачання та водовідведення, податкова декларація з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, витрати на охорону навколишнього природного середовища та екологічні платежі за 2019 рік, податкова декларація з податку на прибуток підприємств, звіт про використання та запаси палива за 2019 рік, структурне обстеження підприємства за 2019 рік, фінансова звітність малого підприємства, баланс на 31 грудня 2019 року, інформація щодо надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення виконавцем відповідних послуг (у натуральних показниках) відповідно до п. 16 Переліку, інформація про суб`єкта господарювання, що здійснює надання послуги з централізованого водовідведення відповідно п. 14 Переліку, інформація про суб`єкта господарювання, що здійснює надання послуги з централізованого водопостачання відповідно п. 14 Переліку, річний план надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення ТОВ «Комунсервіс» на 2020 рік відповідно п. 11 Переліку, розрахунок прибутку від надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, розрахунок інших операційних витрат, пов`язаних з наданням послуг з централізованого водопостачання, розрахунок витрат на збут, пов`язаних з наданням послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, розрахунок адміністративних витрат, пов`язаних з наданням послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, розрахунок загальновиробничих витрат, пов`язаних з наданням послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, розрахунок вартості електричної енергії на технологічні потреби для надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на плановий період, розрахунок тарифів на послугу з централізованого водовідведення для споживачів, які є суб`єктами господарювання у сфері централізованого водовідведення, та для споживачів, які не є суб`єктами господарювання у сфері централізованого водовідведення відповідно п. 10 Переліку, розрахунок повної собівартості та середньозваженого тарифу на послугу з централізованого водовідведення, розрахунок тарифів на послугу з централізованого водопостачання для споживачів, які є суб`єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання, та для споживачів, які не є суб`єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання відповідно п. 10 Переліку, розрахунок повної собівартості та середньозваженого тарифу на послугу з централізованого водопостачання, повідомлення про намір ТОВ «Комунсервіс» встановити тарифи на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення на 2020 рік.

У відповідності до вимог Порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 05 червня 2018 року № 130, позивач в газеті «Наддністрянська правда» випуск № 25 від 18.06.2020 року оприлюднив повідомлення про свій намір встановити тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення на 2020 рік.

Матеріалами справи підтверджується, що аналогічне повідомлення було розміщено також на сайті позивача (http://sovinyon-kms.com.ua/news/321.html), в його абонентських відділах за адресами: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_1 ; на стенді в куточку споживача в Громадському центрі за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Лиманка, ж/м Совіньйон, Одеський бульвар, 3.

Повідомлення про намір позивача встановити тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення на 2020 рік також було оприлюднено на сайті Таїровської селищної ради (https://tairovska-gromada.gov.ua/news/1592554991/) та на інформаційному стенді, розташованому в приміщені Таїровської селищної ради.

В повідомленнях позивача та відповідача про намір зміни тарифів, було визначено термін на подання зауважень та пропозицій від споживачів протягом 10 календарних днів з дня публікації повідомлення.

Термін подання зауважень та пропозицій сплинув 28 червня 2020 року, проте зауваження від споживачів до позивача не надійшло. Про цей факт позивач повідомив відповідача листом від 01.07.2020 р. (вихідний № 01/25-01), який було зареєстровано відповідачем 02.07.2020 року (вхідний №1789/02-07.

На вимогу відповідача, викладену у листі від 24.06.2020 року (вихідний № 1613), ТОВ «Комунсервіс» надало відповідачу додаткові документи, а саме банківські виписки по рахункам за період з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року на 635 аркушах, копії посадових інструкцій на 51 аркуші, копії наказів про прийняття на роботу та звільнення на 20 аркушах. Вказані документи були передані супровідним листом від 02.07.2020 року (вихідний №01/27-01), який був зареєстрований відповідачем 02.07.2020 року (вхідний №1788/02-07).

Розрахунки тарифів були здійснені у відповідності до вимог Постанови КМУ № 869 від 01.06.2011 року «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» та є економічно обґрунтованими, що підтверджується Звітом про фактичні результати щодо економічної обґрунтованості тарифу на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення ТОВ «Комунсервіс» на 2020 рік, складеним ТОВ «Аудиторська фірма «Брік».

Під час розгляду розрахунків тарифів, доданих до заяви, органом місцевого самоврядування перевіряється додержання суб`єктом господарювання вимог постанов Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги», від 26 липня 2006 року № 1010 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів», та, зокрема, правильність здійснення суб`єктом господарювання розрахунків планованих економічно обґрунтованих витрат, що внесені до складу тарифів, урахування при їх визначенні фактичних за останні п`ять років та прогнозованих обсягів виробництва і споживання теплової енергії, надання комунальних послуг згідно з річними планами, додержання стандартів, нормативів (норм) витрат і втрат ресурсів, технологічних регламентів та вимог щодо виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, надання комунальних послуг.

Якщо заява та додані до неї документи не відповідають вимогам цього Порядку, а розрахунки тарифів - формам, встановленим органами місцевого самоврядування (а у разі розрахунку двоставкових тарифів на теплову енергію та комунальні послуги - формам, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 03 грудня 2012 року № 605, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 20 грудня 2012 року за № 2136/22448), заява залишається без розгляду, про що орган місцевого самоврядування письмово повідомляє заявника протягом десяти робочих днів з дня надходження заяви (з дня її реєстрації) з чітким обґрунтуванням причин такої відмови і посиланням на відповідні нормативно-правові акти.

Проте протягом встановленого місячного строку орган місцевого самоврядування не здійснив розгляд заяви позивача від 12.06.2020 року про встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, рішення про встановлення указаних тарифів не прийняв.

Вважаючи таку бездіяльність Відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Джерела права й акти їх застосування.

Згідно з ч. 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пп. 2 п. «а» ч. 1 ст. 28 Закону України від 21.05.1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема встановлення в порядку і межах, визначених законом, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються НКРЕКП), транспортні та інші послуги.

Статтею 2 Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» встановлено, що органом державного регулювання у сфері комунальних послуг є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

Відповідно до ст. 4 Закону № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» до повноважень органів місцевого самоврядування належать, зокрема, встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону, затвердження норм споживання комунальних послуг тощо.

Згідно з п. 31 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 01.06.2011 року №869, розгляд розрахунків тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення, поданих ліцензіатом, здійснюється уповноваженим органом протягом одного календарного місяця з дня отримання відповідної заяви у порядку, встановленому Мінрегіоном.

Відповідно до п.п. 1-3 розділу IV Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12.09.2018 року №239 (надалі «Порядок №239) у разі відповідності заяви та доданих до неї документів вимогам, установленим цим Порядком, а також відповідності розрахунків тарифів формам, встановленим органами місцевого самоврядування (а у разі розрахунку двоставкових тарифів на теплову енергію та комунальні послуги - формам, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 03 грудня 2012 року № 605, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 20 грудня 2012 року за № 2136/22448), їх розгляд здійснюється протягом одного календарного місяця з дня отримання відповідної заяви (з дня її реєстрації).

Під час розгляду розрахунків тарифів, доданих до заяви, органом місцевого самоврядування перевіряється додержання суб`єктом господарювання вимог постанов Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги», від 26 липня 2006 року № 1010 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів», та, зокрема, правильність здійснення суб`єктом господарювання розрахунків планованих економічно обґрунтованих витрат, що внесені до складу тарифів, урахування при їх визначенні фактичних за останні п`ять років та прогнозованих обсягів виробництва і споживання теплової енергії, надання комунальних послуг згідно з річними планами, додержання стандартів, нормативів (норм) витрат і втрат ресурсів, технологічних регламентів та вимог щодо виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, надання комунальних послуг.

Якщо заява та додані до неї документи не відповідають вимогам цього Порядку, а розрахунки тарифів - формам, встановленим органами місцевого самоврядування (а у разі розрахунку двоставкових тарифів на теплову енергію та комунальні послуги - формам, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 03 грудня 2012 року № 605, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 20 грудня 2012 року за № 2136/22448), заява залишається без розгляду, про що орган місцевого самоврядування письмово повідомляє заявника протягом десяти робочих днів з дня надходження заяви (з дня її реєстрації) з чітким обґрунтуванням причин такої відмови і посиланням на відповідні нормативно-правові акти.

Висновки суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд вважає що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що з боку ТОВ «Комунсервіс» виконано усі умови, визначені діючим законодавством для прийняття відповідачем рішення про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, зокрема подано усі необхідні документи, розміщено оголошення, забезпечено доступ до інформації щодо зміни тарифів і між сторонами немає спору щодо форми, змісту, повноти та достовірності наданих документів.

Також, суд зазначає, що повноваження органу місцевого самоврядування на встановлення тарифів на комунальні послуги не є дискреційними, оскільки у випадку виконання постачальником послуг усіх умов, визначених законом для прийняття рішення про встановлення тарифів, є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень, а саме – прийняття рішення про встановлення таких тарифів.

Тобто у разі настання визначених законодавством умов, відповідач зобов`язаний вчинити конкретні дії і якщо він їх не вчиняє, його можна зобов`язати до цього в судовому порядку.

Аналогічний висновок міститься в постанові ВС від 03.03.2021 року №320/4182/20.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 5, п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України цей спосіб захисту складається з двох частин:

а) констатуючої - суд визнає бездіяльність протиправною;

б) зобов`язуючої - суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вчинити певну дію, прийняти рішення.

Сама лише констатація факту протиправної бездіяльності не може ефективно захистити позивача, оскільки у такому разі можливість використання висновків суду може бути невиправдано ускладнене діями або подальшою бездіяльністю органів влади держави-відповідача, їх врахування цілковито залежить від відповідача. Це не сумісно з критеріями ефективності судового захисту.

Отже, визнаючи бездіяльність протиправною, суд повинен в силу закону застосувати і спонукаючий засіб впливу, зобов`язуючи відповідача виправити порушення у спосіб вчинення певної дії.

У випадку, визначеному п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України, суд може зобов`язати відповідача – суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні (ч. 4 ст. 245 КАС України).

До аналогічного висновку щодо застосування норм процесуального права дійшов Верховний Суд у постанові від 04.08.2020 (справа №340/2074/19, провадження №К/9901/13969/20).

Суд може зобов`язати відповідача – суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача за сукупності наступних умов:

1) судом встановлено порушення прав, свобод чи інтересів позивача;

2) на час вирішення спору прийняття рішення належить до повноважень відповідача;

3) виконано усі умови, визначені законом для прийняття такого рішення, зокрема подано усі належні документи, сплачено необхідні платежі і між сторонами немає спору щодо форми, змісту, повноти та достовірності наданих документів;

4) прийняття рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Аналогічні висновки містяться у постановах Верховного суду від 05.09.2018 у справі № 826/9727/16, від 04.08.2020 року у справі № 340/2074/19, від 28.01.2021 року у справі № 420/6193/18.

Щодо проведення громадських слухань суд зазначає наступне.

Згідно зі ст. 13 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» порядок організації громадських слухань визначається статутом територіальної громади.

Згідно зі ст. 11 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 року №1874-IV громадські слухання у сфері житлово-комунальних послуг проводяться в порядку, визначеному статутом територіальної громади.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Конституційний суд України в своєму рішенні від 16.04.2009 року №7-рп/2009 зазначив, що органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Верховний суд в своїй постанові від 24.01.2019 року у справі № 278/2802/17 зазначив наступне:

«Згідно частини другої статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, яка ратифікована Законом України «Про ратифікацію Європейської хартії місцевого самоврядування» від 15 липня 1997 року №452/97-ВР, органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене зі сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу.

Статтею 140 Конституції України встановлено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

При цьому, Законом України «Про місцеве самоврядування» передбачено право територіальної громади не рідше одного разу на рік проводити громадські слухання.

Законодавчо закріплене право територіальної громади на проведення громадських слухань є однією із форм безпосередньої участі громади та кожного окремого її члена у вирішенні питань місцевого значення.

Відповідно, питання можливості практичної реалізації даного права має визначальне значення для становлення демократичної держави та громадянського суспільства.

Колегія суддів наголошує, що саме по собі визначення на законодавчому рівні права на громадські слухання є недостатнім без закріплення ефективного механізму його реалізації.

Так, стаття 13 Закону України «Про місцеве самоврядування» встановлює, що порядок організації громадських слухань визначається статутом територіальної громади».

Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного суду від 19.06.2020 року у справі №420/3134/19.

Таким чином відповідач, як орган місцевого самоврядування, який створений для самостійного вирішення питань місцевого значення, зобов`язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, зокрема, для сприяння практичної реалізації права територіальної громади на проведення громадських слухань, яка є неможливою без закріплення ефективного механізму його реалізації.

В той же час, проведення громадських слухань не можливе без локального документу ради, тобто без статуту громади, який має визначати порядок проведення таких слухань. Тобто, від наявності статуту громади залежить можливість реалізації на практиці права на проведення громадських слухань.

На цей час статут Таїровської об`єднаної територіальної громади Таїровською селищною радою не прийнятий. Відсутність правового регулювання та механізму ініціювання, призначення, проведення громадських слухань, порядку оформлення протоколів та пропозицій членів громади, унеможливлює проведення громадських слухань з питань встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги.

При цьому, суд зазначає, що аналіз положень частини першої статті 19 Закону України «Про місцеве самоврядування», дає змогу дійти висновку про відсутність імперативного обов`язку представницького органу місцевого самоврядування щодо прийняття статуту.

Закони України «Про житлово-комунальні послуги», «Про місцеве самоврядування» не містять положень щодо обов`язковості проведення громадських слухань, як необхідної умови для встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги.

Суд, відповідно до частини ст.2 КАС України, має перевірити чи прийняті рішення (вчиненні дії) розсудливо, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямовано це рішення (дія). На переконання суду, вказані засади мають враховуватися також під час розгляду питання про підстави чи причини нездійснення органом владних повноважень певних дій (неприйняття рішень).

Відповідач є представницькім органом громади, а тому питання прийняття статуту громади та, відповідно врегулювання порядку проведення громадських слухань має відбуватися за ініціативою громади або самого представницького органу.

Відсутність такої ініціативи та наслідки її відсутності не можуть бути перешкодою для здійснення законної діяльності господарюючих суб`єктів на території громади, особливо такої господарської діяльності, яка забезпечує життєдіяльність громадян, санітарне та епідеміологічне благополуччя території.

За таких обставин суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог частково. В частині вимоги щодо зобов`язання відповідача провести засідання виконкому протягом п`яти днів з дати набрання законної сиди рішенням суду позов задоволенню не підлягає, оскільки визначення дати проведення засідань виконавчого комітету відноситься до дискреційних повноважень відповідача.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Комунсервіс» до Виконавчого комітету Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області, є частково обґрунтованими, а отже підлягають частковому задоволенню.

Згідно зі ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250-251 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Комунсервіс» (65037, Одеська область, Овідіопольський район, с. Лиманка, ж/м «Совіньйон», вул. Одеський бульвар, 3) до Виконавчого комітету Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області (65496, Одеська область, Овідіопольський район, смт. Таїрово, вул. 40-річчя Перемоги, 25) – задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області, щодо нерозгляду та неприйняття рішення у встановлений законодавством строк заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Комунсервіс» від 12.06.2020 року про встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, які надаються Товариством з обмеженою відповідальністю «Комунсервіс».

Зобов`язати виконавчий комітет Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області провести засідання виконавчого комітету Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області та прийняти рішення про встановлення тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, які надаються Товариством з обмеженою відповідальністю «Комунсервіс», на підставі документів, доданих до заяв Товариства з обмеженою відповідальністю «Комунсервіс» від 12.06.2020 року та від 02.07.2020 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Комунсервіс» (65037, Одеська область, Овідіопольський район, с. Лиманка, ж/м «Совіньйон», вул. Одеський бульвар, 3, код ЄДРПОУ 30626249) за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області (код ЄДРПОУ 05582159) судовий збір у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень.

В зв`язку з перебуванням судді Бутенко А.В. на тривалому лікарняному, а саме з 22 березня 2021 року, повний текст рішення складений та підписаний суддею у перший робочий день після виходу з лікарняного, а саме 12.04.2021 року.

Суддя Бутенко А.В.