
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
13 квітня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/904/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС у Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лугекоенерго» про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
26 лютого 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС у Луганській області (далі також – позивач, ГУ ДПС у Луганській області) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лугекоенерго» (далі також – відповідач, ТОВ «Лугекоенерго»), в якій просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Лугекоенерго» кошти за податковим боргом з орендної плати з юридичних осіб у загальній сумі 158 726,39 гривень на користь місцевого бюджету Кремінської міської громади з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих цього платника.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що ТОВ «Лугекоенерго» перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДПС у Луганській області як платник податків за основним місцем обліку з 04.06.2010 за № 48/10. ТОВ «Лугекоенерго» до контролюючого органу подано податковий розрахунок, та відповідно узгоджені податкові зобов`язання з орендної плати з юридичних осіб самостійно визначені податковій декларації з плати за землю від 18.02.2020 № 11809699 звітна за 2020 рік на загальну суму 295777,14 грн (плата за землю за місяць складає 24648,10 грн). З огляду на вищезазначені норми ПК України, ТОВ «Лугекоенерго» є платником орендної плати з юридичних осіб згідно поданої до контролюючого органу податкової декларації з плати за землю.
Згідно даних інформаційної системи АІС «Податковий блок» вбачається, що станом на 12.02.2021 відповідач перед місцевим бюджетом Кремінської міської громади має заборгованість з орендної плати з юридичних осіб на загальну суму 158726,39 грн, з яких: основне зобов`язання - 158726,39 грн.
З наведеного вбачається, що заборгованість відповідача перед бюджетом на загальну суму 158 726,39 грн є податковим боргом. У зв`язку з несплатою відповідачем грошових зобов`язань та з метою погашення податкового боргу контролюючим органом, відповідно до вимог п.59.1 ст. 59 ПК України, ТОВ «Лугекоенерго» пред`явлено податкову вимогу форми «Ю» від 14.08.2020 № 69235-51 та направлено рекомендованим листом з повідомленням на податкову адресу платника податків.
Податкова вимога вважається отриманою 17.09.2020. Станом на даний час вищезазначена податкова вимога не погашена, податковий борг відповідача не сплачений та продовжує збільшуватись.
Враховуючи те, що заходи з погашення податкового боргу, які були Головним управлінням ДПС у Луганській області не дали позитивного результату, борг добровільно платником податків не сплачено, необхідно стягнути податковий борг з ТОВ «Лугекоенерго» за рахунок коштів з розрахункових рахунків у банках за рішенням суду.
Отже, на підставі викладеного позивач просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Лугекоенерго» кошти за податковим боргом у загальній сумі 158726,39 грн з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 158726,39 грн, з яких: основного платежу у сумі 158726,39 грн на користь місцевого бюджету Кремінської міської громади з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих цього платника.
Ухвалою суду від 03 березня 2021 року позовну заяву Головного управління ДПС у Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лугекоенерго» про стягнення коштів за податковим боргом залишено без руху.
Ухвалою суду від 10 березня 2021 року задоволенні заяви Головного управління ДПС у Луганській області про продовження строку усунення недоліків позовної заяви - відмовлено.
Ухвалою суду від 03 березня 2021 позовну заяву прийнято до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі, справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач правом надання відзиву на позовну заяву не скористався.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив такі обставини справи.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Лугекоенерго», ідентифікаційний код 37097315, зареєстроване у якості юридичної особи Сєвєродонецькою міською радою 04.06.2010; з 04.06.2010 перебуває за основним місцем обліку в Головному управлінні ДПС у Луганській області, Сєвєродонецьке управління, ДПІ у м. Сєвєродонецьку, що підтверджується інформаційною довідкою про облікові дані платника податків (а.с. 5-6).
18.02.2020 відповідачем до контролюючого органу подано податкову декларацію № 11809699 від 18.02.2020 з плати за землю за 2020 рік на загальну суму 295777,14 грн (а.с.12-13).
Відповідно до розрахунків податкового боргу та витягу з інтегрованої картки платника податків, станом на 12.02.2021 у відповідача перед місцевим бюджетом рахується заборгованість з орендної плати з юридичних осіб на загальну суму 158 726,39 грн, з яких: основне зобов`язання – 158 726,39 грн (а.с. 9,10,11).
З метою погашення податкового боргу контролюючим органом, відповідно до вимог пункту 59.1 статті 59 ПК України, пред`явлено ТОВ «Лугекоенерго» податкову вимогу форми «Ю» від 14.08.2020 № 69235-51, відповідно до якої загальна сума податкового боргу платника податків станом на 13.08.2020 становить 48837,85 грн, у тому числі основний платіж 48837,85 грн. Вимогу направлено рекомендованим листом з повідомленням на податкову адресу платника податків та згідно поштового повідомлення вважається врученою позивачу 15.09.2020 (а.с. 8).
На час розгляду адміністративної справи відповідачем податковий борг не погашений.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі – ПК України) грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно із статтею 16 ПК України платник податків зобов`язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1).
Згідно із пунктом 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
У відповідності із пунктом 49.18 статті 49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1);
- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2).
Пунктом 11 статті 56 ПК України передбачено, що не підлягає оскарженню податкове зобов`язання, самостійно визначене платником податків.
Платник податків відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПК України зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 288 ПК України врегульовані питання, пов`язані з обчисленням та сплатою орендної плати.
Так, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (пункт 288.1 статті 288 ПК України.). Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (пункт 288.2 статті 288 ПК України.). Об`єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду (пункт 288.3 статті 288 ПК України.).
Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу (пункт 288.7 статті 288 ПК України.).
Відповідно до пункту 286.2 статті 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Як передбачено пунктом 287.3 статтею 287 цього Кодексу, податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (пункту 287.5 статті 287 ПК України).
Відповідно до пункту 36.1 статті 36 ПК України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Згідно з п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
За правилами, визначеними п. 59.5 ст. 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Відповідно до п.п. 20.1.34. п. 20.1. ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Законом України від 21.12.2016 № 1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» доповнено ПК України статтею 19-3 та викладено в новій редакції п.п.19.1.1 п.19.1 ст.19, якими визначено перелік функцій державний податкових інспекцій, а функції контрольно-перевірочної роботи закріплено виключно за контролюючими органами обласного та центрального рівнів.
Судом установлено, що у зв`язку з несплатою податкових зобов`язань у строки, передбачені законодавством, за відповідачем утворився податковий борг з орендної плати з юридичних осіб в сумі 158 726,39 грн, з яких: основний платіж у сумі 158 726,39 грн.
З метою погашення податкового боргу позивачем направлено відповідачу податкову вимогу форми «Ю» від 14.08.2020 № 69235-51, яку яка вважається врученою відповідачу 15.09.2020 (а.с. 8).
Оскільки податкова вимога від 14.08.2020 № 69235-51 є чинною (доказів про скасування або відкликання податкової вимоги суду не надано), суд дійшов висновку, що контролюючим органом при зверненні до суду дотримано вимоги статті 95 ПК України.
Податковий борг у добровільному порядку не було сплачено, що підтверджується витягом з інтегрованої картки платника податків, доказів погашення податкового боргу сторонами суду не надано.
Відповідно до підпункту 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з пунктом 95.1 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 стаття 95 ПК України).
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункт 95.3 стаття 95 ПК України).
Головним управлінням ДПС у Луганській області доведено наявність податкового боргу ТОВ «Луекоенерго» у розмірі 158 726,39 грн, правомірність звернення з позовом про стягнення податкового боргу до суду та наявність підстав для його стягнення, тобто позовні вимоги відповідають положенням податкового законодавства та підтверджуються дослідженими належними та допустимими доказами, в зв`язку з чим позовні вимоги слід задовольнити повністю.
Відповідно до частини четвертої статті 139 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб`єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Луганській області (ідентифікаційний код 44082150, місцезнаходження: 93401, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Енергетиків, будинок 72) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лугекоенерго» (ідентифікаційний код 37097315, місцезнаходження: 93412, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, вул. Вілєсова, б. 33, кв. 11) про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Лугекоенерго» (ідентифікаційний код 37097315, місцезнаходження: 93412, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, вул. Вілєсова, б. 33, кв. 11) кошти за податковим боргом з орендної плати з юридичних осіб у загальній сумі 158 726,39 грн (сто п`ятдесят вісім тисяч сімсот двадцять шість грн 39 коп.) на користь місцевого бюджету Кремінської міської громади з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих цього платника.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Ірметова