Постанова № 9621042, 18.05.2010, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2010
Номер справи
11831/09/1570
Номер документу
9621042
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2а-11831/09/1570

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2010 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Колесниченко О.В.,

при секретарі Болотовій К.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом Одеського міського центру зайнятості до приватного підприємства «Ай-Демір» про стягнення штрафу у розмірі 12 600 грн.,

В С Т А Н О В И В :

Одеський міський центр зайнятості звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовними вимогами до приватного підприємства «Ай-Демір» про стягнення штрафу у розмірі 12 600 грн. Свої вимоги позивач обґрунтовує порушенням відповідачем вимог ст. 8 Закону України "Про зайнятість населення" шляхом використання праці іноземного громадянина на відповідних посадах без дозволу державної служби зайнятості.

У судовому засіданні представник позивача, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві, підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив їх задовольнити, та підтвердив, що станом на час проведення судового засідання сума заборгованості відповідачем не сплачена.

Відповідач був належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду, однак на неодноразові вимоги суду в судове засідання не з'явився, письмових доводів та заперечень проти позову по суті заявлених вимог не надав, у звязку з чим справа розглядається за наявними матеріалами в порядку, передбаченому ст. 128 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи представника позивача, суд встановив наступне.

Як встановлено судом в процесі розгляду справи, 09.09.2009 Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Одеського обласного центру зайнятості було проведено перевірку приватного підприємства «Ай-Демір» щодо додержання законодавства про зайнятість населення та загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття. За результатами перевірки Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Одеського обласного центру зайнятості було складено акт про порушення законодавства України про зайнятість населення №12-14/48 від 09 вересня 2009 року.

Як вбачається з акту №12-14/48 від 09 вересня 2009 року Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Одеського обласного центру зайнятості було встановлено, що приватним підприємством «Ай-Демір» були допущені порушення вимог ст. 8 Закону України "Про зайнятість населення", які полягають в тому що гр. Туреччини Айдемір Ерджан виконував функції директора та підписував документи без дозволу державної служби зайнятості, що за висновком позивача є порушенням ст. 8 Закону України "Про зайнятість населення" та постанови Кабінету Міністрів України N 2028 від 01.11.99 "Про порядок оформлення іноземцям та особам без громадянства дозволу працевлаштування в Україні".

Згідно акту перевірки №12-14/48 від 09 вересня 2009 року Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Одеського обласного центру зайнятості відповідачу було запропоновано добровільно виконати вимоги ст. 8 Закону України "Про зайнятість населення" шляхом сплати у місячний строк штрафу у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати у сумі 12 600,00 грн.

Проте, в порушення вимог Закону України "Про зайнятість населення" відповідачем не було сплачено штраф у сумі 12 600,00 грн. у добровільному порядку, у звязку з чим Одеський міський центр зайнятості звернувся до суду з позовними вимогами до приватного підприємства «Ай-Демір» про стягнення штрафу у розмірі 12 600 грн.

Проаналізувавши матеріали справи та доводи представника позивача, суд доходить висновку, що позовні вимоги Одеського міського центру зайнятості правомірні, містяться на законних підставах та підлягають задоволенню у повному обсязі з огляду на наступне.

Діяльність Інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість визначається Положенням про Інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України N 47 від 24.06.91.

Відповідно до пп. "б", п. 6 вищеназваного Положення, Інспекція здійснює контроль за додержанням законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, а саме: забезпечує правильність і своєчасність застосування економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами і організаціями; здійснює заходи, спрямовані на недопущення нелегального використання праці іноземців або осіб без громадянства без дозволу державної служби зайнятості.

Згідно пп. "а", "б", "г" п. 8 Положення, Інспекція по контролю за додержанням законодавства по зайнятість має наступні права: безперешкодно відвідувати підприємства, установи та організації усіх форм власності з метою контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення; безперешкодно відвідувати підприємства, установи та організації усіх форм власності з метою контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення; ознайомлюватися з документами та одержувати від підприємств, установ та організацій копії наказів, розпоряджень, протоколів, дані обліку і звітності та інформацію з питань додержання законодавства про зайнятість населення, інші документи і відомості, необхідні для виконання інспекцією своїх завдань; давати власнику (керівнику) підприємства, установи та організації або уповноваженому ним органу та іншим роботодавцям у разі виявлення порушень законодавства про зайнятість населення приписи про їх усунення. Приписи підлягають обов'язковому виконанню з повідомленням у місячний строк інспекції про вжиті заходи; застосовувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій усіх форм власності, за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені ст. 5 і ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" і за недодержання вимог ст. 8 і ст. 18 зазначеного Закону.

Згідно ч. 2 ст. 8 Закону України "Про зайнятість населення" роботодавці мають право на використання праці іноземців та осіб без громадянства на умовах трудового договору лише за наявності виданого роботодавцю державною службою зайнятості дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

У відповідності до ч. 4 ст. 8 Закону України "Про зайнятість населення" у разі використання роботодавцем праці іноземців або осіб без громадянства на умовах трудового договору без дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства державна служба зайнятості стягує з роботодавця штраф за кожну таку особу у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом. Порядок накладення штрафу визначається центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики. У разі несплати (або відмови від сплати) протягом місяця у добровільному порядку зазначеного штрафу його стягнення провадиться в установленому законом порядку. Кошти від стягнутих штрафів спрямовуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 01.11.99 N 2028 "Про затвердження порядку оформлення іноземцями та особами без громадянства дозволу на працевлаштування в Україні" - дозвіл на працевлаштування оформляється та видається Державним центром зайнятості для роботи на підприємстві, в установі, організації, які запросили іноземця на певну посаду (за фахом) - тобто, конкретному роботодавцю на працевлаштування іноземця на конкретному робочому місці чи посаді.

Згідно ст. 34 Закону України "Про зайнятість населення" контроль за додержанням законодавства України про зайнятість населення здійснюється місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад, відповідними державними органами, інспекціями служби зайнятості та профспілковими об'єднаннями.

Статтею 35 вказаного Закону визначено, що службові особи, винні у порушенні законодавства України про зайнятість населення, притягуються у зазначеному порядку до відповідальності.

З матеріалів справи вбачається, що гр. Туреччини Айдемір Ерджан виконував функції директора та підписував документи без дозволу державної служби зайнятості.

Відповідно до п. 4 Порядку N 2028 дозвіл на працевлаштування оформляється і видається Державним центром зайнятості Мінпраці, або за його дорученням відповідними центрами зайнятості Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя для роботи на підприємстві, установі, організації, які запросили іноземця на певну посаду (за фахом).

З огляду на викладене, дозвіл видається на працевлаштування особи на конкретній посаді, а не на підприємстві в цілому, і з наведених вище підстав назва посади повинна бути зазначена при поданні заяви та обґрунтування на отримання дозволу та зазначається в безпосередньо в дозволі.

Таким чином, праця іноземного громадянина Туреччини Айдемір Ерджан використовувалась на відповідних посадах без дозволу державної служби зайнятості, що є порушенням вимог ст. 8 Закону України "Про зайнятість населення" та п. 4 постанови Кабінету Міністрів України N 2028 від 01.11.99.

Враховуючи викладене, за порушення вищезазначених вимог Закону України "Про зайнятість населення" та постанови Кабінету Міністрів України від 01.11.99 N 2028 підприємство зобов'язане сплатити штраф у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожну особу, що становить 12 600, 00 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу “Підстави для звільнення від доказування”.

На думку суду, наявність та розмір заборгованості товариства з обмеженою відповідальністю «Винконцерн» перед Білгород-Дністровським міськрайонним центром зайнятості підтверджується обґрунтованим розрахунком суми заборгованості, доданим до позовної заяви. Доказів виконання зобовязань перед позивачем товариством з обмеженою відповідальністю «Винконцерн», з дотриманням приведених вище вимог ст.ст. 69 - 71 КАС України, під час розгляду даної справи до суду представлено не було.

Враховуючи вищенаведене, суд доходить висновку щодо правомірності, обґрунтованості заявленого Білгород-Дністровським міськрайонним центром зайнятості позову та наявності підстав для його задоволення.

У відповідності до п. 4 ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про стягнення з відповідача коштів, у звязку з чим з товариства з обмеженою відповідальністю «Винконцерн» слід стягнути на користь Білгород-Дністровського міськрайонного центру зайнятості заборгованість зі сплати штрафу у розмірі 12 500,00 грн.

Керуючись ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення», ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 159 - 164, 167, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов Одеського міського центру зайнятості до приватного підприємства «Ай-Демір» про стягнення штрафу у розмірі 12 600 грн. задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з приватного підприємства «Ай-Демір» /65125, м. Одеса, вул. Успенська, 41, кв. 5

/ на користь Одеського міського центру зайнятості / код ЄДРПОУ 35358018, одержувач: Одеській міський центр зайнятості, банк: ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, р/р 37176305900002, код бюджетної класифікації 50040500/ заборгованість зі сплати штрафу у розмірі 12 600,00 грн. / дванадцять тисяч шістсот грн. 00 коп./.

Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Одеського окружного адміністративного суду заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а також подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про
апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про
апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено та підписано суддею 18.05.2010 року.
Суддя О.В. Колесниченко

18 травня 2010 року