
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
12 квітня 2021 року м. Київ 320/4054/21
Суддя Київського окружного адміністративного суду Панова Г.В., розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Дніпрофінансгруп» про заміну сторони виконавчого провадження,
В С Т А Н О В И В:
06.04.2021 до Київського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Дніпрофінансгруп» із заявою про заміну сторони виконавчого провадження, у якій заявник просить суд замінити сторону стягувача у виконавчому провадженні № 39893863 з примусового виконання виконавчого напису №211 від 21.02.2013р. відносно боржника ОСОБА_1 РНОКПП: НОМЕР_1 на користь Публічного акціонерного товариства Комерційний банк «Надра» заборгованість за кредитним договором №14/ЖР/75/2008-980 від 08.10.2007 року щодо звернення стягнення на предмет іпотеки - квартиру АДРЕСА_1 , що належить на праві власності ОСОБА_1 . - з ПАТ «КБ «Надра», як вибулої сторони, на його правонаступника: Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Днніпрофінансгруп» (вул. Автотранспортна, 2, офіс 205, м. Дніпро, індекс 49089, код ЄДРПОУ: 40696815, рахунок НОМЕР_2 , IBAN: № НОМЕР_3 ), АТ КБ «ПРИВАТБАНК», ЄДРПОУ банку 14360570, код банку 305299, як такий, що набув всі права та обов`язки стягувача згідно з Договором про відступлення прав вимоги № GL48N718070_І_6 від 30.07.2020 року.
Відповідно до частини першої статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Згідно з положеннями частини першої-другої статті 25 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об`єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
У разі невизначеності цим Кодексом територіальної підсудності адміністративної справи така справа розглядається адміністративним судом за вибором позивача.
Приписами частини першої статті 26 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу адміністративного судочинства України позови до юридичних осіб пред`являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
У заяві про заміну сторони виконавчого провадження, вказано, що місцезнаходження заявника, Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Дніпрофінансгруп» є: 49089, м. Дніпро, вул. Автотранспортна, 2, офіс 205.
Місцезнаходженням стягувача, Публічне акціонерного товариство «Комерційний Банк «Надра» є: 04053, м.Київ, вул. Артема, 15, а місцем проживання боржника, ОСОБА_1 є: АДРЕСА_2 , що також відображено у матеріалах виконавчого провадження ВП № 39893863, зокрема постанові про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження .
Отже, ані заявник, ані стягувач та боржник не знаходяться на території Київської області.
Заявник не надав до суду доказів реєстрації боржника ОСОБА_1 на території Київської області. Водночас, матеріали заяви про заміну сторони виконавчого провадження містять відомості про зареєстроване місце проживання боржника на території Луганської області.
В той же час заявник звернувся із заявою про заміну сторони виконавчого провадження до Київського окружного адміністративного суду, територіальна юрисдикція якого згідно Додатку № 1 до Указу Президента України від 16.11.2004 №1417/2004 "Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі" розповсюджується на територію Київської області.
За таких обставин та враховуючи те, що місцезнаходженням стягувача є м. Київ, а місцезнаходженням боржника є Луганська область, дана заява про заміну сторони виконавчого провадження, не підсудна Київському окружному адміністративному суду, оскільки розгляд даної заяви має здійснюватись за правилами територіальної підсудності окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на м.Київ (Окружним адміністративним судом міста Києва) або окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на Луганську область (Луганський окружний адміністративний суд) .
Таким чином, розгляд даної заяви про заміну сторони виконавчого провадження має здійснюватися окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на Луганську область (Луганський окружний адміністративний суд).
Відповідно до частин другої-третьої статті 166 Кодексу адміністративного судочинства України заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі.
Заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Суд зазначає, що Кодекс адміністративного судочинства України не визначає окремо територіальну підсудність розгляду справи про заміну сторони виконавчого провадження, відкритого з примусового виконання виконавчого напису нотаріуса, у зв`язку з чим вищевказані процесуальні норми підлягають застосуванню до спірних правовідносин на підставі аналогії закону.
Так, відповідно до частини шостої статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Суд наголошує на тому, що Кодексом адміністративного судочинства України не визначено, які саме процесуальні дії має вчинити суд у випадку подання заявником заяви про заміну сторони виконавчого провадження з порушеннями правил підсудності.
Разом з тим, керуючись наведеною частиною шостою статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне застосувати до даних правовідносин положення статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, згідно з пунктом другим частини першої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до частини шостої та восьмої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне передати заяву про заміну сторони виконавчого провадження до Луганського окружного адміністративного суду.
Відповідно до частини першої статті 318 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.
Отже, порушення окружним адміністративним судом правил як предметної так і територіальної підсудності є підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Наведене дає підстави стверджувати, що процесуальний закон забороняє адміністративним судам розглядати справи, які йому територіально не підсудні, і зобов`язує його направити таку справу на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Керуючись статтями 25, 26, 29, 243, 248, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Дніпрофінансгруп» про заміну сторони виконавчого провадження №39893863 у справі №320/4054/21 - передати за підсудністю до Луганського окружного адміністративного суду.
2. Передачу заяви про заміну сторони виконавчого провадження здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
3. Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) Товариству з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Дніпрофінансгруп» зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Панова Г. В.